Προς το περιεχόμενο

Η υπηρεσία game streaming Google Stadia διαθέσιμη από τις 19 Νοεμβρίου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακριβώς αυτό σου λέει. Αντί να πληρώνεις κάθε τόσο για ακριβό hardware, πληρώνεις 10 ευρώ το μήνα και βάζουν αυτοί το hardware. Και  επιπλέον μπορείς να παίξεις σε όλες τις συσκευές σου που έχουν οθόνη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρατάω μικρό καλάθι ιδιαίτερα για online παιχνίδι. Το latency θα πέφτει βροχή. Αν είχε καθιερωθεί το 5G ίσως και... 

 

Πάντως το αντίστοιχο που έχει το steam στο οικιακο δίκτυο μάλιστα δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δοκιμάσει την αντίστοιχη υπηρεσία της nvidia (nvidia now). Αν είσαι pc gamer και έχεις geforce 256 μπορεί και να αξίζει.. χαχα. Παίδες δεν υπάρχει μεγαλυτερη αποτυχία. Ακόμα και σε casual παιχνίδια το latency ήταν αισθητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, panoskatos said:

Το latency θα πέφτει βροχή. Αν είχε καθιερωθεί το 5G ίσως και... 

Τι να σου κάνει το 5G ή το FTTH ή το fastpath σε VDSL/ADSL όταν οι servers θα είναι σε άλλη χώρα και μάλιστα όχι "γειτονική"?

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, FireGate_13_ είπε

εχω δοκιμάσει την αντίστοιχη υπηρεσία της nvidia (nvidia now). Αν είσαι pc gamer και έχεις geforce 256 μπορεί και να αξίζει.. χαχα. Παίδες δεν υπάρχει μεγαλυτερη αποτυχία. Ακόμα και σε casual παιχνίδια το latency ήταν αισθητό.

VDSL;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, FireGate_13_ είπε

εχω δοκιμάσει την αντίστοιχη υπηρεσία της nvidia (nvidia now). Αν είσαι pc gamer και έχεις geforce 256 μπορεί και να αξίζει.. χαχα. Παίδες δεν υπάρχει μεγαλυτερη αποτυχία. Ακόμα και σε casual παιχνίδια το latency ήταν αισθητό.

 

Το αντίστοιχη είναι σχετικό.

Και η Microsoft και Google έχουν ήδη έτοιμες τεχνολογίες για το latency, που δεν τις έχει η Nvidia.

Τώρα κατά το πόσο θα δουλεύουν κρατάω μικρό καλάθι αλλά δεν είμαι αρνητικός επειδή δεν τις έχουμε δει ακόμη.

Google's Negative latency

Negative latency" is a concept by which Stadia can set up a game with a buffer of predicted latency between the server and player, and then use various methods to undercut it. It can run the game at a super-fast framerate so it can act on player inputs earlier, or it can predict a player's button presses.

https://www.engadget.com/2019/10/10/google-stadia-negative-latency/

Microsoft's Project DeLorean

https://www.microsoft.com/en-us/research/wp-content/uploads/2016/02/outatime_techreport2014.pdf

 

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, FireGate_13_ said:

αν ειναι να βάλω μισθωμένο κύκλωμα για να παίξω ένα παιχνίδι, ας πάω να αγοράσω ενα ps4 να ηρεμήσω.

Αν μελλοντικά υπάρχουν servers σε "κάθε" χώρα που λέει ο λόγος δεν θα είναι άσχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ThReSh είπε

Αν μελλοντικά υπάρχουν servers σε "κάθε" χώρα που λέει ο λόγος δεν θα είναι άσχημα.

εγώ και σε δοκιμή που έκανα να stream-αρω gameplay απο το pc σε ενα android box στο σαλόνι μου και πάλι απογοητεύτηκα.

Σε μια εποχή που θέλουμε 4k ανάλυση, χωρίς artifacts και ψάχνουμε να ελατώσουμε το lag apo 33 σε 16ms , το cloud gaming δεν εχει καμιά ελπίδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, FireGate_13_ είπε

εγώ και σε δοκιμή που έκανα να stream-αρω gameplay απο το pc σε ενα android box στο σαλόνι μου και πάλι απογοητεύτηκα.

Σε μια εποχή που θέλουμε 4k ανάλυση, χωρίς artifacts και ψάχνουμε να ελατώσουμε το lag apo 33 σε 16ms , το cloud gaming δεν εχει καμιά ελπίδα..

με την 50αρα εγώ προσωπικά όταν είχα δοκιμάσει μέσω του steam για 1080p είχα ψιλοφρίξει με το αποτέλεσμα 

 

από ps4 όμως σε 720p τα πράγματα δεν ήταν ιδιαίτερα άσχημα, αν βάλουμε και την περίπτωση να μιλάμε σε μια mobile συσκευή με μικρή οθόνη (και πάντα μιλάμε για single player) τότε οκ ή και κάνα 540p μη σου πω αν πρόκειται για mobile συσκευή με κάτω από 6" 

και φυσικά υπήρχε κάποιο lag αλλά ήταν διαχειρίσιμο 

 

για 4Κ και ιστορίες με δράκους ούτε καν 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

με την 50αρα εγώ προσωπικά όταν είχα δοκιμάσει μέσω του steam για 1080p είχα ψιλοφρίξει με το αποτέλεσμα 

από ps4 όμως σε 720p τα πράγματα δεν ήταν ιδιαίτερα άσχημα, αν βάλουμε και την περίπτωση να μιλάμε σε μια mobile συσκευή με μικρή οθόνη (και πάντα μιλάμε για single player) τότε οκ ή και κάνα 540p μη σου πω αν πρόκειται για mobile συσκευή με κάτω από 6" 

και φυσικά υπήρχε κάποιο lag αλλά ήταν διαχειρίσιμο 

για 4Κ και ιστορίες με δράκους ούτε καν 

βασικά πιστευω ότι το google stadia δεν θέλει να χτυπήσει το mobile gaming... τους κλασικούς couch casual gamers που δεν έχουν τι να κάνουν και αγοράζουν το minecraft στο xbox one θέλει.. και ναι πιστεύω ότι αυτός ο gamer δεν ξέρει περι Lag ,περι 60 fps και δεν θα δει την διαφορά. Μόνο που και αυτοί οι χρήστες με το καιρό ξυπνάνε.. και αρχίζουν όλοι και πιο πολλοί να στρέφονται στο pc gaming.. άλλωστε και οι εταιρίες παιχνιδιών το έχουν καταλάβει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/10/2019 στις 5:53 ΜΜ, Devil9697 είπε

οτι ακριβως κανει και το netflix φιλε μου,πληρωνεις την συνδρομη,και εχεις προσβαση σε περιεχομενο!δεν αγοραζεις παιχνιδια,ουτε νοικιαζεις θεσεις σε σερβερ ουτε τιποτα!μπαινεις,υπαρχει μια λιστα παιχνιδιων και παιζεις,αν στο μελλον βαλουν και αλλα παιχνιδια,εσυ απλα θα τα δεις και θα μπορεις να τα παιζεις!Εσυ δεν κανεις stream απο πουθενα.και απλα απο τον λοογαριασμο που θα φτιαξεις θα εχεις προσβαση απο κινητο,τελεοραση,ταμπλετ κτλ!

Αν καταλαβα και εγω καλα ετσι!

δεν ισχυει αυτο. θα πρεπει να εχεις αγορασμενα ηδη τα παιχνιδια για να τα στρημαρεις. δεν ειναι οπως το Uplay+ η το Game Pass, oπου παιζεις οτι παιχνιδι θες. 

μπορεις ομως να παιξεις συνδυαστικα τις υπηρεσιες, δηλαδη να παιζεις τα παιχνιδια του Uplay+ μεσω του Stadia, φυσικα ομως θα πρεπει να πληρωνεις 30e το μηνα συνολικα.

Επεξ/σία από KilliK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, FireGate_13_ είπε

βασικά πιστευω ότι το google stadia δεν θέλει να χτυπήσει το mobile gaming... τους κλασικούς couch casual gamers που δεν έχουν τι να κάνουν και αγοράζουν το minecraft στο xbox one θέλει.. και ναι πιστεύω ότι αυτός ο gamer δεν ξέρει περι Lag ,περι 60 fps και δεν θα δει την διαφορά. Μόνο που και αυτοί οι χρήστες με το καιρό ξυπνάνε.. και αρχίζουν όλοι και πιο πολλοί να στρέφονται στο pc gaming.. άλλωστε και οι εταιρίες παιχνιδιών το έχουν καταλάβει..

συμφωνώ ότι αυτούς στοχεύει και θα τους έχει

 

από την άλλη δεν πολυαντιλαμβάνομαι τη στροφή στο pc gaming, το pc gaming (παρότι είμαι και τέτοιος) είναι πιο ανούσιο και βλακώδες ως αγορά από ποτέ 

περιμένω περισσότερο από όλα το ps5 παρά να στήσω νέο pc 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...