Προς το περιεχόμενο

Μόνιμη ζωή στα Κυθηρα..


biliardas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά σαν επισκέπτης το νησί το μίσησα. Ίσως φταίει ότι άκουγα παντού διθυράμβους και πήγα και είδα την... παρακμή την ίδια. 

Δρόμοι όχι απλά επαρχίας αλλά μεσαίωνα. Φαγητό... Νταξει αν η φιλιώ και το belvedere είναι οι top προορισμοί του νησιού δεν θέλω να ξέρω τις άλλες επιλογές. 

Κατακαλοκαιρο, high season στην χώρα 11 το βράδυ δεν έπαιζε ψυχή. Δεν θέλω να σκέφτομαι τον χειμώνα. 

Μπαίνοντας στην πορφυρουσα και βλέποντας τι ντακαντάνς κόσμος πάει απέναντι κατάλαβα ότι είχαμε κάνει λάθος επιλογή. 

Χρυσό να με έκαναν δεν θα ξοδευα ούτε λεπτό ξανά στο συγκεκριμένο νησί. Και προφανώς δεν είμαι παιδαρελι, κοντεύω τα 40 και έχω οικογένεια και γενικά γουστάρω ησυχία αλλά είπαμε να υπάρχει και ένα στοιχειώδες επίπεδο. 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, ManFromEarth είπε

Αν επελεγα ποτέ να παω να ζησω σε νησι, τα Κυθηρα θα ηταν σιγουρα στις επιλογες. @biliardas σε ποιο χωριό θα μείνετε; αν σας ενδιαφερει κατι σε θεατρικο εργαστηρι υπάρχει μια πολυ καλη καινουρια προσπαθεια που γινεται απο μια γνωστη μου.

Δεν γνωρίζω και δεν έχω πάει στο νησί..Προσπαθώ για αρχή να μάθω πληροφορίες γι αυτό το νησί..Αν υπάρχουν νέοι δραστηριότητες τον χειμώνα δρομολόγια αεροπλάνου και πλοίων..Όποτε αν μπορείς να μάθεις κάτι θα με βοηθουσες..

24 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Ποιοτική ζωή μπορείς να έχεις και σε μη-απομονωμένα μέρη. Δε χρειάζεται αυτοεξορία για ποιοτική ζωή. Άλλωστε κι οι παροχές/ανέσεις που προσφέρει ένα μέρος συμπεριλαμβάνονται στο αν προσφέρει καλό βιοτικό επίπεδο. Ποιότητα ζωής δεν είναι μόνο να ακούς τις κότες το πρωί. Μπορείτε να πάτε σε κάποιο άλλο μέρος, της ηπειρωτικής Ελλάδας, που και ηρεμία θα έχετε, και χαμηλό κόστος ζωής αλλά ειδικά αν βρίσκεται κοντά σε αστικό κέντρο, θα έχετε τις βασικές παροχές της πόλης αλλά και τα καλά της "αγροτικής" ζωής. 

Συμφωνώ σε όσα λες απλά η μοναδική μου λύση για να φυγω από Αθήνα μου δίνεται είναι για κυθηρα...

Επεξ/σία από biliardas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλοίο από Πειραιά έχει τρεις φορές την εβδομάδα χειμώνα καλοκαίρι, το δρομολόγιο επεκτείνεται και προς το Γύθειο μια φορά την εβδομάδα το καλοκαίρι. Υπάρχει επίσης καθημερινά πλοίο για την Νεάπολη, με ένα δρομολόγιο τον χειμώνα και δυο το καλοκαίρι. Αεροπορικά συνδέεται με 4 ή 5 δρομολόγια την εβδομάδα. Εγώ θα έμενα μόνιμα άνετα αν είχα την ευκαιρία.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, chill είπε

Προσωπικά σαν επισκέπτης το νησί το μίσησα. Ίσως φταίει ότι άκουγα παντού διθυράμβους και πήγα και είδα την... παρακμή την ίδια. 

Δρόμοι όχι απλά επαρχίας αλλά μεσαίωνα. Φαγητό... Νταξει αν η φιλιώ και το belvedere είναι οι top προορισμοί του νησιού δεν θέλω να ξέρω τις άλλες επιλογές. 

Κατακαλοκαιρο, high season στην χώρα 11 το βράδυ δεν έπαιζε ψυχή. Δεν θέλω να σκέφτομαι τον χειμώνα. 

Μπαίνοντας στην πορφυρουσα και βλέποντας τι ντακαντάνς κόσμος πάει απέναντι κατάλαβα ότι είχαμε κάνει λάθος επιλογή. 

Χρυσό να με έκαναν δεν θα ξοδευα ούτε λεπτό ξανά στο συγκεκριμένο νησί. Και προφανώς δεν είμαι παιδαρελι, κοντεύω τα 40 και έχω οικογένεια και γενικά γουστάρω ησυχία αλλά είπαμε να υπάρχει και ένα στοιχειώδες επίπεδο. 

Aπλα δεν σου ταιριαζει το νησι. Και αυτο φαινεται απο το ντεκαντανς που ειπες.

Θα σε πληροφορησω οτι στο νησι παιζουν πολυ πλουσιοι ανθρωποι που εχουν κατι βιλαρες για εξοχικα. Μεγαλογιατροι, δικηγοροι, ανθρωποι της τηλεορασης κτλ κτλ. Θεωρειται απο τα ακριβα και εκλεπτισμενα/ψαγμενα νησια. Εσυ θα ειδες προφανως νεολαια που πανε για πιο χυμα διακοπες και καμπινγκ. Γενικα τα Κυθηρα η θα τα λατρεψεις η θα τα μισησεις. Οι περισσοτεροι τα λατρευουν.

Εχεις ομως και τα κακα του οπως οι δρομοι, η κακη συνδεση με πλοιο, καποιες φορες περιεργη συμπεριφορα και νοοτροπια απο τους ντοπιους π.χ

Οσο για το φαγητο επρεπε να πας να φας στον Μιχαλη στα Μητατα και στην Σκανδια.

Επεξ/σία από ardi21
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ardi21 είπε

Aπλα δεν σου ταιριαζει το νησι. Και αυτο φαινεται απο το ντεκαντανς που ειπες.

Θα σε πληροφορησω οτι στο νησι παιζουν πολυ πλουσιοι ανθρωποι που εχουν κατι βιλαρες για εξοχικα. Μεγαλογιατροι, δικηγοροι, ανθρωποι της τηλεορασης κτλ κτλ. Θεωρειται απο τα ακριβα και εκλεπτισμενα/ψαγμενα νησια. Εσυ θα ειδες προφανως νεολαια που πανε για πιο χυμα διακοπες και καμπινγκ. Γενικα τα Κυθηρα η θα τα λατρεψεις η θα τα μισησεις. Οι περισσοτεροι τα λατρευουν.

Εχεις ομως και τα κακα του οπως οι δρομοι, η κακη συνδεση με πλοιο, καποιες φορες περιεργη συμπεριφορα και νοοτροπια απο τους ντοπιους π.χ

Οσο για το φαγητο επρεπε να πας να φας στον Μιχαλη στα Μητατα και στην Σκανδια.

 

Εεε βασικά πλούσιοι υπάρχουν παντού. Και αν στα Κύθηρα έχει Βιλαρες ξέρω γω και συχνάζουν μεγαλόsomethings τι να πει η Μύκονος, η Σαντορίνη και οι Σπέτσες... Υπερβάλλεις θεωρώ και να με συγχωρείς. 

Overated θα έλεγα τιμολογιακά. 30,00 € το κιλό το μέλι... Πραγματικά γέλασα... αφού το δοκίμασα 😋.  Και να θελα να ξοδέψω χρήματα θα έπρεπε να προσπαθήσω να βρω κάτι ανοιχτό. Σου μιλάω ειλικρινά είναι το μοναδικό μέρος όπου στη χώρα έφυγα πριν τις 12 γιατί το μαγαζί είχε αδειάσει και δεν ήθελα να συρω μαζί με την σύζυγο μου τους εργαζόμενους μέχρι να τελειώσουμε τα κοκτειλς μας. 

Δεν ήταν νεολαιοι αυτοί που πήγαιναν στο νησί. Ήταν άνθρωποι όλων των ηλικιών αλλά χαρακτηριστικό όλων ήταν το χυμαδιό, alternative όπως τους λένε κάποιοι, δευτερατζες όπως τους λέω εγώ 😁

Για nightlife δε, οκ να μην θυμηθώ τα νιάτα μου στο caprice και στο cavo και το συγκρίνω με αυτά, θα ήταν άδικο για τα Κύθηρα, αλλά αν αυτό το υπαίθριο στη μέση του πουθενά ήταν το πιο "in" μέρος διασκέδασης τότε ο χαρακτηρισμός ντεκαντανς παραείναι ήπιος. 

 

Απόψεις προφανώς OK, καλά να σαι να ξαναπάς, καλά να μαι και γω όταν ξαναπάω Νεάπολη να μην ρίξω ούτε βλέμμα απέναντι. 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, chill είπε

Δεν ήταν νεολαιοι αυτοί που πήγαιναν στο νησί. Ήταν άνθρωποι όλων των ηλικιών αλλά χαρακτηριστικό όλων ήταν το χυμαδιό, alternative όπως τους λένε κάποιοι, δευτερατζες όπως τους λέω εγώ 😁

AdobeStock_59098939.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, chill είπε

Εεε βασικά πλούσιοι υπάρχουν παντού. Και αν στα Κύθηρα έχει Βιλαρες ξέρω γω και συχνάζουν μεγαλόsomethings τι να πει η Μύκονος, η Σαντορίνη και οι Σπέτσες... Υπερβάλλεις θεωρώ και να με συγχωρείς. 

Overated θα έλεγα τιμολογιακά. 30,00 € το κιλό το μέλι... Πραγματικά γέλασα... αφού το δοκίμασα 😋.  Και να θελα να ξοδέψω χρήματα θα έπρεπε να προσπαθήσω να βρω κάτι ανοιχτό. Σου μιλάω ειλικρινά είναι το μοναδικό μέρος όπου στη χώρα έφυγα πριν τις 12 γιατί το μαγαζί είχε αδειάσει και δεν ήθελα να συρω μαζί με την σύζυγο μου τους εργαζόμενους μέχρι να τελειώσουμε τα κοκτειλς μας. 

Δεν ήταν νεολαιοι αυτοί που πήγαιναν στο νησί. Ήταν άνθρωποι όλων των ηλικιών αλλά χαρακτηριστικό όλων ήταν το χυμαδιό, alternative όπως τους λένε κάποιοι, δευτερατζες όπως τους λέω εγώ 😁

Για nightlife δε, οκ να μην θυμηθώ τα νιάτα μου στο caprice και στο cavo και το συγκρίνω με αυτά, θα ήταν άδικο για τα Κύθηρα, αλλά αν αυτό το υπαίθριο στη μέση του πουθενά ήταν το πιο "in" μέρος διασκέδασης τότε ο χαρακτηρισμός ντεκαντανς παραείναι ήπιος. 

Απόψεις προφανώς OK, καλά να σαι να ξαναπάς, καλά να μαι και γω όταν ξαναπάω Νεάπολη να μην ρίξω ούτε βλέμμα απέναντι. 

 το επιπεδο του καθενος,  φαινεται απο το πως χαρακτηριζει τους αλλους.....!!!       

 

αν δεν σου αρεσει, απλα δεν ξαναπας. δεν ειναι αναγκη να χαρακτηριζεις τον καθενα, με διαφορα κοσμητικα επιθετα.  σκεφτηκες ποτε οτι για καποιους αλλους, μπορει να εισαι και εσυ ....   "δευτεραντζα", alternative, "χυμαδιο"... μα και "ντεκαντανς"......?   

 

 

Επεξ/σία από cabdik
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, chill είπε

Εεε βασικά πλούσιοι υπάρχουν παντού. Και αν στα Κύθηρα έχει Βιλαρες ξέρω γω και συχνάζουν μεγαλόsomethings τι να πει η Μύκονος, η Σαντορίνη και οι Σπέτσες... Υπερβάλλεις θεωρώ και να με συγχωρείς. 

Overated θα έλεγα τιμολογιακά. 30,00 € το κιλό το μέλι... Πραγματικά γέλασα... αφού το δοκίμασα 😋.  Και να θελα να ξοδέψω χρήματα θα έπρεπε να προσπαθήσω να βρω κάτι ανοιχτό. Σου μιλάω ειλικρινά είναι το μοναδικό μέρος όπου στη χώρα έφυγα πριν τις 12 γιατί το μαγαζί είχε αδειάσει και δεν ήθελα να συρω μαζί με την σύζυγο μου τους εργαζόμενους μέχρι να τελειώσουμε τα κοκτειλς μας. 

Δεν ήταν νεολαιοι αυτοί που πήγαιναν στο νησί. Ήταν άνθρωποι όλων των ηλικιών αλλά χαρακτηριστικό όλων ήταν το χυμαδιό, alternative όπως τους λένε κάποιοι, δευτερατζες όπως τους λέω εγώ 😁

Για nightlife δε, οκ να μην θυμηθώ τα νιάτα μου στο caprice και στο cavo και το συγκρίνω με αυτά, θα ήταν άδικο για τα Κύθηρα, αλλά αν αυτό το υπαίθριο στη μέση του πουθενά ήταν το πιο "in" μέρος διασκέδασης τότε ο χαρακτηρισμός ντεκαντανς παραείναι ήπιος. 

Απόψεις προφανώς OK, καλά να σαι να ξαναπάς, καλά να μαι και γω όταν ξαναπάω Νεάπολη να μην ρίξω ούτε βλέμμα απέναντι. 

Επιβεβαιωνεις απολυτα αυτο που σου ειπα.

Eιναι προφανες οτι δεν εχεις καμια σχεση με τετοιου ειδους νησια και εκανες μια πολυ κακη επιλογη. Του χρονου σε "in" προορισμους.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ardi21 είπε

Eιναι προφανες οτι δεν εχεις καμια σχεση με τετοιου ειδους νησια και εκανες μια πολυ κακη επιλογη. Οτι γραφεις ειναι αλλου για αλλου.

 

Λέγοντας "τέτοιου είδους" νησιά μάλλον με επιβεβαιώνεις. Και ναι προφανώς με "τέτοιου είδους" ούτε έχω σχέση και ούτε θέλω να αποκτήσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 16/10/2019 at 20:40, biliardas said:

Καλησπέρα σε όλο το forum..Ας ξεκινησω και εγώ ένα θέμα..Αρχικά έχω την δυνατότητα να πάω για δουλεια (δημόσιο τομέα) στα κυθηρα..Γνωρίζετε γενικά κάτι για το νησί η κάποιος ντόπιος αν υπάρχει στο forum.Ο χειμώνας είναι δύσκολος.?Συγκοινωνιες αν υπάρχουν συχνά δρομολόγια πλοίων αεροδρομίων?Υπαρχουν ανοιχτά μαγαζιά το χειμώνα η μόνο καλοκαίρι?Υπαρχει νεολαία στο νησί?Οτιδηποτε γνωρίζετε θα μ ήταν σημαντικό..Κάτι π ξεχασα έχω μεγαλώσει σε επαρχία αλλά τα τελευταία δέκα χρόνια ζω στην Αθήνα..

Καλημέρα φιλε, εχω καταγωγη απο Κυθηρα και πηγαινω καθε χρονο. Το πλοιο της γραμμης απο Πειραια ειναι το ΙΟΝΙΣ και  στις 11/11/2019 μεχρι τις 2/1/2020 θα μπει για την ετησια ακινησια.
Μεχρι στιγμης ισχυουν αυτα τα δρομολογια απο Πειραια https://www.kythira.info/wp-content/uploads/ionis-sep-oct.jpg
και αντιστοιχα απο Νεαπολη με το πλοιο ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ https://tritonferries.gr/wp-content/uploads/2019/07/porfy-2007-2.jpg
Συγκοινωνια με πουλμαν στο εσωτερικο του νησιου σχεδον ανυπαρκτη,περα απο αυτο υπαρχουν ταξι. Γενικα χρειαζεσαι αμαξι σιγουρα.
Το χειμωνα να εισαι ετοιμος για εχει κρυο, πολυ υγρασια και οταν θυμηθει να βρεξει η βροχη κραταει πολυ. Επισης το δικτυο του ηλεκτρικου και του νερου εχει θεματα. Νερο καλυτερα να πινεις εμφιαλωμενο. Υπαρχουν σουπερ μαρκετ, φαρμακεια, νοσοκομειο που εχει εξοπλιστει προσφατα και εχει προσωπικο. Σε ποιο χωριο θα μεινεις?

Επεξ/σία από JamesDelaney
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cabdik είπε

 το επιπεδο του καθενος,  φαινεται απο το πως χαρακτηριζει τους αλλους.....!!!       

αν δεν σου αρεσει, απλα δεν ξαναπας. δεν ειναι αναγκη να χαρακτηριζεις τον καθενα, με διαφορα κοσμητικα επιθετα.  σκεφτηκες ποτε οτι για καποιους αλλους, μπορει να εισαι και εσυ ....   "δευτεραντζα", alternative, "χυμαδιο"... μα και "ντεκαντανς"......?   

Νταξ μην τρελαίνεσαι κι εσύ, δε χρησιμοποίησε και προσβλητικούς χαρακτηρισμούς. Την άποψή του είπε, με μια γλαφυρότητα και κάποια βάσιμα καθώς φαίνεται επιχειρήματα.

Εξάλλου, πόσοι δε θεωρούμε ελαφρόμυαλους όσους επιλέγουν τη Μύκονο; Απλά πολλοί δεν το λένε και το παίζουν ανώτεροι και υπεράνω.

Το να πέφτει πολύ η κίνηση μετά τις 00:00 στην καρδιά της τουριστικής σεζόν είναι ένα θέμα. Προσωπικά γουστάρω αν με ρωτάς γιατί δεν είμαι για πολλά πολλά και θέλω την ηρεμία μου, αλλά δείχνει κάποια πράγματα και καταλαβαίνω πώς μπορεί να φαίνεται σε κάποιους.

Βέβαια έχουμε ψιλοξεφύγει γιατί ο άνθρωπος δε ρωτάει πού να πάει διακοπές, αλλά αν αξίζει να ζήσει μόνιμα εκεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Η απάντηση που δίνω ειναι από φίλο που μένει μόνιμα στα Κύθηρα και συγκεκριμένα στο Λιβάδι.

"Στη περιοχή του έχει τα πάντα απο καταστήματα, καφετέριες κτλ. Κόσμος αρκετός αν και τον χειμώνα οπως ειναι λογικό λιγοστεύει, όμως ζωή υπάρχει κανονικά, όσο θα μπορούσε να υπάρχει σε ένα πολύ ζωντανό και αναπτυσόμενο χωριό.

Δε παύει όμως να ειναι χωριό. Καλό να έχεις αμάξι αν και υπάρχει καθημερινο τοπικο λεωφορείο που γυρνάει όλα τα χωριά.

Ησυχία απεριόριστη και όντως μετά τις 10 ειδικά τον χειμώνα δεν κυκλοφορεί άνθρωπος.

Τα Σ.Κ. οι επιλογές ειναι ελάχιστες. Για έφηβους και γενικά για παιδιά μετά το τέλος του δημοτικού, τα πράγματα ειναι λίγο δύσκολα. Και γενικά παρά το οτι οι περισσότεροι νέοι ασχολουνται με κολύμβηση και στίβο. Υπάρχουν και σχολές πολεμικών τεχνών, υπάρχει κινηματογράφος,υπάρχει και ένας καλός πολιτιστικός σύλλογος."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, phanispal είπε

Νταξ μην τρελαίνεσαι κι εσύ, δε χρησιμοποίησε και προσβλητικούς χαρακτηρισμούς. Την άποψή του είπε, με μια γλαφυρότητα και κάποια βάσιμα καθώς φαίνεται επιχειρήματα.

Εξάλλου, πόσοι δε θεωρούμε ελαφρόμυαλους όσους επιλέγουν τη Μύκονο; Απλά πολλοί δεν το λένε και το παίζουν ανώτεροι και υπεράνω.

Το να πέφτει πολύ η κίνηση μετά τις 00:00 στην καρδιά της τουριστικής σεζόν είναι ένα θέμα. Προσωπικά γουστάρω αν με ρωτάς γιατί δεν είμαι για πολλά πολλά και θέλω την ηρεμία μου, αλλά δείχνει κάποια πράγματα και καταλαβαίνω πώς μπορεί να φαίνεται σε κάποιους.

Βέβαια έχουμε ψιλοξεφύγει γιατί ο άνθρωπος δε ρωτάει πού να πάει διακοπές, αλλά αν αξίζει να ζήσει μόνιμα εκεί.

δεν τρελλαθηκα, απλα ειπα κι εγω την αποψη μου.  και ουτε εβρισα, ουτε και προσβληθηκα,  καθως δεν ειμαι και απο τα Κυθηρα. 

 

ομως..., για κατι, καποιον, καπου,  που δεν σε ενδιαφερει ή απλα -οπως νομιζει ο καθενας- δεν ειναι του επιπεδου του, αναρωτιεμαι γιατι ασχολεισαι/ται..?   απλα κανε σαν να μην υπαρχει, και ασε οσους τους αρεσει και τους γουσταρει, να κανουν το κεφι τους.    

σε αλλους αρεσει η οπερα, σε αλλους τα μπουζουκια.  δεν σημαινει απαραιτητα οτι το ενα ειναι κακο και το αλλο καλο.......!!!   γουστα ειναι αυτα......!    αυτο εννοησα εν τελει...!!  

 

και οντως ο στοχος του θεματος ειναι η μονιμη διαμονη και οχι διακοπες και βολτες. οποτε κοιτας αλλα εντελως πραγματα, εχεις απολυτο δικιο..! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...