Προς το περιεχόμενο

31% ταχύτερος είναι ο Intel Core i3-10100 από τον Core i3-9100 στο SiSoft SANDRA


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

Ο yannis1 με R3600 είναι υπερ της INTEL και ο άλλος με το 4ο nick που έχει 8700Κ για τον εαυτό του μιλάει υπέρ της AMD.

Δεν μιλαω υπερ κανενος. Το bench που ανεβασε σχολιασα. Στο εν λογω bench στα 5 απο τα 9 games ειναι απο 22 εως 42% μπροστα ο 2600., στα 2 ειναι μπροστα ο 9100 με 10% και στα αλλα ειναι στα ιδια Αμα ακομα επιμενεις οτι ο 9100 ειναι καλυτερος πασο. Απλα το bench στο οποιο βασιζεστε σας βγαζει λαθος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ρε ξεκολλάτε μερικοί fanboys που συνεχίζετε να προσπαθείτε να μας πείσετε ότι πετάει ο γάιδαρος για λίγα fps σε κανα δυο παιχνίδια σε cinebench r15 που μετριέται η ωμή δύναμη του επεξεργαστή ο i3 9100f βγάζει 945 πόντους ενώ ο ryzen 5 2600 1439! δηλαδή μιαμιση φορά τις επιδόσεις του i3.........

ξεκολλάτε γιατί εκτίθεστε άσχημα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, georgepppo είπε

ρε ξεκολλάτε μερικοί fanboys που συνεχίζετε να προσπαθείτε να μας πείσετε ότι πετάει ο γάιδαρος για λίγα fps σε κανα δυο παιχνίδια σε cinebench r15 που μετριέται η ωμή δύναμη του επεξεργαστή ο i3 9100f βγάζει 945 πόντους ενώ ο ryzen 5 2600 1439! δηλαδή μιαμιση φορά τις επιδόσεις του i3.........

ξεκολλάτε γιατί εκτίθεστε άσχημα 

ΑΑΑΑ μάλιστα , στα παιχνίδια που παίζουμε δεν παίζουν ρόλο οι επιδόσεις , στο CB που είναι ένα άχρηστο μετροπρόγραμμα που βασίζεται στα threads (αντε να δεχθώ ότι είναι μια ένδειξη για 2 συγκεκριμένα προγράμματα render) να το κάνουμε κύριο κριτήριο.

Αν θυμάμαι καλά τέτοια "ωμή δύναμη" έβγαζε και η VEGA και στα χαρτιά πέρναγε σαν σταματημένη την 2080ΤΙ ή όχι?

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

ΑΑΑΑ μάλιστα , στα παιχνίδια που παίζουμε δεν παίζουν ρόλο οι επιδόσεις , στο CB που είναι ένα άχρηστο μετροπρόγραμμα που βασίζεται στα threads (αντε να δεχθώ ότι είναι μια ένδειξη για 2 συγκεκριμένα προγράμματα render) να το κάνουμε κύριο κριτήριο.

Αν θυμάμαι καλά τέτοια "ωμή δύναμη" έβγαζε και η VEGA και στα χαρτιά πέρναγε σαν σταματημένη την 2080ΤΙ ή όχι?

Δεν θες να καταλαβεις εσυ αγορι μου....στα παιχνιδια για ποιες διαφορες μιλας για τους λιγους τιτλους με μικρες διαφορες η για τη χαοτικη στα περισσοτερα που τρωει στο κεφαλι ο intel? Επισης στα προγραμματα με rendering οπως 3ds max,inventor και premiere ,after effects κλπ που δουλευω εγω η amd ειναι μονοδρομος και δεν ειναι λιγοι αυτοι που δουλευουν τετοια προγραμματα οσοι φανταζεσαι, οσοι πανε σε κατι καλυτερο απο 6core cpu και δεν το κανουν για το γοητρο ειναι γιατι τους χρειαζεται στη δουλεια γιατι στα παιχνιδια δεν πας σε τοσο δυνατο επεξεργαστη πχ 8-12 core αλλα για δουλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, georgepppo είπε

Δεν θες να καταλαβεις εσυ αγορι μου....στα παιχνιδια για ποιες διαφορες μιλας για τους λιγους τιτλους με μικρες διαφορες η για τη χαοτικη στα περισσοτερα που τρωει στο κεφαλι ο intel? Επισης στα προγραμματα με rendering οπως 3ds max,inventor και premiere ,after effects κλπ που δουλευω εγω η amd ειναι μονοδρομος και δεν ειναι λιγοι αυτοι που δουλευουν τετοια προγραμματα οσοι φανταζεσαι, οσοι πανε σε κατι καλυτερο απο 6core cpu και δεν το κανουν για το γοητρο ειναι γιατι τους χρειαζεται στη δουλεια γιατι στα παιχνιδια δεν πας σε τοσο δυνατο επεξεργαστη πχ 8-12 core αλλα για δουλεια

Συμφωνούμε "αγόρι μου" , απλά να διευκρινίζεις ότι ο AMD είναι ποιο γρήγορος για rendering και ο intel για παιχνίδια. Αν το έλεγες έτσι θα σου έβαζα και αστεράκι.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Συμφωνούμε "αγόρι μου" , απλά να διευκρινίζεις ότι ο AMD είναι ποιο γρήγορος για rendering και ο intel για παιχνίδια. Αν το έλεγες έτσι θα σου έβαζα και αστεράκι.

Μα δεν ειναι ρε φιλε ο 9100 πανω απο 2600. Που τα ειδατε αυτα θα ηθελα να ξερα αληθεια....ο 7600k (που ειναι καλυτερος του 9100) κλοκαρισμενος στο θεο και ειναι πισω. Ο 9100 που να παει? Ναι υπαρχουν καποια παιχνιδια απο το 2015 που τρεχουν σε 1 thread (σαν το arma ας πουμε) που ειναι 10% πανω ο 9100. Στα υπολοιπα, ολα παιχνιδια του 2018 - 2019 δεν ειναι καν κοντα. Αφου το video που οι ιδιοι ανεβασατε το δειχνει......εχει κατι διαφορες 20 εως 40% που ειναι χαωδης, τι συζηταμε αληθεια..

Επεξ/σία από Ryzenlake
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Μα δεν ειναι ρε φιλε ο 9100 πανω απο 2600. Που τα ειδατε αυτα θα ηθελα να ξερα αληθεια....ο 7600k (που ειναι καλυτερος του 9100) κλοκαρισμενος στο θεο και ειναι πισω. Ο 9100 που να παει? Ναι υπαρχουν καποια παιχνιδια απο το 2015 που τρεχουν σε 1 thread (σαν το arma ας πουμε) που ειναι 10% πανω ο 9100. Στα υπολοιπα, ολα παιχνιδια του 2018 - 2019 δεν ειναι καν κοντα. Αφου το video που οι ιδιοι ανεβασατε το δειχνει......εχει κατι διαφορες 20 εως 40% που ειναι χαωδης, τι συζηταμε αληθεια..

Εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο , ψάξε τα μνμ μου.  Εγώ είπα να διευκρινίζουμε αν εννοούμε gaming.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Εγώ δεν είπα κάτι τέτοιο , ψάξε τα μνμ μου.  Εγώ είπα να διευκρινίζουμε αν εννοούμε gaming.

Δεν το ειπες, αλλα εκανες like σε αυτον που το ειπε οποτε φανταζομαι συμφωνεις μαζι του. 


Οσον αφορα τον 10100, λογικα αναλογα τα ρολογια θα ειναι πανω απο 2600, αφου μιλαμε για i7 sky / kaby ουσιαστικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Δεν το ειπες, αλλα εκανες like σε αυτον που το ειπε οποτε φανταζομαι συμφωνεις μαζι του. 


Οσον αφορα τον 10100, λογικα αναλογα τα ρολογια θα ειναι πανω απο 2600, αφου μιλαμε για i7 sky / kaby ουσιαστικα.

Προσωπικά κάνω like ακόμη και αν δεν συμφωνώ με κάποιον πλήρως. Οσον αφορά τον Ι3 10100 , θα τον συγκρίνουμε όταν βγει στην αγορά γιατί προφανώς και η AMD θα απαντήσει κάπως ώστε να είναι ανταγωνιστική. Αλλωστε στα μετροπρογράμματα δεν δίνω σημασία , πάντα ρωτάω τον ενδιαφερόμενο ποια παιχνίδια ή προγράμματα θα τρέχει για να δούμε ποια λύση είναι καλύτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα βρε βρε τι μου θυμίζει...

Μια εποχή που η AMD που δεν μπορούσε να προχωρήσει τεχνολογικά αύξανε τους πυρήνες, τη συχνότητα κτλ και έτσι ήρθαν οι Bulldozer.

Μπράβο Intel δεν το περίμενα να φτάσεις εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, ssd93 είπε

Χαχαχα βρε βρε τι μου θυμίζει...

Μια εποχή που η AMD που δεν μπορούσε να προχωρήσει τεχνολογικά αύξανε τους πυρήνες, τη συχνότητα κτλ και έτσι ήρθαν οι Bulldozer.

Μπράβο Intel δεν το περίμενα να φτάσεις εκεί.

Οι bulldozer ήταν λουκούμι για render , compiling , σόμπες φυσικά , αλλά στα λεφτά που έκαναν χτυπούσαν άνετα τον τότε i3 .

Αναγκάστηκε τότε η Intel και μας πέταξε ξεροκόμματο με τον Pentium  που του έδωσε hyperthreading (Best Buy για τα λεφτά του) 

Θελω να καταλήξω ότι τουλάχιστον η AMD τα πουλούσε σε τίμιες τιμές (με FX 6300 λουκούμι) , αλλά δε βλέπω μέχρι τώρα την Intel να κάνει κάνει αντίστοιχο . Μακάρι ο 10100 να γίνει Best Buy (αν εξαιρέσουμε το ότι το chipset θα το αλλάξει κλασσικά σε 1 χρόνο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Συμφωνούμε "αγόρι μου" , απλά να διευκρινίζεις ότι ο AMD είναι ποιο γρήγορος για rendering και ο intel για παιχνίδια. Αν το έλεγες έτσι θα σου έβαζα και αστεράκι.

Από πότε μερικά fps παραπάνω σε ΟΡΙΣΜΕΝΑ παιχνίδια κάνουν καλύτερη την intel;

Το tdp 120+(intel) vs 65(amd) δεν μετράει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, votkeiros είπε

Από πότε μερικά fps παραπάνω σε ΟΡΙΣΜΕΝΑ παιχνίδια κάνουν καλύτερη την intel;

Το tdp 120+(intel) vs 65(amd) δεν μετράει;

1) Συνήθως κοιτάζουμε στα δημοφιλέστερα top10 ποιος είναι ποιο μπροστά στα περισσότερα

2) Τι σόι εξυπνάδα είναι αυτή περι TDP , η INTEL και η AMD έχουν cpu με όλων των ειδών τα TDP και η ιντελ έχει πολλά μοντέλα με 65W.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

1) Συνήθως κοιτάζουμε στα δημοφιλέστερα top10 ποιος είναι ποιο μπροστά στα περισσότερα

2) Τι σόι εξυπνάδα είναι αυτή περι TDP , η INTEL και η AMD έχουν cpu με όλων των ειδών τα TDP και η ιντελ έχει πολλά μοντέλα με 65W.

Δεν μπορείς να συγκρίνεις cpu με 65w tdp με ένα 100w tdp. Μάντεψε πιο πιθανώς να έχει μεγαλύτερα ρολόγια και να έχει έως 10 fps παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...