Προς το περιεχόμενο

X470 Gaming Plus Review (Κανονική και MAX)


kostas_anes

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eδώ και καιρό τώρα η Tomahawk πωλείται στα 110 ευρώ στο skroutz, ενώ η μητρική του τίτλου είναι ένα 10-15ρικο πάνω. Δεν πιστεύω ότι αξίζει πλέον η αγορά της Tomahawk μιας και όπως θα δείτε, η Gaming Plus προσφέρει αρκετά παραπάνω (όντας Χ470) με λίγα παραπάνω χρήματα.

 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostas_anes είπε

Eδώ και καιρό τώρα η Tomahawk πωλείται στα 110 ευρώ στο skroutz, ενώ η μητρική του τίτλου είναι ένα 10-15ρικο πάνω. Δεν πιστεύω ότι αξίζει πλέον η αγορά της Tomahawk μιας και όπως θα δείτε, η Gaming Plus προσφέρει αρκετά παραπάνω (όντας Χ470) με λίγα παραπάνω χρήματα auto clicker word unscrambler jumble solver.

Αυτή παίρνει τρίτης γενιάς κατευθείαν χωριών bios update?

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 13/10/2019 στις 8:24 ΜΜ, kostas_anes είπε

Eδώ και καιρό τώρα η Tomahawk πωλείται στα 110 ευρώ στο skroutz, ενώ η μητρική του τίτλου είναι ένα 10-15ρικο πάνω. Δεν πιστεύω ότι αξίζει πλέον η αγορά της Tomahawk μιας και όπως θα δείτε, η Gaming Plus προσφέρει αρκετά παραπάνω (όντας Χ470) με λίγα παραπάνω χρήματα.

Η τιμή πλέον της X470 Gaming Plus Max είναι στα 103 ευρώ στο skroutz. Πραγματικά πολύ φθηνή!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Πήρα την X470 Gaming Plus Max. Ένα πολιτιστικό σοκ το BIOS σε σχέση με ότι είχα συνηθίσει από ASUS.

Δύο πρώτες παρατηρήσεις με Ryzen 2700X. Το PBO auto είναι by default ON και αμέσως είχε αρκετά ψηλές θερμοκρασίες. Τάση έβαζε 1,33-1,34V σε all-core workload, υπερβολικά μεγάλο. Μόλις έβαλα PBO off από auto, ήρθε σε πιο normal τάσεις, αλλά και πάλι νομίζω υψηλές για stock (1,25 - στην ASUS νομίζω είχε λιγότερη). Με XMP 3200 οι μνήμες έδιναν Vsoc 1,13-1,14V , πάλι υπερβολικά υψηλό κατά τη γνώμη μου. Το όρισα manually 1,025 αλλά αυτό έδινε μέσα στο HWINFO τιμή 1,007 - οπότε το ανέβασα 1,05 και παίζει από 1,031 ως 1,037.

Όποιος έχει εμπειρία από τις μητρικές αυτές, ας μου πει τι παίζει με το LLC, ποια τιμή είναι η AUTO και ποια αυτή με το μεγαλύτερο Vdroop; offset voltage δουλεύει στις MSI;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, malakudi είπε

Πήρα την X470 Gaming Plus Max. Ένα πολιτιστικό σοκ το BIOS σε σχέση με ότι είχα συνηθίσει από ASUS.

Δύο πρώτες παρατηρήσεις με Ryzen 2700X. Το PBO auto είναι by default ON και αμέσως είχε αρκετά ψηλές θερμοκρασίες. Τάση έβαζε 1,33-1,34V σε all-core workload, υπερβολικά μεγάλο. Μόλις έβαλα PBO off από auto, ήρθε σε πιο normal τάσεις, αλλά και πάλι νομίζω υψηλές για stock (1,25 - στην ASUS νομίζω είχε λιγότερη). Με XMP 3200 οι μνήμες έδιναν Vsoc 1,13-1,14V , πάλι υπερβολικά υψηλό κατά τη γνώμη μου. Το όρισα manually 1,025 αλλά αυτό έδινε μέσα στο HWINFO τιμή 1,007 - οπότε το ανέβασα 1,05 και παίζει από 1,031 ως 1,037.

Όποιος έχει εμπειρία από τις μητρικές αυτές, ας μου πει τι παίζει με το LLC, ποια τιμή είναι η AUTO και ποια αυτή με το μεγαλύτερο Vdroop; offset voltage δουλεύει στις MSI;

Στην msi x370 που είχα με τον 1600 ήταν ακόμα χειρότερα τα πράγματα. Στο auto με το που ενεργοποιούσες a-xmp έδινε 1.15-1.175V στο SOC.😁 Το default LLC (4) και σε μένα έκανε λίγο overshoot σε idle και είχε σχεδόν 0 vdroop σε CB/handbrake kλπ. Tα μικρά νούμερα LLC 1-2 κλπ δίνουν περισσότερο ρεύμα στις msi (ανάποδα σε σχέση με τους άλλους). Δηλαδή το 8 έχει το περισσότερο vdroop. Δοκίμασε και LLC 5 αν θες λίγο λιγότερο ρεύματα σε σχέση με auto.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PBO auto (default value) στην Gaming Plus Max με Ryzen 2700X δίνει τιμές PPT/TDC/EDC 1000/114/180. Στο disabled δίνει 141/95/140. Στην ASUS το AUTO ήταν στην ουσία disabled με τιμές 142/95/140.

Γενικά η μητρική αποδίδει λίγο χειρότερα από την ASUS. Την Performance BIAS ρύθμιση των ASUS δε την έχει αντιγράψει κανείς άλλος; Σε Zen και Zen+ δίνει πραγματική διαφορά ως και 2% σε κάποια workloads, είναι περίεργο που δε την έχει άλλος (τουλάχιστον η συγκεκριμένη MSI δε το έχει ενώ και μία Gigabyte που είχα δει παλιότερα δε το είχε).

Οι δύο Crucial Ballistix 3200CL16 Micron E-Die που στην X370 Prime Pro έπαιζαν ως 3066 χωρίς λάθη, στην Gaming Plus Max παίζουν 3533 προς το παρόν. Οι 4 έπαιζαν ως 3466 CL14 στην Prime X370 Pro ενώ στην Gaming Plus Max παίζουν επίσης μέχρι 3466CL14.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, malakudi είπε

Όποιος έχει εμπειρία από τις μητρικές αυτές, ας μου πει τι παίζει με το LLC, ποια τιμή είναι η AUTO και ποια αυτή με το μεγαλύτερο Vdroop; offset voltage δουλεύει στις MSI;

Την ίδια έχω χωρίς το MAX.

Offset voltage δουλεύει κανονικά.

19 λεπτά πριν, malakudi είπε

Οι δύο Crucial Ballistix 3200CL16 Micron E-Die που στην X370 Prime Pro έπαιζαν ως 3066 χωρίς λάθη, στην Gaming Plus Max παίζουν 3533 προς το παρόν. Οι 4 έπαιζαν ως 3466 CL14 στην Prime X370 Pro ενώ στην Gaming Plus Max παίζουν επίσης μέχρι 3466CL14.

Για Daisy chain πολύ καλά τα πάει αφού με 4x8 δούλεψε στα 3466. Με κάτι 4x8 B-Die και έναν κακό 2600 που έχω δεν είχα καταφέρει να δω πάνω από 3133.

26 λεπτά πριν, malakudi είπε

Γενικά η μητρική αποδίδει λίγο χειρότερα από την ASUS. Την Performance BIAS ρύθμιση των ASUS δε την έχει αντιγράψει κανείς άλλος;

Πως δουλεύει το Performance Bias της Asus; Χαλαρώνει κάποια limits για να έχει καλύτερο boost; Θαύματα δε γίνονται.

Δοκίμασε το Reduced EDC Throttling και βρες το συνδυασμό LLC + neg. offset που θα σου δίνει τις καλύτερες επιδόσεις.

Ακολούθα τις συμβουλές που δίνει ο BZ εδώ για μέγιστη απόδοση:

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kkatzos είπε

Πως δουλεύει το Performance Bias της Asus; Χαλαρώνει κάποια limits για να έχει καλύτερο boost; Θαύματα δε γίνονται.

Αλλάζει κάποιες παραμέτρους της cache μέσω προγραμματισμού των MSR. Δουλεύει μόνο σε Zen/Zen+, σε Zen 2 δε κάνει διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, malakudi είπε

Αλλάζει κάποιες παραμέτρους της cache μέσω προγραμματισμού των MSR. Δουλεύει μόνο σε Zen/Zen+, σε Zen 2 δε κάνει διαφορά.

Σε εμενα εχει διαφορα το performance bias μικρη αλλα εχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...