Προς το περιεχόμενο

Αναμεσα σε τρεις 34" Ultrawide ποια να διαλεξω;


Ronnie1985

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Samsung εύκολα. Ενας χρήστης του φόρουμ είχε αναφέρει ότι μπορεί να γίνει overclock στα 90 hz. 

Φιλε μου τα αποφευγω γενικα τα oc ποσο μαλλον στα μονιτορ, για αυτο θα ηθελα με σιγουρια να ξερω αν τα 75hz τα εχει η οθονη κανονικα χωρις oc. Απλα ο φιλος πιο πανω με προβληματησε για τη καρτα στην αναλυση αυτη... Συν οτι δεν εχω δει πολλα reviews με τη συγκεκριμενη οθονη, κ γενικα για gaming βλεπω ο περισσοτερος κοσμος στρεφεται σε μαρκες οπως LG, AOC, ASUS, Dell. Και μενα μαρεσει η Samsung για τα χαρακτηριστικα (υποστηριζει freesync) αλλα εχω καποιους προβληματισμους κ δε θελω να το μετανιωνω μετα... Θελει ψαξιμο δεν ειναι ευκολη τελικα η επιλογη μιας οθονης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Ronnie1985 είπε

Φιλε μου τα αποφευγω γενικα τα oc ποσο μαλλον στα μονιτορ, για αυτο θα ηθελα με σιγουρια να ξερω αν τα 75hz τα εχει η οθονη κανονικα χωρις oc. Απλα ο φιλος πιο πανω με προβληματησε για τη καρτα στην αναλυση αυτη... Συν οτι δεν εχω δει πολλα reviews με τη συγκεκριμενη οθονη, κ γενικα για gaming βλεπω ο περισσοτερος κοσμος στρεφεται σε μαρκες οπως LG, AOC, ASUS, Dell. Και μενα μαρεσει η Samsung για τα χαρακτηριστικα (υποστηριζει freesync) αλλα εχω καποιους προβληματισμους κ δε θελω να το μετανιωνω μετα... Θελει ψαξιμο δεν ειναι ευκολη τελικα η επιλογη μιας οθονης...

Η συγκεκριμενη ειναι πολυ δυνατή επιλογή στα χρήματα αυτά και η φθηνότερη σε αυτή την ανάλυση. 

Τα 75 εννοείται ότι τα έχει, το αν θα κάνεις overclock στα 90 εινια δικό σου θέμα. 

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ενα review στο amazon.de για τη Samsung διαβασα το εξης 

When the monitor was connected, I realized that the image was slow. I had already set it to 75 Hz and set it to “fastest” in the OSD. Unfortunately, that didn't help. With fast moving images everything blurred and you had to wait for the next quiet scene. 

Τι εννοει ο τυπος οτι λογο υψηλης αναλυσης αργει που; Σε εικονες; Σε παιχνιδι; Δε μπορω να καταλαβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2019 στις 11:11 ΠΜ, kostiger είπε

Φαινεται να ειναι ελαχιστα πιο ξεβαθη η Σαμμυ. Η καμπυλοτητα στις αλλες τονιζω πως ειναι μικρη και δεν θα ενοχλει οταν δεν θα εισαι μονος.

Διαβαζω reviews για τη συγκεκριμενη κ ειδα καποιους να παραπονιουνται οτι μεχρι 100Hz η εικονα ειναι τελεια αλλα αν βαλουν 144hz τα χρωματα αλλαζουν πιο σκουρα. Παρατηρεις κατι τετοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ronnie1985 είπε

Διαβαζω reviews για τη συγκεκριμενη κ ειδα καποιους να παραπονιουνται οτι μεχρι 100Hz η εικονα ειναι τελεια αλλα αν βαλουν 144hz τα χρωματα αλλαζουν πιο σκουρα. Παρατηρεις κατι τετοιο;

Ισχύει με τη ρύθμιση στα 144 καρέ. Είναι ο λόγος που την εχω ρυθμισμένη στα 120 όπου η εικόνα είναι άψογη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostiger είπε

Ισχύει με τη ρύθμιση στα 144 καρέ. Είναι ο λόγος που την εχω ρυθμισμένη στα 120 όπου η εικόνα είναι άψογη.

Επειδη διαβασα πολλοι το αναφερουν κ μου το επιβεβαιωνεις κ εσυ αυτο γιατι γινεται... Ειναι bug? Η λοταρια πανελ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Επειδη διαβασα πολλοι το αναφερουν κ μου το επιβεβαιωνεις κ εσυ αυτο γιατι γινεται... Ειναι bug? Η λοταρια πανελ;

Πιστευω οτι συμβαινει σε ολες, απλως δεν το αντιλαμβανονται οι χρηστες. Αυτο ειναι εικασια βεβαια. Απο την αλλη δεν ξερω δεν τι συμβαινει σε απολυτα competitive multiplayer, δεν παιζω τετοιου τυπου παιχνιδια, αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα μεταξυ 120 και 144 καρε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2019 στις 3:49 ΜΜ, kostiger είπε

Πιστευω οτι συμβαινει σε ολες, απλως δεν το αντιλαμβανονται οι χρηστες. Αυτο ειναι εικασια βεβαια. Απο την αλλη δεν ξερω δεν τι συμβαινει σε απολυτα competitive multiplayer, δεν παιζω τετοιου τυπου παιχνιδια, αλλα δεν βλεπω καμια διαφορα μεταξυ 120 και 144 καρε..

Σε ευχαριστω για τη βοηθεια. Να ρωτησω κατι ακομα σχετικα με το tearing. Αν διαλεξω τη πρωτη LG η οποθα αναφερει refresh rate 40-75hz κ με ενεργοποιηση το freesync, αυτο σημαινει οτι οσο τα fps βρισκονται μεσα στο ευρος αυτο 40-75 η κινηση θα ειναι ομαλη κ χωρις tearing? Η αν ξεπερασει τα 75 κ παιζω πχ με 90fps τοτε ειναι που αναλαμβανει το freesync κ δεν αφηνει να υπαρχει tearing? 

Σορυ απλα ειμαι λιγο ασχετος στο θεμα αυτο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Όσο εισαι εντος του εύρους του freesync θα εχεις smooth εμπειρια. Αν ο ρυθμός ανανέωσης της κάρτας ειναι μεγαλύτερος από εκείνο της οθόνης θα εχεις tearing. Για να μην εχεις, θα ορίσεις το ανώτατο framerate μεσα απο το radeon settings να ειναι στα  2 με 3 καρε κατω απο το ανώτατο όριο λειτουργίας της οθόνης. Αν πάρεις αυτη με τα 75 καρέ π.χ, θα ορίσεις την κάρτα να δουλεύει μεχρι τα 72 ή 73, αφου προηγουμενως θα έχεις ενεργοποιησει και το freesync στην οθονη σου φυσικα. Αντιστοιχα αν τα καρε σου ειναι κατω απο τα 40 θα εχεις stuttering.

To freesync εξισώνει το ρυθμό ανανέωσης των καρε της κάρτας γραφικών και της οθόνης ώστε να εχεις ομαλη κινηση στα παιχνίδια σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostiger είπε

 Όσο εισαι εντος του εύρους του freesync θα εχεις smooth εμπειρια. Αν ο ρυθμός ανανέωσης της κάρτας ειναι μεγαλύτερος από εκείνο της οθόνης θα εχεις tearing. Για να μην εχεις, θα ορίσεις το ανώτατο framerate μεσα απο το radeon settings να ειναι στα  2 με 3 καρε κατω απο το ανώτατο όριο λειτουργίας της οθόνης. Αν πάρεις αυτη με τα 75 καρέ π.χ, θα ορίσεις την κάρτα να δουλεύει μεχρι τα 72 ή 73, αφου προηγουμενως θα έχεις ενεργοποιησει και το freesync στην οθονη σου φυσικα. Αντιστοιχα αν τα καρε σου ειναι κατω απο τα 40 θα εχεις stuttering.

To freesync εξισώνει το ρυθμό ανανέωσης των καρε της κάρτας γραφικών και της οθόνης ώστε να εχεις ομαλη κινηση στα παιχνίδια σου.

Οποτε αναφερεσαι να ενεργοποιησω το chill radeon? Mε min k max fps? Η το frc καπως ετσι αν δε κανω λαθος. Καπου ειχα διαβασει οτι κ αυτοι οι μεθοδοι δημιουργουν ενα μικρο lag. 

Κ υπαρχει κ το enhanced sync στους adrenaline drivers, το οποιο εχω διαβασει συνεργαζεται κε το freesync αλλα ουτε αυτο ξερω ακριβως που χρησιμευει (αν εξαφανιζει το tearing πχ στα υψηλα fps) κ ουτε αν δημιουργει κ αυτο λιγο lag...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ronnie1985 είπε

Οποτε αναφερεσαι να ενεργοποιησω το chill radeon? Mε min k max fps? Η το frc καπως ετσι αν δε κανω λαθος. Καπου ειχα διαβασει οτι κ αυτοι οι μεθοδοι δημιουργουν ενα μικρο lag. 

Κ υπαρχει κ το enhanced sync στους adrenaline drivers, το οποιο εχω διαβασει συνεργαζεται κε το freesync αλλα ουτε αυτο ξερω ακριβως που χρησιμευει (αν εξαφανιζει το tearing πχ στα υψηλα fps) κ ουτε αν δημιουργει κ αυτο λιγο lag...

Δεν ειναι αυτές οι ρυθμίσεις που μας ενδιαφέρουν.  Να καταλήξουμε στην οθονη και αυτά έπονται.

Θα τα δούμε μαζί αφότου καταλήξεις και ναι το enhanced sync ειναι περιττό εφοσον το freesync θα ειναι ενεργοποιημένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ronnie1985 είπε

Σκεφτομαι κ λεω να καταληξω στην πρωτη επιλογη δηλαδη 34UM69G-B

Φάνηκε.. 

Όπως εχω πει και οι 3 είναι καλές επιλογές. Οποια και αν επιλέξεις θα ειναι καλη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kostiger είπε

Φάνηκε.. 

Όπως εχω πει και οι 3 είναι καλές επιλογές. Οποια και αν επιλέξεις θα ειναι καλη.

Σε ευχαριστω πολυ κ παλι! Οποτε freesync on κ κλειδωμα μεσα απο τους drivers... Απλα εκει δεν εχω καταλαβει που ειναι πιο καλα; frtc αν θυμαμαι καπως ετσι; Η το chill radeon? Εκπιζω μη δημιουργουν lag ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς και δεν αναφέρθηκε κάνεις στην  Iiyama ProLite XUB3493WQSU-B1

 που είναι φτηνότερη από την lg και είναι και ips. Εγώ πάντως την σκέφτομαι σοβαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...