Προς το περιεχόμενο

350e budget gaming pc


Leleouras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Azeroth είπε

ποια ψυχτρα λες, έχεις μπερδέψει ραμ με cpu σαυτα που λες εδω... αστο το 1.35, ξεχνα το, πολλα μαζι σου πα.

για τις RAM λοιπόν: μόλις τα παρεις τα κομμάτια, και bootareis 1η φορα, μπαινεις στο BIOS και επιλέγεις τα 2 το πολύ προφιλ που θα σου βγαλει στις RAM, άμα πάρεις τις 3000 θα σου βγάλει 3000MHz αλλιώς 3200, ότι πάρεις δλδ αυτό θα σου βγάλει στο προφιλ, άμα δεν στο βγάλει (σπάνιο) ξαναρώτα, θα δουλεύει στα 2133 δλδ, δεν θα γινει κατι, θα ανοίγει το pc.

για τη cpu: μη τη κάνεις OC άστην όπως είναι, δεν είναι για πολλά πολλά η ψύχτρα που δίνει η cpu. δεν θα πάθεις τπτ με το κουτί που χεις, σαπίλα έχω κι εγώ, σιγά μη δώσω τσάμπα λεφτά σε κουτιά, άμα το κάνω θα ναι άμα πάρω μεγάλη gpu και δεν χωράει στο κουτί. έχω απλά ένα 80mm ανεμιστηράκι πίσω στο κουτί που βγάζει αέρα έξω. και η ψύχτρα που χω είναι μια των 13 ευρώ Antec A30, μια χαρά δουλίτσα κάνει, άμα θες τσίμπα την κι εσύ, δουλεύει σε κάτω από 1000 στροφές σε μένα, άσχετα που λέει 1700 στο site της.

Ναι κατάλαβα τι λάθος έκανα. Όντως μπέρδεψα cpu με ram. Η ραμ δε γίνεται overclocking αλλά μόνο η cpu. To overclocking από ό,τι κατάλαβα πιο πολύ για τα Benchmark είναι και από ουσία τίποτα. Δηλαδή δε θα δω διαφορά μέρα με νύχτα αν κατάλαβα καλά. Οπότε σε ακούω και το αφήνω ως έχει το θέμα με τη cpu. Ανεμιστηράκια έχω 2 από το pc αυτό που είχε ένα πλάγια σε μια λάμα και πίσω. Αν δώ να δουλεύουν τα κρατώ αν όχι τότε κοιτάζω αυτό που μου είπες. Εξάλλου αν έδινα για κουτί ήθελα τουλάχιστον 2 x 13€ το λιγότερο. Κρατάω το "ο,τι θες ξαναρώτα".

Λοιπόν τέλος του άλλου μήνα θα ξεκινάω το στήσιμο. Να είσαι καλά φίλε μου και σε ευχαριστώ για τις πολυτιμες γνώσεις σου. Το pc ευτυχώς με λίγα video και λόγω επαγγέλματος (ηλεκτρολόγος) νομίζω μπορώ να το στήσω. Ξανα σε ευχαριστώ...

 

 

υ.γ αν θελήσω μελλοντικά μπορώ να βάλω κανα floppy disk ετσι για την αλητεία να χώνω δισκέτες με sd card ? 

Επεξ/σία από rhtoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, rhtoras είπε

υ.γ αν θελήσω μελλοντικά μπορώ να βάλω κανα floppy disk ετσι για την αλητεία να χώνω δισκέτες με sd card ? 

τι θυμάσαι κι εσύ τώρα, floppy disk... στο 1ο μου pc είχα μέχρι το '04 που πήρα φλασάκι και τις πέταξα! και συ θες να τις ξαναναστήσεις;;;!!! με sd card και φλοπυ πως θα γινει αυτο δεν ξερω. ουτε πως συνδέεται με τη μητρική το floppy δεν θυμαμαι, σιγα μην έχει υποδοχή πλέον οι μητρικές. εδώ δεν έχουν pci.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Azeroth είπε

τι θυμάσαι κι εσύ τώρα, floppy disk... στο 1ο μου pc είχα μέχρι το '04 που πήρα φλασάκι και τις πέταξα! και συ θες να τις ξαναναστήσεις;;;!!! με sd card και φλοπυ πως θα γινει αυτο δεν ξερω. ουτε πως συνδέεται με τη μητρική το floppy δεν θυμαμαι, σιγα μην έχει υποδοχή πλέον οι μητρικές. εδώ δεν έχουν pci.

Είδα ένα video που βάζεις floppy disk που έχουν μέσα sd card δηλαδή φαίνεται σα floppy disk αλλά είναι ουσιαστικά sd card. Και εγώ μέχρι το 2007  είχα το flopy. Μετά χάθηκαν.

Τέσπα τα ανεμιστηράκια τα κρατάω οπότε (καταραμένο budget).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Azeroth είπε

τι θυμάσαι κι εσύ τώρα, floppy disk... στο 1ο μου pc είχα μέχρι το '04 που πήρα φλασάκι και τις πέταξα! και συ θες να τις ξαναναστήσεις;;;!!! με sd card και φλοπυ πως θα γινει αυτο δεν ξερω. ουτε πως συνδέεται με τη μητρική το floppy δεν θυμαμαι, σιγα μην έχει υποδοχή πλέον οι μητρικές. εδώ δεν έχουν pci.

Πιστεύω να έχεις πάρει χαμπάρι ότι ειναι τρολ ε? Όχι τιποτα άλλο, κάθεσαι και γράφεις τόσα πράγματα και πανε στο βρόντο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, leros2004 είπε

Πιστεύω να έχεις πάρει χαμπάρι ότι ειναι τρολ ε? Όχι τιποτα άλλο, κάθεσαι και γράφεις τόσα πράγματα και πανε στο βρόντο... 

και τρολ να ταν, σαν ψυχοθεραπεία ήταν, έγραφα έγραφα, ωραία περάσαμε😀

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Azeroth είπε

και τρολ να ταν, σαν ψυχοθεραπεία ήταν, έγραφα έγραφα, ωραία περάσαμε😀

ΤΡΟΛ δεν ήμουν και δεν είμαι. Έχασα τη δουλειά μου γιατί ήμουν με σύμβαση. Το pc το θέλω γιατί ερθρογραφώ σε κάποια site και ανεβάζω video. Το budget Μου είναι περιορισμένο. Μακάρι να μην ήταν γιατί μ' αρέσουν και τα rgb. Συγγνώμη αν φάνηκα troll αλλά δεν είμαι πολύ σχετικός. Αν είχα να δώσω 20€ για να μου το στήσει το μαγαζί θα τα έδινα και δε θα ρώταγα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε αν ενδιαφέρεσαι ακομα για pc πουλαω το δικο μου.. Το εχω δυο χρονια και σκεφτομαι να παρω καινουργιο τωρα.. Τα πολυ βασικα που του φοραω ειναι gigabyte gtx 1050ti, cpu:amd ryzem 5 1400 και ram 8gb..για περισσοτερες λεπτομερειες και αν ενδιαφερεσαι στειλε μου να σε στειλω ολο το συστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, rhtoras είπε

ΤΡΟΛ δεν ήμουν και δεν είμαι. Έχασα τη δουλειά μου γιατί ήμουν με σύμβαση. Το pc το θέλω γιατί ερθρογραφώ σε κάποια site και ανεβάζω video. Το budget Μου είναι περιορισμένο. Μακάρι να μην ήταν γιατί μ' αρέσουν και τα rgb. Συγγνώμη αν φάνηκα troll αλλά δεν είμαι πολύ σχετικός. Αν είχα να δώσω 20€ για να μου το στήσει το μαγαζί θα τα έδινα και δε θα ρώταγα.

εντάξει ρε φίλε παρεξηγήθηκες απ' αυτό που πα; στον άλλο απάντησα, τι απαντάς σε μένα για το "τρολ". κι εγώ δεν είμαι λεφτάς, μητρική άλλαξα μετά από 11 χρόνια. καλές αγορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Azeroth είπε

εντάξει ρε φίλε παρεξηγήθηκες απ' αυτό που πα; στον άλλο απάντησα, τι απαντάς σε μένα για το "τρολ". κι εγώ δεν είμαι λεφτάς, μητρική άλλαξα μετά από 11 χρόνια. καλές αγορές.

Δεν παρεξηγήθηκα με εσένα. Για αυτό και απάντησα σε εσένα επειδή μου φέρθηκες πολύ Οκ. Στο είπα για να ξέρεις οτι δε σε τρόλαρα. Ο άλλος επειδή μίλησε έτσι, δε θα καταδεχόμουν να του απαντήσω καν.

Μια και είσαι εδώ και επειδή ξέχασα να σε ρωτήσω είδα ο,τι όλοι λένε για 500άρια τροφοδοτικά σε ryzen ή 450. Αν βάλω 600άρι είναι υπερβολή υποθέτω, έχεις να προτείνεις κανα budget ή πάω απλά με βάση τα watt ?

https://www.banggood.com/800W-120mm-LED-Fan-24-Pin-PCI-SATA-ATX-12V-Computer-Power-Supply-for-PC-Desktop-p-1550966.html?rmmds=search&ID=6157193&cur_warehouse=CN αυτό π.χ το noname θα κάνει που έχω και κάτι κουπόνια ?

Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rhtoras είπε

Μια και είσαι εδώ και επειδή ξέχασα να σε ρωτήσω είδα ο,τι όλοι λένε για 500άρια τροφοδοτικά σε ryzen ή 450. Αν βάλω 600άρι είναι υπερβολή υποθέτω, έχεις να προτείνεις κανα budget ή πάω απλά με βάση τα watt ?

https://www.banggood.com/800W-120mm-LED-Fan-24-Pin-PCI-SATA-ATX-12V-Computer-Power-Supply-for-PC-Desktop-p-1550966.html?rmmds=search&ID=6157193&cur_warehouse=CN αυτό π.χ το noname θα κάνει που έχω και κάτι κουπόνια ?

Ευχαριστώ...

δεν κάνει αυτό, το τροφοδοτικό είναι το πιο σημαντικό κομμάτι του pc κατ' εμέ και δεν σηκώνει εκπτώσεις να δώσεις δλδ ένα 20αρικο. να πάρεις με πιστοποίηση 80 PLUS είτε σκέτο είτε bronze. εγώ έχω απ' το ΄15 ένα Be Quiet System Power 7 400W 80 PLUS bronze, και χω και 100W gpu (R7 360). άρα με τον 3400g τα 400W είναι υπέραρκετα, ακόμη και με μια gpu μέχρι 150W στο μέλλον. για να ναι όσο γίνεται πιο αποδοτικό το τροφοδοτικό, πρέπει το σύστημα να καταναλώνει περίπου τα μισά W ενός τροφοδοτικού. εσύ θα σαι κάτω απ΄τα μισά αλλά έβαλα 400 (αντί για 350) για να υπάρχει και η δυνατότητα μιας gpu άμα χρειαστεί στο μέλλον. να δες το διάδοχο μοντέλο που υπάρχει τώρα https://www.skroutz.gr/s/14158568/Be-Quiet-System-Power-9-400W.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Azeroth είπε

δεν κάνει αυτό, το τροφοδοτικό είναι το πιο σημαντικό κομμάτι του pc κατ' εμέ και δεν σηκώνει εκπτώσεις να δώσεις δλδ ένα 20αρικο. να πάρεις με πιστοποίηση 80 PLUS είτε σκέτο είτε bronze. εγώ έχω απ' το ΄15 ένα Be Quiet System Power 7 400W 80 PLUS bronze, και χω και 100W gpu (R7 360). άρα με τον 3400g τα 400W είναι υπέραρκετα, ακόμη και με μια gpu μέχρι 150W στο μέλλον. για να ναι όσο γίνεται πιο αποδοτικό το τροφοδοτικό, πρέπει το σύστημα να καταναλώνει περίπου τα μισά W ενός τροφοδοτικού. εσύ θα σαι κάτω απ΄τα μισά αλλά έβαλα 400 (αντί για 350) για να υπάρχει και η δυνατότητα μιας gpu άμα χρειαστεί στο μέλλον. να δες το διάδοχο μοντέλο που υπάρχει τώρα https://www.skroutz.gr/s/14158568/Be-Quiet-System-Power-9-400W.html

Κάτι κατάλαβα ο,τι το τροφοδοτικό έχει μεγάλο ρόλο. Θα πάρω με πιστοποίηση thanks. ΌΤΑΝ καταλήξω σε όλα τα Parts θα σου στείλω ένα P.M ΑΝ δεν έχεις θέμα να σου πω πως πήγε...

Ευχαριστώ φίλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...