Προς το περιεχόμενο

Αγορά CPU - Motherboard - RAM


elpenor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα ήθελα μερικές γνώμες σχετικά με αγορά CPU - Motherboard - RAM. Το κόστος δεν με απασχολεί ιδιαίτερα. Θέλω  :

1. Να μπορώ να κάνω compile σχετικά γρήγορα (χωρίς ιδιαίτερο θόρυβο). Ο θόρυβος σε αυτό το pc είναι ποιο σημαντικός για εμένα από την ταχύτητα.
2. Να παίζω κανένα fps online σε 1440p/144hz και να μην ακούγετε ο CPU και το ανεμιστηράκι του chipset.
3. Να έχω ΑΧ wifi  (μπορώ να πάρω και μία κάρτα PCI της Asus με 100 ευρώ για αυτό).
4. Να αντέχει με τους 37 βαθμούς στο δωμάτιο όταν αφήνω το pc μέρες να κάνει render. Έχω κουτί με καλό airflow.
5. Η μητρική να μην είναι Gigabyte ή Asrock.
6. Οι μνήμες να μην είναι corsair/kingston/hyperx ούτε πάνω από 3733.

Για CPU σκέφτομαι ένα 3700x. Λογικά με μία Noctua NH-D15 θα είναι σχετικά αθόρυβος, δεν πάω για 3900 γιατί πιστεύω ότι θα έχω θόρυβο και δεν έχω την παραμικρή όρεξη να φτιάχνω custom loops.

Για μητρική σκέφτομαι την Ace, έχει καλές ψύκτρες, ΑΧ wifi και DAC για να ακούω καλύτερα στον αναλογικό ενισχυτή. Θα προτιμούσα μία φτηνότερη και δεν με νοιάζει το PCIe 4 του Χ570, όμως αν δεν έχει infineon chokes θα αισθανόμαι ότι έχω πάρει δεύτερο πράγμα (χωρίς να μπορώ να το τεκμηριώσω). Κοιτούσα και την Hero VIII αλλά το ανεμιστηράκι του chipset δεν σταματάει ποτέ αν έχω καταλάβει καλά.

Από μνήμες σκέφτομαι τις trident neo 3600/16-19-19-39 1.35V χωρίς όμως να ξέρω πραγματικά τίποτα για αυτές, απλά η σειρά trident έχει καλή φήμη, 3600 μου φαίνεται μια χαρά ταχύτητα για zen2 και η τιμή λογική. Αυτό που δεν μου αρέσει καθόλου είναι το RGB (στην τελική αν δεν σβήνει θα το καλύψω με πάστα ώστε να μην φαίνεται), το 1.35v (δεν ξέρω αν υπάρχουν αυτές οι ταχύτητες σε 1.2v και αν ναι ποια είναι η διαφορά τιμής), επίσης δεν ξέρω αν οι ψύκτρες επιτρέπουν τόσο ψηλές μνήμες και θα ήθελα να δώσω λίγα παραπάνω για καλύτερο latency αλλά όχι τα διπλά που έχουν οι 16-16-16-36.

Εσείς τι θα παίρνατε στην θέση μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, elpenor είπε

2. Να παίζω κανένα fps online σε 1440p/144hz και να μην ακούγετε ο CPU και το ανεμιστηράκι του chipset.

Εδώ θα ακούγεται η κάρτα γραφικών που είναι ιδιαίτερα σπαστικός θόρυβος imho.Σε συνδυασμό με την αρκετά υψηλή θερμοκρασία στο δωμάτιο,μήπως να έσφιγγες τα δόντια και να εξέταζες custom loop (για να βάλεις και την κάρτα μέσα);Αν όχι μπορείς να εξετάσεις να βάλεις ένα AIO.

Επίσης μπορείς να εξετάσεις την Msi Unify που βγαίνει αυτό το διάστημα.Έχει IR3555 και ίδιο Vrm με την Ace,αλλά χωρίς RGB (που προτιμάς χωρίς) και λίγο καλύτερη τιμή.Στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι νομίζω ίδια,έχει δηλαδή και wifi/dac που επίσης θέλεις.

Επεξ/σία από Deka013
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ ιδιότροπος είσαι ρε αδερφάκι elpenor.😁

Πάμε 1-1

1. Τι compiler χρησιμοποιείς (gcc,visual studio κλπ) και για τι projects μιλάμε? Υποθέτω δε θα κάνεις compile όλο το project από την αρχή κάθε φορά παρά μόνο τα κομμάτια που αλλάζεις. Τέσπα ανάλογα τον compiler αλλού είναι καλύτεροι οι intel αλλού οι amd. Ειδικά οι zen 2 με τη μεγάλη cache μπορείς να δεις και τρομαχτικές διαφορές σε κάποια projects με gcc.

Για τον θόρυβο είναι θέμα ψύκτρας καθαρά. Noctua/Bequiet είναι από τις πιο αθόρυβες.

2. Καταρχάς για 1440p/144 θα χρειαστείς σοβαρή κάρτα γραφικών. Μιλάμε για 2080 super/2080ti. Αν φοράς headphones δε πρόκειται να ακούς τίποτα ακόμα και αν αυτά είναι ανοιχτού τύπου. Τώρα αν παίζεις με κλειστό τον ήχο, ότι και να κάνεις θα ακούς σίγουρα τα fans της gpu και ίσως και της cpu αν είναι thread heavy το game. Κάποια κουτιά είναι πιο silent, αλλά θα έχεις αντίχτυπο στις θερμοκρασίες. Ένας καλός συμβιβασμός είναι το Define R6 της fractal design.

To φαν του PCH στις x570 προσωπικά στη δικιά μου mobo δεν ακούγεται πάνω από τα fans τις gpu . Και μιλάμε ότι στροφάρει στις 2.5k στροφές γιατί χτυπάει 67-68 βαθμούς σε gaming γιατί τα 3/4 του τα καλύπτει η 1080 που είναι 2 slot και το ταϊζεί όλο τον θερμό αέρα της. Αν δε θες να έχεις φανάκι, παίρνεις μια b450/x470 και γλιτώνεις και αρκετά λεφτά, θυσιάζοντας το pcie4.

3. Κάποιες ακριβές x570 έχουν AX.

4. Με 37 βαθμούς στο δωμάτιο δε κάθεσαι ούτε να παίξεις πασιέντζα, όχι να αφήσεις μέρες να κάνει rendering.😂 Παρόλα αυτά με μια Noctua D15 ή μια Bequiet Dark Rock Pro δε θα έχεις θέμα.

5. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Και εγώ δε πήρα gigabyte, αλλά έχει βγάλει από τις καλύτερες μητρικές σε x570. Το μόνο που έχω να σου πω είναι να αποφύγεις της φτηνές msi x570. Από unify, meg ace και πάνω. Η asus σε γενικές γραμμές είναι decent αλλά όχι τόσο vfm όσο η gigabyte.

6.Οτιδήποτε διαφημίζουν πάνω από 3200/3400 είναι binning στις μνήμες. Micron e dies των  75 ευρώ χτυπάνε 4000+ αν τα ταίσεις ρεύμα. Όμοια και τα κλασικά gskill flarex 3200 bdies πάνε άνετα 3600+ με σφιχτά timings. Το θέμα είναι αν έχεις την όρεξη και το χρόνο να κάτσεις να βρεις που είναι stable το μηχάνημα με custom subtimings. Αλλά μιας και μιλάμε για work pc, εγώ θα έβαζα απλά το xmp για να μην έχω απρόοπτα και φάω κανένα blue screen μετά από 2-3 ώρες rendering όσο σίγουρος και να είμαι με τα safe του dram calculator.

P.S. Οι neo με αυτά τα timings είναι μάλλον hynix CJR. Σε γενικές γραμμές δεν είναι κακές άλλα για gaming αν μπορείς να πάρεις bdies είναι προτιμότερο (μικρές διαφορές βέβαια). Πχ αν δεις εδώ είναι πίσω από 3200c14.

https://hexus.net/tech/reviews/ram/133700-gskill-trident-z-neo-ddr4-3600-f4-3600c16d-16gtznc/?page=5

 

 

 

Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Deka013 είπε

Εδώ θα ακούγεται η κάρτα γραφικών που είναι ιδιαίτερα σπαστικός θόρυβος imho.Σε συνδυασμό με την αρκετά υψηλή θερμοκρασία στο δωμάτιο,μήπως να έσφιγγες τα δόντια και να εξέταζες custom loop (για να βάλεις και την κάρτα μέσα);Αν όχι μπορείς να εξετάσεις να βάλεις ένα AIO.

Επίσης μπορείς να εξετάσεις την Msi Unify που βγαίνει αυτό το διάστημα.Έχει IR3555 και ίδιο Vrm με την Ace,αλλά χωρίς RGB (που προτιμάς χωρίς) και λίγο καλύτερη τιμή.Στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι νομίζω ίδια,έχει δηλαδή και wifi/dac που επίσης θέλεις.

Όταν είμαι εγώ στο δωμάτιο έχω AC και η κάρτα που έχω δεν ακούγετε τόσο πολύ στο Apex Legends, Overwatch κλπ που παίζω. Πάρα πολύ καλή πληροφορία για την Unify thanks!

1 ώρα πριν, ilos είπε

Πολύ ιδιότροπος είσαι ρε αδερφάκι elpenor.😁

Πάμε 1-1

1. Τι compiler χρησιμοποιείς (gcc,visual studio κλπ) και για τι projects μιλάμε? Υποθέτω δε θα κάνεις compile όλο το project από την αρχή κάθε φορά παρά μόνο τα κομμάτια που αλλάζεις. Τέσπα ανάλογα τον compiler αλλού είναι καλύτεροι οι intel αλλού οι amd. Ειδικά οι zen 2 με τη μεγάλη cache μπορείς να δεις και τρομαχτικές διαφορές σε κάποια projects με gcc.

Για τον θόρυβο είναι θέμα ψύκτρας καθαρά. Noctua/Bequiet είναι από τις πιο αθόρυβες.

2. Καταρχάς για 1440p/144 θα χρειαστείς σοβαρή κάρτα γραφικών. Μιλάμε για 2080 super/2080ti. Αν φοράς headphones δε πρόκειται να ακούς τίποτα ακόμα και αν αυτά είναι ανοιχτού τύπου. Τώρα αν παίζεις με κλειστό τον ήχο, ότι και να κάνεις θα ακούς σίγουρα τα fans της gpu και ίσως και της cpu αν είναι thread heavy το game. Κάποια κουτιά είναι πιο silent, αλλά θα έχεις αντίχτυπο στις θερμοκρασίες. Ένας καλός συμβιβασμός είναι το Define R6 της fractal design.

To φαν του PCH στις x570 προσωπικά στη δικιά μου mobo δεν ακούγεται πάνω από τα fans τις gpu . Και μιλάμε ότι στροφάρει στις 2.5k στροφές γιατί χτυπάει 67-68 βαθμούς σε gaming γιατί τα 3/4 του τα καλύπτει η 1080 που είναι 2 slot και το ταϊζεί όλο τον θερμό αέρα της. Αν δε θες να έχεις φανάκι, παίρνεις μια b450/x470 και γλιτώνεις και αρκετά λεφτά, θυσιάζοντας το pcie4.

3. Κάποιες ακριβές x570 έχουν AX.

4. Με 37 βαθμούς στο δωμάτιο δε κάθεσαι ούτε να παίξεις πασιέντζα, όχι να αφήσεις μέρες να κάνει rendering.😂 Παρόλα αυτά με μια Noctua D15 ή μια Bequiet Dark Rock Pro δε θα έχεις θέμα.

5. Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Και εγώ δε πήρα gigabyte, αλλά έχει βγάλει από τις καλύτερες μητρικές σε x570. Το μόνο που έχω να σου πω είναι να αποφύγεις της φτηνές msi x570. Από unify, meg ace και πάνω. Η asus σε γενικές γραμμές είναι decent αλλά όχι τόσο vfm όσο η gigabyte.

6.Οτιδήποτε διαφημίζουν πάνω από 3200/3400 είναι binning στις μνήμες. Micron e dies των  75 ευρώ χτυπάνε 4000+ αν τα ταίσεις ρεύμα. Όμοια και τα κλασικά gskill flarex 3200 bdies πάνε άνετα 3600+ με σφιχτά timings. Το θέμα είναι αν έχεις την όρεξη και το χρόνο να κάτσεις να βρεις που είναι stable το μηχάνημα με custom subtimings. Αλλά μιας και μιλάμε για work pc, εγώ θα έβαζα απλά το xmp για να μην έχω απρόοπτα και φάω κανένα blue screen μετά από 2-3 ώρες rendering όσο σίγουρος και να είμαι με τα safe του dram calculator.

P.S. Οι neo με αυτά τα timings είναι μάλλον hynix CJR. Σε γενικές γραμμές δεν είναι κακές άλλα για gaming αν μπορείς να πάρεις bdies είναι προτιμότερο (μικρές διαφορές βέβαια). Πχ αν δεις εδώ είναι πίσω από 3200c14.

https://hexus.net/tech/reviews/ram/133700-gskill-trident-z-neo-ddr4-3600-f4-3600c16d-16gtznc/?page=5

1. Κυρίως Rust.  Λίγο go, vs c++ και gcc. Ανάλογα τι χρειάζεται.

2. Παίζω ήδη, έχω κάρτα, τα games που παίζω δεν είναι τόσο απαιτητικά. Φοράω headphone αλλά έχω οικογένεια και αυτό είναι το pc του σπιτιού και εδώ που ζω στο Αργοστόλι το βράδυ έχει τόση ησυχία που παρόλο που είμαι σε άλλο όροφο ο θόρυβος ανεβαίνει από την εσωτερική σκάλα.

3,4,5 Thanks θα τα λάβω υπόψιν μου.

6. Τα subtimings τα βάζω εγώ πάντα, τo XMP δεν περιλαμβάνει subtimings και δεν θα αφήσω την μητρική να βάλει safe values. Από ότι καταλαβαίνω εσύ προτείνεις να πάρω Crucial όμως δεν έχω δει κανένα ωραίο kit με 16gb modules και από ότι έχω καταλάβει (αν έχω καταλάβει σωστά) οι Zen2 είναι καλύτερα με 2 modules όχι 4.

Τώρα που κοίταξα λίγο στο internet βρηκα τις g skill F4-3600C17D-32GTZ που γράφουν ότι είναι με Samsung dies και έχουν λογική τιμή, πιστεύεις ότι είναι καλή επιλογή;

Ευχαριστώ για όλες αυτές τις πληροφορίες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό που είπε παραπάνω ο ilos πάντως είναι πολύ σημαντικό και εγώ το παρέλειψα.Οι πιο προσιτές X570 της Msi είναι πραγματικά για κλωτσές (χωρίς γιώτα). 

Επεξ/σία από Deka013
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μητρική κλείδωσε στην MSI X570 Unify αφού είδα τα review και τα specs, μόνο αν υπάρχει πρόβλημα με διαθεσιμότητα θα διαλέξω μετά ανάμεσα σε HeroVIII ή Ace.

Ο επεξεργαστής κλείδωσε και αυτός στον 3700X ιδίως αφού ένας συνεργάτης μου δήλωσε πρόθυμος να τον αγοράσει αν δεν με ικανοποιήσει.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τις μνήμες έχω πραγματικά βραχυκυκλώσει κοιτάω δύο ώρες το skroutz και τα διάφορα review sites και άκρη δεν βγάζω. Το ότι θέλω 16gb modules κάνει τα πράγματα πολύ δύσκολα. Αυτές που κοιτάω τώρα είναι οι εξής:

1. TridentZ 184 euro, 3600 / 17-19-19-39. Β-die σύμφωνα με το B-Die Finder και το PC Atlas, σύμφωνα με το HardwareLuxx είναι b-die μόνο όσες κυκλοφόρησαν πριν το Q3 2019. Είχαν 440 euro το 2017. Περιλαμβάνονται στο compatibility list της MSI για το Unify όπου τις αναφέρει σαν b-die.

2. TridentZ Neo 216 euro, 3600 / 16-19-19-39. C-die (CJR). Καινούργιες (λίγων ημερών). Δεν περιλαμβάνονται στο compatibility list της MSI για το Unify.

3. TridentZ 270 euro, 3200 / 14-14-14-34. Β-die σύμφωνα με πάρα πολλά site. Και αυτές είχαν 440 euro το 2017 όμως έχουν καλύτερο bining από τις 3600 / 17-19-19-39 με βάση το overclock.net, φυσικά το bining είναι και τύχη και δεν υπάρχει μεγάλο δείγμα. Περιλαμβάνονται στο compatibility list της MSI για το Unify όπου τις αναφέρει σαν b-die.

4. TridentZ RGB 345 euro, 3866 / 18-18-18-38. Β-die σύμφωνα με το PC Atlas και το HardwareLuxx. Στο gamersnexus είχε πολύ καλά αποτελέσματα με αυτές μετά από λίγο tweak. Βέβαια αναφέρει ότι achieving 1900MHz fclock is relatively uncommon οπότε θα είναι λίγο lotto αν θα έχω εγώ καλύτερες επιδόσεις από τις 3600. Είχαν 570 euro πριν από 1 1/2 χρόνο. Δεν περιλαμβάνονται στο compatibility list της MSI για το Unify.

5. TridentZ Neo 360 euro, 3600 / 16-16-16-39. Β-die σύμφωνα με αρκετά site. (Από τα ελάχιστα 16gb module στα 3600/16 με b die). Καινούργιες (λίγων ημερών). Δεν περιλαμβάνονται στο compatibility list της MSI για το Unify.

Δεν είμαι pro gamer και πραγματικά αναρωτιέμαι αν αξίζει να δώσω παραπάνω από τα 184 euro / 216 euro ή θα είναι πεταμένα λεφτά; Εσείς που έχετε περισσότερες γνώσεις και εμπειρία τι λέτε; Ποια θα παίρνατε εσείς; (όχι αναγκαστικά από αυτές)

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μνήμες θα έλεγα crucial ballistic lt 3200c16 σε κιτ των 2Χ16.

Πανφθηνες, σταθερές αλλά κυρίως σκυλια μαύρα, δεν βγάζουν λάθη σε υψηλές θερμοκρασίες. Ένας τρελός στο YouTube δοκίμαζε σε μνήμες ακομα και με βαρύ oc να τις χτυπάει με πιστολάκι, 60-65 βαθμούς, ήταν σταθερές. Οι bdie είναι ευαίσθητες στην θερμοκρασία και βγάζουν λάθη πάνω από 50~ βαθμούς.

Φυσικα δεν είναι τόσο γρήγορες όσο οι bdie αλλά πιάνεις κάπου 95-97% επιδόσεων με μισό κόστος και πιο θερμικά ανεκτικές.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Για μνήμες θα έλεγα crucial ballistic lt 3200c16 σε κιτ των 2Χ16.

Πανφθηνες, σταθερές αλλά κυρίως σκυλια μαύρα, δεν βγάζουν λάθη σε υψηλές θερμοκρασίες. Ένας τρελός στο YouTube δοκίμαζε σε μνήμες ακομα και με βαρύ oc να τις χτυπάει με πιστολάκι, 60-65 βαθμούς, ήταν σταθερές. Οι bdie είναι ευαίσθητες στην θερμοκρασία και βγάζουν λάθη πάνω από 50~ βαθμούς.

Φυσικα δεν είναι τόσο γρήγορες όσο οι bdie αλλά πιάνεις κάπου 95-97% επιδόσεων με μισό κόστος και πιο θερμικά ανεκτικές.

Το είδα μόλις το video, απίστευτο.. Πολύ καλές φαίνονται για τα λεφτά τους, γράφουν όλοι ότι έχουν και καλό περιθώριο για OC. Σίγουρα δεν θα δώσω τα διπλά λεφτά για 5% παραπάνω επιδόσεις, ευχαριστώ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, elpenor είπε

Το είδα μόλις το video, απίστευτο.. Πολύ καλές φαίνονται για τα λεφτά τους, γράφουν όλοι ότι έχουν και καλό περιθώριο για OC. Σίγουρα δεν θα δώσω τα διπλά λεφτά για 5% παραπάνω επιδόσεις, ευχαριστώ!

Σηκώνουν τρελό oc, και είναι πιο εύκολες για τον imc από τις bdie. Φαντάσου τρέχω σε 1ης γενιάς 3400cas14 σε μητρική με Τtopology, και dual sided μνήμες, με τάση 1.39, και Vsoc 1.05

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Σηκώνουν τρελό oc, και είναι πιο εύκολες για τον imc από τις bdie. Φαντάσου τρέχω σε 1ης γενιάς 3400cas14 σε μητρική με Τtopology, και dual sided μνήμες, με τάση 1.39, και Vsoc 1.05

Δεν είχα συνειδητοποιήσει ότι μπορούν να γίνουν τόσο σφιχτά τα timings σε τόσο φτηνές μνήμες και με τόσο λίγο ρεύμα, φαίνονται ότι καλύτερο για τα λεφτά και μια χαρά για τις ανάγκες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Σηκώνουν τρελό oc, και είναι πιο εύκολες για τον imc από τις bdie. Φαντάσου τρέχω σε 1ης γενιάς 3400cas14 σε μητρική με Τtopology, και dual sided μνήμες, με τάση 1.39, και Vsoc 1.05

Σε αντιπαράθεση με τις aegis (afr) 1.38v έπαιζα 3066c16 με 1600/x370.😂 Και ήταν και single rank.

Πραγματικά τα e dies είναι το πιο vfm αυτή τη στιγμή. Κλοκάρουν κάργα συχνότητα και έχουν τα μισά λεφτά από bdies. Απλά στα bdies έχεις περιθώριο για πιο σφιχτά timings. Για τα workloads που θέλει ο elpenor μια χαρά θα είναι ότι kit και να πάρει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έγινε η παραγγελία του 3700X και της μνήμης Crucial Ballistix Sport LT (BLS2K16G4D32AESC). Η MSI Unify θα αργήσει πολύ αφού έχει μόνο 7 μέρες που έχει βγει και ακόμα δεν υπάρχει ούτε στο Amazon. Πιστεύω ότι το καλύτερο θα είναι να την περιμένω να τα στήσω όλα μαζί και όχι να αρχίσω τις δοκιμές CPU/RAM σε ένα Β450 που έχω στο γραφείο. Κατα βάθος όμως ξέρω ότι μόλις τα παραλάβω αποκλείεται να το τηρήσω ^^.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...