Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για αγορά τιβι


Symbad

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα! Είμαι στη διαδικασία αγοράς τηλεόρασης για το σαλόνι. Η απόσταση θέασης είναι από 1 έως περίπου 3,5-4 μέτρα και οι γωνίες από 0 έως 50-60°. Βλέπουμε κυρίως τα ελεύθερα ψηφιακά και ταινίες μέσω usb, φυσικά με την καινούρια θα παίξει και YouTube. Η τηλεόραση που έχω τώρα είναι μια Samsung LE40B650, την έχω μια δεκαετία και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος! Η εικόνα της είναι κορυφή και θα μπει στην κρεβατοκαμαρα. 

Για την καινούρια έχω διαβάσει αρκετά σε αυτό το νήμα και έχω μια γενική εικόνα. Για μέγεθος λέω κάτι σε 55", ξέρω ότι θα με έπαιρνε και για 65,αλλά με περιορίζει το έπιπλο. Για εταιρεία έλεγα για LG ή Sony γιατί θέλω να παίζει ότι βάζω στο φλασακι. Για χρήματα γύρω στα 1000, εκτός κι αν αξίζει να κάνω την υπέρβαση για κάτι καλύτερο με κάνα 100-200 παραπάνω. 

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι από αυτά που έχω διαβάσει εδώ, καταλαβαίνω ότι πλέον οι τηλεοράσεις αντιμετωπίζονται ως αναλώσιμες συσκευές και ότι σε μια 5ετια πάμε για καινούρια. Ενώ είχα μείνει στο ότι την αγοράζουμε και την αλλάζουμε όταν χαλάσει, και αυτό είναι κάτι που γίνεται μετά από πολλά χρόνια. Δηλαδή καλή η oled, αλλά και να δώσω τόσα λεφτά και μετά από λίγα χρόνια να είναι για πέταμα; Δεν είναι ορθολογικο κυρίως. 

Στην εξίσωση βάζουμε και ένα πιτσιρίκι 5 χρονών που βλέπει αρκετά παιδικά σε star-ert, καθώς και το ότι τη μέρα το σαλόνι είναι φουλ φωτεινό. 

Η αγορά δεν είναι να γίνει άμεσα, αλλά ανεβαίνουν οι μηχανές για την επερχόμενη Black friday. 

Ευχαριστω για κάθε βοήθεια, γνώμη αλλά κυρίως γνώση και εμπειρία! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εφόσον υπάρχουν γωνίες θέασης και δεν θέλεις να να πας σε Samsung λόγο player (μη υποστήριξης  DTS) τότε μπορείς να δεις σε BF αυτήν την OLED. Αρκεί να μην μείνει πολλές συνεχόμενες ώρες ανοιχτή λόγο του φαινομένου Burn In με την συγκεκριμένη τεχνολογίας. Η εικόνα παραμείνει ακριβής ακόμα και εάν κοιτάς υπό γωνιά. 

https://www.skroutz.gr/s/15152960/LG-OLED55C8PLA.html

Αναλυτικά χαρακτηριστικά :

https://www.displayspecifications.com/en/model/57c611ba

Αλλιώς σε IPS πάνελ με Full Array Local Dimming. 

https://www.skroutz.gr/s/14699287/LG-55SK9500.html#reviews

Αναλυτικά χαρακτηριστικά :

https://www.displayspecifications.com/en/model/541c11bf

 Και σε Sony 

https://www.skroutz.gr/s/18204889/Sony-KD-55XG8596.html?keyphrase=55xg8596

 

Επεξ/σία από Payne83
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πας σε LG τώρα και όχι στο BF γιατί πιθανόν να αγοράσεις κουκουρούκου τότε και να μην βρεις εκείνο που σου χρειάζεται.

Θα κοιτάξεις να έχει eARC και HDMI 2.1

Δηλαδή αποκλείονται οι Samsung με τη μία.

Δες την SM9010 της LG που έχει βγει σε προσφορά στο χιλιάρικο ΤΩΡΑ!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας και για την οικονομία της συζήτησης να αναφέρω ποιες έχω ξεχωρίσει παρακολουθωντας αλλά παρόμοια θέματα και να μου πείτε τη γνώμη σας σε σχέση με αυτές που προτείνετε:

 https://www.skroutz.gr/s/14695920/LG-55SK8500.html ή αυτή που προτείνει ο φίλος mitspetr SM9010 ή αυτή που λέει ο payne https://www.skroutz.gr/s/14699287/LG-55SK9500.html#reviews

https://www.skroutz.gr/s/13735490/Sony-KD-55XF9005.html?keyphrase=Sony+KD-55XF9005 ή την Sony που προτείνει ο payne83 https://www.skroutz.gr/s/18204889/Sony-KD-55XG8596.html?keyphrase=55xg8596

Ή να κάνω το μεγάλο βήμα για OLED; 

Επίσης σε ένα άλλο θέμα γινόταν λόγος για αναμονή, εν όψει κυκλοφορίας καινούργιων κινεζικών μοντέλων που θα σαρώσουν τον ανταγωνισμό. 

Το να πω αρκετά μεγάλο μπέρδεμα μιας και τα λ7 είναι πολλά... 

 

 

Επεξ/σία από Symbad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεται να είσαι όσο πιο future proof γίνεται δυστυχώς. Καλή είναι και η SK8500 που βλέπεις απλώς δεν έχει υποστήριξη HDMI 2.1, το δε ARC που έχει δεν είναι eARC.

OLED εννοείται ότι κοιτάς αν θέλεις ό,τι καλύτερο σε εικόνα. Απλά θα έχεις υπ΄ όψη τόσο την πιθανότητα εμφάνισης burn in (δεν είναι σίγουρο όμως ότι θα συμβεί) όσο και το ότι αν θέλεις να είναι και future proof με τα χαρακτηριστικά που προανέφερα, θα πρέπει να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη.

Πάντως πέρα από LG δεν βλέπω να υπάρχει λόγος να κοιτάξεις άλλη μάρκα στο budget που κοιτάς.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, mitspetr είπε

Χρειάζεται να είσαι όσο πιο future proof γίνεται δυστυχώς. Καλή είναι και η SK8500 που βλέπεις απλώς δεν έχει υποστήριξη HDMI 2.1, το δε ARC που έχει δεν είναι eARC.

OLED εννοείται ότι κοιτάς αν θέλεις ό,τι καλύτερο σε εικόνα. Απλά θα έχεις υπ΄ όψη τόσο την πιθανότητα εμφάνισης burn in (δεν είναι σίγουρο όμως ότι θα συμβεί) όσο και το ότι αν θέλεις να είναι και future proof με τα χαρακτηριστικά που προανέφερα, θα πρέπει να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη.

Πάντως πέρα από LG δεν βλέπω να υπάρχει λόγος να κοιτάξεις άλλη μάρκα στο budget που κοιτάς.

Άρα να προχωρήσω άφοβα για την SM9010; Την έχει κάπου με προσφορά yellows από Πειραιώς; 5 ετη ασφάλεια να βάλω ή γι'αυτή την τεχνολογία είναι περιττό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία ασφάλεια να μη βάλεις. Απλά να την πάρεις από το επίσημο δίκτυο μεταπωλητών της LG Ελλάδας.

Την έχουν και σχεδόν όλες οι αλυσίδες.

Πάρε την απ' όπου την έχουν τώρα σε προσφορά. Την 55άρα την έχουν στο χιλιάρικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και αφού αποφασίστηκε το μοντέλο το θα λέγατε για το κατάστημα; Πλαίσιο, public, κωτσοβολος ή mediamrkt που δίνει και δώρο την επέκταση εγγύησης στα 5 χρόνια; Να υποθέσω μάλλον το τελευταίο. 

Επίσης για να είμαι ειλικρινής έχω έναν φόβο μήπως την "πατήσω" κάνοντας τώρα παραγγελία, και πιθανόν χάσω οικονομικά λόγω καλύτερης προσφοράς σε BF... 

Επεξ/σία από Symbad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη BF εάν παίξει το συγκεκριμένο μοντέλο, θα παίξει όπως είναι τώρα. Δηλαδή από 1799 μόνο 999. άσε τα κορόιδα να περιμένουν το BF και να χάσουν την προσφορά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mitspetr είπε

Στη BF εάν παίξει το συγκεκριμένο μοντέλο, θα παίξει όπως είναι τώρα. Δηλαδή από 1799 μόνο 999. άσε τα κορόιδα να περιμένουν το BF και να χάσουν την προσφορά.

OK μαζί σου μάλλον αύριο ρίχνω παραγγελία. 

Τώρα για το από που, εκτός του mediamrkt και ο κωτσοβολος δίνει δώρο την 5ετη εγγύηση. Μεταξύ των δύο λέω να προτιμήσω κωτσο, τι λέτε; Ή δεν παίζει ρόλο και σε περίπτωση προβλήματος έχω να κάνω με την επίσημη αντιπροσωπεία και το σέρβις της; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας! Έπεσε σήμερα η παραγγελία από mediamrkt, καθώς ανέφερε 5 έτη  δωρεάν επισκευή και ανταλλακτικά, ενώ ο κωτσοβολος μόνο δωρεάν τεχνική υποστηριξη. Βέβαια το καλύτερο είναι να μην την χρειαστώ ποτέ. 

Σε λίγες μέρες θα σας πω εντυπώσεις. Αν κάποιος ξέρει κάποιο site με ρυθμίσεις θα ήμουν ευγνώμον! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν... Την πάτησα πολύ άσχημα αφοί πήρα την τβ στα 999 και σήμερα mediamrkt και κωτσοβολος την βγάλανε στα 799...φαντάζομαι ότι το να διαμαρτυρηθώ στο mediamrkt δεν θα είχε κάποιο νόημα, σε στυλ απαίτησης κάποιου δώρου. 

Είναι πολλά ρε γμτ τα 200€και δεν χωνευονται εύκολα... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο τσαφ δεν την πάτησα και έκανα αγορά σήμερα. 

Να υποθέσω δεν μπορεί να γίνει επιστροφή αφού δεν πέρασαν 14 μέρες ή δεν ξέρω και γω πόσο είναι για refund? Πιο πολύ θα το έλεγα για να τους "φοβησω" μπας και μου έδιναν κάτι πίσω έστω και σαν δώρο επιταγή. 

Αυτο πάντως είναι μεγάλο τσατσιλικι δηλαδή σε μια μέρα να βγαίνει προσφορα και να μην σου λέει κάτι. Προσωπικά έχω κατάστημα και ήμουν έτοιμος να βάλω μια προσφορά από Δευτέρα και όσοι διάλεγαν το συγκεκριμένο προϊόν από Κυριακή, τους ενημέρωνα και τους έκανα επιστροφή. Ένιωθα ότι αν το βλέπανε μετά θα με κυνηγούσαν.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι. Επιστρέφω με τις πρώτες εντυπώσεις. 

Από λειτουργίες και δυνατότητες τι να πω; Δεν είχα καμία εμπειρία από smart tv ως τώρα, διάβαζα βέβαια, υποψιαζομουν, αλλά όταν το δεις είναι άλλο πράγμα. Επίσης από εικόνα σε 4κ είναι όνειρο και τα χρώματα φυσικά. Σίγουρα σε μαύρο χάνει, δεν είναι amoled, όχι όμως στο βαθμό που περίμενα. Οι γωνίες θέασης εξαιρετικές. 

Λόγω μεγέθους το βράδυ σε σκοτεινό περιβάλλον ίσως κουράσει, γι'αυτό όμως βρήκα μια ρύθμιση. Βάζω την εξοικονόμηση ενέργειας στο μέγιστο, χάνοντας βέβαια σε ποιότητα. 

Ο ήχος πολύ καλός με πολλές ρυθμίσεις. Γενικά έχει απίστευτα πολλές ρυθμίσεις για πολλά και διάφορα και θέλει να την σκαλισεις αρκετά, αλλά νομίζω ότι μπορείς να την φέρεις εκεί που θες, ανάλογα με το προσωπικό σου γούστο. Βρήκα και έναν οδηγό σεταρισματος. 

Στα απλά ψηφιακά κανάλια από τα 4 μέτρα και πάνω είναι απλά οκ, πιο κοντά δεν λέει. Άρα θέλει προσοχή στην επιλογή των ιντσών ανάλογα με το χώρο μας. 

Γενικά λοιπόν πολύ ευχαριστημένος, σε σχέση πάντα με τις ανάγκες - απαιτήσεις μου, αλλά και τους περιορισμούς-αδυναμίες της συγκεκριμένης τεχνολογίας. Με λίγα λόγια μια απόλυτα συνειδητή επιλογή - αγορά, χωρίς ψευδαισθησεις άρα και χωρίς μεγάλες απογοητευσεις. 

Ευχαριστώ και πάλι όσους βοήθησαν και καλές αγορές σε όσους το ψάχνουν ακόμα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα στην ωραία μας παρέα. 

Σε συνέχεια της ενημέρωσης για την αγορά μου, και στο πλαίσιο να αναφέρουμε όχι μόνο τα στραβά, αλλά και τα καλά και τον επαγγελματισμο όταν τον συναντούμε, πρέπει να σας πω ότι το mediamrkt κέρδισε πολλούς πόντους στα μάτια μου!

Πριν από δύο μέρες, τους έστειλα μήνυμα για το τι συνέβη, σε ευγενικό αλλά δυσαρεστημένο ύφος. Η απάντηση ήταν άμεση, ότι θα ακολουθούσε τηλεφωνική επικοινωνία εκ μέρους τους. Όντως πριν από λίγη ώρα με κάλεσε ένας ευγενικός κύριος, ο οποίος με ενημέρωσε ότι τις επόμενες ημέρες θα μου έρθει δωροεπιταγη στο mail στο ποσό της διαφοράς! 

Πολλά μπράβο για τον επαγγελματισμο τους!!! Έτσι κερδίζεις πελάτες. 

Επεξ/σία από Symbad
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...