Προς το περιεχόμενο

Το DxOMark ξεκινάει τις δοκιμές ήχου, αποκαλύπτoντας μια έκπληξη για το iPhone 11 Pro Max


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ έχω μια απορία . Τι παραπάνω κάνει ένα ακριβό smartphone (iPhone + Android ) από ένα φθηνότερο πέρα από καλύτερες φωτό για το insta. Το ρωτάω σοβαρά χωρίς ειρωνεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Huawei mate 20x καλύτερος ήχος.Αυτά να τα βλεπουν κάποιοι που μας λένε για κινεζιές και για ηχεία και μικρόφωνα 

Επεξ/σία από Deadpool 1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Εγώ έχω μια απορία . Τι παραπάνω κάνει ένα ακριβό smartphone (iPhone + Android ) από ένα φθηνότερο πέρα από καλύτερες φωτό για το insta. Το ρωτάω σοβαρά χωρίς ειρωνεία.

Δεν είναι ότι κάνει κάτι παραπάνω... Τα ίδια κάνει αλλά καλύτερα, πιο όμορφα και πιο γρήγορα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Agony είπε

Απογοήτευση τα σχόλια εδω , κριμα.

Προσωπικα δεν ειχα ποτε κινητο iphone και ουτε πρόκειται για δικους μου λόγους . Απο εκει και περα ηρθε φιλος μου με το iphone 11 pro plus και δεν ξέρω και γω τι αλλο θα βάλουν στο ονομα , ...μου το δείχνει και μου λεει κοιτα το iphone τον καινούργιο ευγενικός εγω του λεω μπράβο ρε φιλε καλορίζικο και μου το δείχνει , οταν το επιασα στα χερια μου σοκαρίστηκα απο το βαρος του υπερβολικα πολυ , μου λεει γιατι ρε φιλε ? Του κανω ξερω γω ? Για δες το lg v30 που εχω εδω διπλα ...ωχ μου λεει παναλαφρο ειναι. Μετα το γυρνάω απο κάτω και βλέπω αχχαχα συγγνώμη ακόμα γελάω κατι σαν ματια κουζίνας που μαλιστα παρόλο που το κινητο ηταν υπερβολικα χοντρο 2 φορες το παχος του παλιού lg v30. , έβγαιναν οι καμερες ακομα ποιο εξω και το κινητο εκανε τραμπάλα πανω στο γραφειο. Μου λεει κατσε να στο ξεκλειδώσω να δεις οθονη, του λεω ελπιζω έστω να εχει oled ? Μου λεει ναι αμε και φοβερή... Ωραια ....  του λεω παιρνει το κινητο το βάζει μπροστα του τιποτα... Του λεω τι περιμένεις ? Ειναι μου κανει με το πρόσωπο ξεκλείδωμα ... Και τι περιμένεις του ξαναλέω ? Μάλλον μου λεει κόλλησε... Οκ του λεω νο προμπλεμ.  Το ανοίγει και τι βλεπω ? Μια πανέμορφη οθονη με μικρα πλαισια γυρω γύρω ομως με ενα απαίσιο πραγμα notch πάνω. Anyway τπυ λεω για να δω....

Και εκει τα ειδα ολα ενα μενου σφαίρα και με υπεροχα animation , χρωματα τρομερα youtube και netflix με υποστήριξη Dolbyvision βαζω ταινία και εκει επαθα ΠΛΑΑΑΑΑΚΑΑΑΑΑ ΣΟΚ η μερα με την νυχτα με το note 10. Πολυ καλυτερα χρωματα και ενιωθα οτι ηταν περισσοτερα nits. Για τον ηχο απο τα (ειχε και σχετικα καλη ενταση)ηχεια του δεν ξερω πως το εκαναν... Προσωπικα ειμαι audiophile χρονια και δεν περίμενα να ακουσω ποτε τετοια ποιότητα απο ηχειο κινητου μεχρι στιγμης οτι καλυτερο εχω ακουσει... Και ναι ειχα htc και lg με φοβερα ηχεια στερεο.

Δυστηχως δεν ειχε το παλικαρι τροπο να βαλω τα ακουστικα μου πάνω να δω τι λεει o dac του οποτε δεν εχω άποψη.

Θα το αγόραζα ποτε ? Οχι μπαααα δεν ειναι για μενα. Ειναι οτι καλυτερο εχω δει σε οθονη και ηχεία πανω του ? Ναι για μενα ναι σιγουρα. 

Να προσθέσω οτι αν και δεν γνωριζω απο καμερες πολλά και αν και ειναι κακασχημες απο πίσω... Εβγαλε 4-5 φωτο και ηταν πραγματικα εντυπωσιακές. 

1340 euro η έκδοση με τα 64gb και 1540 euro η έκδοση με τα 256gb, ακόμα και εξωγήινη τεχνολογία να είχε επάνω δεν το αγόραζα. V30 με 280 ευρώ και τα μυαλά στα κάγκελα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Texas07 είπε

Δεν είναι ότι κάνει κάτι παραπάνω... Τα ίδια κάνει αλλά καλύτερα, πιο όμορφα και πιο γρήγορα. 

Έχω ένα mi8 εδώ και ένα χρόνο . Έπιασα στα χέρια μου ένα s10 το μεγάλο. Δεν παρατήρησα διαφορά στην ταχύτητα. Άρα έχει νόημα το "πιο γρήγορα" ? Για αυτό το λέω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Έχω ένα mi8 εδώ και ένα χρόνο . Έπιασα στα χέρια μου ένα s10 το μεγάλο. Δεν παρατήρησα διαφορά στην ταχύτητα. Άρα έχει νόημα το "πιο γρήγορα" ? Για αυτό το λέω .

Σε κάποια τηλέφωνα δεν έχει τόσο μεγάλη διαφορά. Ακόμα και όταν έχουν 2-3 γενιές ή χρόνια, διάφορα. Έχει μεγάλη σημασία και το ui πόσο ελαφρύ είναι. Αν δεις το XZ1 που έχω, είναι σφαίρα πραγματικά... 

Τώρα, αν θα ανοίξει το fortnite σε 10" το δικό μου και σε 7" το S10, νομίζω ότι δεν έχει σημασία... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Έχω ένα mi8 εδώ και ένα χρόνο . Έπιασα στα χέρια μου ένα s10 το μεγάλο. Δεν παρατήρησα διαφορά στην ταχύτητα. Άρα έχει νόημα το "πιο γρήγορα" ? Για αυτό το λέω .

Αν κάνεις μόνο insta/whatsapp/facebook προφανώς δεν έχει μεγάλη διαφορά - πιο σημαντική είναι η ταχύτητα με την οποία συνδέεσαι στο ίντερνετ.

Αν παίζεις παιχνίδια, χρησιμοποιείς εξειδικευμένες εφαρμογές, ή θες τις καλύτερες κάμερες (είτε από ψώνιο, είτε για δουλειά) έχει διαφορά.

Καμία σχέση με παλιά πάντως η αναβάθμιση στην εμπειρία χρόνο με το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, music_lover είπε

1340 euro η έκδοση με τα 64gb και 1540 euro η έκδοση με τα 256gb, ακόμα και εξωγήινη τεχνολογία να είχε επάνω δεν το αγόραζα. V30 με 280 ευρώ και τα μυαλά στα κάγκελα.

μαζι σου πιστεψε με , 280 Ευρο κινητο με OLED, Αδιαβροχο, τοσο λεπτο , χωρις νοτσς, με μικρο πλαισιο, gorilla glass, military shock approve, Quad dac sabre απλα δεν υπαρχει . Όμως αν τα λεφτα δεν ηταν πρόβλημα , να πω την αληθεια μου το iPhone το καινουργιο ηταν πολύ καλο.

2 ώρες πριν, SeaLion είπε

Δεν έχει dac στο lightning port. Πρέπει να έχουν dac τα ακουστικά ή ο αντάπτορας σε jack.

... δλδ εκει που μπαινει ο ανταπτορας στα iPhone δεν παιζει με το Dac του iPhone ? Πρεπει να εχει dac ο ανταπτορας? αν είναι δυνατον δλδ θελει εξωτερικο Dac Όπως παράδειγμα τα Ifi, Dragonfly ktl ?  Από αυτό το Lighting port Δεν μπορουν να περασουν δλδ δεδομενα για να μπορει να παιξει το Dac του κινητου ? Ποτε δεν τα καταλαβα τα iPhone :( 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agony είπε

... δλδ εκει που μπαινει ο ανταπτορας στα iPhone δεν παιζει με το Dac του iPhone ? Πρεπει να εχει dac ο ανταπτορας? αν είναι δυνατον δλδ θελει εξωτερικο Dac Όπως παράδειγμα τα Ifi, Dragonfly ktl ?  Από αυτό το Lighting port Δεν μπορουν να περασουν δλδ δεδομενα για να μπορει να παιξει το Dac του κινητου ? Ποτε δεν τα καταλαβα τα iPhone :( 

To lightning port (=εκει που μπαινει ο ανταπτορας στα iPhone) μεταφέρει μόνο ψηφιακό σήμα.
Για να είμαστε ακριβείς λοιπόν, περνάνε μόνο δεδομένα κι όχι αναλογικό σήμα ήχου.

To ίδιο βέβαια ισχύει και για τα κινητά που έχουν μόνο USB-C κι όχι κλασικό audio jack.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeaLion είπε

To lightning port (=εκει που μπαινει ο ανταπτορας στα iPhone) μεταφέρει μόνο ψηφιακό σήμα.
Για να είμαστε ακριβείς λοιπόν, περνάνε μόνο δεδομένα κι όχι αναλογικό σήμα ήχου.

To ίδιο βέβαια ισχύει και για τα κινητά που έχουν μόνο USB-C κι όχι κλασικό audio jack.

Εισαι αψογος να και κατι που εμαθα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω ψάξει εξαντλητικά, αλλά σαν απλό καταναλωτή το DxO δεν με έχει πείσει απόλυτα για την φερεγγυότητά του.

Ειδικότερα στο θέμα του ήχου, τα πράγματα μου φαίνονται ακόμη πιο γκρίζα και, κυρίως, λιγότερο σημαντικά. Τί σημασία έχει πόσο καλά αποδίδει ηχητικά το κινητό,  όταν μπορείς με ένα "πενηνταρικάκι" να αγοράσεις το Meizu HiFi DAC pro;

Είχα το LG G6 και περηφανευόμουν ότι έχω κορυφαίο ήχο, μέχρι που πρίζωσα το Creative super X-Fi AMP DAC...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...