Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, chek2fire είπε

τώρα μου ήρθε μήνυμα να τους στείλω το κουπόνι αφού τους είχα ήδη στείλει όλα τα έγγραφα συν ότι τους είχα πει τον αριθμό του κουπονιού στην επικοινωνία που είχαμε μέσω τηλεφώνου. 

Εστειλα το email όπως το είχε στείλει η δράση καθώς δεν μπορώ να βρω κάπου εκτός από τον αριθμό να υπάρχει εκτυπωμένο κουπόνι η τίποτα άλλο.

Ναι, το θέλουν και εγγράφως όπως ακριβώς εμφανίζεται στο site. Μπορείς να το εκτυπώσεις από το SFBB κανονικά. Έχει εκτύπωση.
Εγώ το εκτύπωσα και το σκάναρα και τους το έστειλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
4 ώρες πριν, nikx είπε

Χρειαζεται επικοινωνια με τον διαχειριστη της πολυκατοικιας απο εμας η θα τα κανονισουν αυτοι;

Εσύ δίνεις τα στοιχεία του διαχειριστή και μετά μιλάμε αυτοί μαζί του

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήραν τελικά τηλέφωνο για το ραντεβού του εργολάβου μετά από 2 μέρες που έστειλα το κουπόνι, ο εργoλάβος ήρθε την δευτέρα και από τι είδαμε είχαν περάσει ήδη ένα καλώδιο στο κουτί της πολυκατοικίας στην είσοδο. 

Tώρα μου είπε το παιδί που το είδαμε στο πως θα γίνει η εγκατάσταση ότι με το που θα στειλει τα χαρτια σε 2-3 μέρες θα με πάρουν τηλέφωνο από τον οτε ώστε να έρθουν να κάνουν την εγκατάσταση και ότι την άλλη βδομάδα θα γίνει.

Mέχρι και σήμερα που ουσιαστικά έχουν περάσει 2 μέρες πάντως δεν έχουν πάρει τηλέφωνο δλδ χλωμό το βλέπω να έρθουν τόσο γρήγορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok τελικά με πήραν τηλέφωνο σήμερα και Δευτέρα έρχεται το συνεργίο για την εγκατάσταση. Πολύ γρήγορα δεν το έκαναν? :P το είχα για 2-3 μήνες στο μυαλό μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chek2fire είπε

ok τελικά με πήραν τηλέφωνο σήμερα και Δευτέρα έρχεται το συνεργίο για την εγκατάσταση. Πολύ γρήγορα δεν το έκαναν? :P το είχα για 2-3 μήνες στο μυαλό μου

Τι λες τώρα; Πολύ γρήγορα όντως! :D

Εγώ έστειλα τα δικαιολογητικά 23 Αυγούστου και δεν έχω ούτε φωνή ούτε ακρόαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετά πια είναι η διαδικασία δλδ μετά έρχεται ο ote και συνδέει το router και την γραμμή? Φαντάζομαι αυτό δεν θα παίρνει καθόλου χρόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
7 ώρες πριν, chek2fire είπε

μετά πια είναι η διαδικασία δλδ μετά έρχεται ο ote και συνδέει το router και την γραμμή? Φαντάζομαι αυτό δεν θα παίρνει καθόλου χρόνο

Γίνεται η εγκατάσταση στη οικοδομή (1ο ραντεβού) έρχονται φέρνουν την οπτική μέσα στο σπίτι (2ο ραντεβού, Και τέλος έρχεται τεχνικός της εταιρίας σου και κάνει την σύνδεση (3ο ραντεβού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ μια ενημερωση και απο μενα.

16/8 μου κανανε προταση για επιδοτηση ,ηρθανε σημερα και μου αποκαλυψανε οτι επειδη ο ενοικιαζομενος χωρος μου δεν ειναι ακριβως διπλα στον δρομο που θα περασει η οπτικη θα πρεπει να τρυπησουν οχι μονο τον τοιχο μου αλλα και τρια μαγαζια λολ ενδιαμεσα συν ολη την πολυκατοικια.

Μιλησε για τεραστια κατασκευη σε συνενοηση με τους διαχειριστες και του ειπα αυτα δεν τα λετε στο τηλεφωνο οταν κανετε τις προτασεις ναι μου λεει δεν τα λενε ,εγω εξωτερικος συνεργατης ειμαι.

Τουλαχιστον το παλικαρι ειπε στην ακυρωνω εγω και δεν τρεχει τιποτα.

Οποτε 3/9 ακυρωση και η 100αρα πηγε περιπατο.

Επεξ/σία από nikx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Γίνεται η εγκατάσταση στη οικοδομή (1ο ραντεβού) έρχονται φέρνουν την οπτική μέσα στο σπίτι (2ο ραντεβού, Και τέλος έρχεται τεχνικός της εταιρίας σου και κάνει την σύνδεση (3ο ραντεβού)

3ο ραντεβου γιατι? Σε εμενα αυτοι που εβαλαν την ινα στο διαμερισμα, συνδεσαν το ρουτερ, εκαναν μια κληση "στα κεντρικα" και αμεσως με ενεργοποιησαν. Ολη η διαδικασια (περασμα ινας κ ενεργοποιηση) πηρε λιγοτερο απο μια ωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, stcp είπε

3ο ραντεβου γιατι? Σε εμενα αυτοι που εβαλαν την ινα στο διαμερισμα, συνδεσαν το ρουτερ, εκαναν μια κληση "στα κεντρικα" και αμεσως με ενεργοποιησαν. Ολη η διαδικασια (περασμα ινας κ ενεργοποιηση) πηρε λιγοτερο απο μια ωρα.

Στη γειτονιά μου όσοι βάλαμε ίνα άλλο συνεργείο έκανε την εγκατάσταση και άλλοι την τελική σύνδεση στο ίντερνετ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/6/2021 στις 9:33 ΜΜ, dilatedjunkie είπε

Καλησπέρα φίλε! 19/02/2021 η αίτηση και μου κλείσανε ραντεβού με τον τεχνικό για να δει απο που θα περάσουν καλώδια κλπ για 20/04/2021. Αφού τους έπρηξα ή ήρθε η σειρά μου μιας και είδα ότι περάσανε και άλλες γραμμές στον ίδιο δρόμο στις 05/06/2021 ήρθε το συνεργείο έσκαψε και 06/06/2021 ήρθαν οι τεχνικοί που έκαναν την εγκατάσταση στην πολυκατοικία.. έπειτα κανένα νέο και ψάχνω να βρω άκρη με την Cosmote.. 

Μια ενημέρωση και από εμένα.. στις 16/07 ήρθε διαφορετικό συνεργείο να κάνει την εγκατάσταση από το floorbox του διαδρόμου μέχρι μέσα στο σπίτι..τις επόμενες ημέρες με καλεί το τοπικό συνεργείο της Cosmote να έρθουν για την ενεργοποίηση οι οποίοι ήταν ευγενικότατοι οι άνθρωποι, ήρθαν και μου λένε έχει πρόβλημα το nokia box, έχει γίνει διπλοεγγραφή κλπ και το έδειχνε κάπου στο Πικέρμι. Τεσπα, συνεννόηση με Vodafone που έχει το δίκτυο της περιοχής για να βρουν άκρη.. ήρθαν 5-6 φορές οι της Cosmote και δεν βρήκαν άκρη. Δηλώνουν βλάβη στην Vodafone, έρχεται ο άλλος της Vodafone που το βλέπει επιδερμικά, λέει όλα καλά! Ξανάρχεται άνθρωπος της Cosmote, τίποτα πάλι.. λέει ο προϊστάμενος θα δηλώσουμε βλάβη και μόλις έρθουν με καλείς για να στείλω και δικό μου.. έρχονται σήμερα οι της Vodafone, το floorbox όλα οκ, κατεβαίνουν κάτω στο ισόγειο στο κεντρικό όλα οκ και αυτό και μου λένε το πρόβλημα υπάρχει εξωτερικά στην καμπίνα ή ότι άλλο.. μου λένε σε καμια βδομάδα θα έρθουν.. οδύσσεια.. σήμερα έκανα καταγγελία σε ΕΕΤΤ και Συνήγορο του Καταναλωτή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μένα έγινε η εγκατάσταση μια χαρά και το πέρασαν το καλώδιο σε όλους τους ορόφους αψογα αν και γενικά ήθελε άνθρωπο να τους υποδείξει που να βάλουν τα κουτία και από που να περάσουν τα καλώδια γιατί μου έλεγαν κάτι απίθανες διαδρομές αλλά αυτό έτσι και αλλιώς το κανονίζεις. Και  μέσα στο σπίτι που πέρασαν την ίνα έκαναν πολύ καλή δουλειά με το κανάλι μαζί και σιλικόνη που έβαλαν δείχνει μια χαρά. Είχε γενικά πολύ ώρα η όλη διαδικασία λόγο ότι είναι πολυκατοικία δλδ τους πήρες ένα γεμάτο 6άωρο. 
Mετά την μέτρηση που έκαναν στην ίνα μου είπαν ότι θα κάνει 15 μέρες τώρα για να έρθουν από τον ote να κάνουν την σύνδεση. 
Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι κατά την διάρκεια της εργασίας όταν τους ρώτησα αν περάσουν ινα και μέσα στο σπίτι με ρώτησαν αν είμαι του ote και γιαυτό την πέρασαν. Αν είσαι από άλλη εταιρεία μάλλον έρχεται άλλο συνεργείο να την περνάει μέσα στο σπίτι δηλαδή συν κάποιες μέρες καθυστέρηση.

Να προσθέσω ότι η εργασία από τον δρόμο προς το κτήριο είχε ήδη γίνει και είχαν περάσει την ίνα όταν έκαναν και όταν τις πέρναγε ο ote γενικά στους δρόμους της περιοχής. Δλδ σίγουρα γλίτωσα χρόνο εργασίας από εκεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε SMS νωρίς το πρωί ότι θα με πάρουν από το 2108668888 για να κανονιστεί ραντεβού με τον τεχνικό του ΟΤΕ που θα τοποθετήσει τον εξοπλισμό.

Πριν λίγο με πήραν δυο φορές τηλέφωνο από το 13888, αλλά τη μία δεν μιλούσαν και την άλλη κόπηκε πριν καν το σηκώσω. Θυμάται κανείς αν στην κλήση για το τελικό ραντεβού εμφανιζόταν το 2108668888 ή το 13888; Να πάρω πίσω στο 13888 μην χαθεί χρόνος ή δεν παίζει να είναι γι' αυτόν τον λόγο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...