Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ελιά της οποίας τα φύλλα πέφτουν στον δικό μου ακάλυπτο


overpower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

Πίσω έχω ένα ακάλυπτο στο οποίο πέφτουν φύλλα από την ελιά που έχουν στο πίσω οικόπεδο. Γενικά είναι αρκετά μεγάλη και μου δημιουργεί πρόβλημα κυρίως όταν βρέχει και εγώ δεν είμαι σπίτι. Αλλά ακόμα και αν είμαι σπίτι, πρέπει να έχω το νου μου μιας και στην Σύρο ρίχνει γερή βροχή (όταν βρέχει) και πολλές φορές ενώ είναι καθαρά έξω μπορεί να ξανά ρίξει φύλλα. 

Θα προσπαθήσω να μιλήσω με γείτονα πρώτα. Αν όχι, που μπορώ να απευθυνθώ? Γνωρίζω ότι ο Δήμος αναλαμβάνει τέτοια, αλλά που πάω? Στο δημαρχείο? 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, vasilis1 είπε

Μιλήστε όμορφα για κλαδεμα- περιποίηση και θα βρεθεί λογική λύση.μην ψάχνουμε το επόμενο βήμα πριν περπατήσουμε το πρώτο.

Καλά γενικά πριν κάνα 3 χρόνια την είχε κλαδέψει και είχα ησυχάσει, μέχρι τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ισχύει τελικά πως μπορείς να κόψεις ότι κλαρί περνάει το φράχτη και μπαίνει στο οικόπεδό σου? Στο σημείο του φράχτι ασφαλώς, όχι πιο μέσα στο γείτονα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω (διασταύρωσέ το) πως ό,τι τμήμα του δέντρου περνάει στο δικό σου οικόπεδο σου ανήκει και μπορείς να το κλαδέψεις (το τμήμα) χωρίς ερωτήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και ολο το δέντρο να κόψεις τι να σου κάνει; Σε εμένα πλήρωσε το γείτονα που κάνει τα πάντα και με αλυσοπρίονο τα έκοψε όλα (παροτι δε συνορευαν με το οικοπεδο του) στο οικοπεδο που μένω λέει για να πάρει αέρα ο τόπος και οτι φέρνουν ποντίκια ή οτι θα σπάσουν απο τις ρίζες οι σωλήνες. Δεν ειμαι ιδιοκτήτης οπότε τι να του πω δεν αξιζε νομιζω το κοπο

Επεξ/σία από ParhsG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, overpower είπε

Καλά γενικά πριν κάνα 3 χρόνια την είχε κλαδέψει και είχα ησυχάσει, μέχρι τώρα. 

Αφού την έχει κλαδέψει στο παρελθόν, δεν χάνεις κάτι να το συζητήσεις μαζί του.

Προσωπικά, το να πάρω κάτι και ν' αρχίσω να κόβω ό,τι μπαίνει στην ιδιοκτησία μου, θα ερχόταν δεύτερο. Θα το συζητούσα μαζί του πρωτίστως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το προβλημα πιο ειναι? σαν αθηναιος, παρολο που η λεμονια που εχω κατεβαζει τιγκα χωμα οταν βρεχει, την κοβω ελαχιστα γιατι... ειναι δεντρο, δεν εχουμε και πολλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα κλαδιά γενικά περνάνε σε εμένα (Χ κάτω τώρα έχει και κάτι ελιές) αλλά γενικά από τον αέρα επειδή κάνει ρεύμα συνήθως πέφτουν αρκετά. 

Ναι θα ψάξω πρώτα ποιανού αυλή είναι για να το συζητήσω και από εκεί βλέπω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κοπή δέντρων απαγορεύεται ακόμα και αν είναι στο οικόπεδό μας. Χρειάζεται άδεια από το δασαρχείο, και όταν πρόκειται για ελαιόδεντρο λίγο δύσκολο να δώσει άδεια. Πέφτουν πρόστιμα, μη κάνετέ καμιά βλακεία, έτσι και σας πιάσουν ή σας καρφώσουν, την βάψατε. Περιποίηση και κλάδεμα μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν γνωρίζω αν μπορείς να πιέσεις τον γείτονα με κάποιας μορφής καταγγελία σε δημόσια υπηρεσία, ούτε τι καθεστώς ισχύει για την φροντίδα στα δέντρα μεταξύ οικοπέδων των ιδιωτών.

Στην πολυκατοικία που είναι το διαμέρισμα της μητέρας μου, δέντρα του κήπου που είχαν να κλαδευτούν 40 έτη έβγαιναν έξω στον δρόμο ενώ άλλα ακουμπούσαν όμορα κτίρια από διπλανά οικόπεδα, δεν ενδιαφερόντουσαν να τα κόψουν, τελικά έπεσε πρόστιμο 600 ευρώ στην πολυκατοικία από τον δήμο για αυτά που εξείχαν του οικοπέδου προς το πεζοδρόμιο, αργότερα έφεραν κηπουρό που προχώρησε σε κλάδεμα με πολύ δυσκολία γιατί έπρεπε να ανέβει σε μεγάλο ύψος και κόστισε ο κούκος αηδόνι, μετά γκρίνιαζαν όλοι οι ιδιοκτήτες για το κόστος, αλλά καλύτερα που πληρώσαμε τώρα γιατί αν επεφτε κανένα κλαδί με αποτέλεσμα τραυματισμό ή φθορές το όποιο κόστος συν τα δικαστικά θα ήταν υψηλότερο.

Το κλάδεμα των δέντρων στα οικόπεδα ιδιωτών δεν νομίζω οτι απαγορεύεται, η κοπή ορθώς επιτρέπεται μόνο με άδεια υπό την επίβλεψη κάποιου μηχανικού, γιατί αν πας να κόψεις το δέντρο μόνος σου, μπορεί να κάνεις κάτι λάθος, εσφαλμένη εκτίμηση και αυτό να πέσει επάνω σου ή σε άλλο σημείο με αποτέλεσμα ανθρώπινες ζωές ή φθορές σε περιουσίες.

 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πριν 3 χρόνια ξαναλέω το είχαν κόψει μέχρι κορμό, οπότε δνε εξρω αν έγινε με άδεια ή όχι, αλλά είναι αρκετά μεγάλη γενικά για ελιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κλαδεμα της κανει καλο αν το αναλαβεις λογικα πρεπει να κανει τουμπες απο τη χαρα του

Επεξ/σία από ELTASSOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...