Προς το περιεχόμενο

Απορίες - Ερωτήσεις


tososda

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, bandit4 είπε

Εχει αλλαξει κατι στην τιμολογιακη πολιτικη των τραπεζων μας οσον αφορα τα εμβασματα προς revolut?

Υπαρχει καποιος ενδεικτικος πινακας αν θελουμε πχ να στειλουμε 200€ στην revolut, για το τι θα χρεωθουμε?

Δεν έχω παρατηρήσει κάποια αλλαγή. 1€ είναι η προμήθεια ανεξάρτητου ποσού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 257
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 24/12/2018 στις 3:22 ΜΜ, blackm76 είπε

για σας παιδια.
εχω λογαριασμο revolut πολυ καιρο.εχω και φυσικη καρτα.

απλα η καρτα ληγη τον 4ο του 2019.
θα μου στειλουν καινουρια μονοι τους η πρεπει να κανω κατι εγω;;;
παραδειγμα πρεπει να ζητησω να μου ξανα στειλουν;;;και ποτε;;;αφου ληξη η πριν;;;
μπορω και τωρα για να μην το εχω για τελευταια στιγμη;;;

καλησπέρα,

Ως αρκετά παλιός χρήστης μου έληξε τον προηγούμενο μήνα, οπότε είναι ακόμα αρκετά νωπή η εμπειρία. Απλή διαδικασία, αλλά λίγο ενοχλητικό μιας και δεν πρόκειται για ανανέωση. Θα σου βγάλει ειδοποίηση μέσα στην εφαρμογή ότι η κάρτα λήγει σύντομα και ότι πρέπει να προχωρήσεις σε έκδοση νέας φυσικής. Όπως καταλαβαίνεις, αλλάζει και ο αριθμός, οπότε απαιτείται νέα σύνδεση με paypal π.χ.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dBpanos είπε

καλησπέρα,

Ως αρκετά παλιός χρήστης μου έληξε τον προηγούμενο μήνα, οπότε είναι ακόμα αρκετά νωπή η εμπειρία. Απλή διαδικασία, αλλά λίγο ενοχλητικό μιας και δεν πρόκειται για ανανέωση. Θα σου βγάλει ειδοποίηση μέσα στην εφαρμογή ότι η κάρτα λήγει σύντομα και ότι πρέπει να προχωρήσεις σε έκδοση νέας φυσικής. Όπως καταλαβαίνεις, αλλάζει και ο αριθμός, οπότε απαιτείται νέα σύνδεση με paypal π.χ.

οποτε δεν κανω τιποτα και περιμενω την ειδοποιηση;;;καλο ακουγετε.
απλα μια απορια....
αν αλλαξει ο αριθμος στην φυσικη καρτα θα αλλαξει και στην εικονικη της εφαρμογης σωστα;;;

 

επισεις θα κρατησει προμηθεια για την εκδοση της;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά την καρτα revolut οταν ειπαν οτι αρθήκαν τα καπιταλ κοντρολ την πέταξα......οταν πηγα να αγορασω τορα κατι απο εναν στο ebay δεν μπορουσα να πληρώσω με καμια καρτα της αλφα που εχω γιατι λεει πως ηταν σε κατι λίστες που επι καπιταλ κοντρολ δεν σε αφηνε να κάνεις αγορά......για να μην στας πολυλογώ την ξανα παρήγγειλα και ηρθε σημερα αλλα εγω θυμόμουνα απο παλια αφου σου ερχοταν φυσικη καρτα μπορουσες να βαλεις λεφτά απο το μηχάνημα τωρα τι αλλαξε απο τοτε και θελει μονο με μεταφορά απο τραπεζα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
59 λεπτά πριν, dukepapass είπε

Προσωπικά την καρτα revolut οταν ειπαν οτι αρθήκαν τα καπιταλ κοντρολ την πέταξα......οταν πηγα να αγορασω τορα κατι απο εναν στο ebay δεν μπορουσα να πληρώσω με καμια καρτα της αλφα που εχω γιατι λεει πως ηταν σε κατι λίστες που επι καπιταλ κοντρολ δεν σε αφηνε να κάνεις αγορά......για να μην στας πολυλογώ την ξανα παρήγγειλα και ηρθε σημερα αλλα εγω θυμόμουνα απο παλια αφου σου ερχοταν φυσικη καρτα μπορουσες να βαλεις λεφτά απο το μηχάνημα τωρα τι αλλαξε απο τοτε και θελει μονο με μεταφορά απο τραπεζα;;;

εγω παντα μεταφορα με εμβασμα ηξερα.ποτε δεν μπορεσα με καταθεση.
αναήψη μονο γινετε και γινοταν.

 

αλλα πως την παρηγγειλες φιλε μου ;;;η δικια μου ληγει και οι αποψεις ειναι διαφορες.

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα θυμαμε τοτε που μου την στείλανε ειχα βαλει ευρω στο μηχάνημα..........δεν ειχα κανει τραπεζικη μεταφορα και οχι μια φορα 2-3 τωρα οσο αναφορά πως την παρήγγειλα κανονικα απο την εφαρμογη τωρα δεν ξερω αν θα με χρεώσουν 6 ευρω με το που θα την φορτώσω ασε που δεν εχω καταλαβει πως φορτίζεις στην εφαρμογή λεει να βαλεις τον iban σου δηλαδη βαζεις τα στοιχεια σου στο app και εκεινο τραβάει απο το λογαρισμο της τραπεζας σου το ποσο? συνήθως σε μια μεταφορά στην τραπεζα σου δεν μπαίνεις για να κανεις την μεταφορα;;;δεν ξερω μπερδεύτηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, dukepapass είπε

Μα θυμαμε τοτε που μου την στείλανε ειχα βαλει ευρω στο μηχάνημα..........δεν ειχα κανει τραπεζικη μεταφορα και οχι μια φορα 2-3 τωρα οσο αναφορά πως την παρήγγειλα κανονικα απο την εφαρμογη τωρα δεν ξερω αν θα με χρεώσουν 6 ευρω με το που θα την φορτώσω ασε που δεν εχω καταλαβει πως φορτίζεις στην εφαρμογή λεει να βαλεις τον iban σου δηλαδη βαζεις τα στοιχεια σου στο app και εκεινο τραβάει απο το λογαρισμο της τραπεζας σου το ποσο? συνήθως σε μια μεταφορά στην τραπεζα σου δεν μπαίνεις για να κανεις την μεταφορα;;;δεν ξερω μπερδεύτηκα

πατας φορτωση με τραπεζικο εμβασμα και σου εμφανιζει τα στοιχεια της τραπεζας.
πας στο ibankig  σου και κανεις αποστολη εμβασματος.
και μετα απο 4 εργασιμες εμφανιζονται τα λεφτα στο λογαριασμο της revolut

Επεξ/σία από blackm76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ωραια επειδη δεν το ειχα κανει ποτε ετσι.....επισης γιατι ζητανε ταυτοτητα τωρα και σου λενε βγαλε και σελφι για να δουμε πως εισαι εσυ.....;;; αυτα με ποιο δικαίωμα τα ζητανε και να τα κανουνε τι;;; δεν ειναι προσωπικά δεδομένα ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dukepapass είπε

Α ωραια επειδη δεν το ειχα κανει ποτε ετσι.....επισης γιατι ζητανε ταυτοτητα τωρα και σου λενε βγαλε και σελφι για να δουμε πως εισαι εσυ.....;;; αυτα με ποιο δικαίωμα τα ζητανε και να τα κανουνε τι;;; δεν ειναι προσωπικά δεδομένα ;;;

Υποχρεούται από την ΕΕ να σου πάρει αυτά τα στοιχεία όπως και οι ελληνικές τράπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γινεται πηγα σημερα για να κανω μια κατάθεση στο λογαριασμό μου στην alpha bank και οταν πηγα να δοκιμσω για μεταφορα μου ζηταγε 8 ευρω για ενα μυστικο κοδικο λεει και καλα για να μπορεις να στελνεις εμβασματα και καλα αυτο πες ειναι της τραπεζας οτα της ειπα ποσο ειναι το εμβασμα απο την εφαρμογη του store μου λεει οτι ειναι 5 ευρω απο την εφαρμογη και 12-14 ευρω προμηθεια απο το ταμιο!!! και στο ταμιο μου λεει χωρια την προμηθεια που θα παρει η αλλη τραπεζα.....μα τις λεω ειναι iban και μπαινει σε καρτα εξωτερικου οχι σε λογαρισμο μου λεει τοσο ειναι τωρα δεν ξερω τι παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, dukepapass είπε

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γινεται πηγα σημερα για να κανω μια κατάθεση στο λογαριασμό μου στην alpha bank και οταν πηγα να δοκιμσω για μεταφορα μου ζηταγε 8 ευρω για ενα μυστικο κοδικο λεει και καλα για να μπορεις να στελνεις εμβασματα και καλα αυτο πες ειναι της τραπεζας οτα της ειπα ποσο ειναι το εμβασμα απο την εφαρμογη του store μου λεει οτι ειναι 5 ευρω απο την εφαρμογη και 12-14 ευρω προμηθεια απο το ταμιο!!! και στο ταμιο μου λεει χωρια την προμηθεια που θα παρει η αλλη τραπεζα.....μα τις λεω ειναι iban και μπαινει σε καρτα εξωτερικου οχι σε λογαρισμο μου λεει τοσο ειναι τωρα δεν ξερω τι παιζει.

Η alpha bank θέλει να έχεις ενεργοποιημένο τον κωδικό μιας χρήσης για να μπορείς να στέλνεις εμβάσματα ηλεκτρονικά για λόγους ασφαλείας. Είναι νομίζω το ποσό που είπες και το δίνεις μια φορά. Μετά σε χρεώνει 1€ για να κάνεις μεταφορά ανεξάρτητου ποσού που θα μεταφέρεις. Η revolut με τη σειρά της δεν κρατάει καμία προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θα τους κανω την χαρη να τους δωσω τα 8 ευρω ετσι για το γαμωτο......η πειραιως 1ευρω θελει με ενδεικτικα 500 ευρω.

 

55.jpg

Επεξ/σία από dukepapass
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dukepapass είπε

Δεν θα τους κανω την χαρη να τους δωσω τα 8 ευρω ετσι για το γαμωτο......η πειραιως 1ευρω θελει με ενδεικτικα 500 ευρω.

55.jpg

και η alpha bank 1 ευρώ θέλει για να πραγματοποιηθεί το έμβασμα, όπως όλες οι ελληνικές τράπεζες. Απλώς σε υποχρεώνει να έχεις ενεργοποιημένη την υπηρεσία κωδικού επαλήθευσης για την ασφάλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πως αγοραζω με χρεωστικη εθνικης μεχρι και pocophone 262 euro χωρις θεμα του τελευταιους αρκετους μηνες;

και δεν επιτρεπεται η μεταφορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ExTaCy1337 είπε

Εγω πως αγοραζω με χρεωστικη εθνικης μεχρι και pocophone 262 euro χωρις θεμα του τελευταιους αρκετους μηνες;

και δεν επιτρεπεται η μεταφορα;

Το ένα είναι αγορά προϊόντος και το άλλο μεταφορά κεφαλαίων στο εξωτερικό. Προφανώς το δεύτερο απαγορεύεται με χρήση πιστωτικής/χρεωστικής κάρτας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


  • Δημιουργία νέου...