Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 14/11/2021 στις 9:13 ΜΜ, wesker είπε

Να ρωτήσω και εγώ παιδάκια. Το κουπόνι πότε το δίνουμε; Μαζί με την αίτηση; Σκέφτομαι να κανω καινουρια γραμμή στο σπιτι που αγοράσαμε (και να μην μεταφέρω την υπάρχουσα) για να κερδίσουμε τους μήνες της εγκατάστασης μιας και στο σπιτι θα παμε τέλη Γενάρη - αρχές Φλεβάρη. Στο ραντεβού για την αυτοψία πρέπει να ειμαι και εγώ υποχρεωτικά; Γιατι ο διαχειριστής δεν εχει μεν προβλημα λεει μιας και ειναι συνταξιούχος οπότε είναι διαθέσιμος 24/7, εγώ πρεπει να κανω ματσακονιά στην δουλειά μιας και δεν έχω άλλη άδεια. Αν παει η αραββωνιαστικιά μου αντι για εμένα λογικά δε θα υπάρχει πρόβλημα....

Το κουπονι μαζι με την αίτηση ναι. είναι μια διαδικασία θα στείλεις κάποια έγγραφα ολα μαζι . Δεν πειράζει να ειναι άλλος στο σπιτι.  Ο διαχειριστής να ειναι εκει να του δώσουν ένα χαρτί που θα δείχνει τις εργασίες.  Σε εσενα ή σε άλλον ένοικο θα δώσουν 2 χαρτιά.  Θα σου εξηγήσουν τι θα συμπληρώσεις και που θα τα στείλεις.  Με email ολα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα έγινε σήμερα η σύνδεση στο router ήθελα να ρωτήσω να φανταστώ στον επόμενο λογαριασμό Θα μου έρθει μειωμένο το ποσό λόγω της επιδότησης ευχαριστώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι και ευτυχώς που μπήκα και έψαξα.

Με πήρε ο εργολάβος του ΟΤΕ ότι θα έρθει την Δευτέρα να περάσει το κουτί/γραμμή μέσα στο σπίτι. Στον κοινόχρηστο διάδρομο υπάρχει ήδη. Σκεφτόμουν να του πω να το βάλει εκεί που είναι τώρα η πρίζα του τηλεφώνου (όπου μετά έχω τηλεφωνικό καλώδιο 5-6 μ μέχρι το γραφείο που είναι το modem router με ανέβα/κατέβα στις πόρτες. Όμως από ότι βλέπω χρειάζομαι και ρεύμα να έχει εκεί που θα μπει οπότε από ότι καταλαβαίνω καλύτερα να τους πω να το βάλουν κοντά στο γραφείο που έχω τα πολύμπριζα. Σωστά; Μέχρι πόσα μέτρα εντός της κατοικίας ρίχνουν αυτοί οπτική ίνα;

Επίσης, τι διαστάσεις έχει αυτό το κουτί; 

Υπάρχει κάποιο σχέδιο με τον εξοπλισμό και τις καλωδιώσεις για να καταλάβω πως γίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι και ευτυχώς που μπήκα και έψαξα.

Με πήρε ο εργολάβος του ΟΤΕ ότι θα έρθει την Δευτέρα να περάσει το κουτί/γραμμή μέσα στο σπίτι. Στον κοινόχρηστο διάδρομο υπάρχει ήδη. Σκεφτόμουν να του πω να το βάλει εκεί που είναι τώρα η πρίζα του τηλεφώνου (όπου μετά έχω τηλεφωνικό καλώδιο 5-6 μ μέχρι το γραφείο που είναι το modem router με ανέβα/κατέβα στις πόρτες. Όμως από ότι βλέπω χρειάζομαι και ρεύμα να έχει εκεί που θα μπει οπότε από ότι καταλαβαίνω καλύτερα να τους πω να το βάλουν κοντά στο γραφείο που έχω τα πολύμπριζα. Σωστά; Μέχρι πόσα μέτρα εντός της κατοικίας ρίχνουν αυτοί οπτική ίνα;

Επίσης, τι διαστάσεις έχει αυτό το κουτί; 

Υπάρχει κάποιο σχέδιο με τον εξοπλισμό και τις καλωδιώσεις για να καταλάβω πως γίνεται;

 Για δες: 

Το πόσο το περπατάνε είναι σχετικό, οχι και πάρα πολύ απ'οτι μου είχαν πει εμενα οταν το έκανα. Το κουτάκι στον τοίχο ειναι σαν μια πρίζα εξωτερική, τπτ τρελό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα από τον διανεμητή που βρίσκεται στον κοινόχρηστο διάδρομο οδεύει οπτική ίνα έως ένα πριζάκι εντός της οικίας. Από εκεί φεύγει καλώδιο (utp ή μήπως οπτικής ίνας;) προς το router. Η πρίζα χρειάζεται για το ρούτερ επομένως.

Καλά τα λέω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πριζάκι εντός οικίας συνδέεται με οπτική ίνα με το ONT και το ONT συνδέεται με καλώδιο UTP με το router. Και το ONT και το router χρειάζονται τροφοδοσία ρεύματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, infin1tyGR είπε

Το πριζάκι εντός οικίας συνδέεται με οπτική ίνα με το ONT και το ONT συνδέεται με καλώδιο UTP με το router. Και το ONT και το router χρειάζονται τροφοδοσία ρεύματος.

Με βοήθησες πολύ. Από το πριζάκι έως το ONT ποια είναι η μέγιστη απόσταση; Ξέρουμε; 3-4μ είναι ΟΚ? Επίσης, η οπτική ίνα από το πριζάκι έως το ONT οδεύει εντός καναλιού ή ακάλυπτη πάνω από το σοβαταπί; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου δίνουν αυτοί ένα καλωδιάκι, δεν ξέρω τι μήκους, και δεν πρέπει να το στερώνουν καν στον τοίχο επειδή υποτίθεται το ONT είναι κοντά. Αν θέλεις να πάρεις κάποιο μεγαλύτερο και να βάλεις και κανάλι, θα πρέπει να το κάνεις μόνος σου, νομίζω δεν το αναλαμβάνουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alejsalonica είπε

Με βοήθησες πολύ. Από το πριζάκι έως το ONT ποια είναι η μέγιστη απόσταση; Ξέρουμε; 3-4μ είναι ΟΚ? Επίσης, η οπτική ίνα από το πριζάκι έως το ONT οδεύει εντός καναλιού ή ακάλυπτη πάνω από το σοβαταπί; 

το δικό μου είναι κανά μέτρο έτσι χοντρικά να σου πω. Παραπάνω δεν είναι αλλά σίγουρα υπάρχουν και μεγαλύτερα καλώδια. 

Η ακάλυπτη ίνα είναι και αυτή καλυμμένη αλλά με ένα χοντρό εξωτερικό κέλυφος και την βάζουν εκτός σπιτιού ώστε να έρθει στο σημείο που θα τρυπηθεί ο τοίχος για να μπει η ίνα μέσα στο σπίτι. 

Aν δεν σου έχουν περάσει τις καλωδιώσεις να σου πω μόνο ότι αυτά τα συνεργεία είναι εξωτερικοί συνεργάτες του ote. Κάνε ένα δικό σου πλάνο πως θα περάσεις και από που θα παρεάσεις τις γραμμές με τις καλωδιώσεις γιατί οι τύποι δεν ξέρω τι γίνετε αλλά σου προτείνουν κάτι απίθανα πράγματα. Δηλαδή κάτι διαδρομές όσο μεγαλύτερες μπορεί να είναι. Δεν ξέρω αν πληρώνονται με τα μέτρα. 

Σε μένα μου έλεγαν κάτι απίστευτες ανοησίες που ειλικρινά σκεφτόμουν αν αυτός ο τύπος ήταν όντος τόσο χάζος :P 

Mονοκατοικία είναι το σπίτι σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι πολυκατοικία.

Αυτό το καλώδιο από το ONT μέχρι το ρουτερ μπορώ να το βρω και στο εμπόριο; 

Αν και μάλλον θα μετακινήσω το γραφείο για να βάλω το πριζάκι δίπλα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Όχι πολυκατοικία.

Αυτό το καλώδιο από το ONT μέχρι το ρουτερ μπορώ να το βρω και στο εμπόριο; 

Αν και μάλλον θα μετακινήσω το γραφείο για να βάλω το πριζάκι δίπλα του.

ναι μπορείς αλλά πρέπει να σου πει τις προδιαγραφές όταν θα έρθoυν από τον ote για την ενεργοποίηση της γραμμής που θα σου βάλουν και το router.

Mου είχαν πει ότι τα καλώδια θα πρέπει να έχουν ακριβώς το ίδιο χρώμα. Υπάρχουν μερικά εδώ

https://www.linkshop.gr/optikes-ines/fiber-optic-cables/os2-9-125-smf-simplex/?features_hash=33-266

δεν ξέρω αν κάνουν δουλειά.

Tώρα όπως σου είπα για την εγκατάσταση στην πολυκατοικία θα πρέπει να τους πεις να επιλέξουν την μικρότερη διαδρομή και κάνε τον σχεδιασμό εσύ πως θα πάει και που σου αρέσει περισσότερο. Να ξέρεις θα σου προτείνουν κάτι απίθανα πράγματα για κάνουν όσο μεγαλύτερη διαδρομή μπορούν. Ακόμα και την τρύπα που θα περάσουν να κοιτάξεις να γίνει εκεί που θέλεις εσύ όπως φυσικά και το καλώδιο μέσα στο σπίτι από που θα περάσει,

Αφού είσαι σε πολυκατοικία να ξέρεις θα περάσουν κουτιά σε όλους τους ορόφους.

Το κανάλι που βάζουν μέσα στο σπίτι αισθητικά είναι μια χαρά κυρίως αν το βάλεις σε γωνίες η πάνω στο ταβάνι.

Επεξ/σία από chek2fire
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγω 

Με κάλεσαν από κοσμοτε για αναβάθμιση σε fiber κατοστάρα αξίζει λέτε ; Τώρα είμαι με ένα speedbooster και είμαι σχεδόν ευχαριστημένος. Τώρα ήρθε στην περιοχή μου και παίρνουν και ρωτάνε ποιοι θέλουν αναβάθμιση 

Χρειαζεται να κάνουν κάποια τρύπα στο σπίτι διότι δεν είναι δικό μας αλλά το νοικιάζουμε και δεν νομίζω να μας αφήσουν να κάνουμε κάποια «τρύπα».

επισης είμαι στον όροφο και όχι ισόγειο κατά ποσό επηρεάζει αυτό ;

επισης το σταθερό επηρεάζεται κάπως ή θα μείνει ως έχει (από άποψη συνδεσιμότητας )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
27 λεπτά πριν, Nik1239 είπε

Να ρωτήσω και εγω 

Με κάλεσαν από κοσμοτε για αναβάθμιση σε fiber κατοστάρα αξίζει λέτε ; Τώρα είμαι με ένα speedbooster και είμαι σχεδόν ευχαριστημένος. Τώρα ήρθε στην περιοχή μου και παίρνουν και ρωτάνε ποιοι θέλουν αναβάθμιση 

Χρειαζεται να κάνουν κάποια τρύπα στο σπίτι διότι δεν είναι δικό μας αλλά το νοικιάζουμε και δεν νομίζω να μας αφήσουν να κάνουμε κάποια «τρύπα».

επισης είμαι στον όροφο και όχι ισόγειο κατά ποσό επηρεάζει αυτό ;

επισης το σταθερό επηρεάζεται κάπως ή θα μείνει ως έχει (από άποψη συνδεσιμότητας )

Ναι χρειάζεται να γίνει μια μικρή τρύπα που θα μπει από τι κοινόχρηστο χώρο της οικοδομής μέσα στην οικία

Επίσης γίνεται και εγκατάσταση με αναμονής για τους υπόλοιπους ενοίκους αν κάποιος αποφασίσει να συνδεθεί αργιτερα

Όσο για το τηλέφωνο γίνεται voip οπότε αναγκαστικά τα τηλέφωνα πρέπει να συνδεθούν πάνω στο ρουτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nik1239 είπε

Να ρωτήσω και εγω 

Με κάλεσαν από κοσμοτε για αναβάθμιση σε fiber κατοστάρα αξίζει λέτε ; Τώρα είμαι με ένα speedbooster και είμαι σχεδόν ευχαριστημένος. Τώρα ήρθε στην περιοχή μου και παίρνουν και ρωτάνε ποιοι θέλουν αναβάθμιση 

Χρειαζεται να κάνουν κάποια τρύπα στο σπίτι διότι δεν είναι δικό μας αλλά το νοικιάζουμε και δεν νομίζω να μας αφήσουν να κάνουμε κάποια «τρύπα».

επισης είμαι στον όροφο και όχι ισόγειο κατά ποσό επηρεάζει αυτό ;

επισης το σταθερό επηρεάζεται κάπως ή θα μείνει ως έχει (από άποψη συνδεσιμότητας )

θα πρέπει να μιλήσεις με τον διαχειριστή γιατί έχει κάποια διαδικασία στο πως θα μπει και λόγο ότι θα βάλουν κουτί σε όλους τους ορόφους. 

Tώρα από ταχύτητες οι οπτικές είναι μεγάλη αναβάθμιση και για μελλοντικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...