Προς το περιεχόμενο

Μέχρι τα μέσα του 2020, τα πληκτρολόγια «butterfly» θα έχουν καταργηθεί από τους υπολογιστές MacBook


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και όποιος αγόρασε το συγκεκριμένο (το οποίο έως τώρα το εκθείαζαν όλοι, εντός κι εκτός εταιρίας)... τι γίνεται κυρ-Μάγειρα, θα μας δώσεις τα χρήματα πίσω;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, margaritagr είπε

Κι εμένα μ έχει βολέψει τρομερά. Χρησιμοποίησα αλλο πληκτρολόγιο καποια στιγμη και μου φαινόταν δυσχρηστο. 

Αν φοβάμαι τη σκόνη πάρε ενα keyboard cover , εγώ σκέψου δεν του ειχα παρει καν στις αρχές, το καλοκαιρι αγόρασα πρωτη φορά. 

Σκέψου ότι δουλεύω σε περιβάλλον με πάρα πολύ σκόνη και μόνο το πλήκτρο για την αύξηση της φωτεινότητας του keyboard εχει βγάλει θέμα και αυτό λειτουργεί κανονικά απλά δεν είναι καλό στην αίσθηση . Δύο αλλά πλήκτρα , το space bar και το ESC ,παρουσίασαν πρόβλημα για μια δυο μέρες και με λίγο φύσημα λειτουργούν κανονικά πλέον .Και όλα αυτά μετά από δύο χρόνια χρήσης σε περιβάλλον με πάρα πολύ σκόνη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό selling point για τα υπαρχοντα MacBook .......ποιος μ@λ@κας θα τα παρει ξερωντας οτι το συγκεκριμενο πληκτρολογιο δεν θα υπαρχει σε μελοντικα μοντελα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχθές άλλαξα και εγώ το butterfly σε macbook pro του 2017, πολλά θέματα δεν είχα, αλλά όντως κάποια πλήκτρα δεν αντιδρούσαν άμεσα.

Το καλό είναι ότι μαζί με το keyboard αλλάζουν και την μπαταρία γιατί το θεωρούν ώς κάτι ενιαίο, οπότε τον κάναμε καινούργιο.

Επειδή ώς αυτά τα θέματα που έπεσαν μαζί σε μοντέλα 2016 και μετά (keyboard και μπαταρία) τα macbook pro ήτανε πολύ αξιόπιστα γιαυτό νομίζω και απο την Apple επαναφέρουν μόνοι τους το θέμα του πληκτρολογίου και πότε θα αλλάξει οριστικά. 

Οσο για το stock και για τις μελοντικές πωλήσεις θα επειρεάσει μεν αλλά δεν σημαίνει ότι όλα όσα έχουν butterfly έχουν θέμα.

Τι έχασε η Apple με αυτά θα θέματα? Το σίγουρο, άνθρωποι σαν και μένα που δεν σκεφτόντουσαν οτίδηποτε άλλο σαν φορητό τώρα μπένουμε σε δέυτερες σκέψεις και προσωπικά θα περιμένω στα νέα μοντέλα να δώ τις παιδικές ασθένειες και μετά να αλλάξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ακόμα είναι πιο πίσω σε σχέση με τα μηχανικά switches τύπου Cherry MX Blue, Kaihl Blue, GX Blue, κ.τ.λ. Περιμένουμε πάντως να δούμε τους αναβαθμισμένους Scissor διακόπτες και κατά πόσο αυτοί θα συγκρίνοντε με τους προαναφερθέντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, gthe είπε

Όποιος αγοράζει laptop με κριτήριο 100% το keyboard παίρνει thinkpad. Αυτός είναι ο παραδοσιακός ηγέτης της αγοράς στο κομμάτι αυτό. Και είναι scissors διακόπτες. 

Όχι ότι τα macbooks είχαν ποτέ κακά πληκτρολόγια, προφανώς θα φέρει τώρα μια καλή υλοποίηση με scissors.

 πρώτα καρδούλα για τα thinkpad.
Μετα θα συμπληρώσω οτι οποίος θέλει λαπτοπ που θα δουλεύει για παντα παει σε thinkpad

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, basilis5 είπε

με τρελαινει που τα μισα σχολια ειναι απο μη mac ιδιοκτητες, που παιζει να μην εχουν πιασει καν mac στα χερια τους!

 well done insomniacs

μια χαρα και τα μακ και τα windows, ομως τα πληκτρολογια butterfly πολυ σκουπιδια ρε παιδι μου...πηγαν να κανουν την επανασταση οπως με το 3d touch στα iphone...και απετυχαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, basilis5 είπε

με τρελαινει που τα μισα σχολια ειναι απο μη mac ιδιοκτητες, που παιζει να μην εχουν πιασει καν mac στα χερια τους!

 well done insomniacs

Εσύ πως το ξέρεις ότι δεν έχουν mac αυτοί που σχολιάζουν;;;;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2019 στις 8:06 ΜΜ, nickolas είπε

Δεν είσαι ο μόνος...

και εμένα το συνήθισα και μου αρέσει. 
Γραφεις πιο γρήγορα από αλλα πληκτρολόγια. _

Συμφωνω κι εγω. Πολυ πιο γρηγορη πληκτρολογηση, τα δαχτυλα γλυστρανε πανω απο τα πληκτρα. Ευτυχως μεχρι τωρα ολα καλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει το butterfly, πήρα laptop με butterfly, αλλά αν δεν μπορούν να το φτιάξουν, είναι απαράδεκτο να το σπάει σκόνη και πρέπει να το αλλάξουν... όντως το συνηθίζεις.... στην αρχή είναι περίεργο... είναι σαν όποτε αφήνεις τα χέρια σου στον αυτόματο πιλότο να γράψουν, αυτός γράφει λίγο και μετά γυρνάει  και σου λέει πως κάτι δεν πάει καλά. Και πρέπει να του πεις βούλωστο και γράφε. Αυτό κάθε 2-3 δευτερόλεπτα τις πρώτες ώρες μαζί του. Σταματάς, εκεί που γράφεις, για ένα μικρό κλάσμα λόγω αυτού. Μετά αν πας σε άλλο πληκτρολόγιο γίνεται ακριβώς το ίδιο αλλά με το νορμάλ πληκτρολόγιο να είναι το περίεργο... όχι για ώρες, αλλά πάλι σε εκνευρίζει. Εξυπηρετούσε η αλλαγή στο πληκτρολόγιο ως ακόμα ένας τοίχος να σε κρατάει στο ecosystem?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...