Προς το περιεχόμενο
aggelikh88

Repeat hotspot στο σπίτι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας!!! Μετακομισα σε κεντρική περιοχή του Ηρακλείου Κρήτης, και μετά από 3 μήνες αναμονής και αίτηση σε όλες τις εταιρίες τηλεπικοινωνιών για νέα σύνδεση σταθερού και ίντερνετ έχω φάει άκυρο από όλες διότι δεν υπάρχει διαθέσιμο καλώδιο από το ΚΑφαο του ΟΤΕ και όλες οι γραμμές ειναι κατειλημμένες (που ζουμε??)

Έχω λοιπόν αγοράσει με 30 ευρώ μηνιαία συνδρομή από το οτε wifi fon που έχει ένα στην περιοχή ενεργοποιημενο αλλά πρέπει να είμαι στην μπαλκονόπορτα για να έχω ίντερνετ στο κινητό μου . 

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει και να μου πει πως κ αν μπορώ να το κάνω extend και να πιάνω σαν όλους τους ανθρώπους μέσα στο σπίτι με repeater ? Έχω ένα wifi repeater αλλά όταν κάνω τις ρυθμίσεις και πάω να συνδεθώ με πετάει στο site του ΟΤΕ να βάλω τους κωδικούς μου και αλλά μου λέει ότι δεν βρέθηκε. Ενώ αν μπω κανονικά χωρίς το wifi repeater η σελίδα μου ανοίγει κανονικά και μπορώ να κάνω log in με τους κωδικούς .  

Μια μέρα μου είχε δουλέψει κανονικά και είχα σε όλο το σπίτι. Όταν αποσυνδεθηκα δεν τα κατάφερα ξανά. 

Κοινοποιήστε αυτήν την ανάρτηση

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες
36 minutes ago, aggelikh88 said:

Καλημέρα σας!!! Μετακομισα σε κεντρική περιοχή του Ηρακλείου Κρήτης, και μετά από 3 μήνες αναμονής και αίτηση σε όλες τις εταιρίες τηλεπικοινωνιών για νέα σύνδεση σταθερού και ίντερνετ έχω φάει άκυρο από όλες διότι δεν υπάρχει διαθέσιμο καλώδιο από το ΚΑφαο του ΟΤΕ και όλες οι γραμμές ειναι κατειλημμένες (που ζουμε??)

Έχω λοιπόν αγοράσει με 30 ευρώ μηνιαία συνδρομή από το οτε wifi fon που έχει ένα στην περιοχή ενεργοποιημενο αλλά πρέπει να είμαι στην μπαλκονόπορτα για να έχω ίντερνετ στο κινητό μου . 

Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει και να μου πει πως κ αν μπορώ να το κάνω extend και να πιάνω σαν όλους τους ανθρώπους μέσα στο σπίτι με repeater ? Έχω ένα wifi repeater αλλά όταν κάνω τις ρυθμίσεις και πάω να συνδεθώ με πετάει στο site του ΟΤΕ να βάλω τους κωδικούς μου και αλλά μου λέει ότι δεν βρέθηκε. Ενώ αν μπω κανονικά χωρίς το wifi repeater η σελίδα μου ανοίγει κανονικά και μπορώ να κάνω log in με τους κωδικούς .  

Μια μέρα μου είχε δουλέψει κανονικά και είχα σε όλο το σπίτι. Όταν αποσυνδεθηκα δεν τα κατάφερα ξανά. 

μοντελο wifi repeater? τι σου λεει οτι δεν βρεθηκε?

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα poulinos

Το βρίσκει κανονικά είναι tplink 

Το θέμα είναι ότι σαν hotspot πάντα ζητάει να μπεις στην ιστοσελίδα να βάλεις κωδικούς δεν μπορώ δλδ να τους αππθηκευσω κατά την εγκατάσταση του wifi repeater .

Με το repeater με πάει μεν στη σελίδα αλλά μου λέει ότι δεν βρέθηκε και δ822178006_Screenshot_20191015-091608_SamsungInternet.jpg.02680ec669a1fb43c305a997a8afec07.jpgεν μπορω να βαλω τους κωδικους για να εχω ιντερνετ . δες εικόνα.

Επεξ/σία από aggelikh88

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Με Repeater δεν παίζει το Fon, διότι απλά βλέπει 2 συσκευές, μία του Repeater και η άλλη είναι η ασύρματη συσκευή με την οποία θα μπεις στο διαδίκτυο.

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά λογικά αν το repeater (ή άλλο ΑΡ) μπορεί να δουλέψει ως router θα ξεπεράσει αυτό το πρόβλημα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Με Repeater δεν παίζει το Fon, διότι απλά βλέπει 2 συσκευές, μία του Repeater και η άλλη είναι η ασύρματη συσκευή με την οποία θα μπεις στο διαδίκτυο.

Δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά λογικά αν το repeater (ή άλλο ΑΡ) μπορεί να δουλέψει ως router θα ξεπεράσει αυτό το πρόβλημα.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση jkoukos 

Δεν ξέρω πώς έγινε και λειτούργησε 1 ολόκληρη μέρα μέχρι που έφυγα από το σπίτι. οταν ξαναμπήκα δεν με άφηνε με τίποτα. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Πρώτη φορά του ακούω. Αν όντως είχες συνδεθεί με το repeater και μετά όχι, τότε μάλλον είναι ακόμη ένας συνδεδεμένος στο Fon. Μέχρι 2 συνδέσεις επιτρέπει ταυτόχρονα.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
2 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Πρώτη φορά του ακούω. Αν όντως είχες συνδεθεί με το repeater και μετά όχι, τότε μάλλον είναι ακόμη ένας συνδεδεμένος στο Fon. Μέχρι 2 συνδέσεις επιτρέπει ταυτόχρονα.

Δεν νομίζω να ήταν κάποιος άλλος διότι μόλις έκλεινα το wifi repeater με άφηνε να συνδεθώ κανονικά. 

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Αυτό σου λέω. Το Fon επιτρέπει μόνο 2 συνδέσεις.

Αν κάνεις χρήση του repeater, τότε γίνονται 2 συνδέσεις. Μία του repeater και μία της ασύρματης συσκευής σου.

Αν δεν κάνεις χρήση του repeater, τότε γίνεται μόνο μία σύνδεση, αυτή της ασύρματης συσκευής σου.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
On 15/10/2019 at 11:58, aggelikh88 said:

Δεν νομίζω να ήταν κάποιος άλλος διότι μόλις έκλεινα το wifi repeater με άφηνε να συνδεθώ κανονικά. 

δοκιμασε το παραξενες ωρες να δεις.α αν θα σε αφησει να παιξεις

εναλλακτικα δοκιμασε με δυο τηλεφωνα να συνδεθεις την ιδια στιγμη ωστε να δεις αν ειναι αλλος μεσα

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
On 15/10/2019 at 09:18, aggelikh88 said:

Καλημέρα poulinos

Το βρίσκει κανονικά είναι tplink 

Το θέμα είναι ότι σαν hotspot πάντα ζητάει να μπεις στην ιστοσελίδα να βάλεις κωδικούς δεν μπορώ δλδ να τους αππθηκευσω κατά την εγκατάσταση του wifi repeater .

ποιο μοντελο ακριβως ειναι να δουμε αν εχει και δυνατοτητα να κανει και Routing και οχι απλα repeat. και δεν μπορεις να αποθηκευσεις τους κωδικους κατα την εγκατασταση.αλλο πραγμα ο κωδικος για το Fon αλλο πραγμα το να σεταρεις το repeater.

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Καλημέρα σας λοιπόν βρήκα τη λύση προσωρινά μέχρι να βρεθεί κάποια γραμμή να βάλω επιτελους ίντερνετ!! 

Το μοντέλο είναι TPLINK WA860RE. Κατά την εγκατάσταση δεν χρειάζεται κωδικούς εννοείται και όταν το σεταρεις και πας να συνδεθείς σου λέει πατήστε για σύνδεση στο διαδίκτυο όπως όλα τα ΟΤΕ fon hotspot . 

Στη σελίδα όμως που μου άνοιγε αυτοματα με το πατημα στο wifi μου έγραφε "λυπούμαστε η σελίδα που ψάχνετε δεν βρέθηκε " 

Πάνω αριστερά στις επιλογές πάτησα άνοιγμα στο πρόγραμμα περιήγησης και μου άνοιξε η σελίδα από την εφαρμογή μου Samsung internet που χρησιμοποιώ και αμέσως μου έγραψε ότι συνδέθηκε!!! 

Όταν συνδέθηκα την πρώτη φορά είχα ήδη συνδεθεί στο hotspot χωρίς repeater γι'αυτό μου είχε συνδεθεί την άλλη μέρα δεν μπήκε. 

Σας ευχαριστώ πολυ πάντως για τον χρόνο σας !!! 

Επίσης με πήρανε από Nova Και μου είπαν ότι υπάρχουν ιδιόκτητες γραμμές και δεν ενοικιαζουν από ΟΤΕ όπως όλες οι άλλες ισχύει άραγε ? Όταν τους είχα πάρει εγώ και τους είπα ότι έχω φαει ακυρο από όλες τις εταιρίες λόγω ΟΤΕ μου είπαν ότι δεν μπορούν να με βοηθήσουν  !!!

20191026_103051.jpg.090a205ed59674d4022353234fd4b59f.jpg

Σύνδεσμος στην ανάρτηση
On 26/10/2019 at 10:40, aggelikh88 said:

Καλημέρα σας λοιπόν βρήκα τη λύση προσωρινά μέχρι να βρεθεί κάποια γραμμή να βάλω επιτελους ίντερνετ!! 

Το μοντέλο είναι TPLINK WA860RE. Κατά την εγκατάσταση δεν χρειάζεται κωδικούς εννοείται και όταν το σεταρεις και πας να συνδεθείς σου λέει πατήστε για σύνδεση στο διαδίκτυο όπως όλα τα ΟΤΕ fon hotspot . 

Στη σελίδα όμως που μου άνοιγε αυτοματα με το πατημα στο wifi μου έγραφε "λυπούμαστε η σελίδα που ψάχνετε δεν βρέθηκε " 

Πάνω αριστερά στις επιλογές πάτησα άνοιγμα στο πρόγραμμα περιήγησης και μου άνοιξε η σελίδα από την εφαρμογή μου Samsung internet που χρησιμοποιώ και αμέσως μου έγραψε ότι συνδέθηκε!!! 

Όταν συνδέθηκα την πρώτη φορά είχα ήδη συνδεθεί στο hotspot χωρίς repeater γι'αυτό μου είχε συνδεθεί την άλλη μέρα δεν μπήκε. 

Σας ευχαριστώ πολυ πάντως για τον χρόνο σας !!! 

Επίσης με πήρανε από Nova Και μου είπαν ότι υπάρχουν ιδιόκτητες γραμμές και δεν ενοικιαζουν από ΟΤΕ όπως όλες οι άλλες ισχύει άραγε ? Όταν τους είχα πάρει εγώ και τους είπα ότι έχω φαει ακυρο από όλες τις εταιρίες λόγω ΟΤΕ μου είπαν ότι δεν μπορούν να με βοηθήσουν  !!!

οχι δεν ισχυει.ολοι παιρνουν  απο τα καλωδια του οτε.εφοσον δεν υπαρχει απερχομενο  απο Kv/καφαο μεχρι εσενα δεν μπορεις να κανεις τιποτα και ουτε η nova μπορει να κανει κατι.οποιος το ειπε απλα το ειπε μπας και πουλησει συνδεση.κλασσικα πραγματα. οποτε κανεις στον οτε συνεχεια μηπως και φυγει κανενας και μπεις εσυ.αν σου βαλουν μετα πηγαινε σε οποια εταιρεια θες.

εχουν μπλεξει το ιδιοκτητο δικτυο με τα απερχομενα.....

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Τι μαλακιες τότε λένε? Τα νεύρα μου με αυτή την υπόθεση! Σε ευχαριστώ πολύ βρε poulinos πάντως για την ενημέρωση!

Σύνδεσμος στην ανάρτηση

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...

Χρήσιμες πληροφορίες

Με την περιήγησή σας στο insomnia.gr, αποδέχεστε τη χρήση cookies που ενισχύουν σημαντικά την εμπειρία χρήσης.