Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να κάνω αίτηση για fiber to home κάτω από την πολυκατοικια μου υπάρχει κατανεμητης και ουσιαστικό το μόνο που χρειάζεται είναι να περασουν την ίνα στο διαμέρισμα μου wind είναι να ρωτήσω ποσο χρόνο κάνει να γίνει η εγκατάσταση και η ενεργοποίηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ύστερα από επικοινωνία που είχα με την Cosmote μου ανέφεραν ότι η αίτηση μου βρίσκεται στο στάδιο του κλείσιμου ραντεβού κάθετης και ανάγκης αδειοδότησης από τον δήμο. Γνωρίζεις κανείς πόσο καιρό μπορεί να πάρει και αν υπάρχει κάποιο τηλέφωνο επικοινωνίας στον δήμο για αυτό το θέμα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να κάνω αίτηση για fiber to home κάτω από την πολυκατοικια μου υπάρχει κατανεμητης και ουσιαστικό το μόνο που χρειάζεται είναι να περασουν την ίνα στο διαμέρισμα μου wind είναι να ρωτήσω ποσο χρόνο κάνει να γίνει η εγκατάσταση και η ενεργοποίηση;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 ώρες πριν, Θοδωρής005 είπε

Θέλω να κάνω αίτηση για fiber to home κάτω από την πολυκατοικια μου υπάρχει κατανεμητης και ουσιαστικό το μόνο που χρειάζεται είναι να περασουν την ίνα στο διαμέρισμα μου wind είναι να ρωτήσω ποσο χρόνο κάνει να γίνει η εγκατάσταση και η ενεργοποίηση;

 

 

Aναλογα το φορτο εργασιας που υπαρχει στα συνεργεια που κανουν της εγκαταστασεις , μπορει να γινει σε 1 βδομαδα μπορει να παρει και 1 μηνα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σε ευχαριστώ

Στις 27/4/2021 στις 11:25 ΠΜ, Thresh είπε

 

 

18 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Aναλογα το φορτο εργασιας που υπαρχει στα συνεργεια που κανουν της εγκαταστασεις , μπορει να γινει σε 1 βδομαδα μπορει να παρει και 1 μηνα

 

Σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/5/2021 στις 9:26 ΜΜ, Θοδωρής005 είπε

Θέλω να κάνω αίτηση για fiber to home κάτω από την πολυκατοικια μου υπάρχει κατανεμητης και ουσιαστικό το μόνο που χρειάζεται είναι να περασουν την ίνα στο διαμέρισμα μου wind είναι να ρωτήσω ποσο χρόνο κάνει να γίνει η εγκατάσταση και η ενεργοποίηση;

 

 

Εμενα σε σπίτι που δεν υπήρχε κάποια εγκατάσταση όλη η διαδικασία πήρε περίπου 2 μήνες (φανταζομαι πως αν υπαρχουν ηδη υποδοχες κτλπ τοτε μπορεί να εισαι έτοιμος και συντομο διαστημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως προανεφερα υπαρχει εγκατασταση ινων στην πολυκατοικια μου. Η wind μου ειπε οτι θελει 10-20 μερες για να γινει εγκατασταση στο διαμερισμα και να ολοκληρωθει η ενεργοποιηση. Γνωριζει καποιος αν στο 20ημερο που λενε και απο τη στιγμη που ειναι φορητοτητα, εγω θα μεινω χωρις τηλεφωνο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κανονικά δεν μένεις, μόνο για ελάχιστα λεπτά που θα γίνει η μετάβαση και θα είναι τεχνικός στο σπίτι για να ρυθμίσει το ONT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

59 λεπτά πριν, Thresh είπε

Κανονικά δεν μένεις, μόνο για ελάχιστα λεπτά που θα γίνει η μετάβαση και θα είναι τεχνικός στο σπίτι για να ρυθμίσει το ONT.

Όταν δεν υπάρχει η  εγκατσταση και απλώς υπάρχουν έως τον δρόμο πόσο κάνει η εγκατάσταση ως το διαμερίσμα ;

Πόσο καιρό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Θοδωρής005 είπε

Όταν δεν υπάρχει η  εγκατσταση και απλώς υπάρχουν έως τον δρόμο πόσο κάνει η εγκατάσταση ως το διαμερίσμα ;

Πόσο καιρό

Δεν μπορεί να στο πει κανείς με σιγουριά αυτό, το πόσο γρήγορα αφενός θα έρθει το συνεργείο και πόσες μέρες θα τους πάρει η εγκατάσταση (πόσα διαμερίσματα είναι, αν γίνεται εσωτερικά ή εξωτερικά η εγκατάσταση οπότε πρέπει να υπάρχει πρόσβαση σε όλα τα μπαλκόνια κλπ κλπ) 

Λογικά οχι πάνω απο μήνα, αλλά εχουν υπάρξει και περιπτώσεις που τους πήγε 2μηνο+

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
32 minutes ago, Θοδωρής005 said:

 

Όταν δεν υπάρχει η  εγκατσταση και απλώς υπάρχουν έως τον δρόμο πόσο κάνει η εγκατάσταση ως το διαμερίσμα ;

Πόσο καιρό

 Η εργασία δεν παίρνει πάνω από 2-3 μέρες, αλλά το θέμα είναι ότι μέχρι να έρθουν περνάνε 2-3 μήνες ως την ενεργοποίηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έπειτα από συνέλευση κακά τα νέα είναι ένας ίδιο τρόπος γείτονας που το περιμενα να κάνει κάτι και δεν θέλει να μπουνε οι οπτικές ίνες σε κάθε όροφο για δικαιολογίες ότι δεν θα  φαίνεται ωραία ο τοίχος και τέτοια οι υπόλοιποι συμφωνουν ξερω οτι με τον νόμο μπορώ νά τον αγνοήσω όμως το έχω ικανο να μπλεξουμε και παει και τα ξηλωση καμια μερα τα καλώδια τι να κάνω ;😭

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ο νόμος λέει ότι δεν μπορεί να σε σταματήσει η πλειοψηφία της συνέλευσης εφόσον το θες (κι είσαι ιδιοκτήτης), πόσο μάλλον αν φέρνει αντίρρηση μόνο ένας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/5/2021 στις 2:56 ΜΜ, Thresh είπε

 Η εργασία δεν παίρνει πάνω από 2-3 μέρες, αλλά το θέμα είναι ότι μέχρι να έρθουν περνάνε 2-3 μήνες ως την ενεργοποίηση.

Συνήθως ναι αλλά για να γνωρίζετε και τα χειρότερα, φίλος στην επαρχία έκανε αίτηση από τα μέσα Δεκέμβρη και μέχρι σήμερα δεν έχει συνδεθεί! Μιλάμε για περίπου 6 μήνες αναμονή.

Επεξ/σία από LF21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...