Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

58 λεπτά πριν, Thresh είπε

Ποιο Draytek?

 

το 2860.

Oι οδηγίες που έχω κάνει και παίρνω internet στο wan όταν το βάζω πάνω στο cosmote router είναι αυτές εδώ

https://www.draytek.co.uk/support/guides/kb-ethernetwan

το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να πάρω internet όταν το βάλω πάνω κατευθείαν στο huawei 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
2 minutes ago, chek2fire said:

το 2860.

Oι οδηγίες που έχω κάνει και παίρνω internet στο wan όταν το βάζω πάνω στο cosmote router είναι αυτές εδώ

https://www.draytek.co.uk/support/guides/kb-ethernetwan

το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να πάρω internet όταν το βάλω πάνω κατευθείαν στο huawei 

Πρέπει να επιλέξεις PPPoE option στο Wan, εκεί να βάλεις τα κλασικά credentials της Cosmote (για username [email protected] και otenet για password, δεν είμαι σίγουρος) και VLAN ID 835.

Έχει και VoIP η έκδοση του 2860 που έχεις? Γιατί αλλιώς χωρίς το Speedport μένεις χωρίς τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Thresh είπε

Πρέπει να επιλέξεις PPPoE option στο Wan, εκεί να βάλεις τα κλασικά credentials της Cosmote (για username [email protected] και otenet για password, δεν είμαι σίγουρος) και VLAN ID 835.

Έχει και VoIP η έκδοση του 2860 που έχεις? Γιατί αλλιώς χωρίς το Speedport μένεις χωρίς τηλέφωνο.

δεν έχει voip αλλά εδώ που τα λέμε δεν με ενδιαφέρει το voip. Δεν βγάζω πάντως άκρη. Βάζω και το password μου και το email για login αλλά τζίφος. Θα το αφήσω νομίζω με τα δύο modem γιατί έχω σετάρει πάνω στο draytek όλο το δίκτυο στο σπίτι και το router του cosmote είναι πολύ φτωχό στις ρυθμίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, chek2fire said:

δεν έχει voip αλλά εδώ που τα λέμε δεν με ενδιαφέρει το voip. Δεν βγάζω πάντως άκρη. Βάζω και το password μου και το email για login αλλά τζίφος. Θα το αφήσω νομίζω με τα δύο modem γιατί έχω σετάρει πάνω στο draytek όλο το δίκτυο στο σπίτι και το router του cosmote είναι πολύ φτωχό στις ρυθμίσεις

Για να γίνει σωστά η δουλειά πρέπει όμως είτε να κάνεις Bridge το Speedport είτε PPPoE Passthrough και μετά πάλι τα ίδια στο Draytek. Λογικά τώρα πρέπει να είσαι με double NAT, το οποίο δεν είναι και το ιδανικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, chek2fire said:

μάλλον θα αφήσω το draytek και θα δουλέψω με αυτό του ote. 

Κανονικά συνδέεις την WAN port του Draytek με την port του ONT (Huawei ή Nokia).

To guide που linkαρες πιο πάνω είναι για static/dynamic IP, όχι για να κάνει PPPoE κλήση το Draytek, οπότε δεν δουλεύει σε μας.

etherwan3.png.687bee0ab42298df0e1f33fd7916fe82.png

Σε αυτή την φωτογραφία υποθέτω ότι πρέπει να επιλέξεις αντί για Static or Dynamic IP στο WAN2, PPPoE Access Mode

Εκεί θα ορίσεις τα username/password της "σύνδεσης" (PPPoE credentials) και το VLAN ID 835, στο Details Page φαντάζομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Thresh είπε

Κανονικά συνδέεις την WAN port του Draytek με την port του ONT (Huawei ή Nokia).

To guide που linkαρες πιο πάνω είναι για static/dynamic IP, όχι για να κάνει PPPoE κλήση το Draytek, οπότε δεν δουλεύει σε μας.

etherwan3.png.687bee0ab42298df0e1f33fd7916fe82.png

Σε αυτή την φωτογραφία υποθέτω ότι πρέπει να επιλέξεις αντί για Static or Dynamic IP στο WAN2, PPPoE Access Mode

Εκεί θα ορίσεις τα username/password της "σύνδεσης" (PPPoE credentials) και το VLAN ID 835, στο Details Page φαντάζομαι.

thx. εκεί έκανα το λάθος. Θα το αφήσω όμως όπως είναι και τα δύο router μαζί γιατί δεν έχει και θύρες πολλές διαθέσιμες το router τoυ ote. Θα πάρω άμεσα ένα router της draytek που να έχει και voip να το ρυθμίσω μια και καλή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω κάτι άλλο τώρα. Το καλώδιο της οπτικής που φεύγει από τo μπριζάκι της οπτικής και πάει στο huawei μπορείς να το βρεις εύκολα για αγορά? Να πάρω λέω κανά να το έχω ανταλλακτικό γιατί με τις γάτες αυτά τα λεπτά καλώδια είναι το αγαπημένο τους παιχνίδι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν γνωρίζω, κάπου είχα πετύχει posts ή εδώ ή στο adslgr με τις προδιαγραφές του, αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι σε ποιο topic συγκεκριμένα. Σίγουρα όμως υπάρχουν μέλη που ξέρουν οπότε είναι βέβαιο ότι το βρίσκουμε σε καταστήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου απάντησαν στο adslgr γιαυτά εδω και ότι πρέπει να είναι ίδιο χρώμα οι ακροδέκτες με αυτό που έχουμε

https://www.linkshop.gr/optikes-ines/fiber-optic-cables/os2-9-125-smf-simplex/hfop-sc-sc-apc-simplex-single-mode-fibre-patch-lead-20mm-lszh-2m.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έναν ημερολογιακό μήνα μετά την αίτηση μου, ήρθε τελικά σήμερα ο εξωτερικός συνεργάτης του ΟΤΕ και έφτιαξε την πρίζα για την οπτική στο σπίτι μου.
Μου είπε, λοιπόν, αυτό που γράψανε και άλλα παιδιά στο νήμα, ότι θα με πάρουν τηλ για να κλείσω ραντεβού με ΟΤΕτζή για να έρθει να κάνει την ενεργοποίηση. Συνήθως λέει παίρνει γύρω στις 5 εργάσιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα παίδες. Όπως έγραψα το κουτάκι μπήκε σπίτι μου και περίμενα ραντεβού για την ενεργοποίηση. 

Μου ήρθε, λοιπόν, χθες μηνυμα

"ANAΦOPIKA ME TO AITHMA ΣAΣ ΓIA YΠHPEΣIEΣ ΣTAΘEPHΣ, H ΠAPAΔOΣH TOY EΞOΠΛIΣMOY INTEPNET EXEI ΠPOΓPAMMATIΣTEI ΓIA TIΣ 06/10/2021 METAΞY 10.00-13.00 ΣTH ΔIEYΘYNΣH"

Γνωρίζει κανείς αν αυτό ουσιαστικά είναι το ραντεβού για την ενεργοποίηση ή είναι απλά για να μου φέρουν τον εξοπλισμό; Μάλλον το μήνυμα αναφέρεται στη συσκευή ΟΝΤ γιατί ρώτησα αυτόν που μου έκανε την εγκατάσταση αν θα χρειαστεί άλλος εξοπλισμός και μου είπε όχι. Το Router που μου βάλανε με το VDSL είναι το Speedport

Επεξ/σία από -WISE-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ρωτήσω και εδώ αλλα λογικά την έκανα την πατάτα μου. Έβαλα οπτική ίνα εφόσον δικαιούμαι το sfbb κουπόνι. Στις 26/9 ολοκληρώθηκε η αλλαγή αλλα εγώ πήγα σήμερα να δηλώσω το κουπόνι στη Vodafone. Αποτέλεσμα, 95 ευρώ λογαριασμός Σεπτεμβρίου!! Μου χρέωσαν ήδη όλο τον Οκτώβριο + 40 ευρώ αλλαγή προγράμματος. Η αλλαγή προγράμματος με πόνεσε περισσότερο γιατί θα κόστιζε 2-3 ευρώ με τη χρήση του κουπονιού. Υπάρχει περίπτωση να κερδίσω κάτι αν πάρω τηλέφωνο ή έκανα τη π@π@ρ@ της χρονιάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...