Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ελπιζω κανα μηνα γιατι θελω να κανω καποια πραγματα το καλοκαιρι και χρειαζομαι αυτη την συνδεση. επισης θεωρω οτι αν το αφησεις να παει μονο του το θεμα θα αργησει ενω αν περνεις στα κεντρικα και απαιτεις να γινει πιο γρηγορα συνηθως κανουν πιο γρηγορα .παραδειγμα μου ειπαν στο καταστημα θα σας στειλουν την επομενη εμδομαδα το ρουτερ περασαν 2 εβδομαδες τιποτα περνω στα κεντρικα και το πρωι ειχε ερθει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, Θοδωρής005 είπε

ελπιζω κανα μηνα γιατι θελω να κανω καποια πραγματα το καλοκαιρι και χρειαζομαι αυτη την συνδεση. επισης θεωρω οτι αν το αφησεις να παει μονο του το θεμα θα αργησει ενω αν περνεις στα κεντρικα και απαιτεις να γινει πιο γρηγορα συνηθως κανουν πιο γρηγορα .παραδειγμα μου ειπαν στο καταστημα θα σας στειλουν την επομενη εμδομαδα το ρουτερ περασαν 2 εβδομαδες τιποτα περνω στα κεντρικα και το πρωι ειχε ερθει

Το ρούτερ το φέρνει ο τεχνικός συνήθως, σπάνια να στείλουν το ONT με κουριερ (εμένα το έφερε και αυτό ο τεχνικός). Εγώ το 2019 που έκανα τη σύνδεση 1 μήνα και κάτι μέρες πήρε.

Επεξ/σία από kallonos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εγω που εκανα αιτηση πριν το πασχα ενω φτασαν οι εργασιες μεχρι ενα σημειο εντος της οικοδομης (2 απο τους 4 οροφους περασαν κουτια ) το ont το εφεραν με courier (οπως και στους υπολοιπους που καναν αιτηση

Τωρα προσπαθουμε να βγαλουμε ακρη για πιο λογο εδω και 12-15 μερες εχουν παγωσει οι εργασιες στην οικοδομη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Inuyasha είπε

Εγω που εκανα αιτηση πριν το πασχα ενω φτασαν οι εργασιες μεχρι ενα σημειο εντος της οικοδομης (2 απο τους 4 οροφους περασαν κουτια ) το ont το εφεραν με courier (οπως και στους υπολοιπους που καναν αιτηση

Τωρα προσπαθουμε να βγαλουμε ακρη για πιο λογο εδω και 12-15 μερες εχουν παγωσει οι εργασιες στην οικοδομη

Καλά ξεμπερδεματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εδώ ρε παιδιά η αίτηση μου είναι από 19/01/2021, ο μηχανικός ήρθε 20/04/2021 και από την Cosmote μου απαντούν ότι βρίσκεται στο στάδιο ραντεβού κάθετης και αδειοδότησης από τον Δήμο Αθηναίων εδώ και 1,5 μήνα.. δεν ξέρω τι να κάνω. Μήπως γνωρίζει κανένας σε ποιο τμήμα του Δήμου Αθηναίων πρέπει να απευθυνθώ; 

Επεξ/σία από dilatedjunkie
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 ώρες πριν, dilatedjunkie είπε

εδώ ρε παιδιά η αίτηση μου είναι από 19/01/2021, ο μηχανικός ήρθε 20/04/2021 και από την Cosmote μου απαντούν ότι βρίσκεται στο στάδιο ραντεβού κάθετης και αδειοδότησης από τον Δήμο Αθηναίων εδώ και 1,5 μήνα.. δεν ξέρω τι να κάνω. Μήπως γνωρίζει κανένας σε ποιο τμήμα του Δήμου Αθηναίων πρέπει να απευθυνθώ; 

Εσυ δεν απευθυνεσαι πουθενα η εταιρια που εχει αναλαβει τα κανει αυτα

 

σε εμενα ηρθαν σημερα και τελειωσαν την  εγκατασταση εντος της οικοδομης καθως και περασαν γραμμες μεσα στα σπιτια οσους ειχαν αιτηση και τους βρηκαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια συγνωμη για τη άσχετη ερώτηση, αλλα πως μπορω να ξέρω αν καποιος παροχος εχει ηδη εγκαταστησει την υποδομη για fiber αλλα ακομη δεν την εχει κανει εμπορικα διαθέσιμη; Θα πρεπει να εχει φρεατια εξω απο καθε οικοπεδο;

Γιατι στην περιοχη που μενω, εχει εγκαταστησει δικτυο η βοντα και στον δρομο μου εχουν περασει καλωδια και απο τις δυο πλευρες (απο το 2016). Μεχρι στιγμης δίνουν μονο vdsl απο καμπινα (που απο τα τελη του 2018 που ζητουσα δεν ειχε καταχωρημενο κανενας παροχος οτι μπορει να δωσει μεχρι που εκανα αιτημα στην cosmote για να ερθει τεχνικος να «ελενξει»!

Φρεατιο εχει στην μια διασταυρωση που λεει vodafone αλλα τιποτα αλλο. Υποψη ο δρομος ειναι μονοδρομος, γειτονιας και καμια σημαντικη κεντρικη οδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεσω του sfbb.gr που δίνει το κουπόνι για την επιδότηση θα σου βγάζει ποιός/ποιοί πάροχοι καλύπτουν τη διευθυνσή σου (αν την καλύπτουν γιατι μπορει να περνανε οπτικες για διασύνδεση καφαο vdsl απλά) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Εσυ δεν απευθυνεσαι πουθενα η εταιρια που εχει αναλαβει τα κανει αυτα

 

σε εμενα ηρθαν σημερα και τελειωσαν την  εγκατασταση εντος της οικοδομης καθως και περασαν γραμμες μεσα στα σπιτια οσους ειχαν αιτηση και τους βρηκαν

Μίλησα με τον πάροχο (Gr8net) και μου απάντησαν ότι η αίτηση σου βρίσκεται στην Vodafone καθώς αυτή έχει περάσει την οπτική ίνα στην περιοχή.. καλά κρασιά δλδ. Στην συνέχεια κάνω μια ερώτηση ξανά στην Cosmote και μου απάντησαν: Κατόπιν ελέγχου βλέπουμε ότι η αδειοδότηση περιλαμβάνει διάφορους φορείς εκτός από τον Δήμο, όπως Φυσικό Αέριο ή σε κάποιες περιπτώσεις και αρχαιολογία. Η κατασκευή στο συγκεκριμένο κτίριο έχουμε λάβει ενημέρωση πως είναι σε αρχικό στάδιο αδειοδότησης και εκτιμώμενος χρόνο παράδοσης είναι 2- 2,5 μήνες.

Αρχική αίτηση 20/01/2021 - Αυτοψία μηχανικού 20/04/2021.. με αυτούς τους ρυθμούς άνετα πάμε για 2022.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
59 λεπτά πριν, dilatedjunkie είπε

Μίλησα με τον πάροχο (Gr8net) και μου απάντησαν ότι η αίτηση σου βρίσκεται στην Vodafone καθώς αυτή έχει περάσει την οπτική ίνα στην περιοχή.. καλά κρασιά δλδ. Στην συνέχεια κάνω μια ερώτηση ξανά στην Cosmote και μου απάντησαν: Κατόπιν ελέγχου βλέπουμε ότι η αδειοδότηση περιλαμβάνει διάφορους φορείς εκτός από τον Δήμο, όπως Φυσικό Αέριο ή σε κάποιες περιπτώσεις και αρχαιολογία. Η κατασκευή στο συγκεκριμένο κτίριο έχουμε λάβει ενημέρωση πως είναι σε αρχικό στάδιο αδειοδότησης και εκτιμώμενος χρόνο παράδοσης είναι 2- 2,5 μήνες.

Αρχική αίτηση 20/01/2021 - Αυτοψία μηχανικού 20/04/2021.. με αυτούς τους ρυθμούς άνετα πάμε για 2022.

Δυστηχως το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα παρελαβα τον εξοπλισμο απο wind. Απο οτι ειδα δεν ειναι ενα απλο ρουτερ στο οποιο θα κουμπωσει η ινα, αλλα 2 συσκευες: 1 τερματικο στο οποιο θα κουμπωσει η ινα, απο την οποια θα φυγει UTP καλωδιο για να παει στο ρουτερ. Επομενως, με δεδομενο απο οτι ακουω οτι την ινα την πανε μεχρι την κεντρικη πριζα τηλεφωνου του διαμερισματος, ενω μεχρι τωρα σκεφτομουν πως θα φτασει η ινα στο μεσα δωματιο που εχω το γραφειο με η/υ και τηλεφωνο, τωρα σκεφτομαι απλα να περασω ενα UTP 7 μετρα, να μπει το τερματικο στην κεντρικη πριζα και το ρουτερ κανονικα στο μεσα δωματιο στη θεση που εχω τωρα το adsl. Καποια γνωμη απο οσους ηδη εχουν κανει εγκατασταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η Cosmote την ίνα μου την πήγε μέχρι το δωμάτιο και συγκεκριμένα ακριβώς κάτω από το γραφείο του υπολογιστή που ήθελα. Σε ερώτηση που τους έκανα πριν ξεκινήσουν οι εργασίες μέχρι που την πάνε μέσα στο σπίτι, μου απάντησαν μέχρι όπου θέλει ο πελάτης (χωρίς επιβάρυνση εννοείται). Χαρακτηριστικά μου ανέφεραν περίπτωση που τους έχει τύχει όπου χρειάστηκε να διανύσει η ίνα 30 μέτρα μέσα στο σπίτι για να πάει εκεί που ήθελε ο πελάτης. Τώρα η Wind δεν ξέρω τι κάνει αλλά καλό θα ήταν να τους ρωτήσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια θέλω να πεισω τους γονείς μου να βαλω είμαστε σε φάση σκέψης μόνο και μόνο γιατί τώρα  πληρωνω με 24 και wind vision 25€ και με 100 θα πληρωνω 29€ αλλά ο πατερας μου θέλει και την wind vision που σε αυτήν την περιπτωση Ακριβαινει και παει 35 € τι να του πω για να τον πεισω να βάλω 100 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Tigkas είπε

Εμένα η Cosmote την ίνα μου την πήγε μέχρι το δωμάτιο και συγκεκριμένα ακριβώς κάτω από το γραφείο του υπολογιστή που ήθελα. Σε ερώτηση που τους έκανα πριν ξεκινήσουν οι εργασίες μέχρι που την πάνε μέσα στο σπίτι, μου απάντησαν μέχρι όπου θέλει ο πελάτης (χωρίς επιβάρυνση εννοείται). Χαρακτηριστικά μου ανέφεραν περίπτωση που τους έχει τύχει όπου χρειάστηκε να διανύσει η ίνα 30 μέτρα μέσα στο σπίτι για να πάει εκεί που ήθελε ο πελάτης. Τώρα η Wind δεν ξέρω τι κάνει αλλά καλό θα ήταν να τους ρωτήσεις.

Φιλε σε ευχαριστω! Πολυ ενδιαφερον αυτο που μου ειπες. Εκλεισα ραντεβου για την Τεταρτη με τους τεχνικους για να ερθουν να μου περασουν την ινα. Τους ρωτησα αν γινεται να παει μεχρι εκει που θελω και μου ειπαν θα το συζητησουμε επι τοπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...