Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, -WISE- είπε

Παίδες καλησπέρα. Έγινε η εγκατάσταση οπτικών στην πολυκατοικία με κουτάκια σε κάθε όροφο από την Βόνταφον. Το θέμα είναι ότι εγώ έχω NOVA. Τι γίνεται σε αυτήν την περίπτωση; Τι κίνηση μπορώ να κάνω ώστε να εκμεταλλευτώ τις οπτικές με την NOVA;

Κι εγω nova ειχα, αλλα δεν ειχε FTTH. Μετακομισα στη wind, οταν εγινε η εγκατασταση στην πολυκατοικια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, stcp είπε

Κι εγω nova ειχα, αλλα δεν ειχε FTTH. Μετακομισα στη wind, οταν εγινε η εγκατασταση στην πολυκατοικια.

Το πρόβλημα μου είναι τα αθλητικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, -WISE- είπε

Το πρόβλημα μου είναι τα αθλητικά...

Vodafone και wind δίνουν τα αθλητικά της Νόβα μέσω της δικιά τους υπηρεσίας από όσο ξέρω. Οπότε μπορείς να επιλέξεις ένα πρόγραμμα εκεί με τα αθλητικά. Μόνο που είναι μέσω ίντερνετ οι συγκεκριμένες τηλεοράσεις. Πάρε ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση τους να μάθεις.

1 ώρα πριν, Θοδωρής005 είπε

Πόσο χρόνο κανει η εγκαταστάση;;;

Από 1 έως 3-4 μήνες. Ανάλογος την περίσταση και την τύχη. 

Επεξ/σία από kallonos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kallonos είπε

Vodafone και wind δίνουν τα αθλητικά της Νόβα μέσω της δικιά τους υπηρεσίας από όσο ξέρω. Οπότε μπορείς να επιλέξεις ένα πρόγραμμα εκεί με τα αθλητικά. Μόνο που είναι μέσω ίντερνετ οι συγκεκριμένες τηλεοράσεις. Πάρε ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση τους να μάθεις.

 

Ακριβως! Εχω το sports pack στο vodafone tv (σε αλλη συνδεση). Και η wind εχει αντιστοιχο. Απλα δεν ειναι μεσω δορυφορου, αλλα μεσω ιντερνετ. Θες καλη συνδεση λοιπον (FTTH ;) και ενδεχομενως ενα καλωδιο δικτυου κοντα στην TV σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παίδες, εννοείται.  Απλά τον δορυφόρο δεν τον αλλάζω με τίποτα.  Ούτε κολλήματα, ουτε καθυστέρηση. Ουτε buffering. Και δουλεύει ακόμα και αν για οποιοδήποτε λόγο έχεις πρόβλημα με το internet. (Στιγμιαίες διακοπές/restarts, πολύωρες διακοπές λόγω έργων κλπ).

Και τα ζυγίζω λίγο μέσα μου και φοβάμαι να διακόψω το συμβόλαιο μου και τελικά να μην είμαι ικανοποιημένος από το νέο με τη βοντα λόγω των παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα , εχω κανει μια αιτηση στην cosmote για fiber 2 the home , σε 1-2 βδομαδες ηρθε ο τεχνικος υπογραψαμε τα χαρια μου ειπε απο που θα ανεβει ολα οκ και μετα τελος , κανενα νεο απο οτε , καμια ενημερωση απο κανεναν. Σε δικη μου επικοινωνια ολο μ λενε θα σας ενημερωσουμε , παμε για 3 μηνες συμπληρωμενους πλεον . Τοσο πολυ παιρνει η διαδικασια ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billakos2d είπε

Καλησπέρα , εχω κανει μια αιτηση στην cosmote για fiber 2 the home , σε 1-2 βδομαδες ηρθε ο τεχνικος υπογραψαμε τα χαρια μου ειπε απο που θα ανεβει ολα οκ και μετα τελος , κανενα νεο απο οτε , καμια ενημερωση απο κανεναν. Σε δικη μου επικοινωνια ολο μ λενε θα σας ενημερωσουμε , παμε για 3 μηνες συμπληρωμενους πλεον . Τοσο πολυ παιρνει η διαδικασια ? 

Καλησπέρα φίλε! 19/02/2021 η αίτηση και μου κλείσανε ραντεβού με τον τεχνικό για να δει απο που θα περάσουν καλώδια κλπ για 20/04/2021. Αφού τους έπρηξα ή ήρθε η σειρά μου μιας και είδα ότι περάσανε και άλλες γραμμές στον ίδιο δρόμο στις 05/06/2021 ήρθε το συνεργείο έσκαψε και 06/06/2021 ήρθαν οι τεχνικοί που έκαναν την εγκατάσταση στην πολυκατοικία.. έπειτα κανένα νέο και ψάχνω να βρω άκρη με την Cosmote.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dilatedjunkie είπε

Καλησπέρα φίλε! 19/02/2021 η αίτηση και μου κλείσανε ραντεβού με τον τεχνικό για να δει απο που θα περάσουν καλώδια κλπ για 20/04/2021. Αφού τους έπρηξα ή ήρθε η σειρά μου μιας και είδα ότι περάσανε και άλλες γραμμές στον ίδιο δρόμο στις 05/06/2021 ήρθε το συνεργείο έσκαψε και 06/06/2021 ήρθαν οι τεχνικοί που έκαναν την εγκατάσταση στην πολυκατοικία.. έπειτα κανένα νέο και ψάχνω να βρω άκρη με την Cosmote.. 

Καταλαβα , εχω μελλον ακομα . Πραγματικα σκεφτομαι μηπως το γυρισω σε 50αρα vdsl απο τα 8 που πιανω τωρα με 24 δινει 21 με 29 , απο το να περιμενω τοσους μηνες . Εμενα μου ειπαν οτι εχει φτασει η συνδεση στο υπογειο της πολυκατικοιας και απλα μενει να ανεβει πανω απο την κολωνα της σκαλας και εκτοτε σιγη ιχθυος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/7/2021 στις 12:28 ΜΜ, Θοδωρής005 είπε

Λοιπόν ήρθε το συνεργείο για την εγκατάσταση σήμερα και έκανα αίτηση 24/6/21 φοβερό 

Εχεις ακομα δυο σταδια, τα οποια θα περασουν ευκολα. 

- θα ερθει συνεργειο να περασει την οπτικη ινα μεσα στο σπιτι (του παροχου)

- θα ερθουν επειτα να στο ενεργοποιησουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeriesX είπε

Εχεις ακομα δυο σταδια, τα οποια θα περασουν ευκολα. 

- θα ερθει συνεργειο να περασει την οπτικη ινα μεσα στο σπιτι (του παροχου)

- θα ερθουν επειτα να στο ενεργοποιησουν. 

δεν νομιζω πανω απο μηνα λογικα ;

1 ώρα πριν, SeriesX είπε

Εχεις ακομα δυο σταδια, τα οποια θα περασουν ευκολα. 

- θα ερθει συνεργειο να περασει την οπτικη ινα μεσα στο σπιτι (του παροχου)

- θα ερθουν επειτα να στο ενεργοποιησουν. 

δεν νομιζω πανω απο μηνα λογικα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα και απο εμενα.

Εχω κανει αιτηση στην Cosmote απο 28/2/2021 για FFTH μεσω επιδοτησης.

Το ιστορικο της πορειας εχει ως εξης.

  • 2/3 μου στελνουν τον εξοπλισμο 
  • οριζεται ραντεβου με τεχνικο για επισκοπηση χωρου στις 22/4/2021
  • Μετα απο κληση μου στις 20/4/2021 για επιβεβαιωση του ραντεβου προκειμενου να καθορισω ρεπο απο την δουλεια μου η υπαλληλος αρχικα δεν εβρισκε το ραντεβου και μετα απο πιεση το βρηκε αλλα...θα με επαιρνε για εκ νεου ραντεβου.
  • Μεχρι και σημερα 3/8/2021 μετα απο συνεχεις γραπτες και τηλεφωνικες προσεγγισεις και μια αναφορα στην ΕΕΤΤ μου ειπαν οτι δεν εχουν παρει εγκριση απο τον δημο για να κανουν εργασιες (φανταζομαι στο πεζοδρομιο, γιατι εχουν γινει εργα στο δρομο και οι γειτονικες πολυκατοικιες εχουν κουτια οπτικων)

Σημειωση, δεν εχω τηλεφωνικη γραμμη ενεργη καθως ειμαι νεος ενοικος και ηθελα να βαλω μια και καλη ftth 

Η πολυκατοικια που αναφερομαι ειναι καπως μπελαλιδικη καθως δεν εχει αμεση επαφη με το πεζοδρομιο ,καθως μεσολαβει ενα παρκακι. Η περιοχη ειναι Γκυζη

Παρακαλω τι μου προτεινετε να κανω ;

Σκεφτηκα να παρω τον δημο αλλα δεν ξερω σε ποιο τμημα να απευθυνθω (Διεύθυνση Οδοποιίας, Αποχέτευσης και Κοινοχρήστων Χώρων ;)

 

 

 

1.jpg

2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 ώρες πριν, junglist1978 είπε

Καλησπερα και απο εμενα.

Εχω κανει αιτηση στην Cosmote απο 28/2/2021 για FFTH μεσω επιδοτησης.

Το ιστορικο της πορειας εχει ως εξης.

  • 2/3 μου στελνουν τον εξοπλισμο 
  • οριζεται ραντεβου με τεχνικο για επισκοπηση χωρου στις 22/4/2021
  • Μετα απο κληση μου στις 20/4/2021 για επιβεβαιωση του ραντεβου προκειμενου να καθορισω ρεπο απο την δουλεια μου η υπαλληλος αρχικα δεν εβρισκε το ραντεβου και μετα απο πιεση το βρηκε αλλα...θα με επαιρνε για εκ νεου ραντεβου.
  • Μεχρι και σημερα 3/8/2021 μετα απο συνεχεις γραπτες και τηλεφωνικες προσεγγισεις και μια αναφορα στην ΕΕΤΤ μου ειπαν οτι δεν εχουν παρει εγκριση απο τον δημο για να κανουν εργασιες (φανταζομαι στο πεζοδρομιο, γιατι εχουν γινει εργα στο δρομο και οι γειτονικες πολυκατοικιες εχουν κουτια οπτικων)

Σημειωση, δεν εχω τηλεφωνικη γραμμη ενεργη καθως ειμαι νεος ενοικος και ηθελα να βαλω μια και καλη ftth 

Η πολυκατοικια που αναφερομαι ειναι καπως μπελαλιδικη καθως δεν εχει αμεση επαφη με το πεζοδρομιο ,καθως μεσολαβει ενα παρκακι. Η περιοχη ειναι Γκυζη

Παρακαλω τι μου προτεινετε να κανω ;

Σκεφτηκα να παρω τον δημο αλλα δεν ξερω σε ποιο τμημα να απευθυνθω (Διεύθυνση Οδοποιίας, Αποχέτευσης και Κοινοχρήστων Χώρων ;)

 

 

 

1.jpg

2.jpg

Περιμένεις να βγει άδεια για να σκάψουν

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...