Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Q-Taxys είπε

Μου ήρθε SMS νωρίς το πρωί ότι θα με πάρουν από το 2108668888 για να κανονιστεί ραντεβού με τον τεχνικό του ΟΤΕ που θα τοποθετήσει τον εξοπλισμό.

Πριν λίγο με πήραν δυο φορές τηλέφωνο από το 13888, αλλά τη μία δεν μιλούσαν και την άλλη κόπηκε πριν καν το σηκώσω. Θυμάται κανείς αν στην κλήση για το τελικό ραντεβού εμφανιζόταν το 2108668888 ή το 13888; Να πάρω πίσω στο 13888 μην χαθεί χρόνος ή δεν παίζει να είναι γι' αυτόν τον λόγο;

Πότε έκανες την αίτηση φίλε μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, Q-Taxys είπε

Μου ήρθε SMS νωρίς το πρωί ότι θα με πάρουν από το 2108668888 για να κανονιστεί ραντεβού με τον τεχνικό του ΟΤΕ που θα τοποθετήσει τον εξοπλισμό.

Πριν λίγο με πήραν δυο φορές τηλέφωνο από το 13888, αλλά τη μία δεν μιλούσαν και την άλλη κόπηκε πριν καν το σηκώσω. Θυμάται κανείς αν στην κλήση για το τελικό ραντεβού εμφανιζόταν το 2108668888 ή το 13888; Να πάρω πίσω στο 13888 μην χαθεί χρόνος ή δεν παίζει να είναι γι' αυτόν τον λόγο;

εμένα με πήραν από κινητό απλό και έκλεισαν το ραντεβού. Δεν χάνεις πάντως τίποτα να πάρεις το 13888 και να ρωτήσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chek2fire είπε

εμένα με πήραν από κινητό απλό και έκλεισαν το ραντεβού. Δεν χάνεις πάντως τίποτα να πάρεις το 13888 και να ρωτήσεις 

Tελικά όντως γι' αυτό με έπαιρναν από το 13888. Με πήραν και τρίτη φορά και κλείσαμε ραντεβού.

5 ώρες πριν, -WISE- είπε

Πότε έκανες την αίτηση φίλε μου;

Αρχές Αυγούστου έκανα αίτηση, κλείνω ακριβώς έναν μήνα. Περίπου στις 20 ημέρες έκαναν τις εργασίες στο σπίτι μου και το ραντεβού από τον ΟΤΕ κλείστηκε για την άλλη Δευτέρα. Ήταν το νωρίτερο στην περιοχή μου.

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει άλλο στάδιο; Διάβασα σχετικά πρόσφατα σε άλλο φόρουμ ότι ενώ ήρθε ο τεχνικός ΟΤΕ και τοποθέτησε το ΟΝΤ, ο ΟΤΕ δεν τον είχε συνδέσει. Το "σύνηθες" δεν είναι ότι έρχεται ο τεχνικός με ΟΝΤ και ρούτερ και τελειώνουν όλα;

Επεξ/σία από Q-Taxys
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου έστειλαν 2-3 χαρτιά για να δώσω στον διαχειριστή (Δελτίο Τεχνικής Επιθεώρησης, Τεχνική Περιγραφή Εργασιών και Δήλωση Διαχειριστή). Στο παρακάτω που ζητάει ταυτότητα, θέλει αντίγραφο της δικής του ταυτότητας προφανώς και όχι του αιτούντα, έτσι δεν είναι; Ή μήπως δεν χρειάζεται να επισυνάψει τίποτα;

2032030471_.PNG.d85737774a6ab998499c498986e59b82.PNG

Επεξ/σία από Philippe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας παιδιά 👋

Έκανα αίτηση για FTTH σε ένα διαμέρισμα που θα ξεκινήσω ανακαίνιση σύντομα. Εχω τις εξής ερωτησεις σχετικά με την εγκατάσταση:

1. Ο εγκατάστασης της οπτικής ίνας αναλαμβάνει να τη φέρει μέσα στο διαμέρισμα στο σημείο που θα του υποδείξω; Ή τη πάει στο πιο βολικό σημείο; (π.χ. δίπλα από την πόρτα εισόδου)

2. Δεδομένου ότι ξηλώνω όλο το δάπεδο του διαμερίσματος, θεωρείτε ιδανικό να περάσει την ίνα κάτω στο πάτωμα, να βγει στο σημειο που θα μπει το σύνθετο της τηλεόρασης και μετά να περάσω τα πλακάκια κτλ; Το ρωτάω για να ξέρω σε ποιο στάδιο της ανακαίνισης να ορίσω ραντεβού με τον τεχνικό της οπτικής ινας.

Ευχαριστώ 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, gigo6125913 είπε

Γειά σας παιδιά 👋

Έκανα αίτηση για FTTH σε ένα διαμέρισμα που θα ξεκινήσω ανακαίνιση σύντομα. Εχω τις εξής ερωτησεις σχετικά με την εγκατάσταση:

1. Ο εγκατάστασης της οπτικής ίνας αναλαμβάνει να τη φέρει μέσα στο διαμέρισμα στο σημείο που θα του υποδείξω; Ή τη πάει στο πιο βολικό σημείο; (π.χ. δίπλα από την πόρτα εισόδου)

2. Δεδομένου ότι ξηλώνω όλο το δάπεδο του διαμερίσματος, θεωρείτε ιδανικό να περάσει την ίνα κάτω στο πάτωμα, να βγει στο σημειο που θα μπει το σύνθετο της τηλεόρασης και μετά να περάσω τα πλακάκια κτλ; Το ρωτάω για να ξέρω σε ποιο στάδιο της ανακαίνισης να ορίσω ραντεβού με τον τεχνικό της οπτικής ινας.

Ευχαριστώ 🙂

μια και έβαλα πρόσφατα τους υπέδειξα εγώ από που θα την περάσουν γιατί έλεγαν ότι νάναι δηλαδή σε σημείο να απορώ  αν όντος ο μάστορας που μου έλεγε αυτά τα πράγματα ήταν τόσο χαζός :D . Iδίως στο κάθε όροφο της πολυκατοικίας και στο πως θα πάει σε κάθε όροφο το κουτί μιλάμε ο τύπος μου έλεγε τέρατα. Τελικά έγινε ακριβώς όπως τους υπέδειξα και οπτικά είναι το καλύτερο αποτέλεσμα με πολύ λίγo καλώδιο εκτεθειμένο.

Στο διαμέρισμα μου το κουτί είναι ακριβώς δίπλα από την είσοδο της ίνας μέσα  και μετά από τον στόκο δεν φαίνεται τπτ.

Θα τους υποδείξεις εσύ που να το περάσουν.

Οι τεχνικοί του ote την φέρνουν μέχρι έξω από το σπίτι, Αν έχεις σύνδεση ote θα στην φέρουν και μέσα στο σπίτι.  Η εσωτερική ίνα είναι μιλάμε πολύ λεπτή που την βάζουν σε κανάλι. Τώρα που λες να την περάσεις κάτω από το πάτωμα αν θεωρητικά προκύψει κάποια βλάβη πως θα την διορθώσουν? Aς απαντήσει και κάποιος πιο καταρτισμένος σε αυτά τα θέματα μήπως ξέρει καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, gigo6125913 είπε

Γειά σας παιδιά 👋

Έκανα αίτηση για FTTH σε ένα διαμέρισμα που θα ξεκινήσω ανακαίνιση σύντομα. Εχω τις εξής ερωτησεις σχετικά με την εγκατάσταση:

1. Ο εγκατάστασης της οπτικής ίνας αναλαμβάνει να τη φέρει μέσα στο διαμέρισμα στο σημείο που θα του υποδείξω; Ή τη πάει στο πιο βολικό σημείο; (π.χ. δίπλα από την πόρτα εισόδου)

2. Δεδομένου ότι ξηλώνω όλο το δάπεδο του διαμερίσματος, θεωρείτε ιδανικό να περάσει την ίνα κάτω στο πάτωμα, να βγει στο σημειο που θα μπει το σύνθετο της τηλεόρασης και μετά να περάσω τα πλακάκια κτλ; Το ρωτάω για να ξέρω σε ποιο στάδιο της ανακαίνισης να ορίσω ραντεβού με τον τεχνικό της οπτικής ινας.

Ευχαριστώ 🙂

Έχει να κάνει και σε ποιον θα πέσεις, πόσο διαλλακτικός θα είναι και πόσο θα του κόβει. Διαφορετικοί άνθρωποι θα προτείνουν διαφορετικές λύσεις. Δεν κάνουν τίποτα με το ζόρι όμως, πρέπει να δώσεις τη συγκατάθεσή σου. Από την άλλη δεν γίνεται να τους ζητήσεις να διασχίσουν ένα ολόκληρο σπίτι. Συνήθως το πάνε στο πρώτο πιο βολικό σημείο. Να ξέρεις ότι πρέπει να υπάρχει πρίζα ρεύματος εκεί.

Όπως κι ο φίλος από πάνω κι εγώ στη δική μου περίπτωση πρότεινα την τελική λύση. Στην αρχή μου είπε ότι είναι λίγο δύσκολο να γίνει, αλλά τα κατάφερε μια χαρά και ήταν η πιο συμφέρουσα λύση αισθητικά.

Επεξ/σία από Q-Taxys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Q-Taxys είπε

Έχει να κάνει και σε ποιον θα πέσεις, πόσο διαλλακτικός θα είναι και πόσο θα του κόβει. Διαφορετικοί άνθρωποι θα προτείνουν διαφορετικές λύσεις. Δεν κάνουν τίποτα με το ζόρι όμως, πρέπει να δώσεις τη συγκατάθεσή σου. Από την άλλη δεν γίνεται να τους ζητήσεις να διασχίσουν ένα ολόκληρο σπίτι. Συνήθως το πάνε στο πρώτο πιο βολικό σημείο. Να ξέρεις ότι πρέπει να υπάρχει πρίζα ρεύματος εκεί.

Όπως κι ο φίλος από πάνω κι εγώ στη δική μου περίπτωση πρότεινα την τελική λύση. Στην αρχή μου είπε ότι είναι λίγο δύσκολο να γίνει, αλλά τα κατάφερε μια χαρά και ήταν η πιο συμφέρουσα λύση αισθητικά.

στην περίπτωση μου εκτός από αισθητικά ήταν και πρακτικά. Να δώσω ένα παράδειγμα ενώ υπήρχε διαδρομή εξωτερικά στις σκάλες μισό μέτρο ο μάστορας μου πρότεινε κάτι απίθανα πράγματα με το καλώδιο να διασχίζει μεγάλες αποστάσεις. Αφού έλεγα ότι για να προτείνει αυτά τα πράγματα ο τύπος θα πρέπει να πληρώνεται με το μέτρο του καλωδίου δεν μπορούσα να εξηγήσω αν ήταν απλή χαζομάρα η είχε κάτι άλλο από πίσω.

Nα δώσω ένα παράδειγμα ο τύπος μου πρότεινε το κουτί να έμπαινε ακόμα και δίπλα στις σκάλες που περνάει κόσμος :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

προέκυψε ένα θέμα με την εγκατάσταση της οπτικής ίνας εντός του σπιτιού. Στην περιοχή έφερε την οπτική ίνα η Vodafone. Όλοι οι άλλοι ένοικοι έχουν Vodafone και εντός της οικίας τους απαιτούνταν μόνο πρίζα ρεύματος για την εγκατάσταση.

Εγώ έχω Cosmote και όταν ήρθαν χθες οι τεχνικοί του εργολάβου μου είπαν ότι οι προδιαγραφές της cosmote είναι να υπάρχουν δίπλα πρίζες ρεύματος και τηλεφώνου. Με δεδομένο ότι στο σπίτι μου λόγω παλαιότητας δεν δίνεται αυτή η δυνατότητα σε σημείο που να βολεύει (σε ένα μόνο σημεία αρκετά μακριά ) θα ήθελα να ρωτήσω πριν πάω σήμερα το απόγευμα στο κατάστημα

α) αν μπορώ να ζητήσω να τοποθετηθεί μόνο στο ρεύμα (με δεδομένο ότι η τεχνολογία της οπτικής ίνας είναι κοινή υποθέτω πως δεν είναι πιο εξελιγμένο το rouiter της Vodafone)

β) αν δεν γίνεται αυτό τι δυνατότητες έχω για υπαναχώρηση τυχόν πρόστιμο κτλ (οι 14 μέρες από την υπογραφή του συμβολαίου έχουν περάσει)

γ)εφόσον το α ή το β είναι ανέφικτα ή δεν αξίζουν οικονομικά, πόσο στοιχίζει να βγάλω πρίζα τηλεφώνου και αν η διαδικασία είναι χρονοβόρα ή μπελαλίδικη.

 

ευχαριστώ για τον χρόνο σας παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, spirlo είπε

Καλημέρα,

προέκυψε ένα θέμα με την εγκατάσταση της οπτικής ίνας εντός του σπιτιού. Στην περιοχή έφερε την οπτική ίνα η Vodafone. Όλοι οι άλλοι ένοικοι έχουν Vodafone και εντός της οικίας τους απαιτούνταν μόνο πρίζα ρεύματος για την εγκατάσταση.

Εγώ έχω Cosmote και όταν ήρθαν χθες οι τεχνικοί του εργολάβου μου είπαν ότι οι προδιαγραφές της cosmote είναι να υπάρχουν δίπλα πρίζες ρεύματος και τηλεφώνου. Με δεδομένο ότι στο σπίτι μου λόγω παλαιότητας δεν δίνεται αυτή η δυνατότητα σε σημείο που να βολεύει (σε ένα μόνο σημεία αρκετά μακριά ) θα ήθελα να ρωτήσω πριν πάω σήμερα το απόγευμα στο κατάστημα

α) αν μπορώ να ζητήσω να τοποθετηθεί μόνο στο ρεύμα (με δεδομένο ότι η τεχνολογία της οπτικής ίνας είναι κοινή υποθέτω πως δεν είναι πιο εξελιγμένο το rouiter της Vodafone)

β) αν δεν γίνεται αυτό τι δυνατότητες έχω για υπαναχώρηση τυχόν πρόστιμο κτλ (οι 14 μέρες από την υπογραφή του συμβολαίου έχουν περάσει)

γ)εφόσον το α ή το β είναι ανέφικτα ή δεν αξίζουν οικονομικά, πόσο στοιχίζει να βγάλω πρίζα τηλεφώνου και αν η διαδικασία είναι χρονοβόρα ή μπελαλίδικη.

 

ευχαριστώ για τον χρόνο σας παιδιά.

Καλημέρα.

Λίγο περίεργα τα λες.

Από τη στιγμή που μιλάμε για FTTH ξεχνάς τις κλασικές τηλεφωνικές πρίζες. Θα σου εγκαταστήσουν οι ίδιοι μια νέα πρίζα για την ίνα (εξωτερικά στον τοίχο), στο σημείο που εσύ θες. Τώρα όσο για την πρίζα ρεύματος...ναι, βολεύει να υπάρχει κοντά σε αυτή της ίνας για να πάρει ρεύμα το τερματικό. Αλλιώς θες ή επέκταση του καλωδιου ρεύματος ή της ίνας.

Προδιαγραφές Cosmote???😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, stcp είπε

Καλημέρα.

Λίγο περίεργα τα λες.

Από τη στιγμή που μιλάμε για FTTH ξεχνάς τις κλασικές τηλεφωνικές πρίζες. Θα σου εγκαταστήσουν οι ίδιοι μια νέα πρίζα για την ίνα (εξωτερικά στον τοίχο), στο σημείο που εσύ θες. Τώρα όσο για την πρίζα ρεύματος...ναι, βολεύει να υπάρχει κοντά σε αυτή της ίνας για να πάρει ρεύμα το τερματικό. Αλλιώς θες ή επέκταση του καλωδιου ρεύματος ή της ίνας.

Προδιαγραφές Cosmote???😀

Να σου πω την αλήθεια και γω απόρησα και το ανέφερα στους τεχνικούς. Αυτοί επέμεναν ότι χρειάζεται και μάλιστα στέλνουν φωτογραφία που το πιστοποιεί στο αφεντικό τους και την προωθούν στον ΟΤΕ. Στην ερώτησή μου τι νόημα έχει τότε η οπτική μου είπαν είναι οι προδιαγραφές του ΟΤΕ ενώ για την Vodafone (βάζουν και γ αυτούς) δεν χρειάζεται.

Δεν ξέρω βέβαια αν για την εγκατάσταση του τερματικού χρειάζεται αλλά υποθέτω πως όχι. Στο σημείο που τους υπέδειξα υπάρχει πρίζα ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, spirlo είπε

Να σου πω την αλήθεια και γω απόρησα και το ανέφερα στους τεχνικούς. Αυτοί επέμεναν ότι χρειάζεται και μάλιστα στέλνουν φωτογραφία που το πιστοποιεί στο αφεντικό τους και την προωθούν στον ΟΤΕ. Στην ερώτησή μου τι νόημα έχει τότε η οπτική μου είπαν είναι οι προδιαγραφές του ΟΤΕ ενώ για την Vodafone (βάζουν και γ αυτούς) δεν χρειάζεται.

Δεν ξέρω βέβαια αν για την εγκατάσταση του τερματικού χρειάζεται αλλά υποθέτω πως όχι. Στο σημείο που τους υπέδειξα υπάρχει πρίζα ρεύματος.

κάπου έχετε μπερδέψει τα πράγματα....

όταν γίνεται εγκατάσταση οπτικών ινών FTTH σε ένα ακίνητο

μπαίνει κεντρικός κατανεμητής ή στην είσοδο του ακινήτου καθώς χρησιμοποιούν ως δίοδο διέλευσης της σκάλα

και μετά σε κάθε όροφο μπαίνει κατανεμητής ορόφου

από αυτόν φεύγει καλώδιο οπτικών ινών και μπαίνει στο εκάστοτε διαμέρισμα μέσα σε κανάλι

αυτό το καλώδιο εισέρχεται στο διαμέρισμα από την πόρτα του διαμερίσματος και εκεί τοποθετείτε μια πρίζα οπτικής ίνας όπου κουμπώνει το καλώδιο οπτικής ίνας που συνδέει το ONT και από αυτό με καλώδιο δικτύου στο ROUTER για αυτό απαιτείται πρίζα ρεύματος ώστε να τροφοδοτεί αυτές τις δύο συσκευές προκειμένου να έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο και VoIP τηλεφωνία συνιστάται η χρήση miniUPS ή κανονικού UPS και πολύπριζου ασφαλείας για να έχεις προστασία και παροχή ρεύματος σε διακοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ikorolis είπε

κάπου έχετε μπερδέψει τα πράγματα....

όταν γίνεται εγκατάσταση οπτικών ινών FTTH σε ένα ακίνητο

μπαίνει κεντρικός κατανεμητής ή στην είσοδο του ακινήτου καθώς χρησιμοποιούν ως δίοδο διέλευσης της σκάλα

και μετά σε κάθε όροφο μπαίνει κατανεμητής ορόφου

από αυτόν φεύγει καλώδιο οπτικών ινών και μπαίνει στο εκάστοτε διαμέρισμα μέσα σε κανάλι

αυτό το καλώδιο εισέρχεται στο διαμέρισμα από την πόρτα του διαμερίσματος και εκεί τοποθετείτε μια πρίζα οπτικής ίνας όπου κουμπώνει το καλώδιο οπτικής ίνας που συνδέει το ONT και από αυτό με καλώδιο δικτύου στο ROUTER για αυτό απαιτείται πρίζα ρεύματος ώστε να τροφοδοτεί αυτές τις δύο συσκευές προκειμένου να έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο και VoIP τηλεφωνία συνιστάται η χρήση miniUPS ή κανονικού UPS και πολύπριζου ασφαλείας για να έχεις προστασία και παροχή ρεύματος σε διακοπή.

ευχαριστώ για την απάντηση αλλά επειδή δεν είμαι γνώστης από την τελευταία παράγραφο καταλαβαίνω ότι δεν χρειάζεται κάτι άλλο πέρα από την πρίζα ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, spirlo είπε

ευχαριστώ για την απάντηση αλλά επειδή δεν είμαι γνώστης από την τελευταία παράγραφο καταλαβαίνω ότι δεν χρειάζεται κάτι άλλο πέρα από την πρίζα ρεύματος.

όχι

Την πρίζα όπου θα κουμπώσουν την οπτική ίνα από τον κατανεμητή έξω από το διαμέρισμα σου την βάζουν εκείνοι και η τοποθεσία της είναι δίπλα από την πόρτα του διαμερίσματος το μόνο που απαιτείται να υπάρχει όπως είπα είναι πρίζα ρεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μένα την μπρίζα για την οπτική την έβαλαν όπου ήθελα εγώ και δεν ζήτησαν να έχει μαζί τηλεφωνική γραμμή και είμαι και cosmote. 

Πάντως έχουν περάσει 10 μέρες εργάσιμες και ακόμα να έρθουν για την ενεργοποίηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...