Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, Thresh είπε

Nope, μόνο με speedtest.

Επόμενο ερώτημα, προς όλους και όχι μόνο προς εσένα:

Είναι τεχνικά αδύνατο να δεις τα στατιστικά σου προς το παρόν, ή θα είναι για πάντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, filipN είπε

Επόμενο ερώτημα, προς όλους και όχι μόνο προς εσένα:

Είναι τεχνικά αδύνατο να δεις τα στατιστικά σου προς το παρόν, ή θα είναι για πάντα;

Ισως να μπορείς να βλέπεις νούμερα απο το ont αλλά παραμένει κλειδωμένο.

Έτσι κι αλλιώς το fiber εχει τη λογική οτι σου δίνει (θεωρητικά τουλάχιστον) gigabit συνδεση και ο πάροχος σου βάζει τον κόφτη μετά ανάλογα τι πληρώνεις, οπότε δεν έχουν και νόημα τα στατιστικά. Για να ελέγξεις αν όντως πιάνεις τις ταχύτητες που πρέπει, 2-3 δοκιμές με speedtests είναι αρκετές 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

 

Έχω ξεκινήσει κ γω την διαδικασία μέσω sfbb cosmote.2η εβδομάδα ήρθε ο εργολάβος να βγάλουμε σελφι κ όλα καλα κ με τους υπόλοιπους ενοίκους.

Από τη στιγμη που έρχεται ο εργολάβος περίπου σε πόσο καιρό ξεκινάνε οι εργασιες;;και πόσο διαρκούν ;αν έχω καταλάβει καλά θα γίνει πρώτα τοποθέτηση κατανεμητή καναλιών κλπ κ σε δεύτερη φάση φέρνουν την οπτική ίνα;

Επίσης έμεινε κανένας χωρίς ΝΕΤ για κάποιο διάστημα μέχρι να ενεργοποιηθεί το ftth ;;;

 

Κ τελευταίο ...κ σημαντικότερο...το PING μειώνεται;☺️δεν μιλάω για speedtest μιλάω για πραγματικές συνθήκες online gaming .αυτή τη στιγμή είμαι στα 55-70ms .

 

Υπάρχει περίπτωση να με κατεβάσει 10-20 ms ή @@ 

 

Ευχαριστώ 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thanofski είπε

Καλησπέρα ,

Έχω ξεκινήσει κ γω την διαδικασία μέσω sfbb cosmote.2η εβδομάδα ήρθε ο εργολάβος να βγάλουμε σελφι κ όλα καλα κ με τους υπόλοιπους ενοίκους.

Από τη στιγμη που έρχεται ο εργολάβος περίπου σε πόσο καιρό ξεκινάνε οι εργασιες;;και πόσο διαρκούν ;αν έχω καταλάβει καλά θα γίνει πρώτα τοποθέτηση κατανεμητή καναλιών κλπ κ σε δεύτερη φάση φέρνουν την οπτική ίνα;

Επίσης έμεινε κανένας χωρίς ΝΕΤ για κάποιο διάστημα μέχρι να ενεργοποιηθεί το ftth ;;;

Κ τελευταίο ...κ σημαντικότερο...το PING μειώνεται;☺️δεν μιλάω για speedtest μιλάω για πραγματικές συνθήκες online gaming .αυτή τη στιγμή είμαι στα 55-70ms .

Υπάρχει περίπτωση να με κατεβάσει 10-20 ms ή @@ 

Ευχαριστώ 

το ping σιγουρα θα μειωθεί 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε καμία περίπτωση να φτάσεις 10-20 αν είσαι τώρα στα 55-70. Η απόστασή μας από τις χώρες της Ευρώπης που υπάρχουν τα περισσότερα data centers δεν αλλάζει. Φαντάσου ότι απλώς στο πρώτο hop θα έχεις 1-2ms και από 'κει και πέρα η διαδρομή θα είναι η ίδια. Οπότε αν τώρα έχεις π.χ. 20 ms στο πρώτο hop, να περιμένεις μια μείωση 18-19ms το πολύ και στα παιχνίδια.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα σε γερμανικό σέρβερ έπεσε 10ms. Από 50 ειναι 40 πλέον. Ο εργολάβος ήρθε μέσα σε μια εβδομάδα και οι εργασίες πήραν 3 ημέρες. 7 οροφή πολυκατοικία με οροφοδιαμερισματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "ζόρι" από ότι έχω καταλάβει είναι αφότου γίνει η εγκατάσταση που περιμένεις 20-30 μέρες για την ενεργοποίηση. Από όσοι έχετε βάλει, όντως τόσο παίρνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με wind και μετά από αλλεπάλληλες ενοχλήσεις κατάφερε να με συνδέσουν μετά από δύο μήνες. Όσο ακριβώς έλεγε για το συμβόλαιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tigkas είπε

Το "ζόρι" από ότι έχω καταλάβει είναι αφότου γίνει η εγκατάσταση που περιμένεις 20-30 μέρες για την ενεργοποίηση. Από όσοι έχετε βάλει, όντως τόσο παίρνει;

Τουλάχιστον σε εμένα όταν τελείωσαν οι εργασίες μετά από 10 μέρες με πήραν τηλ για να κλείσουμε ραντεβού, το ραντεβού το κλείσαμε μετά από 2 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,είναι safe να ανέβει η οπτική από το ισόγειο μέχρι τον 6ο μέσα από το κάγκελο της σκάλας; Σίγουρα από θέμα οπτικής είναι καλό,αλλά μετά το κάγκελο θα έχει πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση έχω vdsl από καμπίνα στα 100mbit και κλειδώνει και το ρούτερ σε αυτήν την ταχύτητα. Με τα ίδια χρήματα βλέπω δινει η Cosmote / wind οπτική ίνα με ταχύτητα 100.

Το κέρδος μου ποιο θα είναι; Πέραν του ότι θα μειωθεί το ping (έχω περίπου 22);

Με λίγα λόγια αξίζει να μπει κάποιος σε αυτή την διαδικασία;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, greekparot said:

Μια ερώτηση έχω vdsl από καμπίνα στα 100mbit και κλειδώνει και το ρούτερ σε αυτήν την ταχύτητα. Με τα ίδια χρήματα βλέπω δινει η Cosmote / wind οπτική ίνα με ταχύτητα 100.

Το κέρδος μου ποιο θα είναι; Πέραν του ότι θα μειωθεί το ping (έχω περίπου 22);

Με λίγα λόγια αξίζει να μπει κάποιος σε αυτή την διαδικασία;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Έχεις VDSL 100Mbps από καμπίνα (δλδ FTTC) και σου βγάζει και διαθεσιμότητα για FTTH το sfbb.gr ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Thresh είπε

Έχεις VDSL 100Mbps από καμπίνα (δλδ FTTC) και σου βγάζει και διαθεσιμότητα για FTTH το sfbb.gr ?

Ναι. Τυχαία το κατάλαβα γιατί παρά δίπλα είδα ότι έβαζε γείτονας στο σπίτι του. Ειχε συνεργείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, greekparot said:

Ναι. Τυχαία το κατάλαβα γιατί παρά δίπλα είδα ότι έβαζε γείτονας στο σπίτι του. Ειχε συνεργείο.

Άρα σου βγάζει ότι έχεις κουπόνι. Οπότε όπως καταλαβαίνεις θα έχεις επιδότηση στο πάγιο (για 2 χρόνια) και στην εγκατάσταση για το FTTH.

Η διαφορά θα είναι ότι θα μπορείς μελλοντικά να πας σε μεγαλύτερα πακέτα από 200Mbps. Επίσης η γραμμή λόγω οπτικής θα είναι άψογη, δεν θα σε νοιάζει πλέον ο "συγχρονισμός" μιας και δεν θα παίζεις πάνω σε χαλκό. Το latency θα είναι λίγο χαμηλότερο και γενικότερα η γραμμή δεν θα "μπουκώνει" εύκολα.

Σπανιότατη περίπτωση να έχεις διαθεσιμότητα και σε FTTC και σε FTTH.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...