Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τέλος οι εργασίες με καθαρή και άψογη δουλειά .

Μπήκε καλώδιο μεσα σε σπιράλ απο τον δρόμο μεσω του γκαράζ οπου εκει μπήκε και το κεντρικό κουτί , απο εκει εκει έφυγε κανάλι σωλήνας εξωτερικά πίσω απο τον ακάλυπτο σε κάθε όροφο και με τρύπα μπήκε το κουτάκι στον κάθε όροφο.

IMG_20191016_113256.jpg

IMG_20191016_125603.jpg

IMG_20191016_130233.jpg

IMG_20191016_130236.jpg

IMG_20191016_133138.jpg

IMG_20191016_133202.jpg

IMG_20191016_135653.jpg

IMG_20191016_135716.jpg

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με τα παιδιά απο την vodafone που τέλειωσαν με ορισμένες λεπτομέρειες με τις οπτικές και μου ειπαν οτι αν και υπάρχει ολη η εγκατάσταση απο την vodafone στον δρόμο σωλήνες φρεάτια κτλπ δεν υπάρχει πουθενά δίκτυο και κοινώς δεν έχει περαστεί πουθενά καλώδιο , οποτε πρέπει να περαστεί το καλώδιο απο την vodafone στα φρεάτια κτλπ και απο εκει και πέρα θα έρθουν πάλι για να μετρήσουν και να κλείσουν την πολυκατοικία απο την μεριά τους.

Βασικά αν και το παιδί μου ειπε οτι θα πάρει καμια εβδομμάδα , πιστεύω οτι πάμε για 1 μήνα και :P , τουλάχιστον έγινε η μεγάλη δουλειά και περιμένω τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, RcManiac είπε

Τι κόστος έχει η εγκατάσταση ? 

Κανένα κόστος για όσο διαρκεί η επιδότηση μέσω του κουπονιού www.sfbb.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση τεχνικής φύσεως , καταρχάς για router αντι του speedsport που δίνει ο οτε θα πάρω το Fritzbox 7590 , οποτε συνδέω το gpon της nokia που θα μου φέρουν με ethernet καλώδιo στην wan θύρα του 7590 , μετά με την τηλεφωνία που ειναι voip πως θα συνδέσω τις 2 συσκευές , θα συνδεθούν στο fon 1 , fon 2 του 7590 ? , στην προκειμένη περίπτωση εχω 2 συσκευές οποτε ειμαι οκ αν όμως ήθελα να βάλω και 3η τι γίνεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνω και εγώ τη σκέψη όταν έρθει η ώρα να ζητήσω εγκατάσταση οπτικών ινών στην πολυκατοικία που μένω  αλα λόγο δουλειάς δεν μπορώ να είμαι σπίτι  οποτε το βλέπω πολύ δύσκολο εάν μου έδιναν ένα χρονοδιάγραμμα πχ από της 17 του μηνά μέχρι και της 22 θα έχουν ολοκληρωθεί όλες οι διαδικασίες και η εγκατάσταση θα μπορούσα να πάρω 5 μέρες άδεια εκτός και εάν βρεθεί κάποιος άλλος που να θέλει και αυτός να βάλει και να μπορεί να είναι πάρων σε όλη τη διαδικασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Για το κουπόνι του SuperFast BroadBand, να πούμε ότι η διαθεσιμότητα είναι πολύ μικρή ακόμα στο σύνολο της επικράτειας.

Μέχρι τον Μάρτιο του 2020 δεν είναι η προθεσμία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Για το κουπόνι του SuperFast BroadBand, να πούμε ότι η διαθεσιμότητα είναι πολύ μικρή ακόμα στο σύνολο της επικράτειας.

Ακόμη ναι ειναι λίγες οι περιοχές που υπάρχει Ftth αλλ μπαίνουν συνέχεια περιοχές , η δική μου φαντάσου και συγκεκριμένα ο δικός μου τκ γιατι έτσι πάει μπήκε πριν 10 ημέρες , υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις που υπάρχει ο τκ σου αλλα δεν υπάρχει ακόμα για την οδό σου

3 λεπτά πριν, Virus200 είπε

Μέχρι τον Μάρτιο του 2020 δεν είναι η προθεσμία? 

Νομίζω ναι αλλα συνήθως δίνουν παράταση , ετσι τουλάχιστον έγινε και στην προηγούμενη προθεσμία και λογικά πάλι ετσι θα γίνει αλλα δεν ξέρω αν θα ανανεώνεται για πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω κανει αιτηση στη wind ,εχω διαθεσιμοτητα για fiber to home ,η καμπινα που εξυπηρετει στη περιοχη μου της cosmote.

 

στη πολυκατοικια δεν πρεπει να εχει καποιος αλλος ,θα καθυστερησει λετε?

 

με εκτιμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 15/10/2019 at 12:39, kostasgr78 said:

Όποιον περνάει οπτική ίνα μέσα από το κανάλι του ασανσέρ, τον λες και εγκληματία σε όρους προδιαγραφών.

οσο ξερω ομως το εχουν σαν λυση.τωρα αν ειναι σωστο /νομιμο κτλ δεν ξερω.  απλα λεω τι ακουσα.

On 15/10/2019 at 14:10, kage said:

Εξηγησε αν ξερεις τις προδιαγραφες για οπτικη... απο το βιντεο κ φωτος παραπανω αναλογα με την θωράκιση της ινας περναει διπλα απο ρευμα ή μεσα σε σωληνα κανονικα...

Για μενα οι πιθανοτητες να αλλαξεις εσωτερικα καγκελα  πολ.κιας ειναι ελαχιστες...στην τελικη περνα το απ εξω μεσα σε καναλι κατα μηκος του σωληνα/καγκελο...

Απο τις παραπανω φωτος ειναι λιγο χυμα η θωρακιση της ινας...αλλοι πετανε χυμα καλωδιο,αλλοι μεσα σε ηλεκτρολογικο/αποχετευτικο σωληνα και στο βιντεο σωληνα με κανονικη θωρακιση που πετανε και υπογειως στο χωμα 

να περασει διπλα απο ρευμα δεν εχει θεμα.δεν επηρεαζεται.γυαλι ειναι.

On 13/10/2019 at 13:47, kage said:

Αν δεν κανω λαθος τα μεχρι 100 απο wimd ote νοβα voda δεν θελουν καλωδια...χλωμο να χεις αναγκη 200mb σαν ιδιωτης

Το τι σε νοιαζει πως θα περασουν εκατονταδες μετρα καλωδιο ειναι λαθος και προφανως θελει επιβλεψη

Ή ακομη χειροτερα χυμα οπτική ινα...

Προφανως αυτο με το πλαστικο καναλι παντου ή ολο το σκηνικο με το βιντεακι θα χει μεγαλυτερο κοστος..οποτε μαλλον συζητησε το 

Δες αν υπαρχει κανα καγκελο ή κατι παρομοιο σε ευθεια καθετη γραμμη στις σκαλες ή υδροροη.αφου μαθεις αν επηρεαζει την οπτικη το σιδερο σαν υλικο ή καποιο καλωδιο ρευματος...

μην μπερδευεις το Ftth με το vdsl.Και τα δυο μπορουν να δωσουν 50/5 , 100/10 , 200/20.

On 16/10/2019 at 17:11, SPANK said:

Μια ερώτηση τεχνικής φύσεως , καταρχάς για router αντι του speedsport που δίνει ο οτε θα πάρω το Fritzbox 7590 , οποτε συνδέω το gpon της nokia που θα μου φέρουν με ethernet καλώδιo στην wan θύρα του 7590 , μετά με την τηλεφωνία που ειναι voip πως θα συνδέσω τις 2 συσκευές , θα συνδεθούν στο fon 1 , fon 2 του 7590 ? , στην προκειμένη περίπτωση εχω 2 συσκευές οποτε ειμαι οκ αν όμως ήθελα να βάλω και 3η τι γίνεται ?

fxs1 και Fxs2.αν θες και αλλη συσκευη τοτε ειτε σε dect ειτε με splitter 1 σε 2. αν εχεις ασυρματο και ας μην ειναι fritz fon μπορει να γινει Pair με το fritz Κανονικα.για παραπανω εδω

https://www.insomnia.gr/forums/topic/711074-οδηγός-παραμετροποίησης-fritzfon-και-voip-telephony-στα-fritzbox-χαρακτηριστικά-και-δυνατότητες/

On 16/10/2019 at 18:00, markon said:

Κάνω και εγώ τη σκέψη όταν έρθει η ώρα να ζητήσω εγκατάσταση οπτικών ινών στην πολυκατοικία που μένω  αλα λόγο δουλειάς δεν μπορώ να είμαι σπίτι  οποτε το βλέπω πολύ δύσκολο εάν μου έδιναν ένα χρονοδιάγραμμα πχ από της 17 του μηνά μέχρι και της 22 θα έχουν ολοκληρωθεί όλες οι διαδικασίες και η εγκατάσταση θα μπορούσα να πάρω 5 μέρες άδεια εκτός και εάν βρεθεί κάποιος άλλος που να θέλει και αυτός να βάλει και να μπορεί να είναι πάρων σε όλη τη διαδικασία

Λογικα για το κομματι της πολυκατοικιας θα σου πουν περιπου το ποτε γιατι πρεπει να υπαρχει προσβαση

μερικες φωτογραφιες απο Ftth

 

viber_image_2019-09-24_14-43-28.jpg

viber_image_2019-09-24_14-16-08.jpg

viber_image_2019-09-24_14-16-09.jpg

viber_image_2019-09-24_14-16-11.jpg

viber_image_2019-09-24_14-16-12.jpg

viber_image_2019-09-24_14-16-14.jpg

viber_image_2019-09-24_14-16-15.jpg

viber_image_2019-09-24_14-16-16.jpg

viber_image_2019-09-24_14-16-17.jpg

viber_image_2019-09-24_14-16-18.jpg

viber_image_2019-09-24_14-43-27.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κατι αλλο σε σκέτο router voip που να μην ειναι modem καν ? , κυρίως για το wifi και την voip αφου το internet απο οσο εχω καταλάβει το αναλαμβάνει εξωλοκλήρου το nokia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θεωρητικά ναι, αν δεν θες τηλέφωνο, θα μπορείς να βγάλεις το modem/router του ISP, το οποίο λειτουργεί έτσι κι αλλιώς  σαν σκέτο router και να βάλεις δικό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...