Προς το περιεχόμενο

Η Google παρουσίασε τα Pixel 4 και Pixel 4 XL με οθόνες OLED 90Hz και κάμερες με Live HDR+


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Θέλω να πω ότι δεν μπορεί η google να έβγαλε ένα κινητό που είναι χειρότερο σε νυχτερινή λήψη από το 3a/3/3xl. Αυτό προσπαθώ να σας πω. Δεν κολλάει. Και ναι μακάρι να πέσει στα χέρια μου να μπορέσω να δω τις όποιες διαφορές. Αλλά προς το παρόν δεν...

Δεν λέω πουθενά ότι το Pixel 4 είναι χειρότερο από το 3. Αυτό έλειπε...

Αυτό που είπα ήταν ότι έμεινε στάσιμο αλλά ο Runman επιχειρηματολογεί ότι τελικά το night sight είναι εμφανώς βελτιωμένο. Υπάρχουν sites τα οποία ισχυρίζονται ότι όντως υπάρχουν μεγάλες διαφορές σε σχέση με το 3, αλλά υπάρχουν και άλλα τα οποία λένε ότι τελικά οι διαφορές δεν είναι μεγάλες. Προφανώς εξαρτάται από διαφορετικές συνθήκες λήψης.

Η πλάστιγκα στις νυχτερινές γενικά όμως προς το παρών, γέρνει υπέρ του 11 Pro. 

 

Ο τρόπος όμως που το περιγράφεις εσύ είναι τόσο ακυρωτικός, λες και οι διαφορές είναι τόσο χαοτικές που δεν θα έπρεπε καν να τα συγκρίνουμε... Ε δεν ισχύει αυτό σε καμία περίπτωση, τι να κάνουμε.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, billdanos είπε

Πλάκα έχεις και μου φτιάχνεις το κέφι αλλά δυστυχώς φιλαράκι είσαι και πάλι εντελώς άκυρος γιατί το dxomark δοκιμάζει το μαμίσιο λογισμικό. Εγώ αναφέρομαι στο GCAM. Ξέρεις τι είναι αυτό?

Για να καταλάβεις (δυστυχώς το Photoshop τις διέλυσε αλλά θα πάρεις το νόημα πιστεύω) δες το συνημμένο κατεβάζοντας το στο δίσκο σου και υπολόγισε μετά σε πια θέση θα βρίσκονταν το mi9 αν έβαζαν στις δοκιμές και το GCAM.

A... και να μην ξεχάσω ότι μιας και το κύριο αντικείμενο του θέματος είναι το Pixel 4 να ξέρεις ότι υπάρχουν και πειραγμένες εκδόσεις GCAM αποκλειστικά για τις Pixel συσκευές... κάνε την πράξη τώρα...

 

edit: τις κατέστρεψε το Photoshop αλλά το insomnia και το Plugin Που χρησιμοποιείτε τις έστειλε αδιάβαστες... εν πάση περίπτωση. Αν κάποιος ενδιαφέρετε να του στείλω το αρχείο σε gdrive είναι μόνο 2mb....

SIGRISI.jpg

Επεξ/σία από leonproniknidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leonproniknidis είπε

Πλάκα έχεις και μου φτιάχνεις το κέφι αλλά δυστυχώς φιλαράκι είσαι και πάλι εντελώς άκυρος γιατί το dxomark δοκιμάζει το μαμίσιο λογισμικό. Εγώ αναφέρομαι στο GCAM. Ξέρεις τι είναι αυτό?

Για να καταλάβεις (δυστυχώς το Photoshop τις διέλυσε αλλά θα πάρεις το νόημα πιστεύω) δες το συνημμένο κατεβάζοντας το στο δίσκο σου και υπολόγισε μετά σε πια θέση θα βρίσκονταν το mi9 αν έβαζαν στις δοκιμές και το GCAM.

A... και να μην ξεχάσω ότι μιας και το κύριο αντικείμενο του θέματος είναι το Pixel 4 να ξέρεις ότι υπάρχουν και πειραγμένες εκδόσεις GCAM αποκλειστικά για τις Pixel συσκευές... κάνε την πράξη τώρα...

SIGRISI.jpg

Στις φωτό που έχεις βάλει πάντως, προσωπικά η δεύτερη "Reference Factory Camera Night Mode" μου φένεται η πιο φυσική και κοντά στην πραγματικότητα παρά οι overexposed/saturated Gcam... Ειδικά οι 2 τελευταίες είναι εμετός.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, D.Luffy said:

Στις φωτό που έχεις βάλει πάντως, προσωπικά η δεύτερη "Reference Factory Camera Night Mode" μου φένεται η πιο φυσική και κοντά στην πραγματικότητα παρά οι overexposed/saturated Gcam... Ειδικά οι 2 τελευταίες είναι εμετός.

Έχω πάψει να σχολιάζω τα "μπακαλίστικα" τεστ όπως και να εξηγώ το ποια φωτογραφία είναι τελικά η καλύτερη. Το γεγονός πως στις περισσότερες φορές ο κόσμος που δεν γνωρίζει πολλά καμαρώνει για φωτογραφίες που προέκυψαν από software επεξεργασία, με κάνει να αποφεύγω την οποιαδήποτε "σοβαρή" κουβέντα. Ας πάρουν καλύτερα ένα απλό smartphone με 150 ευρώ το πολύ και μια άδεια του photoshop και θα έχουν καλύτερα αποτελέσματα από μερικές "ναυαρχίδες"! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Έχω πάψει να σχολιάζω τα "μπακαλίστικα" τεστ όπως και να εξηγώ το ποια φωτογραφία είναι τελικά η καλύτερη. Το γεγονός πως στις περισσότερες φορές ο κόσμος που δεν γνωρίζει πολλά καμαρώνει για φωτογραφίες που προέκυψαν από software επεξεργασία, με κάνει να αποφεύγω την οποιαδήποτε "σοβαρή" κουβέντα. Ας πάρουν καλύτερα ένα απλό smartphone με 150 ευρώ το πολύ και μια άδεια του photoshop και θα έχουν καλύτερα αποτελέσματα από μερικές "ναυαρχίδες"! :) 

+1

Μέχρι και για "πειραγμένες" εκδόσεις του gcam μιλάει... Σε λίγο θα γράψουμε και ειδικούς custom drivers για την κάμερα του Pixel και θα τους ανεβάσουμε στο XDA.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, D.Luffy said:

+1

Μέχρι και για "πειραγμένες" εκδόσεις του gcam μιλάει... Σε λίγο θα γράψουμε και ειδικούς custom drivers για την κάμερα του Pixel και θα τους ανεβάσουμε στο XDA.

Ορίστε και η πρώτη του φωτογραφία με ένα μόνο πέρασμα από το photoshop και μια αλλαγή στα shadows! :p 

Screenshot 2019-10-22 at 2.51.43 PM.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billdanos είπε

Έχω πάψει να σχολιάζω τα "μπακαλίστικα" τεστ όπως και να εξηγώ το ποια φωτογραφία είναι τελικά η καλύτερη. Το γεγονός πως στις περισσότερες φορές ο κόσμος που δεν γνωρίζει πολλά καμαρώνει για φωτογραφίες που προέκυψαν από software επεξεργασία, με κάνει να αποφεύγω την οποιαδήποτε "σοβαρή" κουβέντα. Ας πάρουν καλύτερα ένα απλό smartphone με 150 ευρώ το πολύ και μια άδεια του photoshop και θα έχουν καλύτερα αποτελέσματα από μερικές "ναυαρχίδες"! :) 

Ναι ενώ το iphone τα κάνει όλα με hardware.... πονάει η πραγματικότητα το ξέρω... λίγη σόδα και λεμόνι θα σας κάνει καλό... 

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Ορίστε και η πρώτη του φωτογραφία με ένα μόνο πέρασμα από το photoshop και μια αλλαγή στα shadows! 😛

Screenshot 2019-10-22 at 2.51.43 PM.jpg

Μιλάμε δεν υπάρχεις... χαχαχαχαχαχαχχαΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Ναι ενώ το iphone τα κάνει όλα με hardware.... πονάει η πραγματικότητα το ξέρω... λίγη σόδα και λεμόνι θα σας κάνει καλό... 

Το μόνο που πονάει είναι τα μάτια μας από τις gcam που ανέβασες.

Συμβουλή, μείνε με το Factory Night Mode το οποίο φαίνεται ότι βγάζει αξιοπρεπέστατες φυσικές φωτογραφίες. Κλάσεις ανώτερο από τις ακτινογραφίες που βγάζει το gcam...

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιλάμε έχω πεθάνει...

4434235205.jpg

 

Άνοιξτε την 100% crop και δείτε την απίστευτη ποιότητα Night mode του iphone 11 pro... μιλάμε για το χάλι το απίστευτο.. 

και δεν νομίζω να μην πιστεύουμε και στο dpreview έτσι?

 

1 λεπτό πριν, D.Luffy είπε

Το μόνο που πονάει είναι τα μάτια μας από τις gcam που ανέβασες.

Συμβουλή, μείνε με το Factory Night Mode το οποίο φαίνεται ότι βγάζει αξιοπρεπέστατες φυσικές φωτογραφίες. Κλάσεις ανώτερο από τις ακτινογραφίες που βγάζει το gcam...

Στην ανάλυση που τα είδες αυτά που ανέβασα παλικάρι μου είναι φυσικό να το λες αυτό.. να τις δεις full crop σε μόνιτορ υπολογιστή να δεις τι όμορφα που θα ξεκουράσεις τα μάτια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, leonproniknidis είπε

μιλάμε έχω πεθάνει...

4434235205.jpg

Άνοιξτε την 100% crop και δείτε την απίστευτη ποιότητα Night mode του iphone 11 pro... μιλάμε για το χάλι το απίστευτο.. 

και δεν νομίζω να μην πιστεύουμε και στο dpreview έτσι?

Πάρα πολύ καλή φωτογραφία με φυσικά χρώματα, σκιές και φωτισμό. Ευχαριστούμε που την ανέβασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και άλλη μια...

χάλι μαύρο (στην κυριολεξία το μαύρο)

5780714335.jpg

5 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Πάρα πολύ καλή φωτογραφία με φυσικά χρώματα, σκιές και φωτισμό. Ευχαριστούμε που την ανέβασες.

την άνοιξες σε full crop να δεις την λάσπη? ΤΟ redmi note 7 Βγάζει καλύτερες με το gcam Ποιο καθαρές και με μεγαλύτερο χρωματικό εύρος...

πάτησε αριστερό κλικ στην φωτογραφία επάνω και κατόπιν πάτησε + στο κεφάλι της κοπέλας να δεις τρομερή ποιότητα...ρε πλάκα μας κάνετε?

 

 

Επεξ/σία από leonproniknidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

 

Στην ανάλυση που τα είδες αυτά που ανέβασα παλικάρι μου είναι φυσικό να το λες αυτό.. να τις δεις full crop σε μόνιτορ υπολογιστή να δεις τι όμορφα που θα ξεκουράσεις τα μάτια σου

Ποια ανάλυση?? Για τα χρώματα και το φωτισμό μιλάω που είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας.

Αν έχεις το κουράγιο κι εσύ ο ίδιος, πες μου ειλικρινά ποια από τις 4 φωτογραφίες που τράβηξες αντιστοιχούσε καλύτερα με αυτό που έβλεπαν τα μάτια σου. Σίγουρα δεν ήταν οι gcam...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, D.Luffy είπε

Ποια ανάλυση?? Για τα χρώματα και το φωτισμό μιλάω που είναι εντελώς εκτός πραγματικότητας.

Αν έχεις το κουράγιο κι εσύ ο ίδιος, πες μου ειλικρινά ποια από τις 4 φωτογραφίες που τράβηξες αντιστοιχούσε καλύτερα με αυτό που έβλεπαν τα μάτια σου. Σίγουρα δεν ήταν οι gcam...

έχεις ιδέα τι σημαίνει Night mode? Μην συνεχίζεις εκτίθεσαι όλο και περισσότερο... 

επίτηδες έχω φωτίσει περισσότερο την εικόνα για να φανεί ότι δεν έχει λάσπη ότι δεν έχει κόκο θόρυβο... πως να στο πω να το καταλάβεις? 

Επεξ/σία από leonproniknidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, leonproniknidis είπε

Και άλλη μια...

χάλι μαύρο (στην κυριολεξία το μαύρο)

Αυτό το παιχνίδι μπορούμε να το παίξουμε άνετα κι εμείς βρίσκοντας κακές φωτογραφίες από διάφορες συσκευές. Δεν αποδυκνείει τίποτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...