Προς το περιεχόμενο

Εκκαθαριστικός Δεη


xrist0s4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο κ αν έχετε κάποια ιδέα . Γενικά δεν έχω μεγάλες διακυμάνσεις στα kwh. Σήμερα μου ήρθε εκκαθαριστικός κ ότι έχω κάψει 1635kwh (πάνω απ' τις 1200 ανεβαίνει η τιμή της kwh) Τις ίδιες περιόδους 2017-2018 είχα κάψει 837 και 920 κ Γενικά εκεί κυμαίνονται.Δεν έχουμε προσθέσει κάποια συσκευή ή κάνει χρήση παραπάνω που να δικαιολογεί τόση παραπάνω κατανάλωση,100€παραπανω δηλαδη.Εχετε κάποια ιδέα;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πανε στο ρολοι σου και τσεκαρε αν η κιλοβατωρες που εγραψε ο τυπος απο την ΔΕΔΔΗΕ ειναι αυτες που γραφει το χαρτι. Αν ναι πανε ενα τετραμηνο πισω και ξανατσεκαρε την προηγουμενη μετρηση σου στο χαρτι αν ειχαν μια διαφορα ~1600kw . Για να επιβεβαιωσεις οτι οντως ειναι αυτη η καταναλωση που εχεις κανει. 

αν το χαρτι με το ρολοι συμφωνει τοτε πρεπει να κατσεις να ψαξεις τι παιζει. Και να παρατηρεις το ρολοι σου αν δουλευει σωστα με αυτα που καις εκεινη την στιγμη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, xrist0s4 είπε

Καλησπέρα,θα ήθελα να μου πείτε αν έχετε αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο κ αν έχετε κάποια ιδέα . Γενικά δεν έχω μεγάλες διακυμάνσεις στα kwh. Σήμερα μου ήρθε εκκαθαριστικός κ ότι έχω κάψει 1635kwh (πάνω απ' τις 1200 ανεβαίνει η τιμή της kwh) Τις ίδιες περιόδους 2017-2018 είχα κάψει 837 και 920 κ Γενικά εκεί κυμαίνονται.Δεν έχουμε προσθέσει κάποια συσκευή ή κάνει χρήση παραπάνω που να δικαιολογεί τόση παραπάνω κατανάλωση,100€παραπανω δηλαδη.Εχετε κάποια ιδέα;;;

Καλησπερα... Εχεις δει την καταναλωση στην παροχη σου;  Μηπως εχειε καποιες ενεργοβορες συσκευες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Εχεις δει την καταναλωση στην παροχη σου;  Μηπως εχειε καποιες ενεργοβορες συσκευες;

Τι είναι ενεργοβορες συσκευές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουζίνα πλυντήριο ιδια χρήση με τα προηγουμενα χρόνια air-condition λιγότερη πολύ από πέρσυ. Όπως είπα στην αρχή δεν έκανα κάτι για να δικαιολογήσω 600+kwh 

23 λεπτά πριν, futureshock είπε

Πανε στο ρολοι σου και τσεκαρε αν η κιλοβατωρες που εγραψε ο τυπος απο την ΔΕΔΔΗΕ ειναι αυτες που γραφει το χαρτι. Αν ναι πανε ενα τετραμηνο πισω και ξανατσεκαρε την προηγουμενη μετρηση σου στο χαρτι αν ειχαν μια διαφορα ~1600kw . Για να επιβεβαιωσεις οτι οντως ειναι αυτη η καταναλωση που εχεις κανει. 

αν το χαρτι με το ρολοι συμφωνει τοτε πρεπει να κατσεις να ψαξεις τι παιζει. Και να παρατηρεις το ρολοι σου αν δουλευει σωστα με αυτα που καις εκεινη την στιγμη. 

Θα το κάνω μολις γυρίσω σπίτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, xrist0s4 είπε

Σήμερα μου ήρθε εκκαθαριστικός κ ότι έχω κάψει 1635kwh (πάνω απ' τις 1200 ανεβαίνει η τιμή της kwh) 

Πανω απο τις 2000 kwh ανεβαινει η τιμη.

Και όντως απλά πήγαινε και δες μόνος σου το ρολόι και δες αν στην εκκαθάριση τις έχουν σωστά γραμμένες. Γιατί κάνουν λάθη αρκετές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, StormGr είπε

Πανω απο τις 2000 kwh ανεβαινει η τιμη.

Και όντως απλά πήγαινε και δες μόνος σου το ρολόι και δες αν στην εκκαθάριση τις έχουν σωστά γραμμένες. Γιατί κάνουν λάθη αρκετές φορές.

Φίλε μου μέχρι τις 1200 με χρεώνουν x0,09.. κ έχουν ξεχωριστά τις άλλες 435 x0.11.. Λοιπόν σας ευχαριστώ όλους αλλά βρήκα τι έγινε.το προηγούμενο 4μηνο δεν είχαν στειλει εκκαθαριστικό (δεν το θυμόμουν) και ενώ γράφει απ' τον 6ομηνα μέχρι 10ο οι kwh στην ουσία είναι απ' τον 2ο μήνα μέχρι 10ο  άρα είμαστε εντάξει.Στην ουσία πληρώνω για 8 μήνες.. Ευχαριστώ κ πάλι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, xrist0s4 είπε

Φίλε μου μέχρι τις 1200 με χρεώνουν x0,09.. κ έχουν ξεχωριστά τις άλλες 435 x0.11.. Λοιπόν σας ευχαριστώ όλους αλλά βρήκα τι έγινε.το προηγούμενο 4μηνο δεν είχαν στειλει εκκαθαριστικό (δεν το θυμόμουν) και ενώ γράφει απ' τον 6ομηνα μέχρι 10ο οι kwh στην ουσία είναι απ' τον 2ο μήνα μέχρι 10ο  άρα είμαστε εντάξει.Στην ουσία πληρώνω για 8 μήνες.. Ευχαριστώ κ πάλι!

Αυτό γίνεται γιατί από τι Σεπτέμβρη άλλαξε η τιμη της kWh. Πριν ήταν 0.09 και ύστερα πήγε 0.11 (Έπαιζε στις τηλεοράσεις τις ειδησεις σχεδόν κάθε μέρα για 10 μέρες.)

Αρα ειχες 1200 μεχρι τελος Αυγούστου και ύστερα άλλες 400.

Άν δεν σου στείλανε εκαθαριστικο έπρεπε να λέει τότε από το 2ο μέχρι το 10ο. Μέρες 240.

Τέλος πάντων αφού έβγαλες άκρη όλα καλα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα δεν το ήξερα κ το υπέθεσα .. Εμμ γράφει απ' τον 6ο μέχρι 10ο αλλά έψαξα κ τον πιο παλιό κ οι kwh που δείχνει στην προηγούμενη μέτρηση  είναι του 2ου μήνα κ μετά θυμήθηκα ότι δεν έχει έρθει από τότε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ζητήσει να έρχεται κάθε μήνα ο λογαριασμός της ΔΕΗ ηλεκτρονικά. Ξέρετε αν τα πάγια έξοδα του κάθε μήνα που πληρώνω είναι περισσότερα η τα ίδια με το να έρχονταν κάθε 2μηνο η τετράμηνο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Κατεβάζεις τον γενικο σου στον πινακα και μετα από 2-3 λεπτα πας στον μετρητη να δεις αν γυριζει

Αν γυριζει εχεις διαρροη μεσα στο σπιτι  η  καποιος σου κλεβει ρευμα.

2.Αν δεν συμβαινει κατι τετοιο ζητας από ΔΕΔΔΗΕ ελεγχο μετρητη.

Τα παραπανω με την προϋπόθεση ότι  δεν αλλαξε κατι στις καταναλώσεις σου για ιδιες χρονικες περιοδους περυσι και προπερυσι.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...