Προς το περιεχόμενο

Η υπηρεσία game streaming Google Stadia διαθέσιμη από τις 19 Νοεμβρίου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην εκδήλωση «Made by Google ‘19», o γίγαντας του Internet ανακοίνωσε την ημερομηνία που θα λανσαριστεί η νέα game streaming υπηρεσία της, Google Stadia.

Η νέα cloud-based υπηρεσία που επιτρέπει στον χρήστη να «στριμάρει» τα αγαπημένα του παιχνίδια σε οποιαδήποτε συσκευή επιθυμεί –τηλεόραση, tablet, κινητό κ.ά- θα είναι διαθέσιμη από τις 19 Νοεμβρίου. Όπως είναι γνωστό, η υπηρεσία θα λανσαριστεί επίσημα σε 14 χώρες αρχικά, στις Η.Π.Α, Αγγλία, Βέλγιο, Φινλανδία, Καναδάς, Δανία, Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Ολλανδία, Νορβηγία, Σουηδία και Ιρλανδία. Αρχικά, η υπηρεσία Google Stadia θα υποστηρίζει τα παιχνίδια :

  •     Warner Bros.: Mortal Kombat 11
  •     THQ: Darksiders Genesis, Destroy All Humans
  •     Ubisoft: Assassin’s Creed Odyssey, Just Dance, Tom Clancy’s Ghost Recon Breakpoint, Tom Clancy’s The Division 2, Trials Rising, The Crew 2
  •     Capcom: TBD
  •     Bandai Namco: Dragon Ball Xenoverse 2
  •     Bethesda: Doom Eternal, Doom 2016, Rage 2, The Elder Scrolls Online, Wolfenstein: Youngblood
  •     Bungie: Destiny 2
  •     CD Projekt Red: Cyberpunk 2077
  •     Coatsink: Get Packed (Stadia exclusive)
  •     Codemasters: GRID
  •     Deep Silver: Metro Exodus
  •     DotEmu: Windjammers 2
  •     Drool: Thumper
  •     Electronic Arts: TBD
  •     Giants Software: Farming Simulator 19
  •     Gwen Frey: Kine
  •     Larian Studios: Baldur’s Gate 3
  •     nWay Games: Power Rangers: Battle for the Grid
  •     Robot Entertainment: Orcs Must Die 3!
  •     Rockstar Games: TBD
  •     Sega: Football Manager
  •     SNK: Samurai Shodown
  •     Square Enix: Final Fantasy XV, Tomb Raider Definitive Edition, Rise of the Tomb Raider, Shadow of the Tomb Raider
  •     Superhot Team: Superhot Mind Control Delete
  •     2K Games: NBA 2K, Borderlands 3
  •     Tequila Works: Gylt (Stadia exclusive)

H υπηρεσία game streaming Google Stadia είναι διαθέσιμη μέσω του συνδρομητικού πακέτου Stadia Pro, με κόστος €9.99/$9,99, που δίνει πρόσβαση σε μια βιβλιοθήκη παιχνιδιών τα οποία θα μπορεί να παίξει άμεσα ο gamer μέσω streaming. Αυτό θα γίνεται εφικτό σε επιτραπέζιους ή φορητούς υπολογιστές, καθώς και σε κινητά ή tablets, μέσω του Chrome browser και της streaming τεχνολογίας της εταιρείας. Όσον αφορά στις τηλεοράσεις, αρχικά η υπηρεσία θα είναι διαθέσιμη σε τηλεοράσεις μέσω του περιφερειακού Chromecast Ultra. Στις χώρες όπου θα κάνει την εμφάνισή της η υπηρεσία, θα διατεθεί σε λίγες εβδομάδες και το πακέτο Stadia Founder's Edition με κόστος €129/$129. Όσοι προμηθευτούν το συγκεκριμένο πακέτο θα έχουν πρώτοι πρόσβαση στην υπηρεσία, επιλέγοντας το username που θέλουν με μικρότερο κίνδυνο να μη το βρουν διαθέσιμο. Ακόμα στο πακέτο περιλαμβάνεται το Chromecast Ultra που δίνει τη δυνατότητα σε κάθε τηλεόραση να έχει πρόσβαση στην υπηρεσία, μαζί με 3 μήνες συνδρομής Stadia Pro καθώς και το χειριστήριο που έχει κατασκευάσει η ίδια η Google σε μια ειδική έκδοση. Τέλος όσοι προμηθευτούν το Founder's Edition, θα έχουν πρόσβαση στο παιχνίδι Destiny 2 μαζί με όλα τα expansions του.

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dellapple είπε

Πολύ τρομερό φαίνεται... Αλλά στη  ουσία αγοράζεις παιχνίδια και δεν το έχεις ...? Η νοικιάζεις θέσει στον σέρβερ... που κανείς το Stream....?

οτι ακριβως κανει και το netflix φιλε μου,πληρωνεις την συνδρομη,και εχεις προσβαση σε περιεχομενο!δεν αγοραζεις παιχνιδια,ουτε νοικιαζεις θεσεις σε σερβερ ουτε τιποτα!μπαινεις,υπαρχει μια λιστα παιχνιδιων και παιζεις,αν στο μελλον βαλουν και αλλα παιχνιδια,εσυ απλα θα τα δεις και θα μπορεις να τα παιζεις!Εσυ δεν κανεις stream απο πουθενα.και απλα απο τον λοογαριασμο που θα φτιαξεις θα εχεις προσβαση απο κινητο,τελεοραση,ταμπλετ κτλ!

Αν καταλαβα και εγω καλα ετσι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Devil9697 είπε

οτι ακριβως κανει και το netflix φιλε μου,πληρωνεις την συνδρομη,και εχεις προσβαση σε περιεχομενο!δεν αγοραζεις παιχνιδια,ουτε νοικιαζεις θεσεις σε σερβερ ουτε τιποτα!μπαινεις,υπαρχει μια λιστα παιχνιδιων και παιζεις,αν στο μελλον βαλουν και αλλα παιχνιδια,εσυ απλα θα τα δεις και θα μπορεις να τα παιζεις!Εσυ δεν κανεις stream απο πουθενα.και απλα απο τον λοογαριασμο που θα φτιαξεις θα εχεις προσβαση απο κινητο,τελεοραση,ταμπλετ κτλ!

Αν καταλαβα και εγω καλα ετσι!

Οχι δεν ισχύει αυτό. Τα παιχνίδια θα πρέπει πάλι να τα αγοράζεις μέσω της πλατφόρμας. Απλά θα σου δίνει κάποια games δωρεάν τα οποία θα γίνονται rolling κάθε τόσο.

Επεξ/σία από Angeldust
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το έχω προπαραγγειλει... Δεν έχω καταλάβει όμως ποια παιχνίδια θα είναι στην λίστα με τα δωρεάν.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Angeldust είπε

Οχι δεν ισχύει αυτό. Τα παιχνίδια θα πρέπει πάλι να τα αγοράζεις μέσω της πλατφόρμας. Απλά θα σου δίνει κάποια games δωρεάν τα οποία θα γίνονται rolling κάθε τόσο.

Όχι ούτε αυτό που λες εσύ ισχύει. Υπάρχει και αυτό που λες και το άλλο που λέει ο φίλος. Μπορείς και με μηνιαία συνδρομή και πρόσβαση σε ΟΛΟΥΣ τους τίτλους που υπάρχουν διαθέσιμοι. Ή και να αγοράσεις μεμονωμένα χωρίς να πληρώνεις μηνιαία συνδρομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, sotirisl είπε

Εγώ πάντως το έχω προπαραγγειλει... Δεν έχω καταλάβει όμως ποια παιχνίδια θα είναι στην λίστα με τα δωρεάν.... 

Με την παραγγελία θα μπορείς να μπεις άσχετα με το αν έρθει Ελλάδα η υπηρεσία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Με την παραγγελία θα μπορείς να μπεις άσχετα με το αν έρθει Ελλάδα η υπηρεσία?

Με VPN λέει λογικά αλλά δε ξέρω κατά πόσο θα σέρνεται ή όχι ανάλογα με την υπηρεσία και ανάλογα άμα έχει adsl ή vdsl γιατί τα "παίζει και με 15αρα γραμμή" της google δε το πιστεύω.

Επεξ/σία από I'm_busy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, tsofras said:

Με την παραγγελία θα μπορείς να μπεις άσχετα με το αν έρθει Ελλάδα η υπηρεσία?

Μένω μόνιμα Αγγλία 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, aeljim είπε

Όχι ούτε αυτό που λες εσύ ισχύει. Υπάρχει και αυτό που λες και το άλλο που λέει ο φίλος. Μπορείς και με μηνιαία συνδρομή και πρόσβαση σε ΟΛΟΥΣ τους τίτλους που υπάρχουν διαθέσιμοι. Ή και να αγοράσεις μεμονωμένα χωρίς να πληρώνεις μηνιαία συνδρομή.

Η μόνη διαφορά του free πακέτου με το πακέτο της συνδρομής είναι ότι σου δίνει μερικά παιχνίδια να παίζεις δωρεάν. Τα παιχνίδια θα τα αγοράζεις πάλι κανονικά. Όπως και στο Steam. Αυτό έχει ανακοινωθεί ήδη από την εταιρεία απλά το άρθρο δεν το διευκρινίζει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλυτικά επειδή το έχω ψάξει φουλ... 

 

θα υπάρχει η συνδρομή 9.99 το μήνα για 4k 120fps και εκπτώσεις στις αγορές παιχνιδιών. 

το 2020 θα βγει και δωρεάν πακέτο στα 1080p, 60fps στο οποίο θα αγοράζεις τα παιχνίδια στην κανονική τιμή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, comfuzio είπε

Με αυτό και με το xcloud και ότι βγάλει η Sony...η επίσκεψη στην τουαλέτα δεν θα είναι ποτέ ξανά η ίδια! 

Θα έχει πόνο, κλάμα και αγωνία!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Volga είπε

αναλυτικά επειδή το έχω ψάξει φουλ... 

θα υπάρχει η συνδρομή 9.99 το μήνα για 4k 120fps και εκπτώσεις στις αγορές παιχνιδιών. 

το 2020 θα βγει και δωρεάν πακέτο στα 1080p, 60fps στο οποίο θα αγοράζεις τα παιχνίδια στην κανονική τιμή.

άρα στην ουσία  γλιτώνεις το να μην πάρεις το hardware? 

 

εγώ  λάθος είχα καταλάβει ότι όλοι οι ενδέχομενοι τίτλοι θα περιλαμβάνονται μόνο στην τιμή της συνδρομής, πράγμα που με είχε προβληματίσει ως προς την ποιότητα των τίτλων και το ενδεχόμενο να φτάσουμε στην κακή ποιότητα που βλέπουμε σε άλλες συνδρομητικές υπηρεσίες σε άλλους τομείς (σειρές μουσική) 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...