Προς το περιεχόμενο

Το 30% της αγοράς επεξεργαστών στην AMD για πρώτη φορά μετά από μία δεκαετία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το νούμερο είναι το, λιγότερο ,εντυπωσιακό.

Αν σκεφτείς δηλαδή πως δεν άλλαξε όλος ο κόσμος υπολογιστή την τελευταία τριετία,99 στα 100 νέα που πωλήθηκαν πρέπει να είναι με Αμδ.

Προφανώς θα ανέβει το ποσοστό,καθαρά και μόνο από την αγορά λάπτοπ,που κάνουν πωλήσεις οι ριζεν 5 και που έχει εξαγοράσει η Ιντελ εδώ και μια εικοσαετία.

Γνωρίζουμε στο σέρβερ κομμάτι τι γίνεται,που εκεί και μεγαλύτερο κύκλο ζωής έχουμε,και ΙΤ κολλημένους με ιντελ;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, IT chef είπε

Το νούμερο είναι το, λιγότερο ,εντυπωσιακό.

Αν σκεφτείς δηλαδή πως δεν άλλαξε όλος ο κόσμος υπολογιστή την τελευταία τριετία,99 στα 100 νέα που πωλήθηκαν πρέπει να είναι με Αμδ.

Προφανώς θα ανέβει το ποσοστό,καθαρά και μόνο από την αγορά λάπτοπ,που κάνουν πωλήσεις οι ριζεν 5 και που έχει εξαγοράσει η Ιντελ εδώ και μια εικοσαετία.

Γνωρίζουμε στο σέρβερ κομμάτι τι γίνεται,που εκεί και μεγαλύτερο κύκλο ζωής έχουμε,και ΙΤ κολλημένους με ιντελ;

Τραινο πανε κ εκει αδερφε !!! 

https://www.guru3d.com/news-story/sales-amd-epyc-cpus-to-increase-in-third-quarterbut-data-center-market-is-declining.html

https://www.extremetech.com/computing/296453-welcome-to-the-second-golden-age-of-amd

https://articles2.marketrealist.com/2019/08/amds-new-epyc-rome-chips-intel/

Πλησιαζουμε το 10% πωλησεων σε εναν τομεα που η AMD ηταν 0-1% !!! Αν διαβασεις τα λινκ, υπαρχει παγκοσμια πτωση σε σερβερ κ καρτες γραφικων. Κ ενω ολοι κοπαναν το κεφαλι τους, η κοκκινη αλωνιζει κ μαζευει χρημα ! 

Πολυ καλη κινηση επεισης, να συνεργαστει με Κινα ΜΕΣΑ στην ιδια την Κινα (που ειχε ξεκινησει πριν ενα-δυο χρονια). Αυτο της δινει αβανταζ εναντι της Ιντελας που χρειαζεται να εξαγει τα παντα κ τωρα που τα κινεζακια τα εχουν σπασει με τον Τραμπ, λενε να κοψουν τις εισαγωγες. Ελα ντε ομως που η Κινα μονη της ειναι το 1/4 των πωλησεων σερβερ τσιπς της Ιντελας......

Να γιατι η Λιζα εχει τετοια χαμογελα καθε φορα που παρουσιαζει Epyc.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενο. Πλέον μόνο οι φανατικοί gamers κοιτάζουν intel, και οι άσχετοι που παίρνουν, ότι τους δώσει το μαγαζί.

Ωστόσο, κάτι δεν μου κάθεται καλά στο γράφημα: ήταν το 2005-06, 50-50 οι πωλήσεις Intel-AMD??? Δεν θυμάμαι ποτέ, κάτι τέτοιο!

Θυμάμαι να έχει κάνει άνοιγμα της αγοράς x64 κλπ η AMD και ότι πήγαινε καλάκάπου το 2002-03, αλλά όχι σε τέτοια ποσοστά!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην ανοίγω ξεχωριστό θρεντ παρά μόνο όταν έρθει η ώρα για αντικατάσταση Η/Υ, οι Ryzen 3 2200G, 5 2400G και 3400G βλέπω έχουν ενσωματωμένα γραφικά, είναι επαρκή για μια καλή δουλειά σε εφαρμογές γραφείου, παρακολούθηση βίντεο μέχρι 4Κ, φότοσοπ και κάνα βασικό editing σε βίντεο από κινητό 1080p και 4Κ; Δεν παίζω παιχνίδια εκτός από κάνα ελαφρύ να περνάει η ώρα αλλά θα είναι μόνο για χρήση γραφείου με έμφαση στο μέγεθος που το θέλω με μητρική uATX/micro ATX, σιχαίνομαι τα μπαούλα. Έχετε εμπειρία απ' αυτούς τους επεξεργαστές; Δεν αρνούμαι μελλοντική προσθήκη κάρτας γραφικών αλλά πρώτα θα δώσω έμφαση σε ram 8 με 16 dual channel και βλέπουμε αργότερα.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταχωρηθει μια CPU ομως πρεπει να τρεξει ο χρήστης το passmark, σωστα? Αρα δεν περιλαμβανει στα νουμερα τα ετοιμα pc και τα μηχανηματα γραφειου. Εμεις που ξερουμε πεντε πραγματα καλα το παμε το πράγμα αλλα δυστυχως θα πάρει χρονια να γυρισει η πλαστιγγα υπερ της AMD γενικοτερα, αν γίνει και ποτε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Vangelis_D9 είπε

Για να μην ανοίγω ξεχωριστό θρεντ παρά μόνο όταν έρθει η ώρα για αντικατάσταση Η/Υ, οι Ryzen 3 2200G, 5 2400G και 3400G βλέπω έχουν ενσωματωμένα γραφικά, είναι επαρκή για μια καλή δουλειά σε εφαρμογές γραφείου, παρακολούθηση βίντεο μέχρι 4Κ, φότοσοπ και κάνα βασικό editing σε βίντεο από κινητό 1080p και 4Κ; Δεν παίζω παιχνίδια εκτός από κάνα ελαφρύ να περνάει η ώρα αλλά θα είναι μόνο για χρήση γραφείου με έμφαση στο μέγεθος που το θέλω με μητρική uATX/micro ATX, σιχαίνομαι τα μπαούλα. Έχετε εμπειρία απ' αυτούς τους επεξεργαστές; Δεν αρνούμαι μελλοντική προσθήκη κάρτας γραφικών αλλά πρώτα θα δώσω έμφαση σε ram 8 με 16 dual channel και βλέπουμε αργότερα.

Ο 2400g ή ο 3400g θα σε καλύψουν για όλα όσα αναφέρεις και παίζουν και ποιο πολλά παιχνίδια από ότι περιμένεις σε ανάλυση μέχρι 1080p.

Αν δεν έχεις πολύ περιορισμένο budget θα σου πρότεινα να κοιτάξεις μήπως πάρεις ένα 3600 [Zen2, 6core, 7nm] ή έστω ένα 2600 [Zen+, 6 core, 12nm] και μία φτηνή κάρτα γραφικών αντί για 3400g [Zen+, 4core, 12nm] ή 2400g [Zen, 4core, 14nm]; Οι επεξεργαστές με ενσωματωμένη κάρτα της AMD είναι πάντα μία γενιά ποιο πίσω από ότι λέει το πρώτο νούμερο του μοντέλου.

Οι Zen2 είναι 13% ποιο γρήγοροι από το Zen+  και 16% από τον Zen (με ίδιους πυρήνες/ρολόϊ). Επίσης με 7nm μπορείς με την ίδια ψύξη και ρεύμα να πας αρκετά ποιο ψηλά το ρολόϊ από ότι με 12nm ή 14nm.

------------------------------------------------------------------------------

Όσο αφορά το thread εγώ πολύ φοβάμαι ότι η intel θα την πατήσει πάλι την AMD, εδώ ισχυρίστηκαν πριν από λίγες μέρες ότι θα βγάλουν 16 πυρήνες στα 5++ με απλό ανεμιστηράκι στα 14nm (τα οποία 14nm της intel δεν έχουν καμία σχέση με τα 14nm της AMD). Αν η intel το καταφέρει αυτό, δηλαδή να ανταγωνίζεται τα 7nm (που έχουν bining κάτω από 5%, μπορεί και 3%...) με 14nm που έχουν πολύ ποιο εύκολο bining (πετάνε πάρα πολύ λιγότερα) τότε θα βγάζει τόσα περισσότερα χρήματα που πάλι θα επιβληθεί. Εγώ πιστεύω ότι η Intel μπορεί να βγάλει 7nm πριν το 2021, όπως η AMD και η Qualcomm, απλά όταν έχει στο τσεπάκι της τους server cpu δεν έχει λόγο να ρίξει τόσο το κέρδος της. Μακάρι να έχω άδικο....

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Για να μην ανοίγω ξεχωριστό θρεντ παρά μόνο όταν έρθει η ώρα για αντικατάσταση Η/Υ, οι Ryzen 3 2200G, 5 2400G και 3400G βλέπω έχουν ενσωματωμένα γραφικά, είναι επαρκή για μια καλή δουλειά σε εφαρμογές γραφείου, παρακολούθηση βίντεο μέχρι 4Κ, φότοσοπ και κάνα βασικό editing σε βίντεο από κινητό 1080p και 4Κ; Δεν παίζω παιχνίδια εκτός από κάνα ελαφρύ να περνάει η ώρα αλλά θα είναι μόνο για χρήση γραφείου με έμφαση στο μέγεθος που το θέλω με μητρική uATX/micro ATX, σιχαίνομαι τα μπαούλα. Έχετε εμπειρία απ' αυτούς τους επεξεργαστές; Δεν αρνούμαι μελλοντική προσθήκη κάρτας γραφικών αλλά πρώτα θα δώσω έμφαση σε ram 8 με 16 dual channel και βλέπουμε αργότερα.

Δεν έχω κάποιον προσωπικά, αλλά λένε ότι αποδίδουν μια χαρά σε αυτά που θες. Λένε επίσης ότι ο πιο VFM είναι ο 3-2200G. Να προσέξεις μόνο τυχόν ασυμβατότητες. Συχνά διαβάζω ότι θέλει μνήμες με συχνότητα 3000. Με 2400 περιορίζεται πολύ.

Αυτά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, elpenor είπε

Ο 2400g ή ο 3400g θα σε καλύψουν για όλα όσα αναφέρεις και παίζουν και ποιο πολλά παιχνίδια από ότι περιμένεις σε ανάλυση μέχρι 1080p.

Αν δεν έχεις πολύ περιορισμένο budget θα σου πρότεινα να κοιτάξεις μήπως πάρεις ένα 3600 [Zen2, 6core, 7nm] ή έστω ένα 2600 [Zen+, 6 core, 12nm] και μία φτηνή κάρτα γραφικών αντί για 3400g [Zen+, 4core, 12nm] ή 2400g [Zen, 4core, 14nm]; Οι επεξεργαστές με ενσωματομένη κάρτα της AMD είναι πάντα μία γενιά ποιο πίσω από ότι λέει το πρώτο νούμερο του μοντέλου.

Οι Zen2 είναι 13% ποιο γρήγοροι από το Zen+  και 16% από τον Zen (με ίδιους πυρήνες/ρολόϊ). Επίσης με 7nm μπορείς με την ίδια ψύξη και ρεύμα μπορείς να πας αρκετά ποιο ψηλά το ρολόϊ από ότι με 12nm ή 14nm.

 

18 λεπτά πριν, dchatz είπε

Δεν έχω κάποιον προσωπικά, αλλά λένε ότι αποδίδουν μια χαρά σε αυτά που θες. Λένε επίσης ότι ο πιο VFM είναι ο 3-2200G. Να προσέξεις μόνο τυχόν ασυμβατότητες. Συχνά διαβάζω ότι θέλει μνήμες με συχνότητα 3000. Με 2400 περιορίζεται πολύ.

Αυτά

Ευχαριστώ πολύ για τις πρώτες απαντήσεις. Κι εγώ καλοβλέπω προς 2400 σε συνδυασμό με μια μητρική uATX, μάλλον Ashrock, και κάνα δυο μνήμες ram συνολικά 16 GB (προτιμώ τις Corsair αν τις πετύχω μεταχειρισμένες σε καλή τιμή), θα είμαι ταμάμ μέχρι 300 ευρώ. Το μόνο που δεν ξέρω είναι το κουτί, έχω ήδη ένα HP workstation αλλά δεν γνωρίζω αν ταιριάζουν οι αντίστοιχες μητρικές οπότε εξετάζω τι υπάρχει διαθέσιμο ώστε να υπολογίσω σωστά το κόστος.
 

ΥΓ. Κι αν δεν το μάθατε ακόμη, πάπαλα το Fortnite. Ακόμα δεν πήρε χαμπάρι η διαχείριση την είδηση να πέσει το κλάμα εδώ.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...