Προς το περιεχόμενο

Υγρασιόμετρο/Θερμόμετρο με wifi


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

για να παρακολουθείς ενα σπιτι τι περίπου γίνεται, μια χαρά είναι. Στην υγρασία τι 10% πάνω ή κάτω και στη θερμοκρασία 2 βαθμοί απόκλιση, δεν κάνουν διαφορά.

Αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι η μεταβολή στη διάρκεια του χρόνου και για αυτό μια χαρά δουλειά κανουν

Δεν ειναι μονο 2 αλλα πολυ παραπανω.Ειδικα απο τη στιγμη που το θερμομετρο δεν ειναι σε κλωβο ξεκινας μονο απο εκει +- 2.Κακη ακριβεια ειμαστε παλι γυρω στο +-3.Οποτε βλεπεις οτι  στα γρηγορα εχουμε παει +-5 βαθμους .Μετερεωλογος παρατηρητης ημουν στο στρατο  και ενα απο τα χομπι μου ειναι ο καιρος,οποτεξερω τι λεω

Για να τα λεμε σωστα μονο τα θερμομετρα υδραργυρου εχουν 100% ακριβεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 10 βαθμούς διαφορά να έχει, πάλι δεν μας απασχολεί. Όταν το ίδιο θερμόμετρο υπάρχει πάντα στο σπίτι και ξέρω όταν γραφεί 18 βαθμούς ότι κρυώνω, δεν με απασχολεί αν πάρω άλλο που δείχνει 13 ή 30 βαθμούς. Θα ξέρω πάντα, ότι βάσει του θερμομέτρου που έχω, όταν δείξει μια συγκεκριμένη θερμοκρασία , τότε ξέρω ότι θα κρυώνω.

Το ίδιο ισχύει και για τις ζυγαριές. Εφόσον πάντα ζυγίζομαι στην ίδια ζυγαριά, ξέρω αν παίρνω ή αν χάνω. Η ακρίβεια δεν παίζει ρόλο.

Παίζει ρόλο όμως σε συσκευές όπως το πιεσόμετρο όπου βάσει μετρήσεων, δρομολογούνται ενέργειες. Το ίδιο ισχύει και σε θερμόμετρα αν αφορούν, θερμοκήπια κλπ  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα raspberry με dht11 εμένα μια χαρά με βόλεψε, για οικιακή χρήση δεν χρειάζεται κάτι παραπάνω. 

Δεν θα πας να βγάλεις πρόγνωση από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα θερμόμετρο ζήτησε ο άνθρωπος, δεν ζήτησε να γινει μετεωρολόγος

Το κυριότερο για μενα είναι οτι μπορείς να ελέγξεις απομακρυσμένα, απλά και με λιγα χρήματα το χωρο σου.

Εγω πάντως με το sonoff δεν εχω δει αξιόλογες διάφορες που να πεις, αααα λεει μ@ες

πχ τωρα λεει 29 ενα αλλο θερμόμετρο 28, 5 τριχες δηλαδή, μια χαρα τα λεει

Screenshot_2019-10-15-15-42-43-965_com.coolkit.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν αναφέρεσαι στην μπρίζα τοίχου, θεωρώ πως είναι περιοριστική γιατί μένει σταθερή σε μια θέση και δεν μπορείς να συνδέσεις όποια συσκευή θες. Σε αντίθεση με την ασύρματη μπορίζα σούκο εκδοχή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι το καταλαβα ,για αυτο σου ειπα ψαξε για κανα κουπονι οπως της προσφορας που ειχε ανεβασει το μελος .δεν αξιζει στην κανονικη του τιμη προφανως .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, stefanos90_K είπε

Ναι, έχω φτιάξει ένα δικό μου mini σταθμό για να παρακολουθώ.
https://github.com/tsaklidis/home-station

image.png.decbf16381f8679aff192893008c216b.png

grafana2.png

Εαν δεν θέλεις να ασχοληθείς με κατασκευή/προγραμματισμό μπορείς να πάρεις κάτι έτοιμο όπως το Bresser 5 σε 1

Εξαιρετική δουλειά Στέφανε. Ασχολήθηκα και εγώ με την ίδια ακριβώς συνταγή αλλά μετά ήθελα να πετάξω έξω το RPi και να κάνω το σύστημα λίγο πιο αυτόνομο. Προμηθεύτηκα κάποια ESP8266, έπειτα έμπλεξα με τροφοδοσία από μπαταρία 18650 Li-ion και φόρτιση μέσω κυκλώματος TP4056, δοκίμασα λίγο και MQTT. Το σενάριο έχει τα θεματάκια του αλλά αφού ασχολείσαι, δοκίμασέ και αυτά, κάνουν πολύ ενδιαφέρουσα τη φάση.

Sorry για το off-topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, zoranb είπε

Χρησιμοποιεί κανείς Υγρασιόμετρο/Θερμόμετρο στο οποίο να μπορεί να έχει απομακρυσμένη πρόσβαση με wifi?

[11,82€ 21% OFF]SONOFF® TH10 DIY 10A 2200W Smart Home WIFI Wireless Temperature Humidity Thermostat Module APP Remote Control Switch Socket With Si7021 Temperature Humidity Sensor Probe Electronic Accessories & Gadgets from Electronics on banggood.com
https://banggood.app.link/6jRZNZYvO0

Screenshot_2019-10-15-22-43-19-590_com.coolkit.png.41cc4c9712e1d80c0005b62615306c8e.png

Βλέπω ότι έχει ήδη αναφερθεί.

Του έχω βάλει στην τροφοδοσία ένα λαμπάκι led και κανόνα να είναι αναμμένο πάνω από 22 και κάτω από 23 . Έτσι με μια ματιά ξέρω ότι έχω 22 έως 23. Φυσικά βλέπω και με WiFi από οποιαδήποτε.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...