Προς το περιεχόμενο

Νέο Pixelbook Go από την Google με Core i7 και οθόνη 4K


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά το βρίσκω αρκετά ενδιαφέρον, αν και εφόσον δεν έχει θέματα θερμοκρασίας και κυκλοφορήσει σε ανταγωνιστική τιμή.
Γνωρίζουμε εάν θα υπάρχει τρόπος να περαστούν και windows?

Εάν δεν κάνω λάθος σε παλαιότερα chromebooks υπήρχαν θέματα ασυμβατότητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, aris1986 είπε

Σοβαρό λειτουργικό. Κάνει για candy crash ή θα έχω πεσμένα fps? Επίσης παιδιά AutoCAD έχει για το γραφείο μου; Από office τι παίζει; Mobile φάση;

Τα APIs του Chrome OS είναι σε σημείο που επιτρέπουν σχεδόν τα πάντα πλέον, αν οι κατασκευαστές (Autodesk, Adobe κλπ) μπουν στον κόπο να αναπτύξουν εφαρμογές για αυτά. Για το iOS ήδη έχει ξεκινήσει το παιχνίδι με την Adobe

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλοί δεν καταλάβουν το γιατί αλλα αν δεις τις κινήσεις (όχι μονο τις Google) φαίνεται ξεκάθαρα.
Πλέον όλοι πάνε στο X as a Service. 

Ένα γρήγορο και "αδύνατο" laptop και μετά:
Θέλεις games? -> Stadia
Θέλεις video? -> Netflix, Google etc.
Music? -> Streaming.

Είμαι σίγουρος ότι και επαγγελματικά προγράμματα θα γίνουν σε αυτό το μοντέλο.

Όλα θα είναι as a Service και streaming από servers που θα κάνουν το heavy lifting, και εσύ θα έχεις ένα ChromeOS (η Windows X etc) και συνδρομές.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψηνομαι πολυ να πουλησω το laptop μου και να αγορασω αυτο. Επειδη στην καθημερηνοτητα μου βασιζομαι κυριως στα google apps (Maps, photos, contacts, keep, Docs, Drive κλπ) για εμενα τουλαχιστον πιστευω οτι θα ειναι οτι πρεπει. Και επειδη εχει και linux support και ειμαι linux χρηστης, μπορω να καρφωσω και κανενα gimp. Η κανενα android game αν θελω και κανενα χαζο game να περασει η ωρα. Αν θα διαλεγα, θα επαιρνα αυτο με τον i5 γιατι με το M processor δεν ξερω μηπως σερνεται σε καποια φαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, George.Ember είπε

Ψηνομαι πολυ να πουλησω το laptop μου και να αγορασω αυτο. Επειδη στην καθημερηνοτητα μου βασιζομαι κυριως στα google apps (Maps, photos, contacts, keep, Docs, Drive κλπ) για εμενα τουλαχιστον πιστευω οτι θα ειναι οτι πρεπει. Και επειδη εχει και linux support και ειμαι linux χρηστης, μπορω να καρφωσω και κανενα gimp. Η κανενα android game αν θελω και κανενα χαζο game να περασει η ωρα. Αν θα διαλεγα, θα επαιρνα αυτο με τον i5 γιατι με το M processor δεν ξερω μηπως σερνεται σε καποια φαση

Αν είσαι στο οικοσύστημα, πρέπει σίγουρα να δοκιμάσεις ένα chromebook. 100% laptop replacement εγω δυσκολεύτηκα να κάνω, αλλά 90% το εχω πετύχει με ένα παλιό asus c100(σκέψου ούτε crostini δεν παίρνει εμένα) 

Απλα πάντα θα υπάρχει κάτι 3rd party με win driver που θα σκαλώσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gthe είπε

Αν είσαι στο οικοσύστημα, πρέπει σίγουρα να δοκιμάσεις ένα chromebook. 100% laptop replacement εγω δυσκολεύτηκα να κάνω, αλλά 90% το εχω πετύχει με ένα παλιό asus c100(σκέψου ούτε crostini δεν παίρνει εμένα) 

Απλα πάντα θα υπάρχει κάτι 3rd party με win driver που θα σκαλώσεις

Aν και αυτο ειναι ποιο πολυ λογο linux kernel φανταζομαι. Καλα δεν με πειραζει αυτο γιατι ειμαι 10+ χρονια μονο linux χρηστης οποτε εχω προσαρμοσει ολη μου την ζωη, φιλοσοφια και hardware γυρω απο το linux. Οποτε θα παιξουν λογικα ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, George.Ember είπε

 Αν θα διαλεγα, θα επαιρνα αυτο με τον i5 γιατι με το M processor δεν ξερω μηπως σερνεται σε καποια φαση

Σε chromeos, ακόμη και celeron n3050 πετάει, μη συγκρίνεις configuration με windows, εδώ όλα δουλεύουν πολύ γρήγορα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stafaf είπε

Σε chromeos, ακόμη και celeron n3050 πετάει, μη συγκρίνεις configuration με windows, εδώ όλα δουλεύουν πολύ γρήγορα. 

Δεν ξερω ομως αν κανω edit καμια φωτο η αν παιξω κανενα παιχνιδι μηπως εκει τα δει λιγο σκουρα. Θα το ηθελα για ενα κλικ παραπανω απο απλα να δω κανενα βιντεακι στο youtube

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...