Προς το περιεχόμενο

Αντιμετώπιση κουνουπιών σε κλειστό χώρο


The_Judas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια είναι η καλύτερη αντιμετώπιση για τα κουνούπια σε κλειστό χώρο;

τα υγρά-ταμπλέτες τύπου baygon-teza τα σκοτώνουν ή απλά τα απωθούν;

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καλυτερος τροπος ειναι η ταμπλετα που για 6-7 ωρες τα "ναρκώνει". Το ιδιο και τα υγρα οπου αυξάνεται ο χρόνος ναρκωσης (οσο εχεις υγρό)

Για να τα σκοτώσεις, ψεκάζεις με σπρει για ιπτάμενα και κλείνεις τις πόρτες 5-10 λεπτά (χωρίς να εισαι μεσα βεβαια). Μετα ανοιγεις να αεριστεί ο χώρος και εισαι έτοιμος, ΑΡΚΕΙ να εχεις σίτες γιατί αμα αφηνεις ανοιχτά θα μπει νεα "σοδειά" 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, The_Judas είπε

https://www.skroutz.gr/s/18205216/Nedis-Mosquito-Stop-Light-Trap-1W-INKI110CBK1.html

Κάτι σαν και αυτό κάνει τίποτα;

ναι θα κάνει ... κακο στην τσέπη σου.

Επειδή το εχω ψάξει πολύ το θεμα, ειτε θες ειδικές παγιδες που εκπέμπυν CO2, ειτε ταμπλετες/υγρα ή απωθητικά σπρει επανω στα γυμνά σου σημεία. Το πιο αποτελεσματικο overall ειναι οι ταμπλετες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ τρία χρόνια τώρα στο δωμάτιο μου με μπλε λάμπα, αυτή που τα τσιτσιρίζει, την βγάζω και είμαι υπερευχαριστημένος

Αφήνω τα φώτα σβηστά, παίζει μόνο η τηλεόραση/υπολογιστής, ανάβω την λάμπα και μέσα σε μισή ώρα τα έχει καθαρίσει όλα. Για κάποιο λόγο πηγαίνουν και μύγες και πεταλούδες.

Το μόνο πρόβλημα είναι αυτό το σκάσιμο που κάνει όταν την αγγίζει κουνούπι που είναι πολλές φορές δυνατό και μου κόβεται η χολή και επίσης μυρίζει καμένο κάθε φορά που ψήνει κουνούπι για λίγα δευτερόλεπτα..

Αν είναι κάποιος την επιλέξει να μην πάρει τσίπικο μοντέλο!

Για παράδειγμα αυτή στο λινκ δεν έκανε τίποτα

https://www.skroutz.gr/s/15154173/InnovaGoods-KL-1500.html

Μια άλλη (όχι επαγγελματική-τεράστια) λίγο μεγαλύτερη που έχω, με 2 λάμπες και χοντρότερα σύρματα μέσα δεν αφήνει τίποτα

Επεξ/σία από aggelos87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aggelos87 είπε

Εγώ τρία χρόνια τώρα στο δωμάτιο μου με μπλε λάμπα, αυτή που τα τσιτσιρίζει, την βγάζω και είμαι υπερευχαριστημένος

Αφήνω τα φώτα σβηστά, παίζει μόνο η τηλεόραση/υπολογιστής, ανάβω την λάμπα και μέσα σε μισή ώρα τα έχει καθαρίσει όλα. Για κάποιο λόγο πηγαίνουν και μύγες και πεταλούδες.

Το μόνο πρόβλημα είναι αυτό το σκάσιμο που κάνει όταν την αγγίζει κουνούπι που είναι πολλές φορές δυνατό και μου κόβεται η χολή και επίσης μυρίζει καμένο κάθε φορά που ψήνει κουνούπι για λίγα δευτερόλεπτα..

Αν είναι κάποιος την επιλέξει να μην πάρει τσίπικο μοντέλο!

Για παράδειγμα αυτή στο λινκ δεν έκανε τίποτα

https://www.skroutz.gr/s/15154173/InnovaGoods-KL-1500.html

Μια άλλη (όχι επαγγελματική-τεράστια) λίγο μεγαλύτερη που έχω, με 2 λάμπες και χοντρότερα σύρματα μέσα δεν αφήνει τίποτα

ποια 'λάμπα\ έχεις πάρει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, The_Judas είπε

ποια 'λάμπα\ έχεις πάρει;

Spoiler

1SOvkP2.jpg

v56J38n.jpg

Δεν την βρίσκω στο skroutz. από ένα τοπικό κατάστημα την είχε πάρει η μάνα μου και δεν έχει ξαναφέρει απο τότε για να πάρω άλλη μια που ήθελα.

Για να πάρεις μια ιδέα το ύψος της είναι 45cm

Είναι πρόσφατα κάπως καθαρισμένη γι αυτό δεν βλέπεις πολλά πτώματα :P

EDIT:

@The_Judas Βρήκα αυτή, διαφορετική μάρκα αλλά εμφανισιακά είναι σχεδόν ίδιες, αναγράφουν και την ίδια ισχύ

https://www.skroutz.gr/s/10355626/Crown-IK-1100.html

Επεξ/σία από aggelos87
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως εννοείς τέτοια.Η συγκεκριμένη δεν αφήνει κανένα ιπτάμενο ζωντανό είχα μία στο παρελθόν αλλά σε εξωτερικό χώρο γιατί έχει πολύ δυνατό φως.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@aggelos87

οι λάμπες αυτές εξοντώνουν υπερ-αποτελεσματικα μυγάκια, μύγες, πεταλουδίτσες και γενικά πετουμενα ΑΛΛΑ εχουν πολύ χαμηλά ποσοστα επιτυχίας στα κουνουπια γιατί τα κουνουπια έλκονται απο διαφορους παραγοντες με κύριο τo CO2. Επισης αναλογα με το ειδος του κουνουπιου ελκονται περισσοτερο η λιγοτερο απο διαφορετικά πραγματα (χρώματα, κινησεις, κλπ) αλλα το ποιο εlκτικό ειναι το co2

Εχω κατά καιρους δοκιμάσει τετοιες λάμπες, ναι μείωσαν λιιιγο το φαινομενο αλλα ετρωγα και τσιμπήματα. Επισης εχω δοκιμασει και αλλες λαμπες που εχουν παλι ενα UV led (αυθεντικό, οχι βαμμένο ασπρο) με μοτέρ αερα που εχεις παρομοια αποτελεσματα σε κουνουπια (στα μυγακια τους αλλαζει την πιστη). Με δυο λογια το κουνουπι θα πέσει θυμα, μονο αν τυχει να περνα απο εκει, οχι οτι θα το τραβήξει απο μακρια. Τον πιο ήσυχο υπνο τον κανω με ταμπλετες και σίτες. 

Θυμαμαι πριν χρόνια που ειχα αγοράσει μια μεγαλη τετοια λάμπα και ειδα το κουνουπι να καθεται πάνω στο πλαστικο σασι. Περιμενα και το κοιτουσα να δω αν θα μπει να ψηθεί (και εγω καμμένος) και μετα απο λιγο πετα και ερχεται προς τα μενα. 🤣

3 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Μήπως εννοείς τέτοια.Η συγκεκριμένη δεν αφήνει κανένα ιπτάμενο ζωντανό είχα μία στο παρελθόν αλλά σε εξωτερικό χώρο γιατί έχει πολύ δυνατό φως.

Αυτές είναι όντως πολύ αποτελεσματικές για οτιδηποτε ιπτάμενο σε εξωτερικό χώρο (στα κουνουπια εχει και παλι χαμηλα ποσοστα), αλλα αμα σου κανουν οι ράβδοι, δυσκολα βρισκεις και σε συμφέρει να παρεις καινουργια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κλειστό χώρο το καλύτερο είναι δοχείο με υγρό που το βάζεις στην πρίζα. Ζαλίζει / απομακρύνει τα κουνούπια σε μεγάλο βαθμό. (Δυστυχώς άμα έχεις τίγρεις είναι πιο ανθεκτικά και σε αυτό)

Το αν είναι πιο αποτελεσματικό το υγρό ή οι ταμπλέτες δεν το ξέρω αλλά και μόνο που τις ταμπλέτες πρέπει να τις αλλάζεις πριν από κάθε χρήση είναι no no από μένα ως μη πρακτικό. Ενώ το υγρό απλά το βάζεις στην πρίζα και ξανασχολείσαι μετά από ενάμισο μήνα που θα τελειώσει

5 ώρες πριν, isay είπε

@aggelos87

οι λάμπες αυτές εξοντώνουν υπερ-αποτελεσματικα μυγάκια, μύγες, πεταλουδίτσες και γενικά πετουμενα ΑΛΛΑ εχουν πολύ χαμηλά ποσοστα επιτυχίας στα κουνουπια γιατί τα κουνουπια έλκονται απο διαφορους παραγοντες με κύριο τo CO2. Επισης αναλογα με το ειδος του κουνουπιου ελκονται περισσοτερο η λιγοτερο απο διαφορετικά πραγματα (χρώματα, κινησεις, κλπ) αλλα το ποιο εlκτικό ειναι το co2

Εχω κατά καιρους δοκιμάσει τετοιες λάμπες, ναι μείωσαν λιιιγο το φαινομενο αλλα ετρωγα και τσιμπήματα. Επισης εχω δοκιμασει και αλλες λαμπες που εχουν παλι ενα UV led (αυθεντικό, οχι βαμμένο ασπρο) με μοτέρ αερα που εχεις παρομοια αποτελεσματα σε κουνουπια (στα μυγακια τους αλλαζει την πιστη). Με δυο λογια το κουνουπι θα πέσει θυμα, μονο αν τυχει να περνα απο εκει, οχι οτι θα το τραβήξει απο μακρια. Τον πιο ήσυχο υπνο τον κανω με ταμπλετες και σίτες. 

Θυμαμαι πριν χρόνια που ειχα αγοράσει μια μεγαλη τετοια λάμπα και ειδα το κουνουπι να καθεται πάνω στο πλαστικο σασι. Περιμενα και το κοιτουσα να δω αν θα μπει να ψηθεί (και εγω καμμένος) και μετα απο λιγο πετα και ερχεται προς τα μενα. 🤣

Αυτές είναι όντως πολύ αποτελεσματικές για οτιδηποτε ιπτάμενο σε εξωτερικό χώρο (στα κουνουπια εχει και παλι χαμηλα ποσοστα), αλλα αμα σου κανουν οι ράβδοι, δυσκολα βρισκεις και σε συμφέρει να παρεις καινουργια

Οπότε καταλήγουμε ότι οι λάμπες αυτές άμα μπει ένα έντομο μέσα το καίνε αποτελεσματικά, αλλά οι πιθανότητες να μπει μέσα ένα κουνούπι είναι ελάχιστες. Άρα δεν δουλεύουν. Αυτήν την εντύπωση έχω και εγώ όταν το έψαχνα και δεν είχα δει ούτε μία καλά κριτική.

Το θέμα όμως είναι πως, απότι λες, έλκονται τρομερά από το CO2. Άμα είναι έτσι γιατί δεν έχει βγάλει κάποια εταιρεία ένα μοντέλο λάμπας που χρησιμοποιεί διοξείδιο ως μέσο προσέλκυσης αντί για φως, άρα να έχει ένα προιόν που δουλεύει πραγματικά, και άρα να χεστεί στο τάληρο? Υποθέτω ότι με το co2 θα είχε ένα πιο ασυνήθιστο αναλώσιμο, αλλά δεν θα μπορούσε να είναι κάτι απλό όπως ένα κουτί σπρέυ σαν τον πεπιεσμένο αέρα?

Επίσης, άμα πάρουμε σαν δεδομένο ότι δουλεύει, πόσο δύσκολο θα ήταν να προσαρμόσουμε μια παροχή co2 μέσα σε μια λάμπα με ιδιοκατασκευή και να σωθούμε εμείς οι δύο τουλάχιστον?

Αλλάζει κάτι στην προσέλκυση όταν μιλάμε συγκεκριμένα για κουνούπια τίγρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Το θέμα όμως είναι πως, απότι λες, έλκονται τρομερά από το CO2. Άμα είναι έτσι γιατί δεν έχει βγάλει κάποια εταιρεία ένα μοντέλο λάμπας που χρησιμοποιεί διοξείδιο ως μέσο προσέλκυσης αντί για φως, άρα να έχει ένα προιόν που δουλεύει πραγματικά, και άρα να χεστεί στο τάληρο? Υποθέτω ότι με το co2 θα είχε ένα πιο ασυνήθιστο αναλώσιμο, αλλά δεν θα μπορούσε να είναι κάτι απλό όπως ένα κουτί σπρέυ σαν τον πεπιεσμένο αέρα?

Επίσης, άμα πάρουμε σαν δεδομένο ότι δουλεύει, πόσο δύσκολο θα ήταν να προσαρμόσουμε μια παροχή co2 μέσα σε μια λάμπα με ιδιοκατασκευή και να σωθούμε εμείς οι δύο τουλάχιστον?

Αλλάζει κάτι στην προσέλκυση όταν μιλάμε συγκεκριμένα για κουνούπια τίγρεις?

Όλα τα κουνουπια (και τα τιγρεις) ελκονται εντονα από το co2 γιατί γενετικά ξέρουν οτι αυτό παράγουν οι οργανισμοι που έχουν αίμα. Απο εκει και πέρα αναλογα με το ειδος κουνουπιου αλλα ελκονται και απο αλλα πράγματα, όπως το φως,  τα εντονα χρώματα και  το υπεριώδες φως.

Υπάρχουν εταίριες που εχουν βγάλει συστήματα που παράγουν co2 αλλά λόγω της φύσης τους εχουν γενικά ακριβά αναλώσιμα. Πχ για εσωτερικους χώρους έχουν μικρά δοχεία που χημικά παραγουν co2, ενω για εξωτερικους χώρους συσκευές που καίνε προπάνιο. Στην Ελλάδα γενικά δεν τα βρίσκεις ευκολα (συσκευές και αναλώσιμα) και αν κάνεις την οικονομική συγκριση με υγρο/ταμπλέτες η διαφορα βγαίνει χαώδης

Κάποιο διάστημα σκεφτόμουν να δοκιμάσω μπουκάλα co2 με μειωτήρα πίεσης (είχα προσβαση σε μπουκάλα λόγω δουλειας) , αλλά τελικά βαρέθηκα, λόγω κουβαλήματος, πατέντες, κλπ. Εβαλα μια ταμπλέτα και τελειωσε.

Τέλος υπάρχει ακομα μια πατέντα που ειναι ο ανεμιστήρας, αλλα δεν ειναι για όλους (δεν εχουν ολη ανοχή σε αέρα). Ο ανεμιστήρας κάνει δυο πραγματα, πρωτον διώχνει το co2 μακρια σου (οποτε το κουνουπι σε ψάχνει αλλου) και δημιουργεί "κακες συνθήκες" πτήσης για τα κουνουπια. Οταν κοιμάμαι μόνος μου (γιατί η καλή παθαίνει σκορβουτο/ιλαρα/πνευμονια/μαγουλάδες ακομα και με αέρα μισου μποφόρ) βαζω ενα δυνατο ανεμιστηρα να με φυσα οριζόντια και κοιμάμαι σαν πουλάκι (απο δροσια και χωρίς κουνουπια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για εσωτερικό χώρο υπάρχουν πράγματα, όπως τα υγρά κλπ. Εδώ είμαστε καλλυμένοι.

Το ζήτημα είναι για έξω, το να μπορέσουμε σε μια περιοχή με πάρα πολλά, να τα εξολοθρεύσουμε έως και μαζικά, για να μειωθεί ο αριθμός τους. Άλλες λύσεις έχουν αποκλειστεί ως μη πρακτικές (όπως φιδάκια κλπ)

Βασικά η λάμπα που τα καίει μάλλον είναι το εύκολο κομμάτι της υπόθεσης αφού κυκλοφορούν τόσες.

Τώρα για co2, παίζει να υπάρχει σε κονσέρβα όπως πχ ο πεπιεσμένος αέρας που φυσάμε το pc?

Δεν ξέρω σε αυτή την φάση αν θα αξίζει οικονομικά αλλά θα ψηνόμουν να το κάνω έστω για δοκιμή μία φορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλη δουλεια κανει το υγρο εντομοαπωθητικο φτανει να κοιταξεις να γραφει στη συσκευασια οτι κανει και για το κουνουπι τιγρης,απο τις ταμπλετες δεν εχω μεινει ευχαριστημενος αλωνιζουν ανενοχλητα,τωρα για τις λαμπες κανουν κι αυτες δουλεια αλλα πρεπει να πεσεις στην περιπτωση να εχει το σωστο μηκος κυματος φωτος αλλιως μαζευει μονο τα μικρα και ανυποψιαστα κουνουπια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποτελεσματικό : https://www.e-jumbo.gr/outdoor-kipos/entomoapothitika/mygoskotostres/mygoskotostra-palami-ble-49-cm_78790

αποτελεσματικό, αγχολυτικό και με σίγουρα αποτελέσματα https://www.skroutz.gr/c/1178/pest_control/f/958563/ilektrikes-raketes.html  (Αυτό το τσκ τσκ είναι απολαυστικότατο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...