Προς το περιεχόμενο

Κινητό με αρκετά κριτήρια-απορίες


palebliz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Χρήματα που μπορούμε να διαθέσουμε; 250 μέχρι 300 αλλά αν ικανοποιεί κάποιο κινητό τα πάντα ανεβαίνουμε λίγο.
2) Μας ενδιαφέρει η αγορά από Ελλάδα ή από εξωτερικό; Και τα  2.
3) Μας ενδιαφέρει η αγορά από συγκεκριμένο κατάστημα; Όχι.
4) Αναζητούμε μόνο καινούριες ή και μεταχειρισμένες συσκευές; Καινούργια του 18-19.
5) Μέγεθος οθόνης; Ιδανικό θα ήταν μέχρι 15cm ύψος αλλά πάμε εώς 16cm για να έχουμε περισσότερες επιλογές.
6) Κάποιο ειδικό χαρακτηριστικό (όπως αδιαβροχοποίηση, 2SIM+1SD, NFC κτλ); Θα αναφερθώ στο τέλος.
7) Μας ενδιαφέρει η απόδοση των καμερών; Ναι.
8 ) Μας ενδιαφέρει η αυτονομία; Ναι.
9) Έχουμε κάποια προτίμηση στο λογισμικό; Μάλλον stock android ή έστω κάποιο που θα μπορώ εύκολα να διαγράψω τη σαβούρα.
10) Για τι χρήση προορίζεται η συσκευή; (Γράψτε ενδεικτικά μερικές εφαρμογές που χρησιμοποιείτε συχνά) Πολύ multitasking,όχι παιχνίδια.

Κάπου εδώ ξεκινάει όλο το ζουμί με τα κριτήρια και τις απορίες μου.
1. Δεν θέλω να έχω καμία εφαρμογή της google και να μην συνδεθώ σε google account με το άνοιγμα του κινητού που λογικά θα το ζητάει.Γίνεται κάτι τέτοιο
;
2. Το δαχτυλικό αποτύπωμα θα μου είναι άχρηστο γιατί θέλω να ξεκλειδώνω το κινητό με κωδικό και face unlock.Γίνεται κι αυτό σωστά;
3. Θέλω να έχει από τα καλύτερα gps με ακρίβεια εκατοστών και πολύ δυνατό 4g σήμα γιατί οι εξορμήσεις σε βουνά και δάση θα είναι συχνές και θέλω να χαρτογραφώ διαδρομές.Πως μπορώ να το τσεκάρω αυτό σε κάθε κινητό πριν την αγορά του;

4. Ανθεκτικό με gorilla glass 5 τουλάχιστον κι αν έχει περαιτέρω προστασία στη σκόνη και στο νερό,ακόμα καλύτερα.
5. Προτεραιότητα έχουν οι μικρές συσκευές που δουλεύονται με το ένα χέρι και χωράνε σε μια τσέπη(εως 15cm). Οι επιλογές είναι ελάχιστες με αυτό το κριτήριο οπότε κοιτάμε μέχρι 16cm.
6. Προτεραιότητα έχουν οι συσκευές χωρίς σελφο-τρύπα ή  μεγάλη εγκοπή στην οθόνη.Σταγόνα ή slide μηχανισμός ιδανικότερα.
7. Θέλω πολύ καλες κάμερες(3+) με πολλές επιλογές λήψης και βίντεο με σταθεροποιητή οπτικό ή ηλεκτρονικό.Γίνεται να βάλω gcam χωρίς google account στο κινητό;
8. Θέλω να δουλεύω το κινητό και μέσω τηλεόρασης για αναπαραγωγή φωτογραφιών,βίντεο,ταινιών κτλ. με ποντίκι και πληκτρολόγιο.Γίνεται κάτι τέτοιο;Αν δεν είναι smart tv τι τρόποι υπάρχουν να γίνει το παραπάνω;
9. Τώρα από λογισμικό δεν είμαι σίγουρος τι θέλω.Το προηγούμενο κινητό μου ήταν ένας κινέζικος κλώνος που έτρεχε android 5.0 και μπορούσα να του διαγράψω τα πάντα και να μην έχει σχεδόν καθόλου drain battery.Κάτι ανάλογο θέλω και στη νέα συσκευή.Να έχω τον πλήρη έλεγχο του τι υπάρχει μέσα και να τρέχει απροβλημάτιστα.Βλέπω συνέχεια κόσμο να κράζει το miui για διάφορα bugs,άχρηστες εφαρμογές που δεν μπορούν να τις διαγράψουν εύκολα,drain battery κ.α.Κάπως έτσι αρχίζω να αποκλείω τα Xiaomi ενώ δίνει αρκετές επιλογές σε συσκευές.
10. Μεγάλη μπαταρία με γρήγορη φόρτιση και καλό-καινούργιο επεξεργαστή ώστε να μην φεύγει νερό με βαριά χρήση.
11. Υποδοχή SD αλλιώς 128gb αποθηκευτικό χώρο.RAM 6GB τουλάχιστον γιατί θα κάνω άφθονο multitasking και θα τρέχω πολλές εφαρμογές μαζί.
12. Audio jack και FM δεν με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα αλλά θα ήθελα να βγάζει πολύ καλό ήχο σε ακουστικά και bluetooth.
13. Οθόνη θα ήθελα amoled με όσο το δυνατόν μεγαλύτερη επιφάνεια οθόνης.
14. 250-350 ευρώ μπορώ να διαθέσω και η αγορά θα γίνει μέχρι τέλος του χρόνου γι'αυτό κοιτάμε και κινητά που πιθανότατα θα πέσει η τιμή τους σε 2 μήνες.

Οι πιθανές επιλογές: Huawei Honor 20, Oppo Reno 2, Realme X2 Pro, Xiaomi mi 9 + SE, Xiaomi mi 9T + Pro, Redmi Note 8 Pro, Huawei P30, Huawei P20 pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το βασικότερο είναι η Google που εκτός από τα καινούρια Huawei(P30/P30 pro & Mate 30/30 pro)που δεν έχουν όλα τα άλλα εχουν,ακόμα και με stock android.

Απλώς το stock σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις καλύτερη διαχείριση και να βάλεις αυτά που θες.

Γι'αυτό άλλωστε δεν έχει πολλές εφαρμογές μέσα παρά μόνο τις βασικές.

Σε όλα τα άλλα που αναφέρθηκες λίγα τα λεφτά και πολλές οι απαιτήσεις.

Επίσης για να έχεις καλό GPS που θες θα πρέπει να κοιτάξεις κινητό με επεξεργαστή Snapdragon.

Στο να δουλεύει το κινητό σε τηλεόραση με ποντίκι θα πρέπει να υποστηρίζει OTG το κινητό.

Αν έχεις WiFi και η τηλεόραση είναι smart tv τότε μπορείς μέσω κατοπρισμό , αλλιώς παίρνεις το chromecast 2.

Gcan μπορείς να βάλεις σε συγκεκριμένα κινητά που έχουν ενεργοποιημένο το Camera2 API και με Snapdragon επεξεργαστή.

Στην ερώτηση για το δαχτυλικό αποτύπωμα ναι γίνεται, αρκεί το κινητό να υποστηρίζει face unlock.

Αυτά είναι τα βασικά τα άλλα μπορείς να τα βρεις.

Αφού λοιπόν είναι μέχρι τα Χριστούγεννα μάζεψε παραπάνω χρήματα (500-550€)και σίγουρα κάτι θα βρεθεί.

Υ.Γ:Υπόψη έχω 1+6 και σχεδόν σε όλα που έχεις πει είναι μέσα σε αυτά που θες.

Επεξ/σία από saruman123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Android χωρίς λογαριασμό google δεν υπάρχει. Μόνο τα τελευταία huawei αλλά και αυτό απότι φαίνεται ενδέχεται να πάρει playstore λόγω της άρσης των περιορισμών που συζητιούνται τέλος νοεμβρίου.

2. Αρκεί να το υποστηρίζει το κινητό. Συνήθως όμως αυτά που το υποστηρίζουν, έχουν και το fingerprint.

3. Ακρίβεια εκατοστών σε κανένα gps δεν θα βρεις. Σε κανένα όμως. Ακρίβεια λίγων μέτρων στην καλύτερη και με ιδανικές συνθήκες.

4. Δες για ip68 γιατί βλέπω να μην σε καλύπτει ούτε το ip67.

6. Αυτό δεν το γλιτώνεις. Όλες οι συσκευές έχουν selfie cam με κάποιο τρόπο.

Πολύ μικρό το budget για αυτά που θέλεις. Βάλε τα κριτήρια σου εδώ https://www.gsmarena.com/search.php3? γιατί εγώ δεν κατάφερα να βρώ ούτε μία συσκευή με αυτά που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zx1234r είπε

1. Android χωρίς λογαριασμό google δεν υπάρχει. Μόνο τα τελευταία huawei αλλά και αυτό απότι φαίνεται ενδέχεται να πάρει playstore λόγω της άρσης των περιορισμών που συζητιούνται τέλος νοεμβρίου.

2. Αρκεί να το υποστηρίζει το κινητό. Συνήθως όμως αυτά που το υποστηρίζουν, έχουν και το fingerprint.

3. Ακρίβεια εκατοστών σε κανένα gps δεν θα βρεις. Σε κανένα όμως. Ακρίβεια λίγων μέτρων στην καλύτερη και με ιδανικές συνθήκες.

4. Δες για ip68 γιατί βλέπω να μην σε καλύπτει ούτε το ip67.

6. Αυτό δεν το γλιτώνεις. Όλες οι συσκευές έχουν selfie cam με κάποιο τρόπο.

Πολύ μικρό το budget για αυτά που θέλεις. Βάλε τα κριτήρια σου εδώ https://www.gsmarena.com/search.php3? γιατί εγώ δεν κατάφερα να βρώ ούτε μία συσκευή με αυτά που θες.

Σταγόνα η slide είναι δεκτά σου λέει.

Σε αυτά που θέλει υπάρχει το OnePlus 7(τουλάχιστον στο 95% - 98%) στα 549€ από την επίσημη ιστοσελίδα της το 6/128.

 

Επεξ/σία από saruman123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, zx1234r είπε

Ναι δεν το διάβασα σωστά. Παράλειψη μου.

Τα δύο βασικά είναι ότι το μπάτζετ είναι αρκετά μικρό όπως είπα ποιο πάνω και ότι δεν μπορεί να αποφύγει την Google

Επεξ/σία από saruman123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.Ψάχνοντας για το θέμα της google και πως να την αποφύγω,βρήκα κάποια άρθρα που λένε ότι μπορεί να γίνει με τον παρακάτω τρόπο.
"the first thing you’ll need to do to ditch Google on your device is to root it and install LineageOS (a free, open-source operating system built on Android)."
Δεν γνωρίζω σε ποιες συσκευές γίνεται να κάνω κάτι τέτοιο βάζοντας custom rom.Τι θετικά και αρνητικά έχουν οι custom rom από τις official;
Πλέον κοιτάω μόνο με snapdragon επεξεργαστή λόγο του καλύτερου gps και της gcam όπως προείπατε.
Τα λεφτά πάνε βαριά 350ε γι'αυτό μπορώ να κάνω κάποιες εκπτώσεις στα θέλω μου,όπως η ανθεκτικότητα σε νερό και σκόνη.
Οι πιθανές επιλογές πλέον: Oppo Reno 2, Realme X2 Pro, Xiaomi mi 9 + SE, Xiaomi mi 9T + Pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο πράγμα στην Custom rom είναι ότι χάνεται αυτόματα η εγγύηση του κινητού.

Ποιος ο λόγος να πάρεις ένα κινητό και αυτόματα να την χάσεις μιας και θα δώσεις κάποιο αξιοσέβαστο πόσο(οποίο είναι αυτό).

Επίσης πρέπει να το ρουταρης.

Άλληηηηη διαδικασία που είναι χρονοβόρα (ανάλογα το κινητό ,στα Huawei δεν γίνεται)και θα πρέπει φυσικά να ξέρεις ,γιατί αν δεν ξέρεις πάει το κινητό πάνε και τα λεφτά.

Μπορείς να διαβάσεις μερικά άρθρα για την Custom rom να πάρεις μία ιδέα εδώ https://www.doctorandroid.gr/2012/04/android-basics-custom-rom.html?m=1

Και εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3645025#post3645025

Να ξέρεις ότι τα κινητά με  Stock Android(Android One) κάνουν σχεδόν την ίδια δουλειά με την Custom rom και εννοείται ότι δεν μπαίνεις σε "περιπέτειες" και διαδικασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχικά δεν γνωρίζω τι περιλαμβάνει η εγγύηση στα κινητά.
Πρώτο παράδειγμα.Ένα κινητό σπάει μπρος-πίσω από πτώση και δεν λειτουργεί καν η οθόνη λόγο θέματος στη μητρική(αναφέρω αυτό γιατί έχω καταλάβει ότι είναι το πιο σοβαρό πρόβλημα που μπορεί να τύχει)και είναι εντός εγγύησης,θα γίνει επισκευή ή αντικατάσταση του δωρεάν;Πάει ανάλογα με την εταιρία που έχει αναλάβει το σέρβις ή το ηλεκτρονικό κατάστημα που έγινε η αγορά;(π.χ άλλο amazon,άλλο σκρουτζομαγαζο,άλλο gearbest)
Δεύτερο παράδειγμα.Έχει γίνει αστοχία υλικών από την εταιρία(π.χ δεν δουλεύει το ηχείο σωστά/μπούκωμα,τρίζει κτλ.) και το αντιλαμβάνεσαι την 2η-3η μέρα από την αγορά του και μετά το ρουτάρισμα,τότε τι γίνεται;Χάνεις την εγγύηση λόγο αλλαγής λογισμικού ενώ είναι προβληματικό το εξάρτημα στη συσκευή από το εργοστάσιο;Δηλαδή με το ρουτάρισμα χάνεις την εγγύηση στα πάντα ή υπάρχει διαχωρισμός αν το πρόβλημα είναι δημιούργημα του χρήστη ή του κατασκευαστή της συσκευής;
Προσπαθώ να αντιληφθώ τι καλύπτει η εγγύηση γιατί στην infoquest βλέπω ολόκληρο κατάλογο με το τι δεν καλύπτεται.Λέει ότι παύει να ισχύει η εγγύηση εφόσον η συσκευή έχει εμφανής σημάδια από πτώση.Τελικά το σπασμένο τζάμι λόγο αμέλειας-κακομεταχείρισης του χρήστη,το καλύπτει ή όχι;

Δεν μου είναι άγνωστη διαδικασία το ρουτάρισμα και το φλασάρισμα μιας ρομ.

Σε μια συσκευή που τρέχει android one θα μπορώ να έχω τον έλεγχο στα πάντα και να διαγράψω μέχρι και τις εφαρμογές της google;Όσο κι αν έχω ψάξει δεν έχω βρει τρόπο χωρίς ροοτ.

Βλέπω αρκετά κινητά με κινέζικη ρομ αλλά με την 800αρα μπάντα.Τι διαφορές θα έχει ένα κινητό σε σχέση με την global version;Το OnePlus 7 με 8 ραμ-256 ρομ στο gearbest στα 361 η international-chinese version.

Επεξ/σία από palebliz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λόγο θέλεις να βγάλεις τις υπηρεσίες Google? 

Χάνεις πολύ μεγάλο μέρος των ευκολιών που προσφέρει. 

Όσο για το αν το κάνεις ρουτ μπλέξεις με αλλαγές rom κλπ θα χάσεις την εγγύηση. 

Επίσης αν για κάποιο λόγο το πας στο σέρβις και σου βρουν το παραμικρό χτύπημα στην οθόνη θα σου πουν σου έπεσε κλπ και δεν πρόκειται να στην αντικαταστησουν. 

Για μένα πάρε ένα Android one κινητό που έχει πανάλαφρο λογισμικό και παίρνει αναβαθμίσεις συνέχεια. 

Ακόμα και με το mia3 κάνεις τη δουλεια σου πολύ οικονομικά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, palebliz είπε

Αρχικά δεν γνωρίζω τι περιλαμβάνει η εγγύηση στα κινητά.
Πρώτο παράδειγμα.Ένα κινητό σπάει μπρος-πίσω από πτώση και δεν λειτουργεί καν η οθόνη λόγο θέματος στη μητρική(αναφέρω αυτό γιατί έχω καταλάβει ότι είναι το πιο σοβαρό πρόβλημα που μπορεί να τύχει)και είναι εντός εγγύησης,θα γίνει επισκευή ή αντικατάσταση του δωρεάν;Πάει ανάλογα με την εταιρία που έχει αναλάβει το σέρβις ή το ηλεκτρονικό κατάστημα που έγινε η αγορά;(π.χ άλλο amazon,άλλο σκρουτζομαγαζο,άλλο gearbest)
Δεύτερο παράδειγμα.Έχει γίνει αστοχία υλικών από την εταιρία(π.χ δεν δουλεύει το ηχείο σωστά/μπούκωμα,τρίζει κτλ.) και το αντιλαμβάνεσαι την 2η-3η μέρα από την αγορά του και μετά το ρουτάρισμα,τότε τι γίνεται;Χάνεις την εγγύηση λόγο αλλαγής λογισμικού ενώ είναι προβληματικό το εξάρτημα στη συσκευή από το εργοστάσιο;Δηλαδή με το ρουτάρισμα χάνεις την εγγύηση στα πάντα ή υπάρχει διαχωρισμός αν το πρόβλημα είναι δημιούργημα του χρήστη ή του κατασκευαστή της συσκευής;
Προσπαθώ να αντιληφθώ τι καλύπτει η εγγύηση γιατί στην infoquest βλέπω ολόκληρο κατάλογο με το τι δεν καλύπτεται.Λέει ότι παύει να ισχύει η εγγύηση εφόσον η συσκευή έχει εμφανής σημάδια από πτώση.Τελικά το σπασμένο τζάμι λόγο αμέλειας-κακομεταχείρισης του χρήστη,το καλύπτει ή όχι;

Δεν μου είναι άγνωστη διαδικασία το ρουτάρισμα και το φλασάρισμα μιας ρομ.

Σε μια συσκευή που τρέχει android one θα μπορώ να έχω τον έλεγχο στα πάντα και να διαγράψω μέχρι και τις εφαρμογές της google;Όσο κι αν έχω ψάξει δεν έχω βρει τρόπο χωρίς ροοτ.

Βλέπω αρκετά κινητά με κινέζικη ρομ αλλά με την 800αρα μπάντα.Τι διαφορές θα έχει ένα κινητό σε σχέση με την global version;Το OnePlus 7 με 8 ραμ-256 ρομ στο gearbest στα 361 η international-chinese version.

Στο πρώτο δεν σε καλύπτει η εγγύηση διότι φταίς εσύ λόγο πτώσης.

Στο δεύτερο σε καλύπτει κανονικά και μάλιστα αν το αντιληφθείς εντός 7 μέρες (το λεγόμενο DOA) γίνεται αντικατάσταση συσκευής.

Στο ρουταρησμα δεν σε καλύπτει γενικά.

Πρόσεξε όμως στο ξεκλείδωμα του bootloader δεν έχεις πρόβλημα παρά μόνο στο ρουταρησμα που είναι επιπλέον διαδικασία.

Στην Oneplus να ξέρεις ότι και ρουταρησμενο να είναι το κινητό στο φτιάχνουν κανονικά χωρίς να σου πουν τίποτα.

Αρκεί να το έχεις πάρει από την επίσημη ιστοσελίδα της.

Τώρα αν το πάρεις από αλλού εκεί προβλέπονται αυτά που είπα.

Στα Oneplus και κινέζικο να είναι μπορείς να βάλεις και την Global Version με μια απλή ενημέρωση.

Αρκεί να έχεις κατεβάσει την σωστή rom για το κινητό σου.

Υπάρχουν τρόποι και χωρίς ρουταρησμα να τις βγάλεις

Στα Xiaomi υπάρχει και Tools.

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/32289-Απεγκατάσταση-προεγκατεστημένων-εφαρμογών-με-το-Bloatware-Removal-Tool/

Εδώ υπάρχουν κάποια άρθρα πως να φυγεις από την Google.

Είναι αρκετά και ενδιαφέρουσα για σένα.

https://www.doctorandroid.gr/search?q=Φεύγω+από+την+Google&m=1

Επεξ/σία από saruman123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...