Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση FTTH


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, σε περίπτωση που πας σε νέο σπίτι, το οποίο έχει στην οικοδομή Vodafone fiber και βάλεις άλλον παροχο, χρησιμοποιεί την υπάρχουσα υποδομή η έρχονται ξανά για εργασίες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, sarakinos said:

Καλησπέρα, σε περίπτωση που πας σε νέο σπίτι, το οποίο έχει στην οικοδομή Vodafone fiber και βάλεις άλλον παροχο, χρησιμοποιεί την υπάρχουσα υποδομή η έρχονται ξανά για εργασίες; 

Εννοείς εγκατάσταση μέσα στην οικοδομή ή και στο σπίτι; Την εγκατάσταση της οικοδομής τη χρησιμοποιούν όλοι, για μέσα στο σπίτι η αλήθεια είναι δεν έχω ξανακούσει κάποια τέτοια περίπτωση, αλλά θα ήταν βλακεία να έβαζαν καινούργια πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kronos73 είπε

Καλησπέρα,

Για Cosmote, από το ραντεβού του εργολάβου μέχρι να έρθουν για τις εργασίες πόσο καιρό περιμένατε;

τσεκαρε το δικο μου χρονοδιαγραμα να παρεις μια ιδεα.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/787192-ftth-chronicles-κοινως-το-χρονικο-μιας-ftth-συνδεσης/#comments

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/5/2022 στις 2:35 ΜΜ, SKRUTZ είπε
Στις 9/5/2022 στις 3:28 ΜΜ, SKRUTZ είπε

Καλησπέρα,

Ενημέρωση. Ήρθε ο εργολάβος με το συνεργείο και έκανε την εγκατάσταση στην πολυκατοικία χωρίς όμως να κολλήσει τις ίνες. Αυτό θα γίνει σε 2η επίσκεψη από ότι μου είπαν εντός της εβδομάδας. Βάζω και κάποιες φωτο. Το χοντρό μαύρο καλώδιο είναι η κεντρική παροχή της ΔΕΗ που υπάρχει από τότε που χτίστηκε το σπίτι.

image.png.298c24ccbbc134cbe7b5695dad3125c4.png

image.png.8be1e7ddb65c9bd6cdc06952b44e4dc2.png

image.png.a9b4687ef37ff688086fa6b315416a9c.png

image.png.c267c843e3c2c8d718744082b58bd3fd.png

image.png.a6a6f754975cc6dc8321c5a5f065222d.png

image.png.a0564587031096c928e5fcf4424a14f9.png

 

 

Επέκταση  

 

Στις 12/5/2022 στις 11:17 ΠΜ, SKRUTZ είπε

Ενημέρωση.

Αυτή την ώρα έχουν έρθει από ΟΤΕ και κάνουν τις κολλήσεις στους ορόφους του κτηρίου και ο εργολάβος που σκάβει ξανά τον δρόμο γιατί εκεί που είχαν σκάψει όταν πέρασαν αρχικά την οπτική εβγαινε μπροστά στα κάγκελα και δεν μπορούσε να στηριχθεί η σιδεροσωλήνα όπως φένεται και στις φωτο που είχα ανεβάσει την Δευτέρα.

Σήμερα λοιπόν θα τελειώσουν αυτέ οι εργασίες και μπαίνουμε νομίζω στο ποιό δύσκολο κομμάτι.... Αυτό που θα πρέπει να έρθει η NOVA να μπει βάλει την ίνα μέσα στο διαμέρισμα και να φέρει τον εξοπλισμό....

Υπενθυμίζω τις ημερομηνίες για να δείτε περίπου τους χρόνους.

6/4 αίτηση στην NOVA

20/4 ήρθε ο εργολάβος για μελέτη και υπογραφή διαχειριστή

9/5 ραντεβού για εργασίες εγκατάστασης στο κτήριο.

12/5 Κολλήσεις στους ορόφους από ΟΤΕ και εργασίες από τον εργολάβο που είχαν μείνει από 9/5

 

 

Το έλεγα εγώ ότι το δυσκολότερο κομμάτι θα είναι να έρθει η NOVA για να κάνει την εσωτερική εγκατάσταση στο διαμέρισμα... Δεν έχουν λέει ενημέρωση από τον ΟΤΕ για την λήξη των εργασιών έτσι ώστε να έρθουν. Τους λέω έχουν τελειώσει οι κολλήσεις από τις 12/5 αλλά αυτοί τίποτα. περιμένουν λέει ενημέρωση από τον ΟΤΕ. θα το κλείσουμε το δίμηνο την βλέπω την δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, SKRUTZ said:

Το έλεγα εγώ ότι το δυσκολότερο κομμάτι θα είναι να έρθει η NOVA για να κάνει την εσωτερική εγκατάσταση στο διαμέρισμα... Δεν έχουν λέει ενημέρωση από τον ΟΤΕ για την λήξη των εργασιών έτσι ώστε να έρθουν. Τους λέω έχουν τελειώσει οι κολλήσεις από τις 12/5 αλλά αυτοί τίποτα. περιμένουν λέει ενημέρωση από τον ΟΤΕ. θα το κλείσουμε το δίμηνο την βλέπω την δουλειά.

Και σε εμένα τα ίδια από την wind, μου είπαν όμως ότι ο ΟΤΕ θα τους ενημερώσει αρχές Ιουνίου.

Δε ξέρω αν το είπαν έτσι, ή αν όντως ενημερώνουν για το σύνολο των εγκαταστάσεων του προηγούμενου μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους μολις σημερα μου εκαναν εγκατασταση απο την wind στα 200 fiber to the home και βλεπω πως αν κανω απο το κινητο speed test μου βγαζει κοντα στα 200 ταχυτητα ενω απο το λαπ τοπ με ethernet μου παει στα 100 κοντα ενω απο το λαπ τοπ με wifi παει γυρο στα 20-30 πρεπει να παρω εξωτερικο wifi μοντουλα να πιανει 5γχεζ εχετε να προτεινετε κατι ευχαριστω πολυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο με mesh network μπορείς να πιάνεις της ταχύτητες σε wifi. Τώρα το laptop είναι πάνω στο router που αυτό με την σειρά του είναι στην οπτική ίνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
13 minutes ago, antinazi said:

ενω απο το λαπ τοπ με ethernet μου παει στα 100 κοντα ενω απο το λαπ τοπ με wifi παει γυρο στα 20-30

Να υποθέσω ότι το laptop είναι παλιό, οπότε έχει 100αρα LAN αντι για 1000αρα και πως το WiFi είναι 2.4ghz αντί για 5Ghz.

Η λύση πέρα από την αγορά νέου laptop είναι ένας USB To Ethernet Adaptor ή μια USB WiFi AC κάρτα.

2 minutes ago, chek2fire said:

μόνο με mesh network μπορείς να πιάνεις της ταχύτητες σε wifi

Όχι μόνο με mesh ασφαλώς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 minutes ago, Thresh said:

Να υποθέσω ότι το laptop είναι παλιό, οπότε έχει 100αρα LAN αντι για 1000αρα και πως το WiFi είναι 2.4ghz αντί για 5Ghz.

Η λύση πέρα από την αγορά νέου laptop είναι ένας USB To Ethernet Adaptor ή μια USB WiFi AC κάρτα.

Όχι μόνο με mesh ασφαλώς.

1000 ευχαριστω για την απαντηση σου σκεφτομαι να αγορασω και ethernet εξωτερικο εχεις να μου προτεινεις κατι σε παρακαλω πολυ το λαπ τοπ μου ειναι lenovo  g500 παλιο i7 απο λιγο ψαξιμο που εκανα σκεφτομαι αυτα αν εχεις και εσυ να μου πεις κατι και παλι ευχαριστω...

https://www.skroutz.gr/s/18470805/TP-LINK-UE300-v3-USB-Αντάπτορας-Δικτύου-για-Ενσύρματη-σύνδεση-Gigabit-Ethernet.html?from=best_picks

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/diktiaka/wifi-sticks-kartes-diktiou/tp-link-wifi-usb-adapter-ac1300-archer-t3u_3222640?qId=76b6a6af151ffaa808fa4c4b968455e1&qIx=products

Αν θελετε μου λετε τι ειναι το mesh γιατι ειμαι λιγο ασχετος....

Επεξ/σία από antinazi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To UE300v3 το έχω και παίζει μια χαρά χωρίς θέμα.

Για το WiFi stick δεν γνωρίζω διότι δεν έχω δοκιμάσει, θεωρητικά πάντως δεν θα έχει πρόβλημα.

To WiFi meshing μπακάλικα δουλεύει σαν repeater αλλά χωρίς να χάνεται bandwidth/ταχύτητα σε κάθε συσκευή που κάνει repeat το WiFi σήμα. Είναι πιο ακριβό από repeater και πρέπει να έχεις ενός κατασκευαστή.

Στην περίπτωσή σου έχεις θέμα στο laptop κι όχι σε αυτό το κομμάτι του δικτύου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν πανε καλα εκει στην Cosmote

Χαλασε το tv box για cosmote tv και επειδη εκρεμει η αιτηση για οπτικη ινα δεν μου το αλλαζουν πριν ολοκληρωθει η ενεργοποιηση της ινας και ειναι στο ιδιο πακετο προσφορας

Αυριο θα γινει η κατασκευη αλλα η ενεργοποηση αγνωστο

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...