Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με ελιά της οποίας τα φύλλα πέφτουν στον δικό μου ακάλυπτο


overpower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως σίγουρα θέλει άδεια για πεύκα ή έλατα. Εγώ σε κτήμα στην Αρκαδία χρειάστηκε να κόψω κάποια έλατα μέσα στο χωράφι και πήρα άδεια απο το δασαρχείο που είναι ονοματισμένη για το ποιος θα τα κόψει, και γιατί. Η άδεια είχε διάρκεια 1 χρόνο. Αλλά η αλήθεια είναι ότι σε δέντρο που φύτεψες εσύ μέσα στο χωράφι σου, νομίζω ότι ώρα θες το κόβεις. Δεν νομίζω κάποιος να ασχοληθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 ώρες πριν, overpower είπε

Οταν δημιουργει προβλημα στο σπιτι μου, ναι θα προτιμουσα να κοπει.

Μετά μη ξεχάσεις να κάνει share σε κανά ποστ για global warming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LittyMeek είπε

Μετά μη ξεχάσεις να κάνει share σε κανά ποστ για global warming

Ναι, από ένα δέντρο θα σωθεί η κατάσταση, από το οποίο όταν πέφτουν φύλλα και εγώ δεν είμαι σπίτι, βουλώνει το σιφώνι και μπαίνουν νερά στο σπίτι. 

 

Έκανες την δήλωση σου, τώρα τραβά να δεθείς σε ένα δέντρο ως διαμαρτυρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, overpower είπε

Ναι, από ένα δέντρο θα σωθεί η κατάσταση, από το οποίο όταν πέφτουν φύλλα και εγώ δεν είμαι σπίτι, βουλώνει το σιφώνι και μπαίνουν νερά στο σπίτι. 

Έκανες την δήλωση σου, τώρα τραβά να δεθείς σε ένα δέντρο ως διαμαρτυρία. 

Ναι ένα δέντρο εσύ, ένα ο απέναντι , ένα ο άλλος γιατί θέλει ξύλα για το τζάκι βαμοοοος

 

Καλα το τράβα δέσου ουγκα μπουγκα δεν το σχολιάζω, μαγκιά κλανιά

Επεξ/σία από LittyMeek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, jmmys είπε

Άποψη σου,δεν σε παρεξηγώ.Το τερμάτισες.Πεθαναμε στα γέλια σε όσους το ανέφερα.

Φανταζομαι ότι και για να φυτέψω ένα δέντρο μέσα στο χωράφι μου,θα θέλω άδειο από δασαρχείο και έναν κηπουρό ή γεωπόνο να επιβλέπει να γίνει σωστά η φύτευση.

Σαββατοκύριακο είναι,το καταλαβαίνω.

Την άλλη εβδομάδα θα ξεπατωσω τα ζαρζαβατικά που είχα φυτέψει το Μάιο,κάπου 150 ρίζες με διάφορα.Να φωνάξω γεωπόνο ή κηπουρό να επιβλέψει πως θα ξεριζωσω τις πιπεριές,μην κάνω τίποτα λαθος;Και μια ελιά μου που ξεράθηκε θα την κόψω για ξύλα.Λες να χρειάζομαι δίπλωμα για το αλυσοπριονο;Μην φαω κανα προστιμο.Να πάρω άδεια από το δασαρχείο και να φέρω και γεωπόνο για να μου πει πως θα κόψω τα κλαδιά της;Τι ακούω Θεέ μου. 

Τζάμπα έκατσες να γράψεις. Δεν με νοιάζει αν γελάσατε ή οχι. Εγώ έγραψα την άποψή μου γιατί διαβάζουν και άλλοι οι οποίοι μπορεί να την πατήσουν. Γνωστός μας είχε κόψει δέντρο στον κήπο του σε αστική περιοχή εντός σχεδίου, γείτονας πήρε το 100, τον συνέλαβαν και τον πήγαν στο τμήμα, την συνέχεια δεν την γνωρίζω.

Κάτσε εσύ να κόψεις και ολόκληρο εθνικό δρυμό, δεν με νοιάζει. Ο καθένας αναλαμβάνει τυχόν συνέπειες από αυτό που αποφασίζει να πράξει.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω αν  δω καταπατητη να μπει μεσα στο δικο μου χωρις αδεια αμεσως 100 δε καταλαβαινουν αλλιως . Ενας ειχε το θρασος να κοψει ολοκληρο πευκο 40 χρονων και να κανει τσαμπουκαδες οτι δηθεν ενα κλαδι περναει και ενοχλει . Φυσικα πηγε να βουτήξει τσαμπα ξυλεια - αλλα  να κοψει 40 χρονων ξενο δεντρο ειναι εγκληματιας 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Τζάμπα έκατσες να γράψεις. Δεν με νοιάζει αν γελάσατε ή οχι. Εγώ έγραψα την άποψή μου γιατί διαβάζουν και άλλοι οι οποίοι μπορεί να την πατήσουν. Γνωστός μας είχε κόψει δέντρο στον κήπο του σε αστική περιοχή εντός σχεδίου, γείτονας πήρε το 100, τον συνέλαβαν και τον πήγαν στο τμήμα, την συνέχεια δεν την γνωρίζω.

Κάτσε εσύ να κόψεις και ολόκληρο εθνικό δρυμό, δεν με νοιάζει. Ο καθένας αναλαμβάνει τυχόν συνέπειες από αυτό που αποφασίζει να πράξει.

Όταν θα κόψω την ξερή ελιά μου,θα σου στείλω PM με την ακριβή τοποθεσία του οικοπέδου,να κάνεις καταγγελία στη τοπική αστυνομία να έρθει να με βρει.Να δούμε αν ισχύουν αυτά που λες,διότι έχω άλλες εμπειρίες.

Όσο για όσους διαβάζουν το νήμα,αν έχουν δέντρα που θέλουν να κόψουν,ας κάνουν ερώτημα στο τοπικό δασαρχείο ή αστυνομία,όπου θα πούνε που είναι το οικόπεδο τους και κυρίως τι δέντρα θέλουν να κόψουν,αν υπηρχαν εκει πριν αγοραστει το οικοπεδο,αν τα φυτεψε ο ιδιος και για ποιο λογο θελει να κοψει,αν θα πρεπει να το δηλωσει ή οχι,για να είναι απολυτως σίγουροι.Το έχω κάνει πριν πολλά χρόνια.

Εσύ έβαλες τα πάντα σε ένα τσουβάλι,δεν είναι έτσι,ανάλογα τη περίπτωση.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jmmys είπε

Όταν θα κόψω την ξερή ελιά μου,θα σου στείλω PM με την ακριβή τοποθεσία του οικοπέδου,να κάνεις καταγγελία στη τοπική αστυνομία να έρθει να με βρει.Να δούμε αν ισχύουν αυτά που λες,διότι έχω άλλες εμπειρίες.

Όσο για όσους διαβάζουν το νήμα,αν έχουν δέντρα που θέλουν να κόψουν,ας κάνουν ερώτημα στο τοπικό δασαρχείο ή αστυνομία,όπου θα πούνε που είναι το οικόπεδο τους και κυρίως τι δέντρα θέλουν να κόψουν,αν υπηρχαν εκει πριν αγοραστει το οικοπεδο,αν τα φυτεψε ο ιδιος και για ποιο λογο θελει να κοψει,αν θα πρεπει να το δηλωσει ή οχι,για να είναι απολυτως σίγουροι.Το έχω κάνει πριν πολλά χρόνια.

Εσύ έβαλες τα πάντα σε ένα τσουβάλι,δεν είναι έτσι,ανάλογα τη περίπτωση.

Δεν είμαι ρουφιάνος, ψάξε να βρεις άλλον να στείλει καταγγελία, εγώ έγραψα οτι γνωρίζω για να είναι προετοιμασμένος ο οποιοσδήποτε ανυποψίαστος και να μην την πατήσει. Ωραία η λογική οτι εντός του σπιτιού μου/χωραφιού μου/οικοπέδου μου κάνω οτι θέλω, θα ήθελα και εγώ να ήταν έτσι, αλλά δυστυχώς δεν ισχύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Στις 16/10/2019 στις 4:31 ΜΜ, ParhsG είπε

Και ολο το δέντρο να κόψεις τι να σου κάνει; Σε εμένα πλήρωσε το γείτονα που κάνει τα πάντα και με αλυσοπρίονο τα έκοψε όλα (παροτι δε συνορευαν με το οικοπεδο του) στο οικοπεδο που μένω λέει για να πάρει αέρα ο τόπος και οτι φέρνουν ποντίκια ή οτι θα σπάσουν απο τις ρίζες οι σωλήνες. Δεν ειμαι ιδιοκτήτης οπότε τι να του πω δεν αξιζε νομιζω το κοπο

ειναι σαν να μπαινεις στον κηπο μου και να μου κοβεις το δεντρο μου δεν ειναι σωστο αυτο και το ξερεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, thanasisstamoulis είπε

ειναι σαν να μπαινεις στον κηπο μου και να μου κοβεις το δεντρο μου δεν ειναι σωστο αυτο και το ξερεις

Πέρα του ότι ξεθάβεις thread (έχω φύγει κιόλας από εκεί), αν δημιουργείς πρόβλημα σε γείτονα, πρεπει να το σεβαστείς. 

Βασικά τον χειμώνα του 19 ή 20 μου είχαν μπει και νερά λόγω αυτού. Ευτυχώς από την 1η χρόνια το περίμενα και είχα αφήσει κλειδί στους από πάνω για αυτόν τον λόγο. Μπήκαν μεν νερά, αλλά τα είδαν και κατέβηκαν να το καθαρίσουν. 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/9/2022 στις 9:46 ΠΜ, SabotazNic είπε

Πέρα του ότι ξεθάβεις thread (έχω φύγει κιόλας από εκεί), αν δημιουργείς πρόβλημα σε γείτονα, πρεπει να το σεβαστείς. 

Βασικά τον χειμώνα του 19 ή 20 μου είχαν μπει και νερά λόγω αυτού. Ευτυχώς από την 1η χρόνια το περίμενα και είχα αφήσει κλειδί στους από πάνω για αυτόν τον λόγο. Μπήκαν μεν νερά, αλλά τα είδαν και κατέβηκαν να το καθαρίσουν. 

 

Μόλις τώρα, thanasisstamoulis είπε

 

συμφωνο με αυτο που λες, αμα ητανε προς τα μεσα στο οικοπεδοτου πιστευω δεν θα ειχες προβληματα, και ξερης στα χωρια ειναι ωραια εκει αμα εχεις οικοπεδο μπορει να φυτεψεις οτι θελεις δεν εχεις αναγκη κανεναν

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/10/2019 στις 4:31 ΜΜ, ParhsG είπε

Και ολο το δέντρο να κόψεις τι να σου κάνει; Σε εμένα πλήρωσε το γείτονα που κάνει τα πάντα και με αλυσοπρίονο τα έκοψε όλα (παροτι δε συνορευαν με το οικοπεδο του) στο οικοπεδο που μένω λέει για να πάρει αέρα ο τόπος και οτι φέρνουν ποντίκια ή οτι θα σπάσουν απο τις ρίζες οι σωλήνες. Δεν ειμαι ιδιοκτήτης οπότε τι να του πω δεν αξιζε νομιζω το κοπο

μακαρι να κερδισα στο λαχειο και να αγορασω ενα οικοπεδο  με 500 τ.μ.  εκτος αθηνων και να εβαζα 100 δεντρα αναμεσα στο σπιτι μου γιατι τα λατρευω πολυ θα με φανε τα ποντικια σιγά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν λειτουργει τιποτα απο οσα σκεφτεσαι και σου εχουν προτεινει
θα μπορουσες να βαλεις ενα διχτυ και να το στερεωσεις ωστε να μην πεφτουν τα φυλλα στο οικοπεδο σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...