Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Σπανιότατη περίπτωση να έχεις διαθεσιμότητα και σε FTTC και σε FTTH.

Όσοι έχουν FTTC δεν θα περάσουν κάποια στιγμή σε FTTH; Αν όχι τι μελλοντικό πλάνο αναβάθμισης υπάρχει για τις FTTC;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
3 minutes ago, Tigkas said:

Όσοι έχουν FTTC δεν θα περάσουν κάποια στιγμή σε FTTH; Αν όχι τι μελλοντικό πλάνο αναβάθμισης υπάρχει για τις FTTC;

Ναι λογικά κάποτε θα περάσουμε κι εμείς σε FTTH, ελπίζω αυτή τη δεκαετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι μετά από 2.5 μήνες και την αίτηση που είχα κάνει για Fiber to home μέσω του προγράμματος επιδότησης(SFBB) για 100αρα γραμμή. Σήμερα ήρθαν σπίτι και έβαλαν εσωτερικά και εξωτερικά ένα λευκό κουτί ΟΤΕ, μου είπαν θα έρθουν την άλλη εβδομάδα για να δουν κάποια καλώδια μπροστά από το σπίτι γιατί σήμερα δεν προλάβαιναν... Το ερώτημά μου είναι:

Ποια η διαδικασία μετά από αυτό;

Παρέχεται κάποιο router; ή σύνδεση πως γίνεται; (δεν έχω ιδέα, μιας και μέχρι τώρα είχα ADSL)

Πόσες μέρες θέλει η σύνδεση να ενεργοποιηθεί; 

Επεξ/σία από Phoenix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Phoenix7 είπε

Επανέρχομαι μετά από 2.5 μήνες και την αίτηση που είχα κάνει για Fiber to home μέσω του προγράμματος επιδότησης(SFBB) για 100αρα γραμμή. Σήμερα ήρθαν σπίτι και έβαλαν εσωτερικά και εξωτερικά ένα λευκό κουτί ΟΤΕ, μου είπαν θα έρθουν την άλλη εβδομάδα για να δουν κάποια καλώδια μπροστά από το σπίτι γιατί σήμερα δεν προλάβαιναν... Το ερώτημά μου είναι:

Ποια η διαδικασία μετά από αυτό;

Παρέχεται κάποιο router; ή σύνδεση πως γίνεται; (δεν έχω ιδέα, μιας και μέχρι τώρα είχα ADSL)

Πόσες μέρες θέλει η σύνδεση να ενεργοποιηθεί; 

Μόλις ολοκληρώσουν τις εργασίες μετά από κάποιο διάστημα θα έρθει ο τεχνικός του ΟΤΕ με το ρούτερ και το ont της Nokia να τα συνδέσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρετε,

πρόσφατα έμαθα για την υπηρεσία Fiber to the Home. Το μέρος που μένουμε δεν έχει διεύθυνση ούτε οδό (μονοκατοικία) παρ'όλα αυτά, η υπάλληλος της κοσμοτέ μας ενημέρωσε πως υπάρχει υποστήριξη για οπτική ίνα. Ακόμη, οι γύρω του σπιτιού περιοχές, υποστηρίζουν το Fiber to the Home (καθώς έχουν διεύθυνση). Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι αντίστοιχο; Γενικότερες πληροφορίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/10/2020 στις 10:18 ΜΜ, TzortzisJosh είπε

Χαίρετε,

πρόσφατα έμαθα για την υπηρεσία Fiber to the Home. Το μέρος που μένουμε δεν έχει διεύθυνση ούτε οδό (μονοκατοικία) παρ'όλα αυτά, η υπάλληλος της κοσμοτέ μας ενημέρωσε πως υπάρχει υποστήριξη για οπτική ίνα. Ακόμη, οι γύρω του σπιτιού περιοχές, υποστηρίζουν το Fiber to the Home (καθώς έχουν διεύθυνση). Έχει αντιμετωπίσει κανείς κάτι αντίστοιχο; Γενικότερες πληροφορίες;

απο την cosmote τι σου ειπαν; επειδη στην υπηρεσια χρειαζεται να συμπληρωσεις ολοκληρη τη διευθυνση https://submit.sfbb.gr/EligibilityCheck.aspx

ισως κπς αλλος να ξερει περαιτερω- παντως, να μην εχετε οδο/διευθυνση δε φανταζομαι ειναι η πρωτη φορα που σας δυσκολευει 😕

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, χθες τελείωσαν οι εργασίες, σκάψιμο,τρύπες ,κανάλια και πέρασμα οπτικής +μετρήσεις σε μια μέρα.η αλήθεια είναι περίμενα ότι θα ξανά έρθουν αλλά τελικά τα έκαναν όλα μαζί.

 

Καλά παιδιά ,ψιλοκατσαπλιαδες(θέλει στενή επιτήρηση σε όποιον προχωρήσει γιατί την μλκια την έχουν στο τσεπακι) μου άφησαν κατι στοκαρισματακια,κάτι τα κανάλια θέλουν Ίσωμα σε κάποια σημεία κ γενικα δεν φάνηκαν να είναι πολύ προσεκτικοί.

 

Τώρα για το timeline η αίτηση έγινε 22 σεπτεμβρίου.περιπου δέκα μέρες αργότερα με επισκέφθηκε ο εργολάβος για υπογραφές και χθες ήρθαν κ έκαναν την δουλεια.δεν πίεσα σε κανένα σημείο της διαδικασιας.από κει κ πέρα με ενημέρωσαν ότι περιμένω τον ΟΤΕ για ρούτερ κ τελική μέτρηση.θα πάρει από δέκα μέρες να έρθει; Γνωρίζει κάποιος ; Κ υπάρχει κ έξτρα χρόνος ενεργοποίησης ή απλά φέρνει ρούτερ κ τέλος;

 

ΥΓ . ήταν με το κουπόνι του sfbb και πάροχο ΟΤΕ 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απιστευτη COSMOTE απο της 09/10 εκανα τη παραγγελια ηλεκτρονικα,τουσ πηρα εγω τηλεφωνο στης 17/10 γιατι δεν με ειχαν παρει καν για επιβεβαιωση τησ παραγγελιας μου,ζητησαν συγγνωμη λεω δε πειραζει προχωραμε.Στης 19/10 μου στελνουν την αιτηση εγκαταστασησ και την αιτηση ενεργοποιησης οπτικης ινας,τα σκαναρω την ιδια μερα και τα στελνω πισω με email,ζητωντας τους να επιβεβαιωσουν οτι τα ελαβαν,τελικα τουσ πηρα εγω και σε ερωτηση γιατι δεν επιβεβαιωνουν,μου ειπαν οτι ο πελατης πρεπει να παιρνει τηλεφωνο στο 13888 για επιβεβαιωσει(με οτι αυτο συνεπαγεται δηλαδη τρελεσ αναμονεσ απο 30λεπτα εως 1ωρα),λεω οκ δε πειραζει προχωραμε.Στης 21/10 μου στελνουν την αιτηση ,για την αλλαγη προγραμματοσ+Cosmote TV τους τα στελνω πισω αυθημερων και παιρνω καπακι τηλεφωνο στο 13888,του λεω του τυπου:με δουλευετε??γιατι δε στελνετε ολα τα χαρτια μαζι, σε ενα email να τελειωνουμε?? και των κραζω ασχημα.μου ζηταει συγγνωμη λεγοντασ μου εχω δικιο και διαφορεσ αλλεσ μπαρουφεσ για να με ηρεμησει.λεω αντε δε γ........ αστο να πρωχωρησει.αφου ηρεμω την επομενη λεω κατσε να ξαναπαρω για μια τελικη επιβεβαιωση,οτι ολα εινα οκ με τα χαρτια κτλ.Και μου λεει το κορυφαιο : ναι ξερετε δεν εχετε στειλει το κουπονι SFBB.ε ενταξει εκρυγνυμαι στο κλασμα του δευτερολεπτου του κατεβαζω οτι βρισια μου ηρθα εκεινη τη στιγμη λεγοντασ του οτι βριζω την εταιρεια και οχι εσενα.Και παλισυγγνωμη εχετε δικιο κλπ.του το κλεινω και περιμενω να με παρει ο εργολαβοσ οπωσ μου ειπε .....ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗΣ 29/10 ουτε φωνη ουτε ακροαση.Ξαναπαιρνω λοιπον 29/10 γινετε ενασ τηλεφωνικοσ χαμοσ με βρισιδια απειλεσ κτλ.η τυπισσα με ειρωνευετε ενω δεν ειχε δει το ιστορικο λεγοντασ μου οτι 22/10 στειλατε τα χαρτια.μολισ τησ ειπα οτι 09/10 εκανα τη παραγγελια το βουλωνει μου ζηταει και αυτη συγγνωμη και μου λεει θα κανει αιτημα επισπευσης γιατι οντωσ εχουνε καθυστερησει με δικη τουσ υπαιτιοτητα και οτι θα με παρει ο εργολαβοσ τη δευτερα 02/11 για ραντεβου.σε ερωτηση μου να μου πει ποτε θα ειναι ετοιμη η υπηρεσια μου ειπε 1-1,5 μηνα απο την ημερομηνια τη αιτησης......αρχιζω τα γελια λεγοντασ τησ οτι ηδη κλεισαμε μηνα σχεδον και οτι ειστε γελιοι κοροιδευετε το κοσμο και τελωσ παντων τησ το εκλεισα για να μη τη στολισω και αυτη.Ε λοιπον μεχρι και σημερα 04/11 δεν εχω δεχθει κανενα τηλεφωνο απο εργολαβο...σημερα θα τουσ παρω για ακυρωση ολων  με κουρασανε και επισησ θα κοψω και 3 κινιτα που εχουμε + το σταθερο.Συγγνωμη για το σεντονι αλλα καπου ηθελα να τα πω να ξεθυμανω.....COSMOTE σου λεει μετα η μεγαλυτερη εταιρεια τηλεπικοινωνιων στην Ελλαδα.....ευχομαι στουσ υπολοιπουσ να τελειωσουν χωρισ αυτα που εχω τραβηξει οι ανθρωποι ειναι ΓΕΛΙΟΙ.τωρα 04/11 μιλησα με 13888 και μου ειπαν δε μπορειτε να κανετε τιποτα παρα να περιμενετε εως 3 μηνες......τωρα γιναν 3 οι μηνεσ.....τελοσ τα ακυρωνω ολα.

ευχαριστω για το χρονο σας

Πανος

Επεξ/σία από pgrp
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Kekro88 είπε

Λοιπόν, χθες τελείωσαν οι εργασίες, σκάψιμο,τρύπες ,κανάλια και πέρασμα οπτικής +μετρήσεις σε μια μέρα.η αλήθεια είναι περίμενα ότι θα ξανά έρθουν αλλά τελικά τα έκαναν όλα μαζί.

Καλά παιδιά ,ψιλοκατσαπλιαδες(θέλει στενή επιτήρηση σε όποιον προχωρήσει γιατί την μλκια την έχουν στο τσεπακι) μου άφησαν κατι στοκαρισματακια,κάτι τα κανάλια θέλουν Ίσωμα σε κάποια σημεία κ γενικα δεν φάνηκαν να είναι πολύ προσεκτικοί.

Τώρα για το timeline η αίτηση έγινε 22 σεπτεμβρίου.περιπου δέκα μέρες αργότερα με επισκέφθηκε ο εργολάβος για υπογραφές και χθες ήρθαν κ έκαναν την δουλεια.δεν πίεσα σε κανένα σημείο της διαδικασιας.από κει κ πέρα με ενημέρωσαν ότι περιμένω τον ΟΤΕ για ρούτερ κ τελική μέτρηση.θα πάρει από δέκα μέρες να έρθει; Γνωρίζει κάποιος ; Κ υπάρχει κ έξτρα χρόνος ενεργοποίησης ή απλά φέρνει ρούτερ κ τέλος;

ΥΓ . ήταν με το κουπόνι του sfbb και πάροχο ΟΤΕ 

Αυτοί στέλνουν φωτο στον ΟΤΕ και μετρήσεις. Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία θα βγει ραντεβού με τεχνικό του ΟΤΕ θα σε καλέσουν δηλαδή να κλείσετε ραντεβού. Μόλις έρθει ο τεχνικός θα συνδέσει ont και ρούτερ και θα έχεις κανονικά ftth. Τώρα βάση εμπειρίας κανένα δεκαήμερο. Μόλις ολοκληρωθεί θα σε πάρουν και τηλ να σου στείλουν κούριερ να υπογράψεις το κουπόνι για να γίνει και εξαργύρωση.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Kekro88 είπε

Καλά παιδιά ,ψιλοκατσαπλιαδες(θέλει στενή επιτήρηση σε όποιον προχωρήσει γιατί την μλκια την έχουν στο τσεπακι) μου άφησαν κατι στοκαρισματακια,κάτι τα κανάλια θέλουν Ίσωμα σε κάποια σημεία κ γενικα δεν φάνηκαν να είναι πολύ προσεκτικοί.

Εμενα ήταν το ακριβώς αντίθετο, ακόμα και σε γκρίνιες δικές μου τα διόρθωσαν οτι ζήτησα, είναι που θα πέσεις κάθε φορά...

 

10 ώρες πριν, pgrp είπε

Συγγνωμη για το σεντονι αλλα καπου ηθελα να τα πω να ξεθυμανω....

Ου μπλέξεις δυστυχώς, είχα τραβήξει παλια χειρότερο λουκι με τη hol μένοντας χωρίς τηλέφωνο πανω απο μήνα και φυσικά αφου καντηλιαστήκαμε face to face στα γραφεία τότε μόνο προχώρησε το πράγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , επειδή έχω έντονο θέμα με το WiFi με το tg589 , γνωρίζετε τον τρόπο να το κάνω bridge καθώς δεν μου κάνουν αντικατάσταση ρουτερ(wind)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostakiss είπε

Καλησπέρα , επειδή έχω έντονο θέμα με το WiFi με το tg589 , γνωρίζετε τον τρόπο να το κάνω bridge καθώς δεν μου κάνουν αντικατάσταση ρουτερ(wind)?

Δεν εχω το router οπότε δεν ξέρω αν βοηθάει https://support.zen.co.uk/kb/Knowledgebase/Technicolor-TG589vac-Bridge-Mode

 

Πάντως λύνεται και με ενα  access point το θέμα το ειδικά αν  τοποθετηθεί στο πιο κεντρικό σημείο του σπιτιού ή αν μιλάμε για μεγάλο σπίτι/πολλούς ορόφους πας σε mesh λύση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια. Εκανα αιτηση για οπτικη ινα στην κοσμοτε. Ηρθε ο μηχανικος την Τριτη ειδε τον χωρο ολα καλα και δινει την υπευθυνη δηλωση στον διαχειριστη. Και εδω ξεκιναει το μαρτυριο μου. Λεμε θα αφησουμε ενα χαρτι στον πινακα ανακοινωσεων της πολυκατοικιας οτι θα γινουν εργασιες για ftth και οποιος θελει να ενημερωθει απο τον διαχειριστη και αν δεν πει κανενας τπτ μεχρι την Πεμπτη το βραδυ υπογραφει το χαρτι και το δινουμε στον ανρθωπο παρακσευη πρωι ωστε να ξεκινησουν οι εργασιες. Σημερα με παιρνει τηλ ο διαχειριστης και μου λεει οτι πανω στην υπευθυνη δηλωση λεει για γενικη συνελευση κλπ και αρχιζει και μου τα κανει πλανητες. Τελος παντων καταληγουμε στον να εκτυπωσω ενα χαρτι με το οτι θα γινουν οι ταδε εργασιες και τα ονοματα των ενοικων ωστε να υπογραψουν οι ενικοι. Απο τους 13 ενοικους 9 εχουν υπογραψει(η 1 ειναι του διαχειριστη που την εβαλε με μιση καρδια). Απομενουν 4 απο τους οποιους η 1 δεν εχει θεμα γιατι μιλησα μαζι της τηλεφωνικα οποτε οκευ. Το ενα διαμερισμα ειναι ιατρειο και δεν νμζ να εχει θεμα η γιατρος. Εναν ενοικο εχουμε να τον δουμε μηνες. Και μετα ειναι και ο ιδιοκτητης του καταστηματος που ουτε αυτος πιστευω να εχει θεμα. Και ο διαχειριστης λεει δεν υπογραφει επειδη η υπευθυνη δηλωση λεει πανω συνελευση. Πηραμε τηλεφωνο τον ανθρωπο που ηρθε να δει το κτηριο και λεει οτι αυτο το χαρτι ειναι για τυπικους λογους ωστε αν τους ρωτησει κανενας ποιος τους εδωσε αδεια να κανουν τις εργασιες και αυτος συνεχιζει να λεει αυτο που λεει. Εγω τι μπορω να κανω απο την μερια μου αν δεν δεχτει να υπογραψει? Ο μηχανικος μου ειπε οτι μπορω να υπογραψω και εγω(του ειπα απο την αρχη οτι ο διαχειριστης ειναι λιγο στον κοσμο του) καθως λεει αυτο το χαρτι ειναι για να δειξει οτι ενημερωθηκε καποιος απο την πολυκατοικια και για να τους δωσει την αδεια να συνεχισουν. Ειμαι καλυμμένος αν υπογραψω εγω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, zacdag είπε

Καλησπερα παιδια. Εκανα αιτηση για οπτικη ινα στην κοσμοτε. Ηρθε ο μηχανικος την Τριτη ειδε τον χωρο ολα καλα και δινει την υπευθυνη δηλωση στον διαχειριστη. 

sorry αλλά ήθελα να ρωτήσω σήμερα στο forum αυτό που αναφέρεις.....λειτουργούν κανονικά τα συνεργεία για την οπτική και την περίοδο της καραντίνας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tempo είπε

sorry αλλά ήθελα να ρωτήσω σήμερα στο forum αυτό που αναφέρεις.....λειτουργούν κανονικά τα συνεργεία για την οπτική και την περίοδο της καραντίνας;

Απο οτι μου ειπε λειτουργουν. Τωρα αν θα υπαρξει καποια νεα απαγορευση κανεις δεν ξερει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...