Προς το περιεχόμενο

Το 30% της αγοράς επεξεργαστών στην AMD για πρώτη φορά μετά από μία δεκαετία


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν καταλαβαίνω τα φανμπόιζ πραγματικά.. Με τόσο άρμεγμα που μας έκανε η ιντελ 10 χρόνια τώρα, θα έπρεπε να το δούμε πατριωτικά μέχρι να δούμε καινούργιο i7 με 200€.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 66
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω δε περίμενα με επεξεργαστή των 130 ευρώ, τον ryzen 2600 να παίζω σε ultra settings 60+fps με 1660ti και να κανω και multitasking, και το θέμα είναι οι Ryzen ξεκινάνε απο τα 60 ευρώ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Camal είπε

Δεν μας λένε και τα κέρδη όμως. Το να έχεις το 30% πουλώντας τσάμπα , δεν σε κάνει ανταγωνιστικό μακροπρόθεσμα.

Δεν πουλαει καθολου τσαμπα...Επειδη το μετρο συγκρισης ηταν η υπερτιμολογηση της Ιντελ.. Καμια εταιρεια δεν σκεφτεται το να δωσει κατι χωρις κερδος.. Και οταν πλεον ανεβενει στο μεριδιο αγορας ενοειται οτι ειναι και πιο ανταγωνιστικη

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, enable_your_mind είπε

Δεν πουλαει καθολου τσαμπα...Επειδη το μετρο συγκρισης ηταν η υπερτιμολογηση της Ιντελ.. Καμια εταιρεια δεν σκεφτεται το να δωσει κατι χωρις κερδος.. Και οταν πλεον ανεβενει στο μεριδιο αγορας ενοειται οτι ειναι και πιο ανταγωνιστικη

AMD

image.png

 

Intel

image.png.8090b22c8e7ca8e140a9ff141a496f13.png

 

Η μια λέει 16Μ και η άλλη 4Β.

Η πρώτη έχει και GPU.

 

Επεξ/σία από Camal
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"η AMD σιγά, σιγά αυξάνει το μερίδιο αγοράς" ενώ μεταξύ τους υπάρχει ένα μεγάλο κενό...

Τέλος πάντων, εμένα δεν μ ενδιαφέρει ποιος είναι πρώτος και δεύτερος, δεν είμαι οπαδός καμίας εταιρίας.

Σήμερα AMD, αύριο Intel and so on and so forth...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Camal είπε

Δεν μας λένε και τα κέρδη όμως. Το να έχεις το 30% πουλώντας τσάμπα , δεν σε κάνει ανταγωνιστικό μακροπρόθεσμα.

Τα κέρδη τεράστια (νομιζω&θεωρητικα) μιας και το budget της έρευνας της κόκκινης είναι κλάσματα συγκριτικά της μπλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Vangelis_D9 είπε

Για να μην ανοίγω ξεχωριστό θρεντ παρά μόνο όταν έρθει η ώρα για αντικατάσταση Η/Υ, οι Ryzen 3 2200G, 5 2400G και 3400G βλέπω έχουν ενσωματωμένα γραφικά, είναι επαρκή για μια καλή δουλειά σε εφαρμογές γραφείου, παρακολούθηση βίντεο μέχρι 4Κ, φότοσοπ και κάνα βασικό editing σε βίντεο από κινητό 1080p και 4Κ; Δεν παίζω παιχνίδια εκτός από κάνα ελαφρύ να περνάει η ώρα αλλά θα είναι μόνο για χρήση γραφείου με έμφαση στο μέγεθος που το θέλω με μητρική uATX/micro ATX, σιχαίνομαι τα μπαούλα. Έχετε εμπειρία απ' αυτούς τους επεξεργαστές; Δεν αρνούμαι μελλοντική προσθήκη κάρτας γραφικών αλλά πρώτα θα δώσω έμφαση σε ram 8 με 16 dual channel και βλέπουμε αργότερα.

Παραπάνω επαρκή - όσο επαρκής είναι πχ μια μικρή nvidia 1030...Πάρε γρήγορες μνήμες (16, για dual channel οπωσδήποτε, 3000Mhz+ ταχύτητας)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και χρήστης Intel , πολλά χρόνια τώρα , οφείλω να ομολογήσω πως τέτοιες ειδήσεις μόνο καλό κάνουν. Ο ανταγωνισμός ειδικά σε αυτό το τομέα , επιβάλλεται να υπάρχει  για να εχουμε ισορροπία και στα κόστη διάθεσής τους στην αγορά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Vangelis_D9 είπε

Για να μην ανοίγω ξεχωριστό θρεντ παρά μόνο όταν έρθει η ώρα για αντικατάσταση Η/Υ, οι Ryzen 3 2200G, 5 2400G και 3400G βλέπω έχουν ενσωματωμένα γραφικά, είναι επαρκή για μια καλή δουλειά σε εφαρμογές γραφείου, παρακολούθηση βίντεο μέχρι 4Κ, φότοσοπ και κάνα βασικό editing σε βίντεο από κινητό 1080p και 4Κ; Δεν παίζω παιχνίδια εκτός από κάνα ελαφρύ να περνάει η ώρα αλλά θα είναι μόνο για χρήση γραφείου με έμφαση στο μέγεθος που το θέλω με μητρική uATX/micro ATX, σιχαίνομαι τα μπαούλα. Έχετε εμπειρία απ' αυτούς τους επεξεργαστές; Δεν αρνούμαι μελλοντική προσθήκη κάρτας γραφικών αλλά πρώτα θα δώσω έμφαση σε ram 8 με 16 dual channel και βλέπουμε αργότερα.

'Έχεις φύγει καρφί για Ryzen 5 3400G αγοράζεις και μνήμες στα 16 gigabyte 3000+ όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω (ΠΡΟΣΟΧΗ εννοείται πως θα πάρεις σετ το 2*8 , ΟΧΙ μια 16αρα). Επίσης ειδικά σε αυτές της APU όταν κάνεις κάτι απαιτητικό σε θέμα γραφικών πχ παιχνίδια η επεξεργασία βίντεο...είναι λογικό να ανεβάζεις συνολικά μεγαλύτερή θερμοκρασία η CPU, οπότε θα πρότεινα αν σε παίρνει το budget μια καλή 120αρα αερόψυξη (δεν είναι ότι δεν θα σε καλύψει η stock ψήκτρα, αλλά είναι πιθανόν να κάνει παραπάνω θόρυβο και να σε ενοχλεί).

 

Έχω τον Ryzen 3 2200G και είμαι πολύ ευχαριστημένος ;)

Επεξ/σία από ConstantineP
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πρώτος μου  υπολογιστής το 1999 ήταν ένας AMD Κ6-ΙΙ ΜΜΧ 300MHz
Εκείνη την εποχή με τα WIN 98 να αποτελούν την καλύτερη παιχνιδομηχανή σε PC και την Νvidia Riva TNT M64  τον είχα λατρέψει! Απο τότε πάντα υποστήριζα τους ΑΜD μιάς και πάντα ήταν value for money. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vorted είπε

εγω δε περίμενα με επεξεργαστή των 130 ευρώ, τον ryzen 2600 να παίζω σε ultra settings 60+fps με 1660ti και να κανω και multitasking, και το θέμα είναι οι Ryzen ξεκινάνε απο τα 60 ευρώ

Και εγώ έχω ακριβώς το ίδιο σύστημα, μαζί με 16gb ram στα 3200, δεν έχω κανένα πρόβλημα, παίζω σχεδόν τα πάντα στα 75+ fps

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mechpanos είπε

Αναμενόμενο. Πλέον μόνο οι φανατικοί gamers κοιτάζουν intel, και οι άσχετοι που παίρνουν, ότι τους δώσει το μαγαζί.

Ωστόσο, κάτι δεν μου κάθεται καλά στο γράφημα: ήταν το 2005-06, 50-50 οι πωλήσεις Intel-AMD??? Δεν θυμάμαι ποτέ, κάτι τέτοιο!

Θυμάμαι να έχει κάνει άνοιγμα της αγοράς x64 κλπ η AMD και ότι πήγαινε καλάκάπου το 2002-03, αλλά όχι σε τέτοια ποσοστά!

Ναι το 2005 είχε πιάσει το 50-50.

Τότε που με ATHLON 64 και X2 64 είχε πάρει αμπάριζα τα πάντα.

Και αν δεν ήταν η συμφωνίες κάτω απο το τραπέζι της Ιντελ με την DELL κ.λ.π. να μην πουλάνε ΑΜΔ επεξεργαστές, θα ήταν διαφορετική η αγορά όλα αυτά τα χρόνια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά νέα για τους καταναλωτές. Ελπίζω η AMD (αν και δύσκολο) να φτάσει το 40% μέχρι το 2021, όπου και θα αλλάξουν η αρχιτεκτονικές και των δύο. Έτσι θα πάρει φωτιά ο ανταγωνισμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ θέλω να βγάλει η Cyrix μοντέλο και ας είναι στα 28nm με κατανάλωση 300W. Mε κουμπί turbo και κλειδί για boot.

Επεξ/σία από nicksoti
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...