Προς το περιεχόμενο

Μόνιμη ζωή στα Κυθηρα..


biliardas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έτσι όπως τα ακούω τα Κύθηρα, αν μπορούσα, μετακόμιζα αύριο. Αρκεί να έχει καμία ομάδα ποδοσφαίρου να κάνουν προπόνηση τα παιδιά, internet και κανένα γυμναστήριο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα όταν αντιμετωπίζεις τέτοια διλήμματα είναι να είσαι όσο πιο συνειδητοποιημένος γίνεται.

Γενικά οι άνθρωποι τείνουν να θέλουν και να αναπολούν αυτό που δεν έχουν.

Συγγενικό μου πρόσωπο έφυγε με την οικογένειά του από την Αθήνα στα 27 του για μικρή επαρχιακή πόλη. 

Όσο ήταν εδώ (Αθήνα) σιχτίριζε καθημερινά για την κατάσταση εδώ, κίνηση, εγκληματικότητα, η τρέλα και το χάος που επικρατεί, τα γνωστά. 

Εκεί που πήγε, τα περισσότερα αν όχι όλα από αυτά που τον χαλούσαν εδώ, δεν υπάρχουν.

Στην αρχή ήταν όλα πολύ καλά, σχεδόν ιδανικά. Με τον καιρό όμως άρχισε να αναζητά όσα του έλειπαν, για να φτάσει να αναπολεί ακόμα και τα μποτιλιαρίσματα και το καυσαέριο, τη φασαρία στους δρόμους και τις γειτονιές.

Μην τα πολυλογώ, βλέπει και τα καλά της επαρχίας, αλλά θεωρεί ότι είναι για άτομα μιας ηλικίας και μετά, όχι για κάποιον νέο.

Προφανώς ο καθένας είναι διαφορετικός, αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ λίγοι εκείνοι που είναι πλήρως συνειδητοποιημένοι, και μπορούν να προσαρμοστούν στο μέγιστο δυνατό βαθμό σε κάποιες συνθήκες.

Το θέμα είναι τι θυσιάζεις. Το θέμα της υγείας είναι σημαντικό. Με Κέντρα Υγείας και βασικές ελλείψεις δε γίνεται δουλειά. Είναι μεγάλο το ρίσκο αν έχεις μωρό ή μικρό παιδί.

Παιδεία: Όχι ότι τα φροντιστήρια είναι πανάκεια, αλλά αν υπάρχουν κι εκεί ελλείψεις, υπάρχει θέμα.

Δραστηριότητες για τα παιδιά, και πλήθος φιλικών ζευγαριών: Καλή φάση τα παιδιά να μεγαλώνουν σε περιβάλλον με σχεδόν μηδενική εγκληματικότητα, αλλά αν δεν υπάρχουν και άλλα παιδιά ή υπάρχουν σε μακρινή απόσταση, τι να το κάνεις.

Κάποια μπορείς να τα αντισταθμίσεις σε ένα βαθμό, αλλά στο τέλος ελάχιστοι ασχολούνται. Η ρουτίνα κάνει ζημιά.

Και κάτι άλλο που μου είπε το συγγενικό μου πρόσωπο: Αν η γυναίκα ή/και τα παιδιά δεν περνάνε καλά, χέστα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, pontez2 είπε

Καλησπέρα.

Η απάντηση που δίνω ειναι από φίλο που μένει μόνιμα στα Κύθηρα και συγκεκριμένα στο Λιβάδι.

"Στη περιοχή του έχει τα πάντα απο καταστήματα, καφετέριες κτλ. Κόσμος αρκετός αν και τον χειμώνα οπως ειναι λογικό λιγοστεύει, όμως ζωή υπάρχει κανονικά, όσο θα μπορούσε να υπάρχει σε ένα πολύ ζωντανό και αναπτυσόμενο χωριό.

Δε παύει όμως να ειναι χωριό. Καλό να έχεις αμάξι αν και υπάρχει καθημερινο τοπικο λεωφορείο που γυρνάει όλα τα χωριά.

Ησυχία απεριόριστη και όντως μετά τις 10 ειδικά τον χειμώνα δεν κυκλοφορεί άνθρωπος.

Τα Σ.Κ. οι επιλογές ειναι ελάχιστες. Για έφηβους και γενικά για παιδιά μετά το τέλος του δημοτικού, τα πράγματα ειναι λίγο δύσκολα. Και γενικά παρά το οτι οι περισσότεροι νέοι ασχολουνται με κολύμβηση και στίβο. Υπάρχουν και σχολές πολεμικών τεχνών, υπάρχει κινηματογράφος,υπάρχει και ένας καλός πολιτιστικός σύλλογος."

Ευχαριστώ φίλε μου μια από τις λίγες σωστες απαντησεις που πήρε στο ποστ μου..Οτιδήποτε μπορείς να μαθεις από το πιο απλό ως το πιο μεγάλο πίστεψε θα με βοηθούσε παρά πολύ..

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Το θέμα όταν αντιμετωπίζεις τέτοια διλήμματα είναι να είσαι όσο πιο συνειδητοποιημένος γίνεται.

Γενικά οι άνθρωποι τείνουν να θέλουν και να αναπολούν αυτό που δεν έχουν.

Συγγενικό μου πρόσωπο έφυγε με την οικογένειά του από την Αθήνα στα 27 του για μικρή επαρχιακή πόλη. 

Όσο ήταν εδώ (Αθήνα) σιχτίριζε καθημερινά για την κατάσταση εδώ, κίνηση, εγκληματικότητα, η τρέλα και το χάος που επικρατεί, τα γνωστά. 

Εκεί που πήγε, τα περισσότερα αν όχι όλα από αυτά που τον χαλούσαν εδώ, δεν υπάρχουν.

Στην αρχή ήταν όλα πολύ καλά, σχεδόν ιδανικά. Με τον καιρό όμως άρχισε να αναζητά όσα του έλειπαν, για να φτάσει να αναπολεί ακόμα και τα μποτιλιαρίσματα και το καυσαέριο, τη φασαρία στους δρόμους και τις γειτονιές.

Μην τα πολυλογώ, βλέπει και τα καλά της επαρχίας, αλλά θεωρεί ότι είναι για άτομα μιας ηλικίας και μετά, όχι για κάποιον νέο.

Προφανώς ο καθένας είναι διαφορετικός, αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ λίγοι εκείνοι που είναι πλήρως συνειδητοποιημένοι, και μπορούν να προσαρμοστούν στο μέγιστο δυνατό βαθμό σε κάποιες συνθήκες.

Το θέμα είναι τι θυσιάζεις. Το θέμα της υγείας είναι σημαντικό. Με Κέντρα Υγείας και βασικές ελλείψεις δε γίνεται δουλειά. Είναι μεγάλο το ρίσκο αν έχεις μωρό ή μικρό παιδί.

Παιδεία: Όχι ότι τα φροντιστήρια είναι πανάκεια, αλλά αν υπάρχουν κι εκεί ελλείψεις, υπάρχει θέμα.

Δραστηριότητες για τα παιδιά, και πλήθος φιλικών ζευγαριών: Καλή φάση τα παιδιά να μεγαλώνουν σε περιβάλλον με σχεδόν μηδενική εγκληματικότητα, αλλά αν δεν υπάρχουν και άλλα παιδιά ή υπάρχουν σε μακρινή απόσταση, τι να το κάνεις.

Κάποια μπορείς να τα αντισταθμίσεις σε ένα βαθμό, αλλά στο τέλος ελάχιστοι ασχολούνται. Η ρουτίνα κάνει ζημιά.

Και κάτι άλλο που μου είπε το συγγενικό μου πρόσωπο: Αν η γυναίκα ή/και τα παιδιά δεν περνάνε καλά, χέστα.

Συμφωνώ σε ότι είπες..Γι αυτό και άνοιξα το θέμα να γνωρίσω και να δω όλα τα παραπάνω π είπες και πίστεψε με θέλω να πάρω μια απόφαση γνωρίζοντας έστω και για τα βασικά στο νησί..Γι αρχή δεν έχω παιδιά αλλά τα επόμενα χρόνια σιγουρα κάτι θα γίνει 😜..Το ότι σηχτηριζε ο φίλος σου εντάξει είναι καθαρά στον άνθρωπο πως βλέπει τα θετικα και τα αρνητικά..Όσο για γυναίκα παιδιά είναι από κοινού η απόφαση αλλά πιστευω κάθε αρχή κ δύσκολη...

4 ώρες πριν, cabdik είπε

 

και οντως ο στοχος του θεματος ειναι η μονιμη διαμονη και οχι διακοπες και βολτες. οποτε κοιτας αλλα εντελως πραγματα, εχεις απολυτο δικιο..! 

Σωστος γιατί ξεφύγαμε παιδιά..

6 ώρες πριν, JamesDelaney είπε

Καλημέρα φιλε, εχω καταγωγη απο Κυθηρα και πηγαινω καθε χρονο. Το πλοιο της γραμμης απο Πειραια ειναι το ΙΟΝΙΣ και  στις 11/11/2019 μεχρι τις 2/1/2020 θα μπει για την ετησια ακινησια.
Μεχρι στιγμης ισχυουν αυτα τα δρομολογια απο Πειραια https://www.kythira.info/wp-content/uploads/ionis-sep-oct.jpg
και αντιστοιχα απο Νεαπολη με το πλοιο ΠΟΡΦΥΡΟΥΣΑ https://tritonferries.gr/wp-content/uploads/2019/07/porfy-2007-2.jpg
Συγκοινωνια με πουλμαν στο εσωτερικο του νησιου σχεδον ανυπαρκτη,περα απο αυτο υπαρχουν ταξι. Γενικα χρειαζεσαι αμαξι σιγουρα.
Το χειμωνα να εισαι ετοιμος για εχει κρυο, πολυ υγρασια και οταν θυμηθει να βρεξει η βροχη κραταει πολυ. Επισης το δικτυο του ηλεκτρικου και του νερου εχει θεματα. Νερο καλυτερα να πινεις εμφιαλωμενο. Υπαρχουν σουπερ μαρκετ, φαρμακεια, νοσοκομειο που εχει εξοπλιστει προσφατα και εχει προσωπικο. Σε ποιο χωριο θα μεινεις?

Thankssss... Δεν έχω επιλέξει χωριό γιατί θα έλεγα ότι έχω χρόνο μπροστά μ για να αποφασίσω τελικα..Άνοιξα το post για να μάθω τι επικρατεί γενικά στο νησί από κόσμο καταστήματα νοσοκομεία διασκέδαση κει γενικά όλα τα πράγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστειτε μεταφορικο μέσο μιας κ η συγκοινωνια ειναι ελλειπης. επισης μεγαλη προσοχη στους δρομους γιατι εχει παρα πολλες στροφες κ απο φωτισμο σχεδον τπτ. Θα πρότεινα και εγω να μεινετε κοντα στο Λειβαδι μιας και ειναι απο τα πιο πληρη σε παροχες χωριο (εχει σχεδον τα παντα. παιζει να ειναι πιο πληρη και απο την Χωρα). Απ οτι ξερω, εχει  ΠΟΛΥ ησυχια χειμωνα αλλα εχει αν θες πραγματα να κανεις για να ασχοληθεις. Για τα δρομολογια, αναφερθηκαν τα παιδια πριν. εχει περιοδους που δεν εχει καραβι για Πειραια αλλα εχει αλλους τροπους μπολικους για να φυγεις σε περιπτωση αναγκης.

Εγω εχω καταγωγη απο τα Κυθηρα αλλα κατεβαινω μονο καλοκαιρι οποτε δεν εχω ξεκαθαρη εικονα, αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι σε σχεση με Αθηνα οι ρυθμοι ειναι  χαλλλαροι. καθε αρχη και δυσκολη που λενε. Προσωπικα θα σου προτεινα να πας και να μην το σκεφτεσαι. Ειδικα οταν ανοιξει ο καιρος και θα μπορει να πηγαινεις για τα μπανια σου καθε μερα σχεδον, θα εισαι αρχοντας...

Να κανω και εγω το οφτοπικ μου, τα Κυθηρα εχουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥΣ βυθους.. κυριολεκτικα ξεχνιεσαι χαζευοντας. περσι που πηγα πρώτη φορα με την κοπελα μου, παιζει να ημουν 1μιση ωρα μεσα με την μασκα και οταν βγηκα μου εριξε τρελο ξεχεσιμο γτ τρομαξε μην εχω παθει τπτ. Αν εισαι ατομο που αγαπας την θαλασσα, ειναι ενας παραπανω λογος να τα προτιμησεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, biliardas είπε

Ευχαριστώ φίλε μου μια από τις λίγες σωστες απαντησεις που πήρε στο ποστ μου..Οτιδήποτε μπορείς να μαθεις από το πιο απλό ως το πιο μεγάλο πίστεψε θα με βοηθούσε παρά πολύ..

Συμφωνώ σε ότι είπες..Γι αυτό και άνοιξα το θέμα να γνωρίσω και να δω όλα τα παραπάνω π είπες και πίστεψε με θέλω να πάρω μια απόφαση γνωρίζοντας έστω και για τα βασικά στο νησί..Γι αρχή δεν έχω παιδιά αλλά τα επόμενα χρόνια σιγουρα κάτι θα γίνει 😜..Το ότι σηχτηριζε ο φίλος σου εντάξει είναι καθαρά στον άνθρωπο πως βλέπει τα θετικα και τα αρνητικά..Όσο για γυναίκα παιδιά είναι από κοινού η απόφαση αλλά πιστευω κάθε αρχή κ δύσκολη...

Σωστος γιατί ξεφύγαμε παιδιά..

Thankssss... Δεν έχω επιλέξει χωριό γιατί θα έλεγα ότι έχω χρόνο μπροστά μ για να αποφασίσω τελικα..Άνοιξα το post για να μάθω τι επικρατεί γενικά στο νησί από κόσμο καταστήματα νοσοκομεία διασκέδαση κει γενικά όλα τα πράγματα..

Υπάρχουν και κάποιοι ακόμα παράμετροι που πρέπει να λάβεις υπόψιν

- Μπορείς να πάρεις πίσω την απόφαση σου άμα δε σ άρεσει σχετικά σύντομα (6 μήνες-1 χρόνο)ή θα πρέπει να κάτσεις π.χ. 3 χρόνια εκεί φιξ.

- Πέρα απο τις σημερινές σου ανάγκες (σε διασκέδαση, κοινωνικοποίηση κλπ) πρέπει να σκεφθείς τι ανάγκες πιθανώς θα έχεις σε κάποια χρόνια. Αν θα κάνεις οικογένεια, αν θα υπάρχουν κάποιοι δικοί σου άνθρωποι που να χρειάζονται βοήθεια, αν θα έχετε κάποια άλλα σχέδια επαγγελματικά (π.χ. η συζυγος) κλπ. Ειδικά αν η απόφαση σου είναι δεσμευτική, όλα αυτά θα πρέπει να τα σκεφθείς σοβαρά. 

Επίσης παίζει ρόλο σε τι είδους επαρχία έχεις μεγαλώσει. Επαρχία είναι και μικρές πόλεις, επαρχία είναι και κάτι χωριά στην Ημαθία μισή ώρα απο Θεσσαλονίκη, επαρχία είναι και ένα χωριό τέρμα θεού στο βουνό που με άσχημο καιρό είναι αποκλεισμένο. Υπάρχει κόσμος που έχει μεγαλώσει σε επαρχιακά μέρη και σε τέτοιο νησί δε μπορεί να ζήσει. Αν έχεις μάθει σε ψιλοαπομονωμένα μέρη (κι η σύζυγος προφανώς), τότε ίσως σου είναι πιο εύκολο. 

Για να βοηθηθείς στην επιλογή σου, πάρε μια μέρα άδεια και πηγαίνετε weekend στα Κύθηρα σε κανα μήνα. Να τα δεις στην άσχημη περίοδο τους, ο Νοέμβριος παντού είναι ολίγον καταθλιπτικός. Μπορεί να σου λυθούν πολλές απορίες...

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος αν θα τον βοηθήσει να πεταχτεί ένα διήμερο να δει τι παίζει. Ενδεχομένως να τον μπερδέψει κι άλλο ή να τον αποπροσανατολίσει.

Μπορεί να πετύχει ασταμάτητη βροχή με αέρα, μπορεί και να έχει 25°C και να σηκώνει και να κάνει μπάνιο και να πει τι παράδεισος είναι αυτός.

Βέβαια είναι και στον άνθρωπο, και αν ξέρει να μεταφράζει αυτό που βιώνει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, phanispal είπε

Δεν είμαι σίγουρος αν θα τον βοηθήσει να πεταχτεί ένα διήμερο να δει τι παίζει. Ενδεχομένως να τον μπερδέψει κι άλλο ή να τον αποπροσανατολίσει.

Μπορεί να πετύχει ασταμάτητη βροχή με αέρα, μπορεί και να έχει 25°C και να σηκώνει και να κάνει μπάνιο και να πει τι παράδεισος είναι αυτός.

Βέβαια είναι και στον άνθρωπο, και αν ξέρει να μεταφράζει αυτό που βιώνει.

Όντως ένα διήμερο δεν θα μ κάνει κάτι..Έχω ζήσει σε νησί max 4 μήνες χειμώνα και όχι καλοκαίρι αλλά ηξερα ότι θα γυρίσω πίσω.Σκεφτόμαστε πάντως σοβαρά γιατί αυτούς τους μήνες δεν μ έλειψε καθόλου η Αθήνα και ίσα ίσα π μ αρεσε.Τωρα θα μ πεις ήξερες όμως ότι θα γυρίσεις μια μόνιμη ζωή θα είναι πιο δύσκολη και θα συμφωνήσω σε αυτό..Αλλά με τρώει που λέμε και θέλω να το δοκιμάσω...

1 ώρα πριν, kallair είπε

Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστειτε μεταφορικο μέσο μιας κ η συγκοινωνια ειναι ελλειπης. επισης μεγαλη προσοχη στους δρομους γιατι εχει παρα πολλες στροφες κ απο φωτισμο σχεδον τπτ. Θα πρότεινα και εγω να μεινετε κοντα στο Λειβαδι μιας και ειναι απο τα πιο πληρη σε παροχες χωριο (εχει σχεδον τα παντα. παιζει να ειναι πιο πληρη και απο την Χωρα). Απ οτι ξερω, εχει  ΠΟΛΥ ησυχια χειμωνα αλλα εχει αν θες πραγματα να κανεις για να ασχοληθεις. Για τα δρομολογια, αναφερθηκαν τα παιδια πριν. εχει περιοδους που δεν εχει καραβι για Πειραια αλλα εχει αλλους τροπους μπολικους για να φυγεις σε περιπτωση αναγκης.

Εγω εχω καταγωγη απο τα Κυθηρα αλλα κατεβαινω μονο καλοκαιρι οποτε δεν εχω ξεκαθαρη εικονα, αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι σε σχεση με Αθηνα οι ρυθμοι ειναι  χαλλλαροι. καθε αρχη και δυσκολη που λενε. Προσωπικα θα σου προτεινα να πας και να μην το σκεφτεσαι. Ειδικα οταν ανοιξει ο καιρος και θα μπορει να πηγαινεις για τα μπανια σου καθε μερα σχεδον, θα εισαι αρχοντας...

Να κανω και εγω το οφτοπικ μου, τα Κυθηρα εχουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΥΣ βυθους.. κυριολεκτικα ξεχνιεσαι χαζευοντας. περσι που πηγα πρώτη φορα με την κοπελα μου, παιζει να ημουν 1μιση ωρα μεσα με την μασκα και οταν βγηκα μου εριξε τρελο ξεχεσιμο γτ τρομαξε μην εχω παθει τπτ. Αν εισαι ατομο που αγαπας την θαλασσα, ειναι ενας παραπανω λογος να τα προτιμησεις.

Εγώ σκεφτόμουν την χώρα για να μείνω αλλά όπως τα λες θα κοιτάξω και εκεί όπου είπες εφόσον έχει πολλές παροχές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα δεν πρόκειται να καταλάβεις αν είναι καλύτερο να ζεις σε επαρχία ή σε μεγαλούπολη.Αυτό θα το διαπιστώσεις μετά από αρκετά χρόνια.

Είμαι από αυτούς που ζούσαν επαρχία έφυγα όταν τα παιδιά μου ήταν πολύ μικρά και εγκαταστάθηκα μόνιμα Αθήνα.Στην επαρχία και μάλιστα σε παραλία έχω εξοχικό το οποίο επισκεπτόμαστε με τα παιδιά καλοκαίρια, εγώ αρκετές φορές και μέσα στο έτος για διάφορες άλλες εργασίες.

Αν μπορούσα αύριο κιόλας θα πήγαινα να ζήσω εκεί και ειλικρινά δεν θα μου έλειπε η Αθήνα και να μην την ξανάβλεπα, αλλά τα παιδιά μου φυσικά και δεν το θέλουν.Επίσης αν με τα σημερινά δεδομένα μπορούσα να γυρίσω το χρόνο πίσω τότε που έφυγα για Αθήνα,όχι δεν θα έφευγα εκεί θα καθόμουν μόνιμα και όταν μεγάλωναν τα παιδιά ας έκαναν την επιλογή  τους.

Και να συνοψίσω ναι μπορεί κάποιος να ζήσει καλά και στην επαρχία αρκεί να έχει εκεί και άλλες ασχολίες πέραν της δουλειάς του , όπως κάποιο κτήμα με ελιές ή άλλα δέντρα ένα χώρο να τον χρησιμοποιεί για περιβόλι , ακόμη και ένα κοτέτσι που θα έχει τα δικά του αυγά,δεν είναι ντροπή ευχαρίστηση είναι όταν το συνηθίσεις, ένα χώρο για κατασκευές - επισκευές - διάφορες εργασίες για όταν έχει ελεύθερο χρόνο,αν είναι κοντά σε θάλασσα μία βάρκα να πηγαίνει για ψάρεμα κ.λ.π. Μη σας φαίνονται παράξενα αυτά που λέω θεωρώ ότι μόνο έτσι κάποιος νέος μπορεί να ζήσει στα Κύθηρα π.χ. ή σε κάποιο άλλο μέρος σαν τα Κύθηρα και να περνάει καλά.

Και ναι ξέρω πολλούς νέους που το κάνουν και δεν χωριάτες.Είναι ιν με το αιφόν τους , με το ίντερνετ , την καφετέρια , με το ωραίο αυτοκίνητο , μπορεί να τους λείπουν κάποια πράγματα που έχει η μεγαλούπολη αλλά έχουν κάτι  άλλο. Δεν έχουν το άγχος που σου προσθέτει κάθε ώρα κάθε στιγμή κάθε μέρα η Αθήνα.

Αν κάποιος σκέφτεται μόνο καφετέρια , βόλτα , διασκέδαση , όχι δεν θα περάσει καλά και του συνιστώ να μην πάει.

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Αν κάποιος σκέφτεται μόνο καφετέρια , βόλτα , διασκέδαση , όχι δεν θα περάσει καλά και του συνιστώ να μην πάει.

Αν το σχόλιο σπυ φίλε μου είναι γενικό τότε πάω πάσο..Τώρα αν το σχόλιο είναι για τις απόψεις μου και γενικά στο αν επικεντρώθηκα στη διασκέδαση δεν εννοω τις καφετέριες απάντησα σχετικά με το σχόλιο κάποιου για καφετέριες .. Όταν εννοω διασκέδαση θέλω να πω τις ασχολίες δραστηριοτητες και γενικά,παιζει σημαντικό ρόλο αν υπάρχει κάποιου είδους νεολαία στο νησί και άλλο να μην υπάρχει καθόλου στο νησί..Δεν θέλω να παρεξηγηθώ ούτε να σου την πω μην το παίρνεις έτσι..👍👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για τι πληθυσμό μιλάμε, και περισσότερο πόσοι θα είναι κοντά στην ηλικία σου, ας πουν όσοι γνωρίζουν.

Αλλά υπολόγισε και ότι δε μπορεί να ταιριάζεις με όλους, και πόσο θα σε επηρέαζε κάτι τέτοιο.

Είπες ότι έχεις ζήσει 4 μήνες και μάλιστα χειμώνα σε νησί. Είπες ότι δε σου έλειψε η Αθήνα. Πώς σου φάνηκε όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, biliardas είπε

Αν το σχόλιο σπυ φίλε μου είναι γενικό τότε πάω πάσο..Τώρα αν το σχόλιο είναι για τις απόψεις μου και γενικά στο αν επικεντρώθηκα στη διασκέδαση δεν εννοω τις καφετέριες απάντησα σχετικά με το σχόλιο κάποιου για καφετέριες .. Όταν εννοω διασκέδαση θέλω να πω τις ασχολίες δραστηριοτητες και γενικά,παιζει σημαντικό ρόλο αν υπάρχει κάποιου είδους νεολαία στο νησί και άλλο να μην υπάρχει καθόλου στο νησί..Δεν θέλω να παρεξηγηθώ ούτε να σου την πω μην το παίρνεις έτσι..👍👍

Όχι φίλε μου φυσικά και  δεν μιλάω για σένα.Προς θεού σεβαστές οι απόψεις σου και αλίμονο να σκεφτόμαστε όλοι το ίδιο.

Φυσικά γενικά μιλάω και βέβαια την άποψή μου λέω.Φταίω που σχολίασα μετά από σένα και δεν το διευκρίνησα.😊

Επεξ/σία από papoys1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηρεμια αγροτες χωριο κτλ.υπαρχει και εντος αττικης π.χ. μαραθωνας ,ωρωπος λαυριο διονυσος μαρκοπουλο κτλ και τα νησια στυλ αιγινας σαλαμινα  ειναι παρομοια σε φαση χωριο γιατι πρεπει να φτασετε κυθηρα? Τον δρομο απο νεαπολη εως σπαρτη τον εχεις κανει ποτε?

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...