Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε όλους. Με κάλεσαν και μενα απο τη wind (εχω ηδη το σταθερο μου εκει με το κλασσικο απαισιο adsl που πιανει με το ζορι 6mbps....) και μου προτειναν να περασω σε 100ρα ftth γραμμη με κουπονι απο το sfbb και κοστος 29€/μηνα. Η οπτικη ινα εχει ερθει μεχρι τo πεζοδρομιο εξω απο τη πολυκατοικια αλλα δεν εχει βαλει ακομα κανενας στο σπιτι του αρα θα ειμαι ο πρωτος και λογικα θα πρεπει να κανουν ολη τη νεα εγκατασταση εντος της πολυκατοικιας. Μου ειπαν οτι δεν εχει καποιο εξτρα κοστος εφοσον γινεται με το κουπονι. Το ψαχνω λιγο λοιπον και θα τους απαντησω τη Δευτερα. Οι ερωτησεις που θελω να σας κανω ειναι οι παρακατω:

1) Επειδη βλεπω οτι χρειαζεται καποιο μεγαλο χρονικο διαστημα μεχρι να λειτουργησει σωστα η γραμμη, μεχρι τοτε εγω θα πληρωνω 29€/μηνα στη wind ή τα 20 που δινω τωρα?

2) Το συμβολαιο προχωρα εφοσον δουμε οτι ειμαι οντως δικαιουχος για το κουπονι ή μπορει να υπογραψω τιποτα και μετα για διαφορους λογους να φαω κατακεφαλα το κοστος εγκαταστασης της οπτικης ινας?

3) Η οπτικη ινα απ'οτι καταλαβα διαβαζοντας το thread θα μπει στο σπιτι μου και θα συνδεθει  διπλα στη μπριζα του τηλεφωνου πανω σε ενα νεο "κουτι" οπου με τη σειρα του θα συνδεθει στο νεο router. Εδω μου δημιουργουνται τα παρακατω ερωτηματα:

a) Το τηλεφωνο θα πρεπει να παιρνει "γραμμη" απο το router ή απο το κουτι της οπτικης ινας?

b) Οι υπολοιπες πριζες τηλεφωνου που εχω στο σπιτι (μαζι και αυτη που χρησιμοποιω για το συναγερμο) θα ειναι λειτουργικες?

c) Το βασικο pc μου ειναι στο γραφειο μου, σε αλλο χωρο οπου αυτη τη στιγμη εχω τοποθετησει το router μου κατευθειαν στη πριζα του τηλεφωνου και ειμαι συνδεδεμενος με καλωδιο ethernet και οχι wifi. Πως θα το συνδεσω μετα (με καλωδιο οχι wifi) οταν η οπτικη ινα και το νεο router βρισκονται σε αλλο χώρο? Θα πρεπει να τραβηξω καλωδιο? Θα μπορω να χρησιμοποιησω την ηδη υπαρχουσα πριζα τηλεφωνου και να συνδεσω εκει το router? Τα συστηματα της tp link που περνας internet απο το δικτυο ρευματος θα ειναι λειτουργικα για τετοιες ταχυτητες??

Δωστε ενα χερακι γιατι αν και διαβασα το thread δεν τα πολυκαταλαβα και πριν προχωρησω θελω να μου ειναι λιγο ξεκαθαρα τα πραγματα!

Ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παμε με τη σειρα:

1.θα πληρώνεις το adsl κανονικα που δεν θα σου κοψουν γιατι δεν θα εχεις net/τηλεφωνο αλλιως καθόλου! Μετά την ενεργοποιηση του ftthκαταθέτεις το κουπόνι στην εταιρία και περνάει η έκπτωση και φτάνεις στα 29, σε μενα στη voda τουλάχιστον ετσι εγινε.

2.μπες στο sfbb, κανει login μεσω taxis, ψαχνεις διευθυνση κλπ και σου βγάζει το κουπόνι. Αν στο βγάλει κανονικά είναι τσαμπα, δεν πληρώνεις κάτι.

3. Η οπτική ερχεται σε κάποιο σημείο που μπορείς να υποδείξεις και εσυ (εντός λογικών ορίων, όχι 20 μέτρα μακριά απο το box το εξωτερικό!). Τηλεφωνια θα δίνει το router πλέον που μπαίνει μετά το ont της οπτικής αλλά κουμπώνοντας ενα τηλεφωνικό καλώδιο απο το phone του router σε μια τηλεφωνική πρίζα στον τοιχο θα "μοιράσεις" τηλέφωνο σε ολες τις πρίζες του σπιτιού+συναγερμό. Ετσι δουλεύει και σε μένα απροβλημάτιστα.

Αν το router παει σε άλλο χώρο ιδανικά πρέπει να περάσεις ενα lan μεχρι το pc σου για να εκμεταλεύεσαι και τη γραμμή στο έπακρο. Powerline μπορεί και να δουλέψει αλλά δεν ξέρω μέχρι τι ταχυτητες βλέπεις στην πράξη, δεν εχω χρησιμοποίησει ποτέ προσωπικά γιατί έχω φτιάξει εσωτερικό δίκτυο με καλώδιο στο σπίτι οσο χαμηλά και κρυμμένα γινόταν πρίν αρκετά χρονια 

Επεξ/σία από and_64
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, James365 είπε

Καλησπερα σε όλους. Με κάλεσαν και μενα απο τη wind (εχω ηδη το σταθερο μου εκει με το κλασσικο απαισιο adsl που πιανει με το ζορι 6mbps....) και μου προτειναν να περασω σε 100ρα ftth γραμμη με κουπονι απο το sfbb και κοστος 29€/μηνα. Η οπτικη ινα εχει ερθει μεχρι τo πεζοδρομιο εξω απο τη πολυκατοικια αλλα δεν εχει βαλει ακομα κανενας στο σπιτι του αρα θα ειμαι ο πρωτος και λογικα θα πρεπει να κανουν ολη τη νεα εγκατασταση εντος της πολυκατοικιας. Μου ειπαν οτι δεν εχει καποιο εξτρα κοστος εφοσον γινεται με το κουπονι. Το ψαχνω λιγο λοιπον και θα τους απαντησω τη Δευτερα. Οι ερωτησεις που θελω να σας κανω ειναι οι παρακατω:

1) Επειδη βλεπω οτι χρειαζεται καποιο μεγαλο χρονικο διαστημα μεχρι να λειτουργησει σωστα η γραμμη, μεχρι τοτε εγω θα πληρωνω 29€/μηνα στη wind ή τα 20 που δινω τωρα?

2) Το συμβολαιο προχωρα εφοσον δουμε οτι ειμαι οντως δικαιουχος για το κουπονι ή μπορει να υπογραψω τιποτα και μετα για διαφορους λογους να φαω κατακεφαλα το κοστος εγκαταστασης της οπτικης ινας?

3) Η οπτικη ινα απ'οτι καταλαβα διαβαζοντας το thread θα μπει στο σπιτι μου και θα συνδεθει  διπλα στη μπριζα του τηλεφωνου πανω σε ενα νεο "κουτι" οπου με τη σειρα του θα συνδεθει στο νεο router. Εδω μου δημιουργουνται τα παρακατω ερωτηματα:

a) Το τηλεφωνο θα πρεπει να παιρνει "γραμμη" απο το router ή απο το κουτι της οπτικης ινας?

b) Οι υπολοιπες πριζες τηλεφωνου που εχω στο σπιτι (μαζι και αυτη που χρησιμοποιω για το συναγερμο) θα ειναι λειτουργικες?

c) Το βασικο pc μου ειναι στο γραφειο μου, σε αλλο χωρο οπου αυτη τη στιγμη εχω τοποθετησει το router μου κατευθειαν στη πριζα του τηλεφωνου και ειμαι συνδεδεμενος με καλωδιο ethernet και οχι wifi. Πως θα το συνδεσω μετα (με καλωδιο οχι wifi) οταν η οπτικη ινα και το νεο router βρισκονται σε αλλο χώρο? Θα πρεπει να τραβηξω καλωδιο? Θα μπορω να χρησιμοποιησω την ηδη υπαρχουσα πριζα τηλεφωνου και να συνδεσω εκει το router? Τα συστηματα της tp link που περνας internet απο το δικτυο ρευματος θα ειναι λειτουργικα για τετοιες ταχυτητες??

Δωστε ενα χερακι γιατι αν και διαβασα το thread δεν τα πολυκαταλαβα και πριν προχωρησω θελω να μου ειναι λιγο ξεκαθαρα τα πραγματα!

Ευχαριστω!!!

Είμαι στην διαδικασία την ίδια αλλά με φορητότητα από Vodafone σε Cosmote. Σε μένα έκαναν 1 μήνα (ήρθαν πριν λίγες μέρες) να έρθουν μόνο για να δουν τον χώρο! Τώρα περιμένω να με ειδοποιήσουν για το πότε θα έρθουν για τις εργασίες. Υπολόγισε ότι η διαδικασία θα πάρει πάνω από 2 μήνες στο χαλαρό. Εφόσον μένεις πολυκατοικία θα πρέπει να πάρεις έγκριση από όλους τους ενοίκους και τον διαχειριστή οπότε σίγουρα μεγαλύτερο χρονικό διάστημα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Phoenix7 είπε

Είμαι στην διαδικασία την ίδια αλλά με φορητότητα από Vodafone σε Cosmote. Σε μένα έκαναν 1 μήνα (ήρθαν πριν λίγες μέρες) να έρθουν μόνο για να δουν τον χώρο! Τώρα περιμένω να με ειδοποιήσουν για το πότε θα έρθουν για τις εργασίες. Υπολόγισε ότι η διαδικασία θα πάρει πάνω από 2 μήνες στο χαλαρό. Εφόσον μένεις πολυκατοικία θα πρέπει να πάρεις έγκριση από όλους τους ενοίκους και τον διαχειριστή οπότε σίγουρα μεγαλύτερο χρονικό διάστημα!

δεν χρειαζεται απο οσο ειχαμε μιλησει  και  με τον μηχανικο να εγκρινουν ολοι οι ενοικοι, αρκει να συμφωνησει ο διαχειριστής και να μην έχεις ομοφωνη εχω την εντύπωση αρνηση απο τη συνελευση.  Ο μηχανικος θα ζητησει τα στοιχεια του ενδιαφερομενου και του διαχειριστη.

Βεβαιως καλο ειναι να βαλεις μια ενημερωση στον πινακα ανακοινωσεων μηπως σε καποιον οροφο δε θελουν να βαλουν κουτι ξερωγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως ειμαι εγω διαχειριστης οποτε ολα καλα.

Θα βαλω και μια ανακοινωση οταν ερθουν και το δουν (και αποφασισουμε πως θα περασει η γραμμη) αν καποιος δεν θελει κουτι στον οροφο του να τον αφησουμε χωρις κουτι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/10/2019 στις 2:53 ΠΜ, myst77 είπε

η όλη διαδικασία με τα τωρινα δεδομένα παίρνει περίπου 2 μήνες.
Κάνουν ένα "οπτικό" κατανεμητή στην είσοδο της πολυκατοικίας και από εκεί ανεβαίνει μετά στον όροφό σου

Να ξέρεις κάτι πολύ σημαντικό. Για να μην επιτραπούν να γίνουν οι εργασίες στην πολυκατοικία πρέπει να διαφωνεί με αυτό το 100% των ενοίκων. Ένας μόνο να το θέλει (δηλαδή εσύ) δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, είναι ΝΟΜΙΚΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΜΕΝΟ αυτο και προχωράς άνετα.
Δεν σε ενδιαφέρει από που θα ανεβάσουν τα καλώδια, δεν είναι δικό σου θέμα. αυτος που θα το δει θα εκτιμήσει τι ειναι πιο πρακτικό και εφαρμόσιμο

Που μπορώ να βρω ότι αυτό είναι νομικά κατοχυρωμένο, για να το δείξω αν χρειαστεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agent21 είπε

Που μπορώ να βρω ότι αυτό είναι νομικά κατοχυρωμένο, για να το δείξω αν χρειαστεί;

https://www.e-nomothesia.gr/kat-epikoinonies-telepikoinonies-telephonia/nomos-4463-2017-fek-40a-30-3-2017.html

Άρθρο 8, παράγραφος 6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα. Σήμερα το πρωί άρχισαν να σκάβουν έξω από το σπίτι μου. Από ότι έμαθα είναι Vodafone οπτική ίνα. Και τώρα ερωτήσεις. Καμία εκτίμηση για το πότε θα μπορούσα να βάλω ftth. Το πρόγραμμα επιδότησης ισχύει ακόμη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρόγραμμα εχει παρει παραταση για 2 χρόνια αν θυμάμαι καλά.

Απο το σκάψιμο μεχρι να έχεις διαθεσιμότητα θέλεις κάποιο καιρό, ίσως τώρα να γίνονται πιο γρήγορα λιγο τα πράγματα αλλά λογικά 3-4 μήνες το λιγότερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, and_64 είπε

To πρόγραμμα εχει παρει παραταση για 2 χρόνια αν θυμάμαι καλά.

Απο το σκάψιμο μεχρι να έχεις διαθεσιμότητα θέλεις κάποιο καιρό, ίσως τώρα να γίνονται πιο γρήγορα λιγο τα πράγματα αλλά λογικά 3-4 μήνες το λιγότερο 

Σωστά και τα δύο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σ όλους, 

Πρόσφατα κι εγώ αναβαθμίστηκα σε 100mbps fiber. Η ερώτηση μου είναι η εξής, μπορώ κάπως να δω τα στατιστικά της γραμμής; ( όχι ότι έχω κάποιο πρόβλημα απλά διαστροφή). Το speedport παίρνει δίκτυο (Ιντερνετ) από ένα nokia ont το οποίο έμαθα ότι δεν μπορώ να το προσπελάσω για λόγους ασφάλειας. Αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία ας μας διαφωτίσει μήπως μάθουμε κάτι παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...