Προς το περιεχόμενο

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ: ΟΡΚΩΤΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ/ΕΛΕΓΚΤΗΣ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει ιδιαιτερότητες αυτή η δουλειά. Είσαι συνεχώς σε διαφορετικές εταιρίες/πελάτες , επικοινωνεις συνεχώς με διαφορετικούς ανθρώπους και είσαι υποχρεωμένος για να μείνεις στο κλάδο να διαβάζεις συνεχώς. Το διάβασμα δε πρέπει να περιοριζεται στο ACCA/ACA Αλλά και σε ευρύ φάσμα IFRS, ΕΛΠ , φορολογικοί νόμοι.

Επίσης έχει σημασία η ηλικία που θα ξεκινήσεις. Αν ξεκινήσεις στα 30 είναι δύσκολα τα πράγματα.

Επεξ/σία από leoroni92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 156
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, leoroni92 είπε

Έχει ιδιαιτερότητες αυτή η δουλειά. Είσαι συνεχώς σε διαφορετικές εταιρίες/πελάτες , επικοινωνεις συνεχώς με διαφορετικούς ανθρώπους και είσαι υποχρεωμένος για να μείνεις στο κλάδο να διαβάζεις συνεχώς. Το διάβασμα δε πρέπει να περιοριζεται στο ACCA/ACA Αλλά και σε ευρύ φάσμα IFRS, ΕΛΠ , φορολογικοί νόμοι.

Επίσης έχει σημασία η ηλικία που θα ξεκινήσεις. Αν ξεκινήσεις στα 30 είναι δύσκολα τα πράγματα.

νομίζω ότι εδώ είσαι λάθος. Ξέρω παιδιά που έκαναν το CPA στα 32 και στα 33. αν το εννοεις απο την αποψη επειδη το ACCA ειναι χρονοβόρο και πολλά έτη ναι θα συμφωνήσω. αλλά το CPA που είναι 1,5 έτους δεν έχεις θέμα ότι ηλικία και να το κάνεις. Το ότι έχει ιδιαιτερότητες ναι ισχύει. Γι αυτό επιλέγεις πριν το κάνεις... Πολλά ταξίδια, πολλές θυσίες και γενικά έχει αρκετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, m.gial είπε

νομίζω ότι εδώ είσαι λάθος. Ξέρω παιδιά που έκαναν το CPA στα 32 και στα 33. αν το εννοεις απο την αποψη επειδη το ACCA ειναι χρονοβόρο και πολλά έτη ναι θα συμφωνήσω. αλλά το CPA που είναι 1,5 έτους δεν έχεις θέμα ότι ηλικία και να το κάνεις. Το ότι έχει ιδιαιτερότητες ναι ισχύει. Γι αυτό επιλέγεις πριν το κάνεις... Πολλά ταξίδια, πολλές θυσίες και γενικά έχει αρκετά

Δε λέω ότι είναι αδύνατο αλλά ότι είναι πολύ δύσκολο να το καταφέρεις. Ναι αναφερόμουν στο acca που αν κοπεις 2-3 φορές σε μάθημα,  συνήθως το παρατουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, leoroni92 είπε

Δε λέω ότι είναι αδύνατο αλλά ότι είναι πολύ δύσκολο να το καταφέρεις. Ναι αναφερόμουν στο acca που αν κοπεις 2-3 φορές σε μάθημα,  συνήθως το παρατουν.

ε γιατί νομίζεις ότι όλοι πάνε μέσω μεταπτυχιακών. Για να κυνηγήσουν τις απαλλαγές που δίνουν για το ACCA κα ινα δώσουν μόνο 4 μαθήματα. κορόιδα είναι?> Γι αυτό επιβιώνει το 50%. Απλά θέλει θυσίες. Εγώ με αυτά που διάβασα καλύτερα να μέινω λογίστρια μέχρι να δω τι θα κάνω. 

 

ΑΝ και ξαναλέω το CPA ΕΊΝΑΙ ΠΟλύ πιο εύκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, rg550 είπε

 

 Ο Λογιστής και ο Ορκωτός Ελεγκτής Λογιστής είναι διαφορετικά επαγγέλματα που δραστηριοποιούνται στον ίδιο κλάδο.  

ακριβώς, δεν έχει ιδιαίτερη σχέση η μία δουλειά με την άλλη, απλά κάπου συναντιούνται (και ακούμε ηλίθιες ερωτήσεις όπως γιατί μένουν ανοικτές οι πιστωτικές κάρτες.. ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας για actuary, στην συνέχεια να πας για cfa και τέλος για την τρέλα πάρε και το acca...3 απλουστατες πιστοποιησεις...

μετά από όλα αυτά θα μπορείς να πας να ανοίξεις ένα σουβλατζίδικο και θα βγάζεις τα λεφτά της ζωής σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω καμια σχεση με το αντικειμενο του λογιστη ή του ορκωτου λογιστη, εχω ομως πολυ καλο φιλο ο οποιος προσπαθει να γινει ορκωτος λογιστης και απασχολειται σε πολυ γνωστη πολυεθνικη εταιρεια του Finance και του accounting στην Ελλαδα.
Στην αρχη ηταν υπερβολικα ενθουσιασμενος πριν ξεκινησει την δουλεια, η πραγματικοτητα ομως αυτο το διαστημα που εργαζεται εκει ειναι εντελως διαφορετικη απο οσο μου μεταφερει.
Βαρυ ωραριο που δε τηρειται σχεδον ποτε, ο μισθος ειναι μετριος για πολυεθνικη εταιρεια τετοιου βεληνεκους και μεγεθους και για ατομα που εχουν λιωσει στα θρανια και στο διαβασμα με πτυχια και μεταπτυχιακα, το management ειναι καθαρα ελληνικης νοοτροπιας παρολου του μεγεθους και του πολυεθνικου χαρακτηρα της εταιρειας. Προοπτικες για εξελιξη κλπ δε γνωριζω αν υπαρχουν, ουτε γνωριζω αν θα του χρηματοδοτησουν το ACCA, το οποιο ο φιλος θελει πολυ να κανει.
Ο φιλος ειναι κατα της μετακομισης στο εξωτερικο για δικους του λογους που δε γνωριζω και θα ηθελε να αναπτυχθει και να ασχοληθει με το audit - ορκωτος λογιστης (δε γνωριζω αν ειναι το ιδιο ή οχι, με συχγωρειτε αλλα δεν ειμαι του επαγγελματος) και η πραγματικοτητα στην εταιρεια αυτη ειναι πολυ διαφορετικη απο αυτο που περιμενε... 

Μαλιστα επιμενει οτι και στο εξωτερικο στο αντιστοιχο κομματι επικρατουν οι ιδιες εργασιακες συνθηκες και η μη τηρηση ωραριου και η μεγαλη πιεση στη δουλεια, φυσικα με πολυ καλυτερες απολαβες, κατι που δε γνωριζω και θα ηθελα καποιος φιλος που εργαζεται σαν ορκωτος λογιστης στο εξωτερικο να επιβεβαιωσει ή να διαψευσει αν μπορει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι να σας πω. Ο καθένας έχει τη γνώμη του. Από άλλους ακούω ότι στις ελεγκτικές δεν είναι καλά και από άλλους ότι είναι πολύ καλά. Ο καθένας έχει τη γνώμη του. Σήμερα το πρωί μίλουσα με φίλη που είναι στη Deloitte Θεσσαλονίκης και μου είπε ότι είναι πολύ καλά , ωράριο 10-7 , μια ώρα διάλειμμα, καθόλου πιεστικό εργασιακό περιβάλλον και φεύγουν στην ώρα τους. Βέβαια μισθός 546 ευρώ αλλά αυτό είναι άλλο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, m.gial είπε

Tι να σας πω. Ο καθένας έχει τη γνώμη του. Από άλλους ακούω ότι στις ελεγκτικές δεν είναι καλά και από άλλους ότι είναι πολύ καλά. Ο καθένας έχει τη γνώμη του. Σήμερα το πρωί μίλουσα με φίλη που είναι στη Deloitte Θεσσαλονίκης και μου είπε ότι είναι πολύ καλά , ωράριο 10-7 , μια ώρα διάλειμμα, καθόλου πιεστικό εργασιακό περιβάλλον και φεύγουν στην ώρα τους. Βέβαια μισθός 546 ευρώ αλλά αυτό είναι άλλο θέμα

10 - 7 ωραριο ηδη δε μιλαμε για 8ωρο λοιπον... Τωρα για τα 546 ευρω μισθο, σε τεραστια πολυεθνικη εταιρεια, απλα ουδεν σχολιο 😶 
Δε νομιζω η Deloitte σε αλλες χωρες της Ευρωπης να δινει τετοιους μισθους παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, merkon είπε

10 - 7 ωραριο ηδη δε μιλαμε για 8ωρο λοιπον... Τωρα για τα 546 ευρω μισθο, σε τεραστια πολυεθνικη εταιρεια, απλα ουδεν σχολιο 😶 
Δε νομιζω η Deloitte σε αλλες χωρες της Ευρωπης να δινει τετοιους μισθους παντως

E πόσες ώρες ρε παιδιά θέλετε να δουλεύουν δηλ΄πατε καλά. 10-7 ωράριο, με μια ωρα διάλλειμα και σε καλό εργασιακό περιβάλλον? Δηλ κατι 12ωρα και 14 ωρα που ακουω μαλλον ειναι ψεματα. Για το μισθο θα συμφωνησω. Αλλά προσαρμόζονται στην εκάστοτε νοσομοθεσία και το εκμεταλλεύονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, m.gial είπε

E πόσες ώρες ρε παιδιά θέλετε να δουλεύουν δηλ΄πατε καλά. 10-7 ωράριο, με μια ωρα διάλλειμα και σε καλό εργασιακό περιβάλλον? Δηλ κατι 12ωρα και 14 ωρα που ακουω μαλλον ειναι ψεματα. Για το μισθο θα συμφωνησω. Αλλά προσαρμόζονται στην εκάστοτε νοσομοθεσία και το εκμεταλλεύονται

Συγνωμη αλλα το να δουλευει καποιος αυστηρως 8ωρο γιατι κανει εντυπωση;
Εκει μας εχουν καταντησει, να λεμε παλι καλα που εχουμε δουλεια και ας ειναι και 10ωρο και ας ειναι ο μισθος ψιχουλα...

Επεξ/σία από merkon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, merkon είπε

Συγνωμη αλλα το να δουλευει καποιος αυστηρως 8ωρο γιατι κανει εντυπωση;
Εκει μας εχουν καταντησει, να λεμε παλι καλα που εχουμε δουλεια και ας ειναι και 10ωρο...

Εγώ άλλο σου λεω. Άκουσα και διάβασα από όλους εδώ μέσα ότι όταν δουλεύεις στις μεγάλες πολυεθνικές και ελεγκτικές εταιρείες, το ωράριο είναι βασανιστικό και υπάρχει τεράστια πίεση. Διάβασα για 12-14 ωρες τη μερα ειδικα αν είσαι ορκωτός λογιστής. Όσους ρώτησα στην έξω ζωή, μου είπαν ότι δεν υφίστανται τέτοιο ωράριο καθώς τόσες ώρες απαγορεύονται να τους κρατήσουν. Πίεση το ότι υπάρχει υπάρχει. Κανείς δεν το αναιρεί αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, m.gial είπε

Εγώ άλλο σου λεω. Άκουσα και διάβασα από όλους εδώ μέσα ότι όταν δουλεύεις στις μεγάλες πολυεθνικές και ελεγκτικές εταιρείες, το ωράριο είναι βασανιστικό και υπάρχει τεράστια πίεση. Διάβασα για 12-14 ωρες τη μερα ειδικα αν είσαι ορκωτός λογιστής. Όσους ρώτησα στην έξω ζωή, μου είπαν ότι δεν υφίστανται τέτοιο ωράριο καθώς τόσες ώρες απαγορεύονται να τους κρατήσουν. Πίεση το ότι υπάρχει υπάρχει. Κανείς δεν το αναιρεί αυτό.

Εξαρταται το αντικειμενο της πολυεθνικης εταιρειας, την ιδια την εταιρεια και την χωρα στην οποια αναφερομαστε υποθετω... 
Με ελεγκτικες εταιρειες ετσι ακουγεται απο τον κοσμο που δουλευει εκει, πολυ πιεση, ωραριο που δεν τηρειται, μη πληρωμη υπερωριων κλπ. Τουλαχιστον ο φιλος μου και αλλοι γνωστοι που εργαζονται σε τετοιες εταιρειες στην Ελλαδα, αυτα μου εχουν αναφερει.
Τωρα οσον αφορα στις ιδιες εταιρειες αλλα στα παραρτηματα τους στο εξωτερικο, εκει δε γνωριζω την κατασταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, m.gial είπε

Tι να σας πω. Ο καθένας έχει τη γνώμη του. Από άλλους ακούω ότι στις ελεγκτικές δεν είναι καλά και από άλλους ότι είναι πολύ καλά. Ο καθένας έχει τη γνώμη του. Σήμερα το πρωί μίλουσα με φίλη που είναι στη Deloitte Θεσσαλονίκης και μου είπε ότι είναι πολύ καλά , ωράριο 10-7 , μια ώρα διάλειμμα, καθόλου πιεστικό εργασιακό περιβάλλον και φεύγουν στην ώρα τους. Βέβαια μισθός 546 ευρώ αλλά αυτό είναι άλλο θέμα

Μηπως ειναι γραμματέας ή κάτι τέτοιο;Πολύ λίγα τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Μηπως ειναι γραμματέας ή κάτι τέτοιο;Πολύ λίγα τα χρήματα.

οχι ειναι assistant auditor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...