Προς το περιεχόμενο

[Οθονη] Aorus monitor freesync ips ad27qd27 480euro kotsovolos [ΤΕΛΟΣ]


C1oud

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Vasilis 07 είπε

Τι μας κάνεις τώρα... Και την έχω στα υπόψιν μαζί με την LG GL850. Έχει βγει όμως η νεότερη Gigabyte Aorus FI27Q (εδώ παίζει στα 640Ε). Γνωρίζουμε τι διαφορές έχει ?

Εχει βγει και ακομα πιο νεο μοντελο FI27Q-P.

Καθε 6 μηνες νεο μοντελο η Gigabyte :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, overpower είπε

 

το δα, μπορει να εχουν προσφορες παντως aorus δεν ειδα. εκτος κι αν ειμαι γκαβος :P

γενικα νομιζω το γραψε

Επεξ/σία από rofl
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, caboom2 είπε

Επειδη κι εγω προλαβα και χτυπησα 1 στον Κωτσοβολο νωρις σημερα,μηπως μιλησε καποιος με εταιρεια και εμαθε ποτε θα τις παραδωσουν?

Για μια LG που πήρα μου έστειλαν ότι είναι έτοιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, Vasilis 07 είπε

Γνωρίζω από amazon.  Αλλά πόσες φορές θα μπεις σε διαδικασία να την επιστρέψεις ? Δεν νομίζω παραπάνω από μία. Από εκεί και πέρα για κάποιους μετράνε και άλλα πχ άλλο 370 κασέρι και άλλο 12-24-36 άτοκες. Έχουμε ένα φρέσκο μόνιτορ (ενώ το Samsung είναι 2ετίας και βάλε) με ότι συνεπάγεται και μια από τις καλύτερες προτάσεις για 27αρι.

Καλά για μια από τις καλύτερες προτάσεις για 27άρι ψάξτο ξανά λιγάκι σε κανένα σοβαρό review. Τα υπόλοιπα με τις δόσεις απόλυτα σεβαστά. Το φρέσκο ή μπαγιάτικο μόνιτορ άσχετο εντελώς, το συγκεκριμένο πάνελ που φοράει η 27άρα της Samsung είναι από τα καλύτερα που υπάρχουν σε φυσιολογική τιμή ανεξάρτητα από την ηλικία της οθόνης, απόδειξη ότι ένα κάρο οθόνες το φοράνε, όχι βέβαια τόσο καλά καλιμπραρισμένο όσο της μαμάς. Τέλος για το Αμαζον μια χαρά μπορείς να επιστρέψεις οθόνη περισσότερες φορές από μια αν έχει θέμα. Μην συγκρίνουμε το Αμαζον με τα ελληνικά "παντοπωλεία" τώρα...

8 ώρες πριν, Vasilis 07 είπε

 

8 ώρες πριν, Vasilis 07 είπε

 

 

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Τέλος για το Αμαζον μια χαρά μπορείς να επιστρέψεις οθόνη περισσότερες φορές από μια αν έχει θέμα. Μην συγκρίνουμε το Αμαζον με τα ελληνικά "παντοπωλεία" τώρα...

Άλλο εννοεί. 

Πες ότι σου κάθεται ελαττωματικό Monitor 2 φορές (ας πούμε είχαν και τα 2 καμμένα pixel ώστε να μην είμαστε εκτός πραγματικότητας). Είσαι διατεθειμένος να περιμένεις 1+- μήνα χωρίς μόνιτορ μέχρι να γίνεται η επιστροφή, το refund, η αποστολή νέου προϊόντος και παραλαβή; 

Το support του Amazon δεν το υποτιμά κάνεις. Είναι από τα top που υπάρχουν κ καμία σχέση με το ελληνικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, JoannisV είπε

Άλλο εννοεί. 

Πες ότι σου κάθεται ελαττωματικό Monitor 2 φορές (ας πούμε είχαν και τα 2 καμμένα pixel ώστε να μην είμαστε εκτός πραγματικότητας). Είσαι διατεθειμένος να περιμένεις 1+- μήνα χωρίς μόνιτορ μέχρι να γίνεται η επιστροφή, το refund, η αποστολή νέου προϊόντος και παραλαβή; 

Το support του Amazon δεν το υποτιμά κάνεις. Είναι από τα top που υπάρχουν κ καμία σχέση με το ελληνικά.

Αν εχεις υπολοιπο στην καρτα μιλας με support περνεις πρωτα την καινουργια και μετα κανεις επιστροφη την παλια. Αν θυμαμαι καλα σε μια benq που ειχα θεμα ετσι το εκανα και δεν εμεινα χωρις οθονη δευτερολεπτο...για να μην αναφερω το γεγονος οτι δεν υπηρχαν μα μου (η εν λογο ειχε τρελο backlight bleed) ...του εστειλα φωτο ειπα το προβλημα και απλα μου ειπαν την διαδικασια.

Το μονο κακο ειναι οτι πρεπει να εχεις χρημα διαθεσιμο διοτι μεταφορικα τα πληρωνεις και στα κανουν refund οταν παραλαβουν και εφοσον στειλεις αποδείξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, JoannisV είπε

Άλλο εννοεί. 

Πες ότι σου κάθεται ελαττωματικό Monitor 2 φορές (ας πούμε είχαν και τα 2 καμμένα pixel ώστε να μην είμαστε εκτός πραγματικότητας). Είσαι διατεθειμένος να περιμένεις 1+- μήνα χωρίς μόνιτορ μέχρι να γίνεται η επιστροφή, το refund, η αποστολή νέου προϊόντος και παραλαβή; 

Το support του Amazon δεν το υποτιμά κάνεις. Είναι από τα top που υπάρχουν κ καμία σχέση με το ελληνικά.

Σου στέλνουν απευθείας προϊόν αντικατάστασης από το amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Καλά για μια από τις καλύτερες προτάσεις για 27άρι ψάξτο ξανά λιγάκι σε κανένα σοβαρό review. Τα υπόλοιπα με τις δόσεις απόλυτα σεβαστά. Το φρέσκο ή μπαγιάτικο μόνιτορ άσχετο εντελώς, το συγκεκριμένο πάνελ που φοράει η 27άρα της Samsung είναι από τα καλύτερα που υπάρχουν σε φυσιολογική τιμή ανεξάρτητα από την ηλικία της οθόνης, απόδειξη ότι ένα κάρο οθόνες το φοράνε, όχι βέβαια τόσο καλά καλιμπραρισμένο όσο της μαμάς. Τέλος για το Αμαζον μια χαρά μπορείς να επιστρέψεις οθόνη περισσότερες φορές από μια αν έχει θέμα. Μην συγκρίνουμε το Αμαζον με τα ελληνικά "παντοπωλεία" τώρα...

Μα σε όλα τα reviews και προτάσεις για gaming bulid το τελευταίο διάστημα είναι μέσα στις 3 επιλογές που προτείνονται. Τώρα αν στην λέξη κορυφαίο πάει το μυαλό σου πχ  ASUS PG278Q,  γι αυτήν πήγαινα αλλά και εκεί έχει πολύ λοταρία με πάνελ και το χάλια qc της ASUS. Όχι ευχαριστώ δεν θα χαλαστώ ψυχολογικά δίνοντας και 800Ε. Όσο για το άμαζον, δεν ξέρω το θεωρώ κατάχρηση. Η επιστροφή λόγο μεγέθους μπορεί να πιάνει και τα 80Ε. Άντε την 1 φορά στα καλύπτουν, την 2η αν πέσεις και πάλι σε προβληματικό πάνελ την 3η ?

ΥΓ: Πολύ γέλιο η αρχική τιμή της Samsung στο ιταλικό. Από 799-329 όταν η κανονική της τιμή στα άλλα άμαζον και που ξεκινά και εδώ είναι τα 440Ε :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dimoskoutr είπε

Καλά για μια από τις καλύτερες προτάσεις για 27άρι ψάξτο ξανά λιγάκι σε κανένα σοβαρό review. Τα υπόλοιπα με τις δόσεις απόλυτα σεβαστά. Το φρέσκο ή μπαγιάτικο μόνιτορ άσχετο εντελώς, το συγκεκριμένο πάνελ που φοράει η 27άρα της Samsung είναι από τα καλύτερα που υπάρχουν σε φυσιολογική τιμή ανεξάρτητα από την ηλικία της οθόνης, απόδειξη ότι ένα κάρο οθόνες το φοράνε, όχι βέβαια τόσο καλά καλιμπραρισμένο όσο της μαμάς. Τέλος για το Αμαζον μια χαρά μπορείς να επιστρέψεις οθόνη περισσότερες φορές από μια αν έχει θέμα. Μην συγκρίνουμε το Αμαζον με τα ελληνικά "παντοπωλεία" τώρα...

Από την εμπειρία μου θα πω ότι υπάρχουν τα VA της σειράς ROG και μετά υπάρχουν τα υπόλοιπα VA τα οποία δεν με πείθουν. Επίσης αν θυμάμαι καλά μιλάμε για το ιταλικό amazon, δεν ξέρω αν έχεις εμπειρία αλλά σε σχέση με uk fr de πάσχει σε after sales. Δεν λέω ότι δεν είναι καλά τα 370 αλλά 279 πήραμε samsung 32αρα va 144 1440p πριν λίγο καιρό. Προσωπικά αν ήταν να δώσω τα +100 θα έδινα +200 για την aorus, λόγω μικρότερων bezels, πιο επιθετικού design με μικρότερο "πάχος" λόγω stand, έχει διάφορα καλά η συγκεκριμένη με πρώτο απ' όλα το IPS.

Περιμένουμε εντυπώσεις από όσους την παραλάβετε, να τη χαρείτε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Από την εμπειρία μου θα πω ότι υπάρχουν τα VA της σειράς ROG και μετά υπάρχουν τα υπόλοιπα VA τα οποία δεν με πείθουν. Επίσης αν θυμάμαι καλά μιλάμε για το ιταλικό amazon, δεν ξέρω αν έχεις εμπειρία αλλά σε σχέση με uk fr de πάσχει σε after sales. Δεν λέω ότι δεν είναι καλά τα 370 αλλά 279 πήραμε samsung 32αρα va 144 1440p πριν λίγο καιρό. Προσωπικά αν ήταν να δώσω τα +100 θα έδινα +200 για την aorus, λόγω μικρότερων bezels, πιο επιθετικού design με μικρότερο "πάχος" λόγω stand, έχει διάφορα καλά η συγκεκριμένη με πρώτο απ' όλα το IPS.

Περιμένουμε εντυπώσεις από όσους την παραλάβετε, να τη χαρείτε!

 

Fixed +100Ε (378Ε η samsung 479 η Gigabyte).

Επεξ/σία από Vasilis 07
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Μακιαβέλλι είπε

Από την εμπειρία μου θα πω ότι υπάρχουν τα VA της σειράς ROG και μετά υπάρχουν τα υπόλοιπα VA τα οποία δεν με πείθουν. Επίσης αν θυμάμαι καλά μιλάμε για το ιταλικό amazon, δεν ξέρω αν έχεις εμπειρία αλλά σε σχέση με uk fr de πάσχει σε after sales. Δεν λέω ότι δεν είναι καλά τα 370 αλλά 279 πήραμε samsung 32αρα va 144 1440p πριν λίγο καιρό. Προσωπικά αν ήταν να δώσω τα +100 θα έδινα +200 για την aorus, λόγω μικρότερων bezels, πιο επιθετικού design με μικρότερο "πάχος" λόγω stand, έχει διάφορα καλά η συγκεκριμένη με πρώτο απ' όλα το IPS.

Περιμένουμε εντυπώσεις από όσους την παραλάβετε, να τη χαρείτε!

Μπορείς να ψάξεις τα va της σειράς rog. Να δεις τι πάνελ φοράνε. Samsung ωραιότατα... Μην λέμε άκυρα. Τα va που βάζει η Samsung στην 32άρα και στην 27άρα της hg σειράς είναι τα καλύτερα της κατηγορίας. Ρίξε μια ματιά και για τα rog, έχει reviews για την 32άρα με hdr και freesync... Δεν αξίζει την 600άρα με την καμία. Τέλος εμένα το ips της τηλεόρασης μου (1,5 χρόνων sony 55') μου φαίνεται ξεπλυμένο σε σχέση με το va πάνελ της benq ex3203r που έχει καλός φίλος... Καμιά σχέση τα μαύρα ας πούμε και όλο το contrast... Υποθέτω οτι ζητάει κανείς και ότι του κάθεται όμορφα. :-)

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

Fixed +100Ε (378Ε η samsung 479 η Gigabyte).

Εννοώ +200 από την samsung των 279. 

14 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Μπορείς να ψάξεις τα va της σειράς rog. Να δεις τι πάνελ φοράνε. Samsung ωραιότατα... Μην λέμε άκυρα. Τα va που βάζει η Samsung στην 32άρα και στην 27άρα της hg σειράς είναι τα καλύτερα της κατηγορίας. Ρίξε μια ματιά και για τα rog, έχει reviews για την 32άρα με hdr και freesync... Δεν αξίζει την 600άρα με την καμία. Τέλος εμένα το ips της τηλεόρασης μου (1,5 χρόνων sony 55') μου φαίνεται ξεπλυμένο σε σχέση με το va πάνελ της benq ex3203r που έχει καλός φίλος... Καμιά σχέση τα μαύρα ας πούμε και όλο το contrast... Υποθέτω οτι ζητάει κανείς και ότι του κάθεται όμορφα. :-)

Δεν χρειάζεται να ψάξω, το χω δει. Το hdr είναι ανέκδοτο έτσι κι αλλιώς. Τα χαρτιά μπορούν να λένε ότι θέλουν, στην παρέα μου έχουμε

AOC Q3279

Samsung 27CHG70

AOC CQ32G1

Asus Rog Strix XG32VQ

LG 29UM69G-B

SAMSUNG LC32JG56

 

Η διαφορά  που έχουν τα 2 ips panel στην απόδοση ενώ είναι τα φθηνότερα (ειδικά της lg), σε σχέση με τις  υπόλοιπες (πλην της ROG) είναι τεράστια. Τα υπόλοιπα 3 είναι σχεδόν ίδια σε αποδόσεις με την hg70 να κερδίζει λόγω βάσης imo, κανένας άλλος λόγος.

Καλό το contrast αν βλέπεις ταινίες στο pc αλλά εκεί σταματάει μιας και στο browsing χωλαίνει το VA. Εξού και οι τηλεοράσεις έχουν περισσότερο νόημα να είναι VA. 

Μακάρι να βολευτείτε όλοι με τις επιλογές σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Μακιαβέλλι είπε

Εννοώ +200 από την samsung των 279. 

Δεν χρειάζεται να ψάξω, το χω δει. Το hdr είναι ανέκδοτο έτσι κι αλλιώς. Τα χαρτιά μπορούν να λένε ότι θέλουν, στην παρέα μου έχουμε

AOC Q3279

Samsung 27CHG70

AOC CQ32G1

Asus Rog Strix XG32VQ

LG 29UM69G-B

SAMSUNG LC32JG56

Η διαφορά  που έχουν τα 2 ips panel στην απόδοση ενώ είναι τα φθηνότερα (ειδικά της lg), σε σχέση με τις  υπόλοιπες (πλην της ROG) είναι τεράστια. Τα υπόλοιπα 3 είναι σχεδόν ίδια σε αποδόσεις με την hg70 να κερδίζει λόγω βάσης imo, κανένας άλλος λόγος.

Καλό το contrast αν βλέπεις ταινίες στο pc αλλά εκεί σταματάει μιας και στο browsing χωλαίνει το VA. Εξού και οι τηλεοράσεις έχουν περισσότερο νόημα να είναι VA. 

Μακάρι να βολευτείτε όλοι με τις επιλογές σας.

Καταλαβαίνεις ότι ατάκες του στυλ δεν χρειάζεται να ψάξω έχω δει σε οθόνες δεν στέκουν με τίποτα. Τα site που δοκιμάζουν οθόνες δεν τις δοκιμάζουν με τα μάτια τους. Έχουν εξειδικευμένο εξοπλισμό μετρούν συγκεκριμένα πράγματα κλπ κλπ. Και εμένα μου αρέσουν θέρμά τα χρώματα στην οθόνη, δεν σημαίνει ότι όσες οθόνες έχουν θερμά χρώματα είναι καλύτερες από άλλες που έχουν πιο πιστά ψυχρότερα. Άλλο το τι μας αρέσει άλλο το τι είναι καλύτερο/ποιοτικότερο κλπ κλπ. Ψάξε να βρεις σε σοβαρά site για την συγκεκριμένη asus που την έχεις και τόσο ψηλά. Άλλο σου αρέσει εσένα περισσότερο από κάποια άλλη, άλλο είναι καλύτερη από κάποια άλλη. Εγώ πάντως με την ελάχιστη εμπειρία των 3 ωρών browsing στην 32άρα va benq ex3203r ενός καλού φίλου, για να την δοκιμάσω γιατί ψάχνω οθόνη, δεν ενοχλήθηκα καθόλου στο browsing από την va, ίσως να φταίνε τα μάτια μου που έχουν σχετική μυωπία. Όμως μου φάνηκαν κάπως τα χρώματα σε σχέση με τη https://www.skroutz.gr/s/10637906/LG-32UD99.html την οποία είχε δίπλα σαν δεύτερη οθόνη, η οποία όμως μάλλον έχει από τα καλύτερα panel της αγοράς, με απίθανα πιστά χρώματα, σε σχετικά φυσιολογική τιμή.

Επεξ/σία από dimoskoutr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...