Προς το περιεχόμενο

Μόνιμη ζωή στα Κυθηρα..


biliardas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλο το forum..Ας ξεκινησω και εγώ ένα θέμα..Αρχικά έχω την δυνατότητα να πάω για δουλεια (δημόσιο τομέα) στα κυθηρα..Γνωρίζετε γενικά κάτι για το νησί η κάποιος ντόπιος αν υπάρχει στο forum.Ο χειμώνας είναι δύσκολος.?Συγκοινωνιες αν υπάρχουν συχνά δρομολόγια πλοίων αεροδρομίων?Υπαρχουν ανοιχτά μαγαζιά το χειμώνα η μόνο καλοκαίρι?Υπαρχει νεολαία στο νησί?Οτιδηποτε γνωρίζετε θα μ ήταν σημαντικό..Κάτι π ξεχασα έχω μεγαλώσει σε επαρχία αλλά τα τελευταία δέκα χρόνια ζω στην Αθήνα..

Επεξ/σία από biliardas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, biliardas είπε

Καλησπέρα σε όλο το forum..Ας ξεκινησω και εγώ ένα θέμα..Αρχικά έχω την δυνατότητα να πάω για δουλεια (δημόσιο τομέα) στα κυθηρα..Γνωρίζετε γενικά κάτι για το νησί η κάποιος ντόπιος αν υπάρχει στο forum.Ο χειμώνας είναι δύσκολος.?Συγκοινωνιες αν υπάρχουν συχνά δρομολόγια πλοίων αεροδρομίων?Υπαρχουν ανοιχτά μαγαζιά το χειμώνα η μόνο καλοκαίρι?Υπαρχει νεολαία στο νησί?Οτιδηποτε γνωρίζετε θα μ ήταν σημαντικό..Κάτι π ξεχασα έχω μεγαλώσει σε επαρχία αλλά τα τελευταία δέκα χρόνια ζω στην Αθήνα..

Πλοίο για Πειραιά δε ξέρω κάθε πότε έχει.

Υπάρχει πλοίο για απέναντι στη Νεάπολη Λακωνίας ... όταν δε φυσαει πολύ, 1 ή 2 φορες την ημέρα.

Χειμώνα παλαιότερα το να αποκλειστεί το νησί ήταν συνηθες. Δε ξέρω αν κανανε κανα εργο στο λιμανι που βοηθά πια.

Κατα τα άλλα όπως τα φανταζεσαι.

Αν είσαι δάσκαλος και δείνει καλά μορια δυσποσβαιμότητας ή κάπω έτσι όπως το λένε πήγαινε.

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καράβι έχει και για Γύθειο πάνω εκτός αυτού που είπε ο φίλος...έχει και για πειραιά απευθείας...και για Καστέλι κάτω στα Χανιά που εκεί έχει και αεροδρόμιο για παντού γιατί το τοπικό αεροδρόμιο πάει μόνο Αθήνα και είναι ακριβά συνήθως.
Κόσμο έχει λιγους νέους..κυρίως αναπληρωτές καθηγητές και δασκάλες...ένστολους/ες. Φοιτητές προφανώς δεν έχει.  Κάνα 3,5χιλ κόσμο έχει όλο το νησί αλλά πολύ διάσπαρτους. Δεν υπάρχει χωριό με πάνω από 1000 άτομα τον χειμώνα. Σπάνε μερικά 3 μέρη στα 400 άτομα περίπου και πολλά χωριουδάκια μετα κάτω από 100 άτομα.  Πολύ ήσυχα τα πράγματα για εργένη. Για οικογένεια ειναι όμορφα για μικρά παιδιά. Για έφηβα θα ζοριστούν και αυτά. 

Επεξ/σία από Backpacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω πολύ καλό μου φίλο  Δ/Υ στα κυθηρα, και περνάει ζωή χαρισάμενη 

Βέβαια είναι σχεδόν 50 χρόνων, οπότε προφανώς έχει άλλο lifestyle από έναν π.χ. τριανταρη 

Μαγαζιά έχει το χειμώνα, και έχει και φτηνά εισιτήρια με αεροπλάνο 

Αν γουστάρεις ηρεμία θα σου έλεγα πήγαινε με τα χίλια

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Καράβι έχει και για Γύθειο πάνω εκτός αυτού που είπε ο φίλος...έχει και για πειραιά απευθείας...και για Καστέλι κάτω στα Χανιά που εκεί έχει και αεροδρόμιο για παντού γιατί το τοπικό αεροδρόμιο πάει μόνο Αθήνα και είναι ακριβά συνήθως.
Κόσμο έχει λιγους νέους..κυρίως αναπληρωτές καθηγητές και δασκάλες...ένστολους/ες. Φοιτητές προφανώς δεν έχει.  Κάνα 3,5χιλ κόσμο έχει όλο το νησί αλλά πολύ διάσπαρτους. Δεν υπάρχει χωριό με πάνω από 1000 άτομα τον χειμώνα. Σπάνε μερικά 3 μέρη στα 400 άτομα περίπου και πολλά χωριουδάκια μετα κάτω από 100 άτομα.  Πολύ ήσυχα τα πράγματα για εργένη. Για οικογένεια ειναι όμορφα για μικρά παιδιά. Για έφηβα θα ζοριστούν και αυτά. 

Γνωρίζεις από θέματα υγείας στο νησί υπάρχουν γιατροί.?Ευχαρστω για τις πληροφορίες..

Επεξ/σία από biliardas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, biliardas είπε

Γνωρίζεις από θέματα υγείας στο νησί υπάρχουν γιατροί.?Ευχαρστω για τις πληροφορίες..

Έχει νοσοκομείο στα κυθηρα (που προφανώς δεν δουλεύει μόνο σεζόν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, biliardas είπε

Γνωρίζεις από θέματα υγείας στο νησί υπάρχουν γιατροί.?Ευχαρστω για τις πληροφορίες..

 

Ένα μικρό νοσοκομείο που πιο πολύ για κέντρο υγείας μοιάζει. Με πολύ βασικές ειδικότητες...παθολόγο...γενικο ιατρο..χειρουργο..ορθοπεδικο. Μη περιμένεις τίποτα ΩΡΛ ή γαστρεντερολόγους και τέτοια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Έχω πολύ καλό μου φίλο  Δ/Υ στα κυθηρα, και περνάει ζωή χαρισάμενη 

Βέβαια είναι σχεδόν 50 χρόνων, οπότε προφανώς έχει άλλο lifestyle από έναν π.χ. τριανταρη 

Μαγαζιά έχει το χειμώνα, και έχει και φτηνά εισιτήρια με αεροπλάνο 

Αν γουστάρεις ηρεμία θα σου έλεγα πήγαινε με τα χίλια

Ναι σιγουρα ο φίλος σου έχει άλλο lifestyle αλλά μην νομίζεις ότι και εγώ ψάχνω clubbing και τα σχετικά.Ενα καφενέ όπως λένε οι παλιοί 😂😂 να μπορώ να πιω έναν καφέ με θέα..Όσο για την ηρεμία την γουστάρω και εγώ κ η κοπέλα μου γιατί κουραστήκαμε τον κατά την άποψη μ πεταμένο ελεύθερο χρόνο στο αμάξι και ψάχνουμε μια πιο ποιοτική ζωή σύμφωνα πάντα με τα θέλω μας..

Επεξ/σία από biliardas
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Ένα μικρό νοσοκομείο που πιο πολύ για κέντρο υγείας μοιάζει. Με πολύ βασικές ειδικότητες...παθολόγο...γενικο ιατρο..χειρουργο..ορθοπεδικο. Μη περιμένεις τίποτα ΩΡΛ ή γαστρεντερολόγους και τέτοια. 

Ναι αυτό είναι το μόνο σίγουρο απλά για τα βασικά εννοω..Ευχαριστώ φίλε μ για τις πληροφορίες οτιδήποτε άλλο μάθεις γράψε το θα με βοηθήσει σιγουρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν έχετε και συ και η κοπέλα σου από μια σταθερή δουλεία στα Κύθηρα και θέλετε να κάνετε οικογένεια είναι μια καλή επιλογή από πλευράς ποιότητας χρόνου...ποιοτικό φαγητό..χαμηλό κόστος ζωής. Ασφάλεια από θέμα εγκληματικότητας καθώς δεν υπάρχει κίνδυνος αλλά απ'την άλλη σε κάτι έκτακτο από θέμα υγείας ειναι ζόρικα τα πράγματα όπως σε όλα τα νησιά της χώρας πλην Κρήτης.

Βέβαια απ'την άλλη θυσιάζεις επιλογές και για σας (διασκέδασης και ψυχαγωγίας)...και για τα παιδιά μετέπειτα. Αθλήματα-τέχνες.
κτλπ. Αλλά έχεις την ασφάλεια ότι τα αφήνω να παίζουν έξω όλη νύχτα με άλλα παιδιά χωρίς να φοβάσαι...πράγμα αδιανόητο στην Αθήνα πχ.  
 

Επεξ/σία από Backpacker
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Αν το βλέπεις έτσι έφυγες ήδη 😉😉

Έτσι με βλέπω και εγώ..Τι να πω..

1 λεπτό πριν, Backpacker είπε

 

Βέβαια απ'την άλλη θυσιάζεις επιλογές και για σας (διασκέδασης και ψυχαγωγίας)...και για τα παιδιά μετέπειτα. Αθλήματα-τέχνες κτλπ. 
 

Ακριβώς όπως το εγραψες φίλε μου..Γνωρίζεις αν υπάρχουν τέτοιες σχολές για αθλήματα η γενικά για τέχνες.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως είναι να περνάς ολόκληρο καλοκαίρι στα Κύθηρα άραγε..?

2 φορές έχω πάει με διαφορά 15 ετών, και τις 2 είχα μείνει στο camping. Φυσικά και μου άρεσε...

Εγώ θα πήγαινα και θα έμπαινα σε mood "ποιότητα ζωής" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επελεγα ποτέ να παω να ζησω σε νησι, τα Κυθηρα θα ηταν σιγουρα στις επιλογες. @biliardas σε ποιο χωριό θα μείνετε; αν σας ενδιαφερει κατι σε θεατρικο εργαστηρι υπάρχει μια πολυ καλη καινουρια προσπαθεια που γινεται απο μια γνωστη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, biliardas είπε

Ναι σιγουρα ο φίλος σου έχει άλλο lifestyle αλλά μην νομίζεις ότι και εγώ ψάχνω clubbing και τα σχετικά.Ενα καφενέ όπως λένε οι παλιοί 😂😂 να μπορώ να πιω έναν καφέ με θέα..Όσο για την ηρεμία την γουστάρω και εγώ κ η κοπέλα μου γιατί κουραστήκαμε τον κατά την άποψη μ πεταμένο ελεύθερο χρόνο στο αμάξι και ψάχνουμε μια πιο ποιοτική ζωή σύμφωνα πάντα με τα θέλω μας..

Ποιοτική ζωή μπορείς να έχεις και σε μη-απομονωμένα μέρη. Δε χρειάζεται αυτοεξορία για ποιοτική ζωή. Άλλωστε κι οι παροχές/ανέσεις που προσφέρει ένα μέρος συμπεριλαμβάνονται στο αν προσφέρει καλό βιοτικό επίπεδο. Ποιότητα ζωής δεν είναι μόνο να ακούς τις κότες το πρωί. Μπορείτε να πάτε σε κάποιο άλλο μέρος, της ηπειρωτικής Ελλάδας, που και ηρεμία θα έχετε, και χαμηλό κόστος ζωής αλλά ειδικά αν βρίσκεται κοντά σε αστικό κέντρο, θα έχετε τις βασικές παροχές της πόλης αλλά και τα καλά της "αγροτικής" ζωής. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...