Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Kralice είπε

Οκ! Ευχαριστώ πολύ! Εν ολίγοις το τυπώνω οπότε θέλω  έως 31/3/2022 και η εξαργύρωση αρχίζει ουσιαστικά από την ημέρα ενεργοποίησης της γραμμής. 

Ναι απλά οταν όντως με το καλό συνδεθείς μην περιμένεις να στο ζητήσουν, πέρνα απο ενα κατάστημα και δώστο να το ενεργοποιήσουν ;)

Επεξ/σία από and_64
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα σε όλους. Αίτηση cosmote 17/2, ραντεβού έγινε στις 20/4 με τον μηχανικό για επιθεώρηση του κτιρίου. Περιοχή: Αμπελόκηποι πάνω απο Λουκάρεως. Γνωρίζει κανείς τι κινήσεις πρέπει να κάνω απο δώ και πέρα; Για μετά το καλοκαίρι με βλέπω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dilatedjunkie είπε

Καλημέρα σε όλους. Αίτηση cosmote 17/2, ραντεβού έγινε στις 20/4 με τον μηχανικό για επιθεώρηση του κτιρίου. Περιοχή: Αμπελόκηποι πάνω απο Λουκάρεως. Γνωρίζει κανείς τι κινήσεις πρέπει να κάνω απο δώ και πέρα; Για μετά το καλοκαίρι με βλέπω.. 

Αυτό παίζει. Εμένα σε 10 μέρες ήρθε ο τεχνικός για επιθεώρηση, μετά από 1 εβδομάδα ήρθαν για τις εργασίες σε 3 μέρες τελείωσαν. Και μετά έκλεισα ραντεβού με τεχνικό ΟΤΕ. Σύνολο από αίτηση περίπου 1 μήνα και 20 μέρες. Οπότε δεν είναι κάτι στάνταρ. Απλά έστειλα την ίδια μέρα τα έγγραφα και ο διαχειριστής υπέγραψε την ημέρα που ήρθε ο τεχνικός με τον μηχανικό για επιθεώρηση. Οπότε δεν υπήρξε καθυστέρηση από μέρος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, kallonos είπε

Αυτό παίζει. Εμένα σε 10 μέρες ήρθε ο τεχνικός για επιθεώρηση, μετά από 1 εβδομάδα ήρθαν για τις εργασίες σε 3 μέρες τελείωσαν. Και μετά έκλεισα ραντεβού με τεχνικό ΟΤΕ. Σύνολο από αίτηση περίπου 1 μήνα και 20 μέρες. Οπότε δεν είναι κάτι στάνταρ. Απλά έστειλα την ίδια μέρα τα έγγραφα και ο διαχειριστής υπέγραψε την ημέρα που ήρθε ο τεχνικός με τον μηχανικό για επιθεώρηση. Οπότε δεν υπήρξε καθυστέρηση από μέρος μου.

Ο διαχειριστής υπέγραψε τα έγγραφα του μηχανικού την ίδια μέρα που ήρθε για επιθεώρηση. Για ποια έγγραφα λέτε εσείς; Ο μηχανικός μου είπε θα ανεβάσω τις φωτογραφίες και το σχεδιάγραμμα σε μια πλατφόρμα και δεν γνώριζε ποιο συνεργείο και σε πόσο καιρό θα έρθει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, dilatedjunkie είπε

Ο διαχειριστής υπέγραψε τα έγγραφα του μηχανικού την ίδια μέρα που ήρθε για επιθεώρηση. Για ποια έγγραφα λέτε εσείς; Ο μηχανικός μου είπε θα ανεβάσω τις φωτογραφίες και το σχεδιάγραμμα σε μια πλατφόρμα και δεν γνώριζε ποιο συνεργείο και σε πόσο καιρό θα έρθει. 

Εννοώ τα αρχικά έγγραφα συμβόλαιο και εγκατάσταση οπτικής ινας. Όντως ανεβάζουν φωτο με 2-3 εναλλακτικές. Ο ΟΤΕ θα επιλέξει την εγκατάσταση και θα δώσει το οκ να ξεκινήσουν. Οι εργασίες τελειώνουν γρήγορα. Το θέμα είναι να προχωρήσουν άμεσα τις διαδικασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kallonos είπε

Εννοώ τα αρχικά έγγραφα συμβόλαιο και εγκατάσταση οπτικής ινας. Όντως ανεβάζουν φωτο με 2-3 εναλλακτικές. Ο ΟΤΕ θα επιλέξει την εγκατάσταση και θα δώσει το οκ να ξεκινήσουν. Οι εργασίες τελειώνουν γρήγορα. Το θέμα είναι να προχωρήσουν άμεσα τις διαδικασίες.

Αυτά τα έστειλα αμέσως μόλις μου τα έστειλαν, μου έχει έρθει και το router πριν καιρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρόνοι εγκατάστασης και ενεργοποίησης δεν είναι πάντα ίδιοι σε εμένα το δικό μου χρονοδιάγραμμά είναι αυτό

28/1/2021 αίτηση μέσω της ιστοσελίδας my cosmote

2/2/2021 αποστολή υπογραμμένου συμβολαίου και λοιπών εγγράφων μέσω  e-mail [email protected]

23/3/2021 επίσκεψη μηχανικού για επιθεώρηση κτηρίου και υπογραφές από εμένα και τον διαχειριστή

30/3/2021/ έναρξη εργασιών τοποθέτηση κατανεμητή και floor box οροφών πέρασμα οπτικής ίνας από τον κεντρικό κατανεμητή στα floor box  και στην  οπτικη πριζα

31/3/201 είσοδος οπτικής ίνας από τον δρόμο στον κατανεμητή

1/4/2021 κολλήσεις και μέτρηση

12/4/2021 ενεργοποίηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Να παραθέσω και εγώ την δικιά μου εμπειρία. Χρειάζομαι το Fiber λόγω εργασίας, κάνω την αίτηση στην vodafone όλα καλά, έρχονται μετά από 15 μέρες κάνουν την αυτοψία, πουθενά η διαχειρίστρια. Της αφήνουν τα χαρτιά για να υπογράψει, τίποτα. Την ψάχνω για να δω τι γίνεται, με ενημερώνει ότι δεν θα τα υπογράψει γιατί έκαναν συνέλευση και αποφάσισαν 3 που ήταν ότι δεν θέλουν να μπει στην πολυκατοικία.

Κάπως έτσι η fiber του χομ έγινε όνειρο θερινής νυκτός. Η vodafone αρνείτε να προχωρήσει εάν δεν υπογράψει η διαχειρίστρια  η οποία δεν υπογράφει. 

Καλά πήγε αυτό... Πότε ανοίγει το starlink? 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, leokan23 said:

Να παραθέσω και εγώ την δικιά μου εμπειρία. Χρειάζομαι το Fiber λόγω εργασίας, κάνω την αίτηση στην vodafone όλα καλά, έρχονται μετά από 15 μέρες κάνουν την αυτοψία, πουθενά η διαχειρίστρια. Της αφήνουν τα χαρτιά για να υπογράψει, τίποτα. Την ψάχνω για να δω τι γίνεται, με ενημερώνει ότι δεν θα τα υπογράψει γιατί έκαναν συνέλευση και αποφάσισαν 3 που ήταν ότι δεν θέλουν να μπει στην πολυκατοικία.

Κάπως έτσι η fiber του χομ έγινε όνειρο θερινής νυκτός. Η vodafone αρνείτε να προχωρήσει εάν δεν υπογράψει η διαχειρίστρια  η οποία δεν υπογράφει. 

Καλά πήγε αυτό... Πότε ανοίγει το starlink? 😂

Φιλε διαβασε λιγακι παραπανω καθως τα παιδια αναφερουν Νομο οπου 1 να θελει θα μπει. Να υποθεσω οτι ειναι γεροντακια και φανταζονται ιστοριες με τσιπακια covid και λοιπα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, TSELIOSTHEBEST είπε

Φιλε διαβασε λιγακι παραπανω καθως τα παιδια αναφερουν Νομο οπου 1 να θελει θα μπει. Να υποθεσω οτι ειναι γεροντακια και φανταζονται ιστοριες με τσιπακια covid και λοιπα?

Θέλουμε 4 άτομα να βάλουμε (μαζί και μία κυρία στα 60+) αλλά η διαχειρίστρια αρνείται να υπογράψει ότι ενημερώθηκε γιατί πριν κανα 2 χρόνια είχαν κάνει συνέλευση υποστηρίζει για fiber, κάποιος είπε ότι θα κόψουν σε όλους τα τηλέφωνα αν μπει fiber και θα αναγκαστούν να βάλουν όλοι νέες συνδέσεις πολύ πιο ακριβές.

Από την μεριά της η vodafone αρνείται να προχωρήσει εάν δεν υπογράψει η διαχειρίστρια ότι συμφωνεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικηγόρο να της κάνει ένα τηλέφωνο και να δεις τι ωραία αλλάζει συμπεριφορά. Από την στιγμή που είστε και 4 άτομα δεν μπορεί να κάνει τίποτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

      

22 ώρες πριν, leokan23 είπε

Θέλουμε 4 άτομα να βάλουμε (μαζί και μία κυρία στα 60+) αλλά η διαχειρίστρια αρνείται να υπογράψει ότι ενημερώθηκε γιατί πριν κανα 2 χρόνια είχαν κάνει συνέλευση υποστηρίζει για fiber, κάποιος είπε ότι θα κόψουν σε όλους τα τηλέφωνα αν μπει fiber και θα αναγκαστούν να βάλουν όλοι νέες συνδέσεις πολύ πιο ακριβές.

Από την μεριά της η vodafone αρνείται να προχωρήσει εάν δεν υπογράψει η διαχειρίστρια ότι συμφωνεί. 

 

      Αφού κάνανε Γενική Συνέλευση και αποφάσισαν να μην συνεχίσουν με το fiber ζήτα της να σου δώσει γραπτά την Απόφαση της Συνέλευσης με τις υπογραφές ΟΛΩΝ των συνιδιοκτητών. Εξήγησε της ότι με βάση το νόμο πρέπει να υπάρχει η απόλυτη πλειοψηφία (να έχουν υπογράψει όλοι) και αν διαφωνεί έστω και ένα διαμέρισμα τότε είναι υποχρεωμένη από το νόμο να υπογράψει.

      Φόβισε την και λίγο ότι αν δεν υπογράψει τότε θα μιλήσει με τον δικηγόρο σου ή βάλε ένα φίλο (αν έχεις) δικηγόρο να της μιλήσει και όλα καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κύριο θέμα είναι ότι η vodafone (φαντάζομαι και οι άλλοι 2) ενώ γνωρίζουν το συγκεκριμένο πρόβλημα στις πολυκατοικίες, συνεχίζουν να ζητούν διάφορα. Δυστυχώς η inalan που ακολουθεί ακριβώς τον νόμο δεν φτάνει στην περιοχή μου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/5/2021 στις 1:02 ΜΜ, leokan23 είπε

Θέλουμε 4 άτομα να βάλουμε (μαζί και μία κυρία στα 60+) αλλά η διαχειρίστρια αρνείται να υπογράψει ότι ενημερώθηκε γιατί πριν κανα 2 χρόνια είχαν κάνει συνέλευση υποστηρίζει για fiber, κάποιος είπε ότι θα κόψουν σε όλους τα τηλέφωνα αν μπει fiber και θα αναγκαστούν να βάλουν όλοι νέες συνδέσεις πολύ πιο ακριβές.

Από την μεριά της η vodafone αρνείται να προχωρήσει εάν δεν υπογράψει η διαχειρίστρια ότι συμφωνεί. 

Καλά δεν μπορεί καποιος από την Vodafone είτε τηλεφωνικά ειτε εγγράφως να ενημερώσει την διαχειρίστρια ότι θα γίνει προ εγκατάσταση οπτικής ινας στην πολυκατοικία αλλά οπτική ίνα θα μπει μονο σε όσους το ζήτησαν και ότι οι υπόλοιποι  ιδιοκτήτες ενοικοι δεν θα επηρεαστούν από την εγκατάσταση και θα συνεχίσουν να έχουν την γραμμή που έχουν   δεν είναι υποχρεούμενοι να βάλουν οπτικη ινα ούτε τώρα ούτε  στο μέλλον

https://www.adslgr.com/forum/threads/1196004-Έναρξη-Δημόσιας-Διαβούλευσης-για-την-μετάβαση-από-τις-παραδοσιακές-υποδομές-χαλκού-(Copper-Switch-off)-σε-NGA–FTTC-FTTH

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/5/2021 στις 10:21 ΜΜ, markon είπε

Καλά δεν μπορεί καποιος από την Vodafone είτε τηλεφωνικά ειτε εγγράφως να ενημερώσει την διαχειρίστρια ότι θα γίνει προ εγκατάσταση οπτικής ινας στην πολυκατοικία αλλά οπτική ίνα θα μπει μονο σε όσους το ζήτησαν και ότι οι υπόλοιποι  ιδιοκτήτες ενοικοι δεν θα επηρεαστούν από την εγκατάσταση και θα συνεχίσουν να έχουν την γραμμή που έχουν   δεν είναι υποχρεούμενοι να βάλουν οπτικη ινα ούτε τώρα ούτε  στο μέλλον

https://www.adslgr.com/forum/threads/1196004-Έναρξη-Δημόσιας-Διαβούλευσης-για-την-μετάβαση-από-τις-παραδοσιακές-υποδομές-χαλκού-(Copper-Switch-off)-σε-NGA–FTTC-FTTH

 

Έχουν καλέσει και ενημερώσει. Δυστυχώς όμως δείχνει απροθυμία η Vodafone να προχωρήσει χωρίς υπογραφές και ταυτότητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...