Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ελαστικών.Τι να επιλέξω;


funkopop

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, rudigarcia222 είπε

 

MICHELIN Energy Saver +

αυτα να βαλεις

εχουν τρελες κριτικες οσο αφορα την αντοχη στο χρονο

Οι κριτικές αναφέρονται στο ότι βγάζουν πολλά χιλιόμετρα όχι ότι αντέχουν πολλά χρόνια. Ο ts αφού κάνει λίγα χιλιόμετρα κάθε χρονο ότι και βάλει θα του κρατήσουν την 4-5ετια ανετοτατα όσο αφορά την φθορά. Αυτό που χρειάζεται είναι κάποιο ελαστικό που οι ιδιότητες του ελαστικού θα έχουν την λιγότερη πτώση στο χρόνο.

Επίσης επειδή κινείται σε δρόμους με λακούβες χωματόδρομους χρειάζεται κάποιο με πιο ενισχυμένο σκελετό -πλαινα να μην πετάξει κανένα καρούμπαλο

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, funkopop είπε

Μέχρι στιγμής είμαι ανάμεσα σε 1) Bridgestone Turanza T005 και 2) Falken Sincera SN832 Ecorun.

Οποιαδήποτε άλλη γνώμη δεκτή😇

Με τα Sincera SN832 Ecorun θα μεινεις πολυ ευχαριστημενος! Το θεμα ειναι οτι και τα falken πηραν πανω..!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα michelin ειναι πολυ καλα ελαστικα αλλα εαν "καβαλας" πεζοδρομια για να παρκαρεις και τετοια τοτε απεφυγετα γιατι ειναι πολυ μαλακα και θα "καρουμπαλιασουν"

Επισης τα dunlop ειναι πολυ καλα αλλα μακρυα απο τα φτηνη σειρα bluresponse. Τα ειχα σε ενα starlet και καθε φορα που εστριβα εκανα το σταυρο μου. Αντιθετως τα maxRT που φοραω εδω και 3 χρονια σε μια celica ειναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.

 

Goodyear EfficientGrip Performance 185/60R14 82H

Bridgestone Turanza T005 185/60R14 82H

Continental ContiPremiumContact 5 185/60R14 82H 

Πιστευω οτι αυτα ειναι απο τις καλυτερες επιλογες. 

Φιλικα Γιαννης

Επεξ/σία από OldJohn
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, OldJohn είπε

Τα michelin ειναι πολυ καλα ελαστικα αλλα εαν "καβαλας" πεζοδρομια για να παρκαρεις και τετοια τοτε απεφυγετα γιατι ειναι πολυ μαλακα και θα "καρουμπαλιασουν"

Επισης τα dunlop ειναι πολυ καλα αλλα μακρυα απο τα φτηνη σειρα bluresponse. Τα ειχα σε ενα starlet και καθε φορα που εστριβα εκανα το σταυρο μου. Αντιθετως τα maxRT που φοραω εδω και 3 χρονια σε μια celica ειναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ.

Goodyear EfficientGrip Performance 185/60R14 82H

Bridgestone Turanza T005 185/60R14 82H

Continental ContiPremiumContact 5 185/60R14 82H 

Πιστευω οτι αυτα ειναι απο τις καλυτερες επιλογες. 

Φιλικα Γιαννης

Ευχαριστώ Γιάννη για τη βοήθεια, ή τα Bridgestone σκέφτομαι να βάλω ή τα Falken Sincera

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φοράω επίσης τα michelin energy saver + 3 γενιές τώρα στο αμάξι μου και στου πατέρα μου. Περίπου κάνω 5000-8000 τον χρόνο. Πριν τα αλλάξω τα είχα πάνω από 6 χρόνια, (ξέρω το τερμάτισα) χρήση παντού αρκετά και σε λακκούβες χωματοδρομους και τέτοια ενώ έτυχε πολλές φορές να το παρκάρω σε πεζοδρόμια μισό. Φθορά είχε ελάχιστη όσο παρανοϊκο και νά ακούγεται. Επίσης αυτό με τα καρούμπαλα είναι αστείο αν δεν κοπανησεις με δύναμη σε σημείο δεν θα βγάλει καρούμπαλο ένα λάστιχο ΑΑΑ ποιότητας.

 

Για συνθήκες κρατήματα και τέτοια δεν είμαι σουμαχερ αλλά προσέχω, σε δεκάδες καταστάσεις που έτυχε απότομο φραναρισμα σε βροχή η ζεστό οδόστρωμα είχε άριστη συμπεριφορά. 

Δεν διαφημίζω το λάστιχο αναφέρω την άποψή σας μου επειδή τό έχω άνω δεκαετίας και είδα να αναφετεταο στο νήμα . Θα τό πρότεινα σίγουρα αλλά είναι σίγουρος υπάρχουν και από παρόμοιες εταιρείες (Bridgestone/Dunlop /pireli) 

 

Η μόνη συμβουλή μου γιατί το θέμα λάστιχο πάνε σε ένα από τις μάρκες που αναφέρω και μην πας ούτε σε vfm για να γλυτώσεις κάποιο ποσό 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, teddy71 είπε

[...] Ο ts αφού κάνει λίγα χιλιόμετρα κάθε χρονο ότι και βάλει θα του κρατήσουν την 4-5ετια ανετοτατα όσο αφορά την φθορά. Αυτό που χρειάζεται είναι κάποιο ελαστικό που οι ιδιότητες του ελαστικού θα έχουν την λιγότερη πτώση στο χρόνο.

 

Έτσι και αλλιώς τα ελαστικά έχουν ημερομηνία "λήξης", και πρέπει να αλλάζονται στα 4 (μέγιστο 6) χρόνια μετά την ημέρα παραγωγής, οπότε δεν έχει τόσο νόημα να ψάχνει ελαστικό που να αντέχει στον χρόνο... Είναι ποιο σημαντικό να σιγουρευτεί ότι θα βάλει "φρέσκα" ελαστικά και όχι παλιό στοκ που θα "λήξει" σε 1-2 χρόνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Whargoul είπε

Έτσι και αλλιώς τα ελαστικά έχουν ημερομηνία "λήξης", και πρέπει να αλλάζονται στα 4 (μέγιστο 6) χρόνια μετά την ημέρα παραγωγής, οπότε δεν έχει τόσο νόημα να ψάχνει ελαστικό που να αντέχει στον χρόνο... Είναι ποιο σημαντικό να σιγουρευτεί ότι θα βάλει "φρέσκα" ελαστικά και όχι παλιό στοκ που θα "λήξει" σε 1-2 χρόνια.

Πρέπει να τσεκάρω και την ημερομηνία παραγωγής τους ;😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από την χρήση.

Σε γενικές γραμμές δεν είναι καλό να κρατάμε λάστιχα 4ετία ή 5ετία. Μπορεί να μην υπάρχει εμφανής φθορά, να έχουν πέλμα κλπ αλλά είναι ξεκάθαρα"καμένα"

Εμένα (που οδηγώ 30+ χρόνια) το καλύτερο λάστιχο με διαφορά ήταν μια 4άδα  Pirelli cinturato (δε θυμάμαι ακριβώς έκδοση) προ 7ετίας αλλά κράτησαν μόνο 2 χρόνια - 30.000 χλμ περίπου. Τα είχα βάλει άνοιξη και σε 2 χρόνια ... και κάτι με τις πρώτες βροχές τρόμαξα τόσο που πήγα αμέσως κι άλλαξα.

Α:ν το "κοπανάς" σε λακούβες...σε κράσπεδα και πεζοδρόμια μην βάλεις Dunlop - MIchelin - Continental...πήγαινε σε Ηankok - Bridgestone.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματια κ στα hankook. Τα εβαλα προσφατα σε ενα bmw cabrio σαν μια επωνυμη κ φτηνη επιλογη κ ηταν μια ευχαριστη εκπληξη. Πολυ καλο κρατημα αλλα αυτο που μου αρεσε πιο πολυ ηταν η μαλακη γομα τους. Περναει πολυ πιο ανετα τις λακουβες απο τα προηγουμενα continental που ειχα (αυτο φυσικα οφειλεται κ στο γεγονος οτι τα παλια ηταν 6ετιας ενω τα hankook ειναι του 2019). Τωρα, το ποσο θα κρατησουν, δν το γνωριζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, funkopop είπε

Πρέπει να τσεκάρω και την ημερομηνία παραγωγής τους ;😅

Βρίσκεται πάνω στα ελαστικά για σκοπούς επιθεωρήσεων κλπ. Κάπου γράφει ένα DOT και μετά (από κάτω ή δίπλα) ένα κωδικό. Τα τελευταία 4 ψηφία, συνήθως είναι και κυκλωμένα ή απέχουν λίγο για να ξεχωρίζουν, είναι η εβδομάδα και χρόνος παραγωγής. Ουσιαστικά σε ενδιαφέρουν τα τελευταία 2.

Αλλά ναι. Καλό είναι να την κοιτάζουμε όταν κάνουμε μια αλλαγή γιατί αρκετοί προσπαθούν να ξεστοκάρουν σε άτομα που δεν γνωρίζουν 1-2 πράγματα. Ειδικά οι αγοραστές που βάζουν μεταχειρισμένα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Whargoul είπε

Βρίσκεται πάνω στα ελαστικά για σκοπούς επιθεωρήσεων κλπ. Κάπου γράφει ένα DOT και μετά (από κάτω ή δίπλα) ένα κωδικό. Τα τελευταία 4 ψηφία, συνήθως είναι και κυκλωμένα ή απέχουν λίγο για να ξεχωρίζουν, είναι η εβδομάδα και χρόνος παραγωγής. Ουσιαστικά σε ενδιαφέρουν τα τελευταία 2.

Αλλά ναι. Καλό είναι να την κοιτάζουμε όταν κάνουμε μια αλλαγή γιατί αρκετοί προσπαθούν να ξεστοκάρουν σε άτομα που δεν γνωρίζουν 1-2 πράγματα. Ειδικά οι αγοραστές που βάζουν μεταχειρισμένα.

Τι χρονολογία να εχει δηλαδή;Περσινή ας πούμε ή φετινή;

 

Έτσι από περιέργεια τι τιμές παίζουν Αθήνα;

Εδώ στη Θήβα για falken & brigdestone ,200€...Μου είπε ένας και κάτι άγνωστες μάρκες δεν ρώτησα καν τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, funkopop είπε

Τι χρονολογία να εχει δηλαδή;Περσινή ας πούμε ή φετινή;

Έτσι από περιέργεια τι τιμές παίζουν Αθήνα;

Εδώ στη Θήβα για falken & brigdestone ,200€...Μου είπε ένας και κάτι άγνωστες μάρκες δεν ρώτησα καν τιμή.

1)Φετινή εννοείται. Τώρα πχ αν τα αγοράσεις αύριο και έχουν ημερομηνία παραγωγής πχ Ιούνιο 2019 κλαιν. 

2)Πλέον ρε μαν με το σκρουτζ και τις δεκάδες διαφορετικές μεθόδους παραγγελίας η ενημέρωσης δεν υπάρχει τεράστια διαφορά αν είσαι Αθήνα ή επαρχία. 

3)ειναι πολύ θεωρητικό και ραντομ αυτό που λες, σε κάθε εταιρεία έχει και διαφορετικό μοντέλο δήλ διαφορετικό κωδικό που με τη σειρά του σημαίνει άλλη τιμή άλλο λάστιχο ίδιας εταιρείας. Δες συγκεκριμένα ποιο μοντέλο μάρκας είναι κάνε έλεγχο πόσο παίζει στο ίντερνετ και μετά κρίνεις αν ο μάστορας είναι ακριβός η φθηνός. 

 

 

Και δύο δικα μου. Όπως βλέπω στις πολλές εναλλακτικές απαντήσεις ο καθένας να σου προτείνει άλλη επιλογή για λάστιχα γιατί έχει προσωπική του εμπειρία. Λογικό είναι. Επέλεξε μια τετράδα από τις πέντε έξι γνωστές εταιρείες και μην διστάσεις να πληρώσεις ένα 80ρι παραπάνω. Τα λάστιχα και τα παπούτσια είναι οι πιο σημαντικές αγορές που θα κάνεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν αγορασα το αυτοκινητου μου ειχε απο την μαμα του τα Michelen Energy Saver.

Ενω δεν ειχα καποιο ουσιαστικο παραπονο σε καποια φαση, την ωρα της αλλαγης πηγα σε Bridgestone Turanza. Οχι οτι ειναι ασχημο λαστιχο αλλα ειναι πιο σκληρο και χτυπαει περισσοτερο,πρεπει να εχει πιο σκληρη γομα. Οποτε την επομενη φορα που χρειαστηκαν αλλαγη ξαναπηγα σε Michelen.

Δεν ξερω ακριβως πως γινεται η επιλογη στα ελαστικα σε καθε νεο αμαξι που πουλιεται (τα επιλεγουν οι εδω αντιπροσωποι?Ερχονται ετοιμα φορεμενα απο το εργοστασιο παραγωγης?) αλλα ισως θα ηταν φρονιμοτερο να επιλεγεις διαστασεις και γομες αντιστοιχες με τα λαστιχα που ειχε οταν αγορασες το αυτοκινητο. Μιλαμε για νορμαλ χρηση παντα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...