Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 ώρες πριν, Θοδωρής005 είπε

Ρε παιδια θέλω να πεισω τους γονείς μου να βαλω είμαστε σε φάση σκέψης μόνο και μόνο γιατί τώρα  πληρωνω με 24 και wind vision 25€ και με 100 θα πληρωνω 29€ αλλά ο πατερας μου θέλει και την wind vision που σε αυτήν την περιπτωση Ακριβαινει και παει 35 € τι να του πω για να τον πεισω να βάλω 100 ;

Mε κουπονάκι ή χωρίς?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν θέλετε να βάλετε οπτική στην οικοδομή δεν χρειάζεται πλειοψηφία και τέτοια. Και μόνο ένας να θέλει να το βάλει, μπαίνει! Ψάξτε το παραθυράκι που σας λέω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/6/2021 στις 1:24 ΜΜ, Inuyasha είπε

Δυστηχως το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι υπομονή

Ενημέρωση 06/06/2021: Ύστερα από τηλέφωνο και email στον πάροχο που είχε αναλάβει τις εργασίες χωρίς καμία ενημέρωση σε μένα κάλεσαν την διαχειρίστρια  και ενημέρωσαν ότι Σάββατο θα έρθουν οι τεχνικοί. Παρασκευή 8 το πρωί ήρθε το συνεργείο και έσκαβε και χθες ήρθαν οι τεχνικοί που πέρασαν όλα τα καλώδια σε όλους τους ορόφους κλπ (τα πέρασαν μέσα από σωλήνες στα σκαλιά της πολυκατοικίας, μέσα από το ασανσέρ απαγορεύεται πια). Με ενημέρωσαν ότι προχθές ήταν στην ίδια οδό σε άλλη πολυκατοικία και τη Δευτέρα θα είναι σε άλλη παραδίπλα από εμένα, τώρα αν ήταν απλά η σειρά μου ή από το πρήξιμο στον πάροχο δεν ξέρω. Ο τεχνικός με ενημέρωσε ότι οι μηχανικοί επεξεργάζονται αιτήσεις που έγιναν τον Δεκέμβριο. Επίσης, μου είπε ότι σε περίπτωση που κάποιο διαμέρισμα μπει νέος ενοικιαστής δεν θα μπορεί να βάλει την παλιά σύνδεση, αναγκαστικά θα κάνει αίτηση για να συνδεθεί με την οπτική ίνα. 

Τέλος, με ενημέρωσε ότι σε 10 ημέρες θα έρθουν οι τεχνικοί για να συνδέσουν από το κουτί στα σκαλιά μέσα στο σπίτι και υπάρχει περίπτωση να συνδεθώ την ίδια ημέρα. Πρέπει να προσέξω κάτι;  Από την Cosmote μου έχουν στείλει ένα T/P GPON NOKIA G-010-G-Q. Χρειάζεται να έχω κάτι άλλο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
59 λεπτά πριν, dilatedjunkie είπε

 Επίσης, μου είπε ότι σε περίπτωση που κάποιο διαμέρισμα μπει νέος ενοικιαστής δεν θα μπορεί να βάλει την παλιά σύνδεση, αναγκαστικά θα κάνει αίτηση για να συνδεθεί με την οπτική ίνα.

Αυτο το κομματι ειναι παραμυθι , κανεις δεν μπορει να αναγκασει τον αλλο σε τι πακετο θα ζητησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Αυτο το κομματι ειναι παραμυθι , κανεις δεν μπορει να αναγκασει τον αλλο σε τι πακετο θα ζητησει

Εντελώς, οσο το δίκτυο του χαλκού συνεχίζει να υπάρχει και δεν ξηλώνεται φυσικά και βάζεις οτι θες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το εχω κι εγω απορια...

Σε 2 χρονια που θα ληξει το κουπονι, αυτοι μπορει να ζητανε ο,τι θελουν για την ινα (δεν το πολυπιστευω βεβαια). Θα υπαρχει η δυνατοτητα να πεις οχι, ευχαριστω, θα παρω χαλκο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι μπορείς να γυρίσεις πίσω στο χαλκό.

Μπορείς όμως να πάρεις και 50αρα από ίνα αφού θα είσαι χωρίς το κουπόνι. Αν και από ότι έχουμε δει μέχρι τώρα δίνουν τιμές ίδιες με VDSL πακέτα μετά την 2ετία.

Επίσης μπορείς να αλλάξεις όνομα κατόχου στη γραμμή (οπότε κι ΑΦΜ) και να πάρεις ξανά κουπόνι. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μπορεί να βάλει κάποιος φωτογραφίες από την εγκατάσταση της οπτικής ίνας σε πολυκατοικία γιατί οι ένοικοι μου είναι περιεργοι και θέλουν να δουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/6/2021 στις 10:50 ΠΜ, dilatedjunkie είπε

Ενημέρωση 06/06/2021: Ύστερα από τηλέφωνο και email στον πάροχο που είχε αναλάβει τις εργασίες χωρίς καμία ενημέρωση σε μένα κάλεσαν την διαχειρίστρια  και ενημέρωσαν ότι Σάββατο θα έρθουν οι τεχνικοί. Παρασκευή 8 το πρωί ήρθε το συνεργείο και έσκαβε και χθες ήρθαν οι τεχνικοί που πέρασαν όλα τα καλώδια σε όλους τους ορόφους κλπ (τα πέρασαν μέσα από σωλήνες στα σκαλιά της πολυκατοικίας, μέσα από το ασανσέρ απαγορεύεται πια). Με ενημέρωσαν ότι προχθές ήταν στην ίδια οδό σε άλλη πολυκατοικία και τη Δευτέρα θα είναι σε άλλη παραδίπλα από εμένα, τώρα αν ήταν απλά η σειρά μου ή από το πρήξιμο στον πάροχο δεν ξέρω. Ο τεχνικός με ενημέρωσε ότι οι μηχανικοί επεξεργάζονται αιτήσεις που έγιναν τον Δεκέμβριο. Επίσης, μου είπε ότι σε περίπτωση που κάποιο διαμέρισμα μπει νέος ενοικιαστής δεν θα μπορεί να βάλει την παλιά σύνδεση, αναγκαστικά θα κάνει αίτηση για να συνδεθεί με την οπτική ίνα. 

Τέλος, με ενημέρωσε ότι σε 10 ημέρες θα έρθουν οι τεχνικοί για να συνδέσουν από το κουτί στα σκαλιά μέσα στο σπίτι και υπάρχει περίπτωση να συνδεθώ την ίδια ημέρα. Πρέπει να προσέξω κάτι;  Από την Cosmote μου έχουν στείλει ένα T/P GPON NOKIA G-010-G-Q. Χρειάζεται να έχω κάτι άλλο; 

Ο πάροχος που έσκαψε και έκανε την εγκατάσταση στην πολυκατοικία με ενημέρωσε ότι δεν έχουν σχέση με την σύνδεση του floorbox του διαδρόμου εως το διαμέρισμα και ότι είναι αντικείμενο άλλης εργολαβίας. Η COSMOTE δεν απαντάει, έχει κανείς καμια ιδέα πως μπορώ να τους βρω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να βάλει κάποιος φωτογραφίες από την εγκατάσταση της οπτικής ίνας σε πολυκατοικία γιατί οι ένοικοι μου είναι περιεργοι και θέλουν να δουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Θοδωρής005 είπε

 Μπορεί να βάλει κάποιος φωτογραφίες από την εγκατάσταση της οπτικής ίνας σε πολυκατοικία γιατί οι ένοικοι μου είναι περιεργοι και θέλουν να δουν

Τι να δειτε ρε παιδια? Ενα κουτακι εξωτερικα σε καθε οροφο. Mια οπτικη που φευγει απο το δρομο και ανεβαινει καθετα στο σπιτι (3 οροφο). Οταν κανει ενας αιτηση, θα βαλουν σε ολους εξωτερικα! 

Μας χαριζουν γαιδαρο και το κοιτατε στα δοντια.... ευλογια που εχουμε fiber to the home!

 

Επεξ/σία από SeriesX
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, SeriesX είπε

Τι να δειτε ρε παιδια? Ενα κουτακι εξωτερικα σε καθε οροφο. Mια οπτικη που φευγει απο το δρομο και ανεβαινει καθετα στο σπιτι (3 οροφο). Οταν κανει ενας αιτηση, θα βαλουν σε ολους εξωτερικα! 

Μας χαριζουν γαιδαρο και το κοιτατε στα δοντια.... ευλογια που εχουμε fiber to the home!

 

Εγώ δεν είμαι τέτοιος οι άλλοι που είναι περιεργοι θέλουν για αυτό αν μπορει κάποιος ας βάλει

ΦΩΤΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Θοδωρής005 είπε

Εγώ δεν είμαι τέτοιος οι άλλοι που είναι περιεργοι θέλουν για αυτό αν μπορει κάποιος ας βάλει

ΦΩΤΟ

Οντως δεν εχει και τίποτα να δεις, η διαφορά ειναι αν θα περαστεί εσωτερικά ή εξωτερικά. Σε μενα ειναι οροφοδιαμερίσματα οπότε πήγε εξωτερικά η όλη εγκατάσταση και είναι αυτό που βλέπεις ανα οροφο + εναν κατανεμητή στο ισόγειο.

20210609_203653.jpg.1142299e4505ee04901082e07e351297.jpg

Αν πάει εσωτερικά βάζουν ενα μεγαλύτερο floorbox κάπου στο κλιμακοστάσιο και μετά δίνουν σε κάθε διαμέρισμα που θέλει να συνδεθεί. Εκεί παίζει ρόλο η μαγκιά του εγκαταστάτη, πόσο "όμορφα" θα περάσει ολα τα καλώδια κλπ.

Σε όσες εχω δει πάντως με εσωτερική ήταν σωστά, με κανάλια ολα κρυμμένα, περασμένα τέρμα πάνω ή τερμα κάτω στο σοβατεπί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, and_64 είπε

Οντως δεν εχει και τίποτα να δεις, η διαφορά ειναι αν θα περαστεί εσωτερικά ή εξωτερικά. Σε μενα ειναι οροφοδιαμερίσματα οπότε πήγε εξωτερικά η όλη εγκατάσταση και είναι αυτό που βλέπεις ανα οροφο + εναν κατανεμητή στο ισόγειο.

20210609_203653.jpg.1142299e4505ee04901082e07e351297.jpg

Αν πάει εσωτερικά βάζουν ενα μεγαλύτερο floorbox κάπου στο κλιμακοστάσιο και μετά δίνουν σε κάθε διαμέρισμα που θέλει να συνδεθεί. Εκεί παίζει ρόλο η μαγκιά του εγκαταστάτη, πόσο "όμορφα" θα περάσει ολα τα καλώδια κλπ.

Σε όσες εχω δει πάντως με εσωτερική ήταν σωστά, με κανάλια ολα κρυμμένα, περασμένα τέρμα πάνω ή τερμα κάτω στο σοβατεπί

Ευχαριστώ φίλε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...