Προς το περιεχόμενο

Ποιότητα τηλεπικοινωνιακού δικτύου σε όλους τους παρόχους


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, ikorolis said:

νομίζω το 30/3 έχει καταργηθεί από την COSMOTE

πλέον υπάρχει το 50/5 - 100/10 - 200/20 VDSL όπου διαλέγεις το interleave ή το fast

υπάρχει η κλασική ADSL "έως" 24/1

και υπάρχει η δράση superfast broadband (sfbb.gr) που σου δίνει "καθαρό" FTTH 100/10 - 200/20

χτες έπαιξα από την κονσόλα xbox one αλλά και από το PC battlefield 4 -1 - V 30-40ms

και δεν σου αλλαζουν το Fast Σε interleave και αναποδα ολοι οι παροχοι διοτι χρεωνεται στον παροχο :P. σε ολες τις περιπτωσεις ειτε vdsl ειτε adsl τα Pings ειναι πανω κατω το ιδιο.στο ftth ναι μπορεις να κανεις πολυ περισσοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

56 λεπτά πριν, poulinos είπε

και δεν σου αλλαζουν το Fast Σε interleave και αναποδα ολοι οι παροχοι διοτι χρεωνεται στον παροχο :P. σε ολες τις περιπτωσεις ειτε vdsl ειτε adsl τα Pings ειναι πανω κατω το ιδιο.στο ftth ναι μπορεις να κανεις πολυ περισσοτερα.

ναι δεν αλλάζει έτσι εύκολα (πιθανή και η χρέωση)

στις οπτικές ίνες επίσης δεν το αλλάζουν.

αυτό με το ping το ανάφερα γιατί μου έκανε εντύπωση πόσο χαμηλό ήταν και στην κονσόλα και στον υπολογιστή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, ikorolis said:

ναι δεν αλλάζει έτσι εύκολα (πιθανή και η χρέωση)

στις οπτικές ίνες επίσης δεν το αλλάζουν.

αυτό με το ping το ανάφερα γιατί μου έκανε εντύπωση πόσο χαμηλό ήταν και στην κονσόλα και στον υπολογιστή

το fast απο το Interleave (adsl /vdsl) οχι σε ftth(δεν υπαρχει) επειδη το εχω κανει σε dslam απο το εποπτικο ειναι ενα κλικ :P.στην κυριολεξια ουτε μισο λεπτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ThReSh είπε

Δεν υπάρχει fastpath/interleaved στο FTTH.

μην ανησυχείς το διαπίστωσα όταν ρώτησα την COSMOTE αν γίνεται να έχω στην FTTH σύνδεση μου Fast Path μου απάντησαν όχι δεν γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, ikorolis said:

μην ανησυχείς το διαπίστωσα όταν ρώτησα την COSMOTE αν γίνεται να έχω στην FTTH σύνδεση μου Fast Path μου απάντησαν όχι δεν γίνεται.

ναι γιατι στην ουσια δεν υπαρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εντωμεταξύ, συναντώ όλο και περισσότερο κόσμο που έχει αγοράσει 50ρι VDSL, στην αρχή έπαιζε σχεδόν καθαρό και με τον καιρό γίνεται υποβάθμιση της γραμμής, λόγω ελλιπούς συντήρησης του δικτύου, και μερικοί έχουν κατέβει και στα 25 και 30 Mbps.

Θέλουμε μετά να πουλήσουμε και μεγαλύτερες ταχύτητες στην Ελλάδα. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με το παρελθόν είναι μεγάλη η βελτίωση. Όσοι λένε το αντίθετο μάλλον δεν θυμούνται καλά.

Η διαφορά όμως είναι ότι την σημερινή ο χρήστης έχει καλομάθει και απαιτεί διαθεσιμότητα 100%. Παλιότερα δεν είχαμε θέμα να περιμένουμε με dial-up ή DSL 1 Mbps. Σήμερα αν πέσει και 1 λεπτό το ιντερνετ όλοι πανικοβάλονται.

Έχουν βέβαια αλλάξει και οι ανάγκες του χρήστη και τον επιχειρήσεων. Σε σχέση με το εξωτερικό είμαστε βέβαια πίσω και χρειάζεται αναβάθμιση. Υπάρχει κόσμος ή κυρίως επιχειρήσεις που παρακαλάνε για μεγαλύτερες ταχύτητες από αυτά που δίνουν οι πάροχοι και σε πολλές περιοχές έχουν μπουκώσει οι γραμμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο αναλύουμε.

Δεν συγκρίνουμε τα 50ρια με τις εποχές που παίζαμε με 2-3. Δεν ξέρω πραγματικά τί έχετε παρακολουθήσει πολλοί. Ξέρετε κανένα δίκτυο τηλεπικοινωνιακού παρόχου που δεν αύξησε ταχύτητες με τα χρόνια;;;;;;;;;;;;;;; Να μάς το πείτε.

Αυτό είναι φυσικό επακόλουθο της ύπαρξης νέων τεχνολογιών και της μείωσης του κόστους σε κάποιες τεχνολογίες μετάδοσης. ΔΕΝ είπε κανείς ότι δεν έρχονται νέες τεχνολογίες με τα χρόνια.

ΑΝΑΛΥΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ.

Όταν κάποιος αγοράζει 50ρι VDSL και παίζει εξαρχής με 50ρι καθαρό για κάποιο διάστημα και μετά αρχίζει η πτώση ποιότητας στο καλώδιο, και αυτό δεν αντικαθίσταται από τον πάροχο και με τον καιρό παίζει με καθαρό 45 > 40 > 35 > 30 > 25 Mbps, είναι σοβαρή απάντηση να λέμε «δεν πειράζει, κάποτε παίζαμε με 2».;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, The_Judas είπε

Σε σχέση με το παρελθόν είναι μεγάλη η βελτίωση. Όσοι λένε το αντίθετο μάλλον δεν θυμούνται καλά.

Η διαφορά όμως είναι ότι την σημερινή ο χρήστης έχει καλομάθει και απαιτεί διαθεσιμότητα 100%. Παλιότερα δεν είχαμε θέμα να περιμένουμε με dial-up ή DSL 1 Mbps. Σήμερα αν πέσει και 1 λεπτό το ιντερνετ όλοι πανικοβάλονται.

Έχουν βέβαια αλλάξει και οι ανάγκες του χρήστη και τον επιχειρήσεων. Σε σχέση με το εξωτερικό είμαστε βέβαια πίσω και χρειάζεται αναβάθμιση. Υπάρχει κόσμος ή κυρίως επιχειρήσεις που παρακαλάνε για μεγαλύτερες ταχύτητες από αυτά που δίνουν οι πάροχοι και σε πολλές περιοχές έχουν μπουκώσει οι γραμμές.

Υπάρχει ποσοτική αύξηση.

- Όμως για ποια βελτίωση στην ποιότητα μπορούμε να μιλάμε, όταν το ίδιο πρόβλημα που είχα στο ADSL, το είχα και στο ADSL2+ το έχω και πάλι στο VDSL 50/5 μέσω Α/Κ;

- Για ποια βελτίωση μπορούμε να μιλάμε όταν με την έλευση της "ευρυζωνικής τηλεφωνίας", επανήλθαν ακουστικά προβλήματα που είχαν χαθεί εδώ και χρόνια, ή εμφανίστηκαν νέα;

- Όσοι πηγαινοερχόμαστε στα άλλα ευρωπαϊκά κράτη και ζούμε σε αυτά κάποια διαστήματα, ξέρουμε πως δεν είμαστε απλώς πίσω σε σχέση με το εξωτερικό, αλλά ότι η ψαλίδα ανοίγει όλο και περισσότερο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ακόμα και τα 150 - 200 μέτρα σάπιου χαλκού  που μεσολαβούν (κατά μέσο όρο) από την κοντινότερη μας καμπίνα μεχρι το σπιτι μας ειναι αρκετά για να κάνουν την ζημιά.  Πολύ περισσότερο για όσους λαμβάνουν υπηρεσίες από ΑΚ οπότε οι αποστάσεις ειναι σημαντικά μεγαλύτερες...  Ο ΟΤΕ βέβαια δεν πρόκεται να επενδύσει σε  νέο χαλκό (λογικό)  οπότε μην περιμένετε βελτίωση

Πάντως και η εσωτερική καλωδίωση στα περισσότερα σπιτι ειναι δράμα και αυτό δεν είναι ευθύνη του παρόχου

Τυχεροί όσοι έχουν fiber to the home ή ζουν σε περιοχές που θα υπάρξει σύντομα διαθεσιμότητα ή εχουν KV σε απόσταση βολής (~50μ)

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όσους πληρώνουν 50ρι και παίρνουν ταχύτητα 20 και 25 και οι «τυχεροί» 30, και όσους πληρώνουν 100ρι και παίρνουν ταχύτητα 60 και 70, και δεν έχουν κάνει ακόμα καταγγελία στην ΕΕΤΤ, τούς θεωρώ αδρανείς ως καταναλωτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 25/10/2019 at 11:16, kostasgr78 said:

Όλοι αυτοί είναι μηχανισμοί διόρθωσης λαθών σε φυσικά μέσα που έχουν θόρυβο, όπως ο χαλκός.

fuckin χαλκος

On 02/11/2019 at 12:23, kostasgr78 said:

Εντωμεταξύ, συναντώ όλο και περισσότερο κόσμο που έχει αγοράσει 50ρι VDSL, στην αρχή έπαιζε σχεδόν καθαρό και με τον καιρό γίνεται υποβάθμιση της γραμμής, λόγω ελλιπούς συντήρησης του δικτύου, και μερικοί έχουν κατέβει και στα 25 και 30 Mbps.

Θέλουμε μετά να πουλήσουμε και μεγαλύτερες ταχύτητες στην Ελλάδα. 😄

επισης στο 90 τις 100 των σπιτιων η καλωδιωση ειναι λαθος.οποτε χανεις και απο εκει παρα πολυ

On 02/11/2019 at 13:30, The_Judas said:

Σε σχέση με το παρελθόν είναι μεγάλη η βελτίωση. Όσοι λένε το αντίθετο μάλλον δεν θυμούνται καλά.

Η διαφορά όμως είναι ότι την σημερινή ο χρήστης έχει καλομάθει και απαιτεί διαθεσιμότητα 100%. Παλιότερα δεν είχαμε θέμα να περιμένουμε με dial-up ή DSL 1 Mbps. Σήμερα αν πέσει και 1 λεπτό το ιντερνετ όλοι πανικοβάλονται.

Έχουν βέβαια αλλάξει και οι ανάγκες του χρήστη και τον επιχειρήσεων. Σε σχέση με το εξωτερικό είμαστε βέβαια πίσω και χρειάζεται αναβάθμιση. Υπάρχει κόσμος ή κυρίως επιχειρήσεις που παρακαλάνε για μεγαλύτερες ταχύτητες από αυτά που δίνουν οι πάροχοι και σε πολλές περιοχές έχουν μπουκώσει οι γραμμές.

γενικα για τις εταιρειες ο μονοδρομος ειναι οπτικη ινα.αν μιλαμε για λιγο μεγαλη εταιρεια. και για αυτο το λογο δεν προκειται να δωσουν vdsl μεμεγαλυτερο Upload>για να συνεχισουν να πουλανε μισθωμενα shdsl,fiber optic κτλ.

On 02/11/2019 at 15:24, kostasgr78 said:

Άλλο αναλύουμε.

Δεν συγκρίνουμε τα 50ρια με τις εποχές που παίζαμε με 2-3. Δεν ξέρω πραγματικά τί έχετε παρακολουθήσει πολλοί. Ξέρετε κανένα δίκτυο τηλεπικοινωνιακού παρόχου που δεν αύξησε ταχύτητες με τα χρόνια;;;;;;;;;;;;;;; Να μάς το πείτε.

Αυτό είναι φυσικό επακόλουθο της ύπαρξης νέων τεχνολογιών και της μείωσης του κόστους σε κάποιες τεχνολογίες μετάδοσης. ΔΕΝ είπε κανείς ότι δεν έρχονται νέες τεχνολογίες με τα χρόνια.

ΑΝΑΛΥΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΔΕΔΟΜΕΝΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ.

Όταν κάποιος αγοράζει 50ρι VDSL και παίζει εξαρχής με 50ρι καθαρό για κάποιο διάστημα και μετά αρχίζει η πτώση ποιότητας στο καλώδιο, και αυτό δεν αντικαθίσταται από τον πάροχο και με τον καιρό παίζει με καθαρό 45 > 40 > 35 > 30 > 25 Mbps, είναι σοβαρή απάντηση να λέμε «δεν πειράζει, κάποτε παίζαμε με 2».;

η πτωση ξεκιναει α.λογω Crosstalk,β.λογω καλωδιακων και προβληματων στον χαλκο.κομμενος ραμμενος 100 φορες απο το 1920.

On 02/11/2019 at 16:24, filipN said:

Υπάρχει ποσοτική αύξηση.

- Όμως για ποια βελτίωση στην ποιότητα μπορούμε να μιλάμε, όταν το ίδιο πρόβλημα που είχα στο ADSL, το είχα και στο ADSL2+ το έχω και πάλι στο VDSL 50/5 μέσω Α/Κ;

- Για ποια βελτίωση μπορούμε να μιλάμε όταν με την έλευση της "ευρυζωνικής τηλεφωνίας", επανήλθαν ακουστικά προβλήματα που είχαν χαθεί εδώ και χρόνια, ή εμφανίστηκαν νέα;

- Όσοι πηγαινοερχόμαστε στα άλλα ευρωπαϊκά κράτη και ζούμε σε αυτά κάποια διαστήματα, ξέρουμε πως δεν είμαστε απλώς πίσω σε σχέση με το εξωτερικό, αλλά ότι η ψαλίδα ανοίγει όλο και περισσότερο...

αν το προβλημα ειναι στο απερχομενο τοτε και vdsl να πας θα ειναι ακομα πιο εντονο το προβλημα. το voip παιζει σωστα αρκει να υπαρχει και σωστος χαλκος.

On 04/11/2019 at 14:28, kostasgr78 said:

Τώρα που άρχισαν οι βροχές, ακούω ιστορίες με 50ρια VDSL που παίζουν και 20.

Κατά τα άλλα «ανάπτυξη» στο τηλεπικοινωνιακό τοπίο.

αυτο ηταν παντα και με Dial up και με adsl.πολυ οξειδωση σε σαπια box σε ανοιχτα box,Σε χωνευτες.και εννοειται ο οτε δεν αλλαζει τιποτα απο αυτα.μεχρι και box χωρις καπακια.

On 04/11/2019 at 16:35, prometheas said:

Ακόμα και τα 150 - 200 μέτρα σάπιου χαλκού  που μεσολαβούν (κατά μέσο όρο) από την κοντινότερη μας καμπίνα μεχρι το σπιτι μας ειναι αρκετά για να κάνουν την ζημιά.  Πολύ περισσότερο για όσους λαμβάνουν υπηρεσίες από ΑΚ οπότε οι αποστάσεις ειναι σημαντικά μεγαλύτερες...  Ο ΟΤΕ βέβαια δεν πρόκεται να επενδύσει σε  νέο χαλκό (λογικό)  οπότε μην περιμένετε βελτίωση

Πάντως και η εσωτερική καλωδίωση στα περισσότερα σπιτι ειναι δράμα και αυτό δεν είναι ευθύνη του παρόχου

Τυχεροί όσοι έχουν fiber to the home ή ζουν σε περιοχές που θα υπάρξει σύντομα διαθεσιμότητα ή εχουν KV σε απόσταση βολής (~50μ)

σε πολλα σπιτι δεν ειναι τοσο το προβλημα η εσωτερικη καλωδιωση αλλα.

α.οι ενωσεις σε box που εχουν οξειδωθει.

β.ολοι εχουν τις καλωδιωσεις στο vdsl οπως ηταν στο adsl δηλαδη με bridge taps οποτε και υπαρχουν θεματα.αλλο τοσο που ο οτε σου δειχνει σε video να κανεις επιστροφη την fxs στο splitter το οποιο τεχνικα ειναι λαθος ασχετα που λειτουργει.

On 04/11/2019 at 17:29, kostasgr78 said:

Εγώ πάντως όσους πληρώνουν 50ρι και παίρνουν ταχύτητα 20 και 25 και οι «τυχεροί» 30, και όσους πληρώνουν 100ρι και παίρνουν ταχύτητα 60 και 70, και δεν έχουν κάνει ακόμα καταγγελία στην ΕΕΤΤ, τούς θεωρώ αδρανείς ως καταναλωτές.

a.υπαρχει minimum που πρεπει να πεσεις πιο κατω για να θεωρηθει βλαβη.β.αν το 100 παιζει 60 κανε καταγγελια.ο παροχος θα σου πει τεχνικη αδυναμια και σε ριχνω σε 50αρι πακετο.και ολα λαδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...