Προς το περιεχόμενο

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ: ΟΡΚΩΤΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ/ΕΛΕΓΚΤΗΣ


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω δύο πολύ καλούς φίλους που ήταν σε μεγάλη εταιρεία ορκωτοί, 1500ε έπαιρναν Θεσσαλονίκη, πήγανε Αθήνα στα 2500ε,  4-5 χρόνια άντεξαν και έφυγαν εξωτερικό επειδή βαρουσαν 12ωρα και Σάββατο και εκτός έδρας και τα τελευταία 2 χρόνια τους είχαν κόψει και τις καλοκαιρινές διακοπές χωρίς προειδοποίηση τελευταία στιγμή. Τώρα τρίσευτυχισμένοι Βρυξέλλες με καλύτερο μισθό, 7ωρο, εταιρικά αυτοκίνητα με απεριόριστες βενζίνες, σε σχεδόν διαφορετικό τομέα εργασίας. 

Το Burnout θα είναι φίλος σου δυστυχώς. 

Επεξ/σία από sakatema
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 156
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεπτά πριν, sakatema είπε

Έχω δύο πολύ καλούς φίλους που ήταν σε μεγάλη εταιρεία ορκωτοί, 1500ε έπαιρναν Θεσσαλονίκη, πήγανε Αθήνα στα 2500ε,  4-5 χρόνια άντεξαν και έφυγαν εξωτερικό επειδή βαρουσαν 12ωρα και Σάββατο και εκτός έδρας και τα τελευταία 2 χρόνια τους είχαν κόψει και τις καλοκαιρινές διακοπές χωρίς προειδοποίηση τελευταία στιγμή. Τώρα τρίσευτυχισμένοι Βρυξέλλες με καλύτερο μισθό, 7ωρο, εταιρικά αυτοκίνητα με απεριόριστες βενζίνες, σε σχεδόν διαφορετικό τομέα εργασίας. 

Το Burnout θα είναι φίλος σου δυστυχώς. 

Μια χαρά... Αφού άντεξαν και τόσο πάλι καλά. Είναι ήρωες. από εκεί και πέρα όπως έγραψα και σε προηγούμενα ποστ, γνωρίζω λογιστές εδώ στην Ελλάδα που και καλύτερη ζωή κάνουν, και καλύτερο ωράριο και καλύτερο μισθό παίρνουν από ορκωτούς λογιστές οι οποίοι δεινοπαθούν, έτσι όπως μου τα λέτε. Ένας λογιστής με δικό του γραφείο αυτά τα χρήματα που προανέφερες μπορεί να τα βγάλει άνετα το μήνα. Φυσικά να είναι πολλά χρόνια λογιστής και να τον γνωρίζει ο κόσμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρκετή δουλειά, συνεχής επιμόρφωση (πιστοποιήσεις) αλλά επάγγελμα με προοπτική (εξελίσσεται συνεχώς).

Για τις big4 (deloitte, pwc, ey, kpmg) όσο πιο νέος τόσο περισσότερες ώρες εργασίας και χαμηλότερες απολαβές - από την άλλη χτίζεις εμπειρία και βιογραφικό πολύ γρήγορα, ενώ σχετικά γρήγορα φτιάχνουν και οι απολαβές σου.

Όσο ανεβαίνεις στην πυραμίδα (μέχρι θέση assistant/manager) τόσο θα γίνονται πιο απαιτητικές οι δουλειές που αναλαμβάνεις - από εκεί και πέρα, αν προχωρήσεις στην πυραμίδα, τότε θα πρέπει να κυνηγάς δουλειές περισσότερο από όσο θα ασχολείσαι για να τις διεκπαιρεώνεις. Αν δεν προχωρήσεις στην πυραμίδα, πιθανότατα θα σε απορροφήσει ένας από τους πελάτες που ασχολείσαι (που θα ξέρεις ωράρια κτλ.)

Γενικά safe, αλλά πολύ απαιτητική δουλειά (υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός).

Γενικά πάντως, το ξεκίνημα μιας καριέρας απαιτεί πολύ κόπο γιατί πρέπει και να δουλέψεις αλλά και να μαθαίνεις διαρκώς νέα πράγματα. σταδιακά, τα νέα πράγματα που θα μαθαίνεις βασίζονται λίγο πολύ στα παλιά (άρα λιγότερος σχετικά κόπος), η εμπειρία σου γλιτώνει χρόνο και μπορείς (στο μέτρο του δυνατού) να επιλέγεις δουλειές με βάση το κέρδος σου (όχι μόνο το οικονομικό), παρά με βάση την...πρόκληση.

καλή επιτυχία. 

Επεξ/σία από koeltzakoatl
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ισχύουν τα 546 εκτός αν κάνει πρακτική.

Αν κάνει πρακτική πράγματι τηρούνται τα ωράρια.

Επεξ/σία από leoroni92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, leoroni92 είπε

Δεν ισχύουν τα 546 εκτός αν κάνει πρακτική.

Αν κάνει πρακτική πράγματι τηρούνται τα ωράρια.

nai nai junior einai . Εγω μπερδευτηκα. Αλλά και παλι. Γενικα και το απογευμα που το εψαξα και ρωτησα κατι παιδια μου ειπαν οτι εχουν γνωστους που ειναι σε ελεγκτικες και δεν ειναι καλα. δεν τους αρεσει και τα λεφτα δεν ειναι καλα. Γενικα δεν ακουσα εναν να μου πει Ειναι καλα εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα! 

Διάβασα το thread και έχω μια ερώτηση.

Στην παρούσα φάση ολοκληρώνω μια online πιστοποίηση από φιλόδοξο Καναδικό startup σχετική με financial modeling και valuation. Η συγκεκριμένη είναι αναγνωρισμένη  από το NASBA και προσφέρει 80 CPE Credits για την πιστοποίηση CPA την λεγόμενη Αμερικάνικη αν δεν απατώμαι..

Συνεπώς θέλω να ρωτήσω τι παίζει με το CPA Ελλάδα ; Μπορώ να δώσω εξετάσεις εδώ; Μπορώ να δουλέψω Ελλάδα με CPA? Τι ρόλο παίζει το ΙΕΣΟΕΛ; Γνωρίζω για το ACCA αλλά θα έχω ήδη credits για CPA..

Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω σε entry job σε big4 λογικά Audit και να κάνω αργότερα μετάβαση σε Financial Advisory.. Αν δεν έχω εξέλιξη ίσως μεταβώ σε controlling εταιρείας.. Στόχος μου είναι αργότερα και CFA. Να υπογραμμίσω ότι δεν έχω σπουδάσει Λογιστική ή Χρηματοοικονομικά μόνο ένα MSc in Management

Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο..

Απόψεις , σχόλια , ενημέρωση;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δουλεψει σε πολυεθνικη λογιστικη εταιρεια ,να αναφερω οτι υπαρχει τεραστια πιεση να προλαβεις τοσο χρονοδιαγραμματα όσο και να εχεις καλη αποδοση ενω ταυτοχρονα διαβαζεις για εξετασεις εαν εισαι με intership το 8ωρο ειναι στα χαρτια , ο ρυθμος εργασιας ειναι εξοντωτικος και η πιεση τεραστια , για 546 ευρω ειναι κοροιδια ο μισθος,  τριπλασια και βαλε σε entry σε αλλες  χωρες ,εκτος και εαν της πληρωνουν τα διδακτρα αλλα και παλι βγαινει πολυ λιγος μισθος....

για την ιστορια δεν αξιζει εκτος και εαν θελεις να κανεις καριερα και να ασχολεισαι 12ωρες και στον ελευθερο σου χρονο με αυτο....

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα! 

Διάβασα το thread και έχω μια ερώτηση.

Στην παρούσα φάση ολοκληρώνω μια online πιστοποίηση από φιλόδοξο Καναδικό startup σχετική με financial modeling και valuation. Η συγκεκριμένη είναι αναγνωρισμένη  από το NASBA και προσφέρει 80 CPE Credits για την πιστοποίηση CPA την λεγόμενη Αμερικάνικη αν δεν απατώμαι..

Συνεπώς θέλω να ρωτήσω τι παίζει με το CPA Ελλάδα ; Μπορώ να δώσω εξετάσεις εδώ; Μπορώ να δουλέψω Ελλάδα με CPA? Τι ρόλο παίζει το ΙΕΣΟΕΛ; Γνωρίζω για το ACCA αλλά θα έχω ήδη credits για CPA..

Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω σε entry job σε big4 λογικά Audit και να κάνω αργότερα μετάβαση σε Financial Advisory.. Αν δεν έχω εξέλιξη ίσως μεταβώ σε controlling εταιρείας.. Στόχος μου είναι αργότερα και CFA. Να υπογραμμίσω ότι δεν έχω σπουδάσει Λογιστική ή Χρηματοοικονομικά μόνο ένα MSc in Management

Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο..

Απόψεις , σχόλια , ενημέρωση;;

 

bump

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Ore12 είπε

Καλησπέρα! 

Διάβασα το thread και έχω μια ερώτηση.

Στην παρούσα φάση ολοκληρώνω μια online πιστοποίηση από φιλόδοξο Καναδικό startup σχετική με financial modeling και valuation. Η συγκεκριμένη είναι αναγνωρισμένη  από το NASBA και προσφέρει 80 CPE Credits για την πιστοποίηση CPA την λεγόμενη Αμερικάνικη αν δεν απατώμαι..

Συνεπώς θέλω να ρωτήσω τι παίζει με το CPA Ελλάδα ; Μπορώ να δώσω εξετάσεις εδώ; Μπορώ να δουλέψω Ελλάδα με CPA? Τι ρόλο παίζει το ΙΕΣΟΕΛ; Γνωρίζω για το ACCA αλλά θα έχω ήδη credits για CPA..

Ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω σε entry job σε big4 λογικά Audit και να κάνω αργότερα μετάβαση σε Financial Advisory.. Αν δεν έχω εξέλιξη ίσως μεταβώ σε controlling εταιρείας.. Στόχος μου είναι αργότερα και CFA. Να υπογραμμίσω ότι δεν έχω σπουδάσει Λογιστική ή Χρηματοοικονομικά μόνο ένα MSc in Management

Συγγνώμη για το μακροσκελές κείμενο..

Απόψεις , σχόλια , ενημέρωση;;

bump

CPA παιζει μονο Αμερικη απο οσο ξερω. ACA παιζει στην Αγγλια, και στην Ελλαδα ACCA. Δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθησει το CPA στην Ελλαδα - ειδα κατι σελιδες πιο πριν οτι ακομα και με CPA/ACA να ερθεις απο εξωτερικο θα σου ζητηθει να περασεις απο εξετασεις ΙΕΣΟΕΛ για να αναγνωριστεις κι εφριξα. 

Φανταζομαι οτι εισαι Ελλαδα, οπου δινουν μεγαλη βαση στο να εχεις συναφες πτυχιο (Λογιστικη, Χρηματοοικονομικα κλπ) και δεν ξερω κατα ποσο ενα μαστερ στο μανατζμεντ σωζει την κατασταση, ειδικα για Big4. Financial Advisory λογικα θα ηταν πιο ευκολο. 

Το CFA δεν χρειαζεται ουτε για audit, ουτε για advisory ουτε για controlling παντως και δεν αξιζει καν να μπεις στον κοπο, ειναι για αλλα πραγματα. 

Αυτο που θα προτεινα ειναι να ολοκληρωσεις την πιστοποιηση που κανεις και να ξεκινησεις αιτησεις με οτι εχεις. Αν εχεις καμια οποιαδηποτε γνωριμια ακομα καλυτερα κιολας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, taketrance είπε

CPA παιζει μονο Αμερικη απο οσο ξερω. ACA παιζει στην Αγγλια, και στην Ελλαδα ACCA. Δεν ξερω κατα ποσο θα βοηθησει το CPA στην Ελλαδα - ειδα κατι σελιδες πιο πριν οτι ακομα και με CPA/ACA να ερθεις απο εξωτερικο θα σου ζητηθει να περασεις απο εξετασεις ΙΕΣΟΕΛ για να αναγνωριστεις κι εφριξα. 

Φανταζομαι οτι εισαι Ελλαδα, οπου δινουν μεγαλη βαση στο να εχεις συναφες πτυχιο (Λογιστικη, Χρηματοοικονομικα κλπ) και δεν ξερω κατα ποσο ενα μαστερ στο μανατζμεντ σωζει την κατασταση, ειδικα για Big4. Financial Advisory λογικα θα ηταν πιο ευκολο. 

Το CFA δεν χρειαζεται ουτε για audit, ουτε για advisory ουτε για controlling παντως και δεν αξιζει καν να μπεις στον κοπο, ειναι για αλλα πραγματα. 

Αυτο που θα προτεινα ειναι να ολοκληρωσεις την πιστοποιηση που κανεις και να ξεκινησεις αιτησεις με οτι εχεις. Αν εχεις καμια οποιαδηποτε γνωριμια ακομα καλυτερα κιολας. 

Επειδή μίλησα με BIG4 , το μάστερ στο μανατζμεντ βοηθάει να πας στο consulting. Υπάρχουν αρκετοί ορκωτοί λογιστες που δουλευουν Ελλαδα με το CPA ΑΛΛΑ δεν θα το εγκρινα γενικα το επαγγελμα. Το εψαξα αρκετα μετα το ποστ και δεν αξιζει. Πολυ χαμαλοδουλεια, κουραση, καψωνια, χρηματα να δωσεις κλπ που δεν αξιζει να τα δωσεις απο τη προσωπικη σου ζωη. Καλυτερα να μεινεις λογιστης και να εξελιχθεις ως αρχιλογιστης με τα χρονια προυπηρεσιας παρα αυτο το να γινεις ορκωτός. Εκτος αν θες να αλλάξεις τομέα. Για το τομέα των χρηματοοικονομικών και τα τραπεζικά έχω εξαιρετική γνώμη, αν και δεν ξερω κατά ποσο τωρα πυ αλλαζουν οι τράπεζες θα εχει αξία και το τελευταίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Το θεμα ειναι οτι για να μαθεις καλυτερα τον χωρο της λογιστικης και των οικονομικων γενικα νομιζω οτι η καλυτερη επιλογη ειναι το audit γιατι μαθαινεις πολυ καλα το κομματι του reporting και ενδεχομενως της φορολογιας που πανω κατω νομιζω χρειαζονται παντου κ μπορεις να κανεις κ μεταβαση ευκολα μετα σε controlling.. ειδικα για την αγορα της Θεσσαλονικης που αναφερομαι που δεν εχει τις finance δουλειες της  Αθηνας δε νομιζω οτι παιζει κατι αλλο... εγω σκεφτομουν οτι αν μπορεσω να μπω εστω με internship και ξεκινησω ενα acca η ακομη και πιο πριν ενα diploma in IFRS μπορω να καλυψω το κενο...και υπαρχει κ η επιλογη ενος μαστερ σε auditing..οσο για τις τραπεζες Θεσσαλονικη περα απο εμπορικο καταστημα δεν εχει κατι αλλο που να ειναι τεχνικο και να ασχολεισαι με μοντελα κλπ που θελω εγω ασε που ψαχνουν μονο developers για τον ψηφιακο μετασχηματισμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2020 στις 11:54 ΠΜ, Ore12 είπε

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! Το θεμα ειναι οτι για να μαθεις καλυτερα τον χωρο της λογιστικης και των οικονομικων γενικα νομιζω οτι η καλυτερη επιλογη ειναι το audit γιατι μαθαινεις πολυ καλα το κομματι του reporting και ενδεχομενως της φορολογιας που πανω κατω νομιζω χρειαζονται παντου κ μπορεις να κανεις κ μεταβαση ευκολα μετα σε controlling.. ειδικα για την αγορα της Θεσσαλονικης που αναφερομαι που δεν εχει τις finance δουλειες της  Αθηνας δε νομιζω οτι παιζει κατι αλλο... εγω σκεφτομουν οτι αν μπορεσω να μπω εστω με internship και ξεκινησω ενα acca η ακομη και πιο πριν ενα diploma in IFRS μπορω να καλυψω το κενο...και υπαρχει κ η επιλογη ενος μαστερ σε auditing..οσο για τις τραπεζες Θεσσαλονικη περα απο εμπορικο καταστημα δεν εχει κατι αλλο που να ειναι τεχνικο και να ασχολεισαι με μοντελα κλπ που θελω εγω ασε που ψαχνουν μονο developers για τον ψηφιακο μετασχηματισμο...

ti bachelor εχεις και απο ποιο πανεπιστήμιο? Ηλικία? Αν θελεις να απαντήσεις για να σε βοηθήσουμε περαιτέρω....

 

Τρείς ειναι οι δρόμοι για Ελλαδα 1)financial analyst 2)accountant 3)audit    αντε και καποια τμήματα consulting , financial advisory που ανεφερες κτλ αλλα δύσκολο να μπεις  BIG4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολιτικες επιστημες bachelor ( ψιλοασχετο) απο αριστοτελειο και μαστερ μανατζμεντ απο το διεθνες..25 ετων ειμαιαλλα εχω κανει αρκετο online training σε modeling, valuation και γενικα ζητηματα analyst, accounting finance κλπ.. εκει που δεν εχω καθολου γνωσεις ειναι reporting advanced δηλαδη IFRS κλπ και γνωσεις φορολογιας κ προφανως πως γινονται τα πραγματα στην πραξη εμπειριξα αλλα στο κομματι της αναλυσης θεωρω οτι εχω ικανοποιητικη  γνωση.. και ψαχνομαι τωρα μηπως μπορεσω να μπω κ να ξεκινησω καποια major πιστοποιηση για να καλυψω το κενο γρηγορα

Επισης να υπογραμμισω οτι με καλεσε ηδη big 4 αλλα για HR intern βεβαια δεν ειχα κανει τα περισσοτερα training που εχω τωρα κ δεν εχω στειλει ξανα σε καποια θεση γιατι θεωρω οτι εχω πιθανοτητες μονο για audit intern η assistant και μαλλον λιγες πιθανοτητες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ωραια....25 εισαι παρα πολύ μικρός, εγω στα 33 αρχισα να ψαχνομαι....καλλιο αργά παρα ποτέ... Πλεον οι κομπλεξικοι είναι λιγοι στην αγορά εργασίας, δε μετρανε τοσο τα relevant πτυχια όσο τι ξέρεις να κανεις και αν έχεις good quality experience σε εταιρειες....Αν σε ενδιαφέρει η λογιστική ξεκινας σε λογιστικό γραφειο η λογιστηριο α.ε και το συζητάμε σε 2-3 χρονια πάλι. Αν σε ενδιαφέρει audit κανεις αιτηση στις Big4 και θα σε πανε αυτοι τσαμπα για Acca. Αν πάλι σε ενδιαφέρει fin analysis/modelling κτλ κανεις αίτηση αν βρεις σε αντιστοιχες θεσεις και πας μετά για CFA... Αν δε βρεις ανταπόκριση επειδη η ανεργία είναι ακόμα σε υψηλα επίπεδα και θελει και αλλα παράπλευρα εκτός απο τύχη, ξεκινάς μόνος σου το γολγοθα του Acca και θα σαι σε πολλα areas περιζητητος....Αλλα μπορει να μην δουλέψεις ποτε σε valuation κτλ...Μερικες φορες η αγορά εργασίας και η τύχη καθορίζουν με το τι θα ασχοληθουμε, ετσι δεν ειναι? edit       Το μόνο που με προβληματίζει είναι ποιος θα σε εμπιστευτει να ξεκινήσεις χωρις exp με bachelor πολ επιστημ και msc manag....Εχει χαλασει ο κόσμος απο απειρα οικονομικά τμήματα...Μήπως να ξεκινησεις με μια 4ετια Acca? Το αντέχεις οικονομικα και ψυχολογικα 😛 ??

 

Επεξ/σία από KFitilis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα το αντεχω αλλα και παλι χωρις εμπειρια πρακτικη δε θα ειναι και τοσο χρησιμο ασε που θα χρειαστω την εμπειρια για να γινω holder και η επενδυση των χρηματων ειναι θεμα αν δεν ξερω οτι θα εργαστω στον τομεα οτι οντως μου ταιριαζει κ ειμαι καλος σε αυτο.. το θεμα ειναι οτι εχω γυρω στα 80+ credits για το CPA το αμερικανικο με αυτο ξερεις τι παιζει Ελλαδα αν μπορω να δουλεψω να υπογραφω κλπ;;

εχω διαβασει οτι θελει να εγγραφεις σε καποιο state των ΗΠΑ και εξετασεις μπορεις να δωσεις μονο σε καποια κεντρα στην ΕΕ αν εισαι international student δεν εχει στην Ελλαδα δηλαδη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...