Προς το περιεχόμενο

Μέχρι τα μέσα του 2020, τα πληκτρολόγια «butterfly» θα έχουν καταργηθεί από τους υπολογιστές MacBook


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με τον γνωστό, αξιόπιστο στις εκτιμήσεις του, αναλυτή της TF International Securities, Ming-Chi Kuo, η Apple μέχρι τα μισά της νέας χρονιάς θα έχει καταργήσει πλήρως τα πληκτρολόγια με τον μηχανισμό «butterfly» από τους υπολογιστές MacBook.

Ο Ming-Chi Kuo έχει αναφερθεί και παλαιότερα στο συγκεκριμένο ζήτημα, ωστόσο αναθεώρησε το χρονοδιάγραμμα, αφού φαίνεται πως η διαδικασία εξάλειψης του πληκτρολογίου θα χρειαστεί λίγους περισσότερους μήνες από όσους αρχικά είχαν εκτιμηθεί.

Η Apple πρόκειται να καταργήσει τον μηχανισμό «butterfly» (που ήταν προβληματικός τελικά) επιλέγοντας τον παραδοσιακό μηχανισμό με τους διακόπτες τύπου «scissor», εκμεταλλευόμενη και κάποιες βελτιώσεις που έχουν γίνει τα τελευταία χρόνια στην τεχνολογία του είδους. Αυτό σημαίνει, ότι την ώρα που οι υπολογιστές MacBook θα διατηρήσουν το λεπτό τους προφίλ, το πληκτρολόγιο τους θα προσφέρει περισσότερη άνεση, μεγαλύτερο «key travel» και υψηλότερη ανθεκτικότητα. Τέτοιου είδους πληκτρολόγιο πρόκειται να διαθέτει το MacBook Pro με την οθόνη των 16 ιντσών που αναμένεται να ανακοινωθεί μέσα στο μήνα (ή τον επόμενο). Επιπλέον, όλοι οι υπολογιστές MacBook που θα κυκλοφορήσουν από το δεύτερο εξάμηνο του 2020 πρόκειται να διαθέτουν πληκτρολόγιο με πλήκτρα με μηχανισμό «scissor».

Ο Ming-Chi Kuo στην τελευταία έκθεση αναφέρθηκε και στο iPad Pro, το οποίο θα λανσαριστεί μέσα στο πρώτο τρίμηνο του 2020, με κάμερα «3D sensing» (ενδεχομένως τύπου ToF, Time-of-Flight) στο πίσω μέρος του. Επιπλέον, δεν παρέλειψε να επισημάνει την εκτίμηση του ότι η Apple πρόκειται επίσης μέσα στο πρώτο τρίμηνο της νέας χρονιάς να ανακοινώσει το iPhone SE 2.

MacRumors


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι με την σκόνη (μαζεύει αρκετά) και φυσάω συνέχεια, αλλιώς μια χαρά το βρίσκω. 

Επεξ/σία από ignome4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον είμαι από τους λίγους που το συγκεκριμένο keyboard με είχε βολέψει πολύ. Πλέον οτιδήποτε άλλο μου φαίνεται πολύ αργό και κλανκι . Όντως είχε θέματα με τη σκόνη αλλά η απόκριση και η ταχύτητα με την οποία γράφεις είναι εξαιρετική 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Deadpool 1 είπε

Κρίμα γιατί ήταν πολύ αξιόπιστα 

ναι, ένα την εβδομάδα φεύγει για αντικατάσταση στην εταιρία που είμαι

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η apple εδώ και καιρό κοιτάζει αμήχανα το μέλλον.Εχει αρχίσει να μην ηγείται και απλά να παρακολουθεί τις εξελίξεις...Αυτά αθαινεις όταν το μοναδικό σου όραμα είναι το κέρδος.Κριμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ignome4 είπε

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι με την σκόνη (μαζεύει αρκετά) και φυσάω συνέχεια, αλλιώς μια χαρά το βρίσκω. 

Και για εσένα αυτό.. https://support.apple.com/en-us/HT205662 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...