Προς το περιεχόμενο

Το DxOMark ξεκινάει τις δοκιμές ήχου, αποκαλύπτoντας μια έκπληξη για το iPhone 11 Pro Max


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 ώρες πριν, George228Sk είπε

Για να δούμε. Έχω ένα 11 Pro και ένα Galaxy S10 και συνέχεια προσπαθώ να καταλάβω ποιο έχει πιο ποιοτικό ήχο. 

 

Πάντως στα αφτιά τα δικά μου μου κάθεται καλύτερα το S10. 

Συμφωνώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, chris_g92 είπε

Εγώ έχω μια απορία . Τι παραπάνω κάνει ένα ακριβό smartphone (iPhone + Android ) από ένα φθηνότερο πέρα από καλύτερες φωτό για το insta. Το ρωτάω σοβαρά χωρίς ειρωνεία.

Εϊναι σαν να ρωτάς τι διαφορά έχει ένα πχ Honda των 25χιλ με ένα ξέρω γω Hundai των 15χιλ. Και τα δύο αυτοκίνητα είναι, και τα δύο θα σε πάνε στον προορισμό σου με ασφάλεια.

Αυτό που αλλάζει είναι η ποιότητα κατασκευής, η αντοχή στον χρόνο, οι λιγότερες ζημιές, η οδηγική συμπεριφορά, η άνεση, κλπ. Περιφερειακά πράγματα δλδ που όμως τα πληρώνεις αν θεωρείς ότι τα έχεις ανάγκη.

Έχοντας περίπου 10 χρόνια iphone (4,5,6,7,X, +3 ipad) έχω συσκευές που έχουν κολλήσει συνολικά 3 φορές και έχουν επανέλθει πανεύκολα μέσα σε 3 λεπτά με ένα hard reset, έχουν κρεμάσει εφαρμογές άλλες 4-5 φορές, έχω φωτογραφίες και κυρίως βίντεο από το 2008 (νομίζω) που είναι ακόμα και σήμερα αξιοπρεπέστατα και καλύτερα από αντίστοιχα φίλων και συγγενών ανά επόχή, η αλλαγή από συσκευή σε συσκευή ήταν αυτόματη χωρίς να κάνω τίποτα, το οικοσύστημα τους και η συνεργασία με τις εφαρμογές του appstore και τις υπόλοιπες συσκευές της apple (ipad, watch, tv) είναι απροβλημάτιστη, η υποστήριξη τους σε θέματα software είναι σταθερότατη και συνεπείς για τουλάχιστον 4 χρόνια, και στην τελική εκτός της πρώτης αγοράς, το κάθε iphone πουλώντας το παλιό μου κοστίζει ~300-400€ ανά δύο χρόνια, δλδ 150-200€ το χρόνο. Όλα αυτά με καλύπτουν πλήρως, οπότε θεωρώ ότι αξίζει η επένδυση σε μια καλή συσκευή, που να μπορεί να κρατήσει την αξίας της...

ΥΓ. Οι φωτογραφίες/βίντεο δεν είναι μόνο για το insta οπως αναφέρεις. Υπάρχουν άνθρωποι όπως εγώ, που έχουν τρέλα με τον συγκεκριμένο τομέα για λόγους αναμνηστικούς, καλλιτεχνικούς, ακόμα και επαγγελματικούς, κλπ...

Επεξ/σία από nikosjc
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα εχοντας δοκιμασει iphone στο παρελθον, δεν αντεξα ουτε μηνα με το ios. Σε περιοριζει απιστευτα. Δεν μπορεις να τροποποιησεις το menu, να κατεβασεις αρχεια (ουτε καν απο google drive). Το να το συνδεσεις με PC ειναι διαδικασια. Επικοινωνια με αλλες συσκευες δεν υπαρχει. Γενικα οσο καλο και να ειναι το ios για μενα ειναι τεραστιο αρνητικο ο περιορισμος του. Ειδικα για πιο επαγγελματικη χρηση θεωρω πως με περιοριζει υπερβολικα. Οσο για θεματα αξιοπιστιας, εχω ακομα samsung note 3 και δεν μου εχει κολλησει ποτε. Ακομα και σημερα για την ηλικια του μια χαρα παει.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DoubleAgent είπε

Προσωπικα εχοντας δοκιμασει iphone στο παρελθον, δεν αντεξα ουτε μηνα με το ios. Σε περιοριζει απιστευτα. Δεν μπορεις να τροποποιησεις το menu, να κατεβασεις αρχεια (ουτε καν απο google drive). Το να το συνδεσεις με PC ειναι διαδικασια. Επικοινωνια με αλλες συσκευες δεν υπαρχει. Γενικα οσο καλο και να ειναι το ios για μενα ειναι τεραστιο αρνητικο ο περιορισμος του. Ειδικα για πιο επαγγελματικη χρηση θεωρω πως με περιοριζει υπερβολικα. Οσο για θεματα αξιοπιστιας, εχω ακομα samsung note 3 και δεν μου εχει κολλησει ποτε. Ακομα και σημερα για την ηλικια του μια χαρα παει.

Κάτσε ρε φίλε, από το google drive κατεβάζω κανονικά. Εγώ είμαι νέος στα iphone αλλά δεν τα βλέπω αυτά που λες. Με ποιες συσκευές είχες πρόβλημα να συνδεθείς?

Το Note 3 ήταν συσκευάρα, μέχρι σήμερα και χωρίς αλλαγή μπαταρίας δουλέυει κανονικά του κολλητού μου και το χρησιμοποιεί σαν την κυρίως συσκευή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2019 στις 3:08 ΜΜ, tobindax είπε

Είναι διαφημιστές της Apple το σάιτ; Μόνο νέα για την Apple βλέπω. Καθημερινά στην πρώτη σελίδα.

Βλέπουν στα στατιστικά του site τι "πουλάει" και τι δημιουργεί πόλωση στο κοινό και φροντίζουν να τροφοδοτούν το ενδιαφέρον. Όσο περισσότεροι μπουν τόσο περισσότεροι θα δουν τις διαφημίσεις του site και θα ανέβουν τα έσοδα του. Είναι σαν τα κουτσομπολιστικα περιοδικά. Αν δεν βάλουν Μενεγάκη στο εξώφυλλο δεν πουλάνε φύλλο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2019 στις 3:08 ΜΜ, tobindax είπε

Είναι διαφημιστές της Apple το σάιτ; Μόνο νέα για την Apple βλέπω. Καθημερινά στην πρώτη σελίδα.

Πριν λιγοτερο απο 1μηνα κυκλοφορησαν τα νεα iphone. Για ποιο λογο ακριβως σου κανει εντυπωση αν ανεβαινουν ειδησεις αυτο τον καιρο για αυτα?

Ολο τον υπολοιπο χρονο για Samsung,Huawei,Google και φυσικα Xiaomi συσκευες διαβαζουμε.

Απορω δηλαδη που σας κανει εντυπωση γιατι ανεβαινουν πολλα αρθρα για τα iphone αυτες τις μερες...που κυκλοφορησαν στην αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, JcD είπε

Κάτσε ρε φίλε, από το google drive κατεβάζω κανονικά. Εγώ είμαι νέος στα iphone αλλά δεν τα βλέπω αυτά που λες. Με ποιες συσκευές είχες πρόβλημα να συνδεθείς?

Το Note 3 ήταν συσκευάρα, μέχρι σήμερα και χωρίς αλλαγή μπαταρίας δουλέυει κανονικά του κολλητού μου και το χρησιμοποιεί σαν την κυρίως συσκευή του.

Σε iphone 6s που ειχα παλια δεν με αφηνε. Δεν ξερω αν αλλαξε κατι στην πορεια και πλεον γινεται. Μιλαω παντα να τα κατεβασεις στο κινητο σου, οχι πχ να βλεπεις ενα pdf online. Οπως και να χει, το κατεβασμα των αρχειων ειναι ενα μεγαλο θεμα με τα iphones για μενα.  

Εγω το note 3 το εχω σαν δευτερη συσκευη. Αν δεν σε νοιαζει η καμερα ή το gaming μια χαρα ειναι και για πρωτη. Ειδικα η οθονη του ειναι απλα πανεμορφη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Πριν λιγοτερο απο 1μηνα κυκλοφορησαν τα νεα iphone. Για ποιο λογο ακριβως σου κανει εντυπωση αν ανεβαινουν ειδησεις αυτο τον καιρο για αυτα?

Ολο τον υπολοιπο χρονο για Samsung,Huawei,Google και φυσικα Xiaomi συσκευες διαβαζουμε.

Απορω δηλαδη που σας κανει εντυπωση γιατι ανεβαινουν πολλα αρθρα για τα iphone αυτες τις μερες...που κυκλοφορησαν στην αγορα.

Είναι το σημείο που συνειδητοποιείς ότι για κάποιους μια είδηση για το iPhone είναι επιβάρυνση μιας και δεν θα έπρεπε να κυκλοφορεί καν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Πριν λιγοτερο απο 1μηνα κυκλοφορησαν τα νεα iphone. Για ποιο λογο ακριβως σου κανει εντυπωση αν ανεβαινουν ειδησεις αυτο τον καιρο για αυτα?

Ολο τον υπολοιπο χρονο για Samsung,Huawei,Google και φυσικα Xiaomi συσκευες διαβαζουμε.

Απορω δηλαδη που σας κανει εντυπωση γιατι ανεβαινουν πολλα αρθρα για τα iphone αυτες τις μερες...που κυκλοφορησαν στην αγορα.

Σε σύμπτωση έπεσα. 2 μέρες συνεχόμενα είχε Apple θέματα ως πρώτα (διαφορετικά). Δε φαίνεται να είναι έτσι γενικά.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, DoubleAgent είπε

Προσωπικα εχοντας δοκιμασει iphone στο παρελθον, δεν αντεξα ουτε μηνα με το ios. Σε περιοριζει απιστευτα. Δεν μπορεις να τροποποιησεις το menu, να κατεβασεις αρχεια (ουτε καν απο google drive). Το να το συνδεσεις με PC ειναι διαδικασια. Επικοινωνια με αλλες συσκευες δεν υπαρχει. Γενικα οσο καλο και να ειναι το ios για μενα ειναι τεραστιο αρνητικο ο περιορισμος του. Ειδικα για πιο επαγγελματικη χρηση θεωρω πως με περιοριζει υπερβολικα. Οσο για θεματα αξιοπιστιας, εχω ακομα samsung note 3 και δεν μου εχει κολλησει ποτε. Ακομα και σημερα για την ηλικια του μια χαρα παει.

Έχεις μείνει λίγο πίσω αδερφέ. Την εποχή που έπεσε στα χέρια σου το iPhone όντως ήταν περιορισμένο σε αυτά που αναφέρεις. Έχουν αλλάξει τα πράγματα δεν είναι τόσο περιορισμένα. Όσο για την επικοινωνία που αναφέρεις με άλλες συσκευές, εννοείς της Apple ή τα Android ? 

Επεξ/σία από MixMasteR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, tobindax είπε

Σε σύμπτωση έπεσα. 2 μέρες συνεχόμενα είχε Apple θέματα ως πρώτα (διαφορετικά). Δε φαίνεται να είναι έτσι γενικά.

Δεν είναι σύμπτωση φίλε μου. Ισχύει ότι υπάρχουν πολύ συχνά άρθρα για την apple και υπάρχουν διάφοροι λόγοι για αυτό!

Καταρχήν η apple έχει καταφέρει να έχει τέτοια δυναμική και να δημιουργεί ντόρο με πολύ απλά και καθημερινά θέματα (marketing). Τώρα κυκλοφόρισαν τα νεα iphone, αλλά μόλις τα ξεζουμίσουν όσοι ασχολούνται (δημοσιογράφοι, reviewers, και κοινό) τότε θα αρχίσουμε να μιλάμε για τα επόμενα...! 

Δεύτερον, και να μην είναι το θέμα για την apple, απλά γίνεται! Ο κόσμος ενδιαφέρεται πολύ, είτε θετικά, είτε αρνητικά! Δεν είναι τυχαίο που σε ένα τεχνολογικό forum όπως αυτό, καταφέρνουμε σχεδόν σε κάθε θέμα να ασχολούμαστε με την apple! Ακόμα και εντελώς άσχετο να είναι το θέμα, κάποιος θα πεταχτεί να κάνει μια σύγκριση, ένα ειρωνικό σχόλιο, κάτι, και θα αρχίσει η κουβέντα, κόντρα, χαβαλές, καβγάς, κλπ.

Εξάλλου και εσύ μόλις μπερδεύτηκες... Το βασικό θέμα είναι ότι το DxOMark ξεκινάει τις δοκιμές ήχου! Και απλά γίνεται μια παρατήρηση για το τελευταίο iphone σε σχέση με το προηγούμενο. Δεν είναι θέμα για την apple δηλαδή, αλλά τελικά έγινε από τους χρήστες στα σχόλια (με τη βοήθεια του clickbait τίτλου φυσικά)!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...