Προς το περιεχόμενο

50 vdsl χαμηλη ταχυτητα.Προβλημα σπιτιου η περιοχης?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.Μετα απο αναβαθμιση σε 50αρα vdsl το ρουτερ δεν κλειδωνει ουτε καν στα μισα της ταχυτητας.

Μετα απο τηλ στο οτε μου ειπαν οτι η περιοχη μου δε πιανει παραπανω απο 20 mbps μεχρι να γινει καποια αναβαθμιση,οποτε δε μπορει να γινει κατι,εγω ομως χθες δοκιμαζοντας και της 3 πριζες του σπιτιου πηρα 3 διαφορετικες ταχυτητες,με την πιο υψηλη να ειναι στα 30 download και 5 upload απλα η συγκεκριμενη πριζα δε βολευει καθολου λογο θεσης δωματιου και γυρισα στην πρωτη.

Αυτο που θελω να μαθω ειναι οτι παιζει ο οτε να μου λεει βλακειες περι περιοχης κλπ και εγω απο τη μερια μου μπορω με καποιον ηλεκτρολογο να ανεβω σε ταχυτητα με προσωπικα μου εξοδα εννοειται.

Εδω ειναι τα στατιστικα μου

 

44.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πιο ασφαλής τρόπος είναι να δηλώσεις βλάβη λόγω χαμηλής ταχύτητας συγχρονισμού και να ζητήσεις επίσημα στη δήλωση, να σε ενημερώσει ο τεχνικός για τις ταχύτητες που μέτρησε και έξω από το σπίτι σου. Χαλύβδινο, Box, τυχόν εισαγωγή, Καφάο, κλπ.

Θα αποκαλυφθεί πού είναι το πρόβλημα, από μόνο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τό attenuation που έχεις έπρεπε ο ΟΤΕ νά μήν σου δώσει 50αρι αλλά 30 αρι. Προφανώς το κάνανε για να σέ βάλουν σέ μεγαλύτερο πακέτο για να επωμιστούν περισσότερα χρήματα.Ζητα υποβάθμιση πακέτου με αναπροσαρμογή στην τιμή του συμβολαίου λόγω χαμηλού συγχρονισμου και διότι ή γραμμή σου δεν σηκώνει 50αρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
47 minutes ago, bill27 said:

Με τό attenuation που έχεις έπρεπε ο ΟΤΕ νά μήν σου δώσει 50αρι αλλά 30 αρι

Δεν έχει πλέον 30αρι πακέτο ο ΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως ειπε και το παλικαρι πιο πανω δεν υπαρχει 30ρι πλεον στον οτε.

Στη περιοχη μου παντως υπαρχει και nova και vodafone αν εκανα αλλαγη παροχου πιστευετε οτι μπορει να ειχα καλυτερο ιντερνετ η τζαμπα ο κοπος?

Οσον αφορα τα ποσα μετρα μακρια που ειμαι χωρις να ξερω πολλα και το που με εχουν συνδεσει,ενα καφαο του οτε που βλεπω καθημερινα δεν πρεπει να ειναι παραπανω απο 300 μετρα απο το σπιτι μου.

 

Επεξ/σία από FromDusk_TillDawn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βοηθούσε αν ανέφερες την περιοχή για να δούμε αν έχει βάλει καινούργιες καμπίνες ο ΟΤΕ ή κάποιος άλλος πάροχος.

Το πιθανότερο είναι να υπάρχει πρόβλημα στην συνδεσμολογία του σπιτιού σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν γνωρίζω τι γίνεται στην Κω. Λογικά σας έχουν περάσει οπτικές μέχρι το χωριό. Αν θες να το ψάξεις μόνος σου πήγαινε στην κεντρική πρίζα του σπιτιού σου (σε παλιά σπίτια συνήθως είναι αυτή που βρίσκεται πιο κοντά στην εξώπορτα) και απομόνωσε τις άλλες δύο. Και τσέκαρε πάλι με το μόντεμ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, FromDusk_TillDawn είπε

Καλησπερα.Μετα απο αναβαθμιση σε 50αρα vdsl το ρουτερ δεν κλειδωνει ουτε καν στα μισα της ταχυτητας.

Μετα απο τηλ στο οτε μου ειπαν οτι η περιοχη μου δε πιανει παραπανω απο 20 mbps μεχρι να γινει καποια αναβαθμιση,οποτε δε μπορει να γινει κατι,εγω ομως χθες δοκιμαζοντας και της 3 πριζες του σπιτιου πηρα 3 διαφορετικες ταχυτητες,με την πιο υψηλη να ειναι στα 30 download και 5 upload απλα η συγκεκριμενη πριζα δε βολευει καθολου λογο θεσης δωματιου και γυρισα στην πρωτη.

Αυτο που θελω να μαθω ειναι οτι παιζει ο οτε να μου λεει βλακειες περι περιοχης κλπ και εγω απο τη μερια μου μπορω με καποιον ηλεκτρολογο να ανεβω σε ταχυτητα με προσωπικα μου εξοδα εννοειται.

Εδω ειναι τα στατιστικα μου

44.jpg

- Είναι πιθανόν να έπεσες σε υπάλληλο που προσπαθούσε να σε αποτρέψει να δηλώσεις βλάβη, δεν αποκλείεται όμως να είναι αυτή η κατάσταση στην περιοχή σου. Όπως και να έχει το έως 50Mbps από Α/Κ (αστικό κέντρο), για πολλές περιοχές είναι στην πράξη έως 30Mbps.

- Από τη στιγμή που πιάνεις υψηλότερη ταχύτητα σε μία συγκεκριμένη πρίζα ή χρησιμοποιείς αυτή ή φέρνεις ηλεκτρολόγο να δει αν υπάρχει κάποια λύση με την εσωτερική σου καλωδίωση.

 

18 ώρες πριν, bill27 είπε

Με τό attenuation που έχεις έπρεπε ο ΟΤΕ νά μήν σου δώσει 50αρι αλλά 30 αρι. Προφανώς το κάνανε για να σέ βάλουν σέ μεγαλύτερο πακέτο για να επωμιστούν περισσότερα χρήματα.Ζητα υποβάθμιση πακέτου με αναπροσαρμογή στην τιμή του συμβολαίου λόγω χαμηλού συγχρονισμου και διότι ή γραμμή σου δεν σηκώνει 50αρα.

Με το ίδιο Line attenuation και σε VDSL από αστικό κέντρο, πολλοί έχουν ταχύτητα συγχρονισμού γύρω στα 35Mbps ή και περισσότερο. Εγώ πιάνω 35-37Mbps με το modem του ΟΤΕ και 39-41 με άλλο καλύτερο (αλλά δεκαετίας!) και με Noise Margin γύρω στο 9db.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλωθηκε χθες βλαβη και σημερα μου εστειλαν οτι θα με ενημερωσουν με μηνυμα οταν αποκατασταθει.Τωρα τι σοι αποκατασταση θα κανουν χωρις να στειλουν τεχνικο(ετσι φανταζομαι) μονο αυτοι ξερουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
6 minutes ago, FromDusk_TillDawn said:

Μετρησαν σημερα εξω απο το σπιτι και πιανω τελικη 28mbps πιστευετε αξιζει να την κρατησω η να παω σε 24αρα adsl?

Πόσο έπιανες σε ADSL όμως? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...