Προς το περιεχόμενο

Fast Boot = Fail Boot


therock

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενω εχω πολυ δυνατο συστηματακι (Ryzen 5 1600x/NVME 3.5/3GB R/W, DDR4 3200MHz) και φρεσκια εγκατασταση 1903 χωρις εγκστεστημενες εφαρμογες περα απο 3-4 benchmarking apps το συστημα μου κανει μισο λεπτο να μπει στα windows. Για μενα αυτο ειναι αργο, ενω βλεπω κατι αλλα παλια μηχανακια να μποοταρουν στα 4 δευτερολεπτα! Τι φαση

Fast Boot εννοειται ενεργοποιημενο στα power options

Εν τω μεταξυ εβαλα και μια αλλη επιλογη της μητρικης για ultra fast boot, αλλα οχι μονο δεν ειδα διαφορα στους χρονους, με κλειδωσε τωρα και εξω απο τα BIOS και πατωντας μανιωδως F2 δε μπορω να μπω. Ακομα και απο recovery options restart into UEFI δε με βαζει και κανει κανονικο Boot. Ειδα και μια αλλη εκδοχη που γραφεις σε CMD shutdown /r /fw αλλα ουτε αυτο με βακε μεσα

Μη μου πειτε τωρα οτι πρεπει να καθαρισω CMOS και να ξαναπερναω ρυθμισεις αν χρειαστει να μπω BIOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν αποσυνδέσεις τον δίσκο πιστεύω θα μπορέσεις να μπεις στο bios.

Πάντως 30'' για φρέσκια εγκατάσταση είναι όντως πολλά. Το καλοκαίρι έστησα ryzen 3 2200g, ashrock ab350 με samsung evo sata ssd και 8gb ram 2666 και μπούταρε σε 8'' σε 10άρια 1809.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο μου εκανε παντα. Και πριν με τον crucial sata 3 και τωρα με τον καιβουριο και τη νεα εγκαταση. 26 δευτερολεπτα μετραω απο σβηστο

Μηπως ειναι η μητρικη; Σκεψου κανει 19 δευτερολεπτα να φανει το logo της asrock και αλλα 6-7 για windows

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα καθυστερεί στο post της μητρικής και όχι το φόρτωμα των windows. Κάτι λάθος πρέπει να έχεις στο bios ή κάποια συσκευή που έχεις πάνω καθυστερεί το μπουτάρισμα. Μήπως έχεις σαν πρώτο boot κανένα boot from lan ή pxe;

Η μνήμη είναι dual channel ή single; γιατί αυτό το 3gb μου φαίνεται περίεργο. Την έχεις oc;

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3.5/3 ειναι η ταχυτητες του NVME. Οι μνημες ειναι DDR4 2x8Gb 3200 Mhz μεσω XMP profile. Τοσο ειναι rated κιολας

Δεν τρεχω συσκευες περα απο αυτα που θελει το PC για να τρεξει

Οχι πρωτο ειναι το Windows partition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

20191017_235301-1216x705.jpg.efac68988dd32939d10d9a2e5c13e56c.jpgAsrock B350 gaming itx/ac

Εχω κανει μεχρι εκει που πρεπει. Μετα ειναι για Zen+/Zen2 οι επομενες αναβαθμισεις

Επεξ/σία από therock
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που οι κατασκευαστές μητρικών κοτσάρουν αυτό το gaming ακόμα και στα budget μοντέλα τους. Το b350 είναι ένα απλό budget chipset και σε καμία περίπτωση δε θα το χαρακτήριζα gaming. Επίσης το ότι οι μνήμες σου είναι rated στα 3200 δε σημαίνει ότι θα δουλεύουν στα 3200 σε όλα τα συστήματα, ούτε ότι τα xml profiles είναι απόλυτα σωστά και ότι δουλεύουν όπως πρέπει με τους ryzen. Οι μνήμες σου είναι certified για zen; Δεν είναι όλες οι ddr4 certified. Επίσης διαβάζω ότι πολλές φορές για την καθυστέρηση αυτήν στο post μπορεί να φταίει το AM4 Advanced Boot Training το οποίο προσπαθεί να χρονίσει τις μνήμες σταδιακά από τα 2666 μέχρι εκεί που του ζητάει το xml profile και να μην τα καταφέρνει. Θα έλεγα να το απενεργοποιήσεις και να κατεβάσεις τις μνήμες στα 2666 για να δεις πως θα πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμαμαι οτι ηταν στο QVL οι μνημες. Το θεμα ειναι οτι δε μπορω να ξαναμπω στο BIOS για να κανω αυτα που λες. Κατεβασα μεχρι και utility της ιδιας της Asrock Restart to UEFI αλλα παλι και αυτο απλο restart κανει γμτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν επιλέγεις το Ultra Fast Boot η μητρική εμφανίζει προειδοποιητικό μνμ ότι πλέον ΔΕΝ θα είσαι σε θέση να μπείς ξανά στο BIOS από τα πλήκτρα στην εκκίνηση.
Έτσι όπως τα περιγράφεις καλύτερα κάνε reset το BIOS και μέτρα πόση ώρα θα κάνει να μπουτάρει σε σχέση με πριν.

Μετά κάνε τις ρυθμίσεις που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι δε μπορεις να μπεις με πληκτρο το λεγε και το ξερω. Το γιατι δε δουλευει το restart to uefi μεσα απο το recovery των windows και το utility της εταιριας δε μπορω να καταλαβω.

Δεν ηθελα να κανω reset γιατι ειχα φτιαξει ενα φαν profile μεσα απο το tuning του BIOS

Κατι που θημηθηκα. Για να δουλεψει το ultra fast μηπως θελει secure boot enabled

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...