Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Iasonas Pav είπε

Ας ρωτήσω και εδώ αλλα λογικά την έκανα την πατάτα μου. Έβαλα οπτική ίνα εφόσον δικαιούμαι το sfbb κουπόνι. Στις 26/9 ολοκληρώθηκε η αλλαγή αλλα εγώ πήγα σήμερα να δηλώσω το κουπόνι στη Vodafone. Αποτέλεσμα, 95 ευρώ λογαριασμός Σεπτεμβρίου!! Μου χρέωσαν ήδη όλο τον Οκτώβριο + 40 ευρώ αλλαγή προγράμματος. Η αλλαγή προγράμματος με πόνεσε περισσότερο γιατί θα κόστιζε 2-3 ευρώ με τη χρήση του κουπονιού. Υπάρχει περίπτωση να κερδίσω κάτι αν πάρω τηλέφωνο ή έκανα τη π@π@ρ@ της χρονιάς;

Η επιδότηση ισχύει για 2 έτη από την στιγμή που καταχωρείς το κουπόνι. Το τέλος εγκατάστασης δεν είναι 40, είναι κάτι παραπάνω με το ΦΠΑ αλλά θα πιστωθείς τα 48 ευρώ από το κουπόνι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μου κάνει κάτι κουλό η γραμμή εδώ και μια βδομάδα. Μια συγκεκριμένη ώρα κάθε μέρα η σύνδεση πέφτει και μετά από δύο λεπτά ξαναεπανέρχεται. Για να είμαι ακριβής χάνετε η σύνδεση με το internet καθώς ο συγχρονισμός στο huawai παραμένει και στο router αλλά μέσα από το router βλέπεις ότι είναι εκτος internet.

Το παράδοξο είναι ότι αυτό γίνετε κάθε μέρα την συγκεκριμένη ώρα αργά  το βράδυ και πάντα για δύο λεπτά. 

Θα τους πάρω τηλέφωνο μια από αυτές τις μέρες να δω τι συμβαίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, hln3 είπε

Η επιδότηση ισχύει για 2 έτη από την στιγμή που καταχωρείς το κουπόνι. Το τέλος εγκατάστασης δεν είναι 40, είναι κάτι παραπάνω με το ΦΠΑ αλλά θα πιστωθείς τα 48 ευρώ από το κουπόνι.

Επικοινώνησα με τη Vodafone, θα μου πιστωθεί όντως το ποσό των 48 ευρώ και θα αφαιρεθεί απο τους επόμενους δύο λογαριασμούς εφόσον ο καθένας θα πρέπει να έρθει στα 28 ευρώ. Επίσης, η έκπτωση θα ισχύσει για ένα μήνα επιπλέον απο τους 24 καθώς δεν ενεργοποιήθηκε στον πρώτο λογαριασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2021 στις 1:45 ΜΜ, Thresh είπε

ONT και Speedport Plus θα φέρουν και θα ρυθμίσουν ναι.

Άνθρακας ο θησαυρός. Ο εξοπλισμός (ΟΝΤ) θα έρθει με ΕΛΤΑ και πρέπει να κλείσουμε νέο ραντεβού για την σύνδεση με Οτετζή. Ραντεβού στις 20 Οκτώβρη παρακαλώ. Σύνολο 2 μήνες από την αίτηση για fiber...

Η γραφειοκρατεία σε όλο της το μεγαλείο.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Iasonas Pav είπε

Ας ρωτήσω και εδώ αλλα λογικά την έκανα την πατάτα μου. Έβαλα οπτική ίνα εφόσον δικαιούμαι το sfbb κουπόνι. Στις 26/9 ολοκληρώθηκε η αλλαγή αλλα εγώ πήγα σήμερα να δηλώσω το κουπόνι στη Vodafone. Αποτέλεσμα, 95 ευρώ λογαριασμός Σεπτεμβρίου!! Μου χρέωσαν ήδη όλο τον Οκτώβριο + 40 ευρώ αλλαγή προγράμματος. Η αλλαγή προγράμματος με πόνεσε περισσότερο γιατί θα κόστιζε 2-3 ευρώ με τη χρήση του κουπονιού. Υπάρχει περίπτωση να κερδίσω κάτι αν πάρω τηλέφωνο ή έκανα τη π@π@ρ@ της χρονιάς;

Αλλαγή προγράμματος δεν χρεώνεται, η εγκατάσταση χρεώνεται η οποία είναι 50€ και τα 48 τα πληρώνει το κουπόνι. Θα πρέπει να μιλήσεις μαζί τους αν γίνεται να περαστεί τώρα το κουπόνι και να υπάρξουν οι αντίστοιχες πιστώσεις. 

Οταν έκανες την αίτηση δεν δήλωσες το κουπόνι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kallonos είπε

Αλλαγή προγράμματος δεν χρεώνεται, η εγκατάσταση χρεώνεται η οποία είναι 50€ και τα 48 τα πληρώνει το κουπόνι. Θα πρέπει να μιλήσεις μαζί τους αν γίνεται να περαστεί τώρα το κουπόνι και να υπάρξουν οι αντίστοιχες πιστώσεις. 

Οταν έκανες την αίτηση δεν δήλωσες το κουπόνι;

Το κουπόνι μου είχαν πεί να το δηλώσω εφόσον ολοκληρωθεί η διαδικασία. Επειδή έγινε τέλη Σεπτέμβρη και εγω πήγα αρχές Οκτώβρη, ο πρώτος λογαριασμός χρέωνε αναλογικά πάγια με την αρχική τιμη συν την εγκατάσταση. Αλλαγή προγράμματος λέει βασικά ο αναλυτικός λογαριασμός μου με χρέωση 40 ευρώ.

Επικοινώνησα σήμερα και μου είπαν ότι θα μου πιστωθούν τα 48 ευρώ στους επόμενους δύο λογαριασμούς. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν εξαιρέσεις ότι θα δώσω 95 ευρώ με τη μία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Iasonas Pav είπε

Το κουπόνι μου είχαν πεί να το δηλώσω εφόσον ολοκληρωθεί η διαδικασία. Επειδή έγινε τέλη Σεπτέμβρη και εγω πήγα αρχές Οκτώβρη, ο πρώτος λογαριασμός χρέωνε αναλογικά πάγια με την αρχική τιμη συν την εγκατάσταση. Αλλαγή προγράμματος λέει βασικά ο αναλυτικός λογαριασμός μου με χρέωση 40 ευρώ.

Επικοινώνησα σήμερα και μου είπαν ότι θα μου πιστωθούν τα 48 ευρώ στους επόμενους δύο λογαριασμούς. Δεν υπάρχει πρόβλημα. Αν εξαιρέσεις ότι θα δώσω 95 ευρώ με τη μία.

Εγώ στην cosmote είχα δηλώσει από την αρχή το κουπόνι. Και ο λογαριασμός ήρθε κανονικά με τις πιστώσεις. 

Τώρα αλλαγή προγράμματος μπορεί να το ονόμασαν αυτοί, η εγκατάσταση είναι. Εσύ λογικά βλέπεις 40 γιατί δεν είναι μέσα ο ΦΠΑ που προστίθεται στο τέλος.

Τα αναλογικά πάγια είναι λόγω της προπληρωμής. Είχες πληρώσει για το παλαιό πρόγραμμα ενώ στο ενδιάμεσο μπήκε το καινούργιο και σου χρεώνουν τη διαφορά.

Πάντως περίεργο να βάζουν τον πελάτη να τα πληρώσει και μετά να πιστωθεί εφόσον μπορούν να το περάσουν κατευθείαν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kallonos είπε

Εγώ στην cosmote είχα δηλώσει από την αρχή το κουπόνι. Και ο λογαριασμός ήρθε κανονικά με τις πιστώσεις. 

Τώρα αλλαγή προγράμματος μπορεί να το ονόμασαν αυτοί, η εγκατάσταση είναι. Εσύ λογικά βλέπεις 40 γιατί δεν είναι μέσα ο ΦΠΑ που προστίθεται στο τέλος.

Τα αναλογικά πάγια είναι λόγω της προπληρωμής. Είχες πληρώσει για το παλαιό πρόγραμμα ενώ στο ενδιάμεσο μπήκε το καινούργιο και σου χρεώνουν τη διαφορά.

Πάντως περίεργο να βάζουν τον πελάτη να τα πληρώσει και μετά να πιστωθεί εφόσον μπορούν να το περάσουν κατευθείαν....

Έχεις δίκιο, τα 40 είναι χωρίς το ΦΠΑ.

Το λάθος ήταν δικό μου που δεν πήγα κατευθείαν μετά την αλλαγή να δώσω το κουπόνι. Βέβαια θα μπορούσαν να το δέχονται εξαρχής όπως είπες και να μην υπάρχει αυτή η ταλαιπωρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φρέσκια Cosmote FTTH σύνδεση 100ρας με 29 ευρώ μέσω επιδότησης SFBB. Περιοχή Ζωγράφου. Γενικά πολύ smooth η όλη διαδικασία, η εγκατάσταση πολύ σωστή από τους εργολάβους, πολύ καλή επικοινωνία. Όλα καλά.


ftth.jpg.43f0963187b4ca0d9305e55367422d0f.jpg

Επεξ/σία από metalmike
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους..έχω κι εγώ την ερώτηση μου σχετικά με την εγκατάσταση..έχω κάνει αίτηση στη wind για FTTH με 200αρα ταχύτητα...έχουν έρθει από το συνεργείο του ΟΤΕ και έχουν κάνει κανονικά την εγκατάσταση μέχρι το μπαλκόνι μου...και αύριο Δευτέρα περιμένω να έρθει το συνεργείο της WIND για να περάσει την οπτική ίνα μέσα στο σπίτι...οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής..

1) έχω την τηλεόραση μου με το ρούτερ μου στο σαλονι...Αυτή τη στιγμή που έχω ADSL γραμμη, η πρίζα τηλεφώνου βρίσκεται στη μία άκρη του δωματίου (είναι μεγάλο δωμάτιο,σαλόνι) και στην άλλη άκρη του δωματίου έχω την τηλεόραση...έχω τραβήξει λοιπόν καλώδιο τηλεφώνου από το σοβατεπί σε Καναλάκι και το έχω φέρει στην άλλη άκρη που είναι η τηλεόραση..και εκεί έχω συνδέσει το ρούτερ...για να παίζει και η τηλεόραση με καλώδιο εθερνετ, χωρίς απώλειες κτλ...

Το πριζακι της οπτικής είναι μπορώ να το βάλω οπουδήποτε θέλω μέσα στο δωμάτιο ή πρέπει να βρίσκεται κοντά στην ήδη υπάρχουσα πριζα τηλεφώνου? Ρωτάω γιατί αν είναι οπουδήποτε θα το βάλω κάτω από την τηλεόραση και θα τα συνδέσω όλα εκεί...ενώ αν πρέπει να το πάω δίπλα στην πρίζα τηλεφώνου δε ξέρω τι θα κάνω..και αν γίνεται να τραβηξω πάλι καλώδιο οπτικής ίνας από Καναλάκι κτλ κτλ...

2) όσοι έχετε wind FTTH θέλω να μου πειτε εντυπώσεις...αν έχετε απώλειες ή αποσυνδέσεις και αν όντως αξίζε η αλλαγή από ADSL...από άποψη download και παιχνιδιών σίγουρα αξίζει....από άποψη σερφαρισματος βλέπετε διάφορα?

Έως τώρα έχω ΝΟΒΑ 24αρα και πιάνω 13 στην Πετρούπολη Αττικής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, nikstathor είπε

Καλημέρα σε όλους..έχω κι εγώ την ερώτηση μου σχετικά με την εγκατάσταση..έχω κάνει αίτηση στη wind για FTTH με 200αρα ταχύτητα...έχουν έρθει από το συνεργείο του ΟΤΕ και έχουν κάνει κανονικά την εγκατάσταση μέχρι το μπαλκόνι μου...και αύριο Δευτέρα περιμένω να έρθει το συνεργείο της WIND για να περάσει την οπτική ίνα μέσα στο σπίτι...οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής..

1) έχω την τηλεόραση μου με το ρούτερ μου στο σαλονι...Αυτή τη στιγμή που έχω ADSL γραμμη, η πρίζα τηλεφώνου βρίσκεται στη μία άκρη του δωματίου (είναι μεγάλο δωμάτιο,σαλόνι) και στην άλλη άκρη του δωματίου έχω την τηλεόραση...έχω τραβήξει λοιπόν καλώδιο τηλεφώνου από το σοβατεπί σε Καναλάκι και το έχω φέρει στην άλλη άκρη που είναι η τηλεόραση..και εκεί έχω συνδέσει το ρούτερ...για να παίζει και η τηλεόραση με καλώδιο εθερνετ, χωρίς απώλειες κτλ...

Το πριζακι της οπτικής είναι μπορώ να το βάλω οπουδήποτε θέλω μέσα στο δωμάτιο ή πρέπει να βρίσκεται κοντά στην ήδη υπάρχουσα πριζα τηλεφώνου? Ρωτάω γιατί αν είναι οπουδήποτε θα το βάλω κάτω από την τηλεόραση και θα τα συνδέσω όλα εκεί...ενώ αν πρέπει να το πάω δίπλα στην πρίζα τηλεφώνου δε ξέρω τι θα κάνω..και αν γίνεται να τραβηξω πάλι καλώδιο οπτικής ίνας από Καναλάκι κτλ κτλ...

2) όσοι έχετε wind FTTH θέλω να μου πειτε εντυπώσεις...αν έχετε απώλειες ή αποσυνδέσεις και αν όντως αξίζε η αλλαγή από ADSL...από άποψη download και παιχνιδιών σίγουρα αξίζει....από άποψη σερφαρισματος βλέπετε διάφορα?

Έως τώρα έχω ΝΟΒΑ 24αρα και πιάνω 13 στην Πετρούπολη Αττικής...

Καλημέρα φίλε, Αμπελόκηπους Αττικής με 24αρα και έπιανα και εγώ 13.. καμία σχέση. Καμία διακοπή, σφαίρα πάει. ΟΤΕ είμαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nikstathor είπε

Έχεις απάντηση και για το πρώτο σκέλος που ρωτάω για την πρίζα φίλε μήπως? Σε ευχαριστώ πολύ...

Συνήθως το βάζουν στην κοντινότερη πρίζα από εκεί που θα μπει το καλώδιο. Όχι απαραίτητα πρίζα τηλεφώνου. Η πρίζα της οπτικής ίνας είναι κάτι ανεξάρτητο δεν έχει να κάνει με τη πρίζα τηλεφώνου μπορείς θεωρητικά να την βάλεις όπου θες. Σε συνεννόηση με το συνεργείο θα τους πεις να την βάλεις εκεί που θες να τοποθετήσεις το ρούτερ σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απλά θα πρέπει να έχει πρίζα κοντά γιατί να βάλεις στο ρεύμα το router της οπτικής και το router του οτε η το δικό σου.  Δλδ μπορείς να το βάλεις άνετα δίπλα στην τηλεόραση σου που λες δεν έχει καμία σχεση με το τηλέφωνο πλέον. 

To θέμα ειναι τι διαδρομη θα σου κανει η οπτικη ίνα για να πάει στο σημείο που θέλεις αν και ακόμα και αυτό σου βάζουν κανάλι γενικά κάνουν καλή δουλειά στο πως το περνάνε. 

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/10/2021 στις 1:23 ΜΜ, metalmike είπε

Φρέσκια Cosmote FTTH σύνδεση 100ρας με 29 ευρώ μέσω επιδότησης SFBB.


 

Γιατι με 29 ;;;;

Στα 24 εχει παει , αυξηθηκε το ποσοστό επιδοτησης μου ειπαν και 24 ηρθε και ο πρωτος λογαριασμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...