Προς το περιεχόμενο

Εργασία - Δουλειά για σεζόν χωρίς προϋπηρεσία


Eve_vr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας , θα ήθελα να μάθω αν είναι εφικτό για ένα άτομο αμέσως μετά τις πανελλήνιες να πάει να δουλέψει για το καλοκαίρι σε κάποιο νησί μέχρι τέλη Σεπτέμβρη χωρίς όμως να έχει κάποια προϋπηρεσία . Είναι εφικτό και αν ναι με τι περίπου χρηματικό ποσό πρέπει να ξεκινήσει από το σπίτι του , που ακριβώς μπορεί να ψάξει για δουλειά και από ποτέ πρέπει να αρχίσει να οργανώνεται ; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας 

Επεξ/σία από Eve_vr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται σε τι δουλειά θες να πας, ο αχθοφόρος σε ξενοδοχείο δε χρειάζεται προϋπηρεσία, αντίθετα για την υποδοχή θα σου τα κάνουν ζέπελιν. Σε γενικές γραμμές ναι είναι εφικτό, πάντα χρειάζονται φτηνά εργατικά χέρια. Το χρηματικό ποσό με το οποίο θα ξεκινήσεις από το σπίτι σου εξαρτάται από τις ανάγκες σου και τη συμφωνία που θα κλείσεις. Αν γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος/η, ίσως καταφέρω να σου δώσω σαφέστερες απαντήσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, GoDRiC- είπε

ποιες πανελληνιες... εγω ειμαι 23 και θελω να δουλεψω σεζον και ολοι ζητανε προυπηρεσια και δε ξερω τι να κανω πια..

Άμα ξέρεις περίπου πως γίνεται η δουλειά τότε πες ότι έχεις, κανείς δε νοιάζεται. Άμα δε ξέρεις τότε πήγενε δες πάρε μία ιδέα και πλάσαρε το ως προυπηρεσία. Δε λέω ακόμη και να μη ξέρεις πάλι δε βλάπτει πολύ να πουλήσεις ψέμα, αλλά οκ είμαι υπέρ να μπορείς να κάνεις κάτι σε περίπτωση που σου κάτσει, ίσα ίσα να μη φαίνεται ότι είπες ψέματα. Στη χειρότερη αν αποτύχεις ΤΟΣΟ πολύ και σε απολύσουν θα έμαθες κάτι και την επόμενη θα μπορείς να δουλέψεις πιο άνετα. Μου έχει τύχει αρκετές φορές να πάρω δουλειές για τις οποίες δεν ήμουν έτοιμος με κάποια δόση υπερβολής ή ψέματος και μάλιστα κάποιες από αυτές απέτυχα αλλά οκ, τίποτα δεν έγινε, κανείς δε νοιάστηκε, μόνο με βελτίωσε. Εδώ κολοσσοί/πολιτικοί λένε συστηματικά χοντρά ψέματα τα οποία αποκαλύπτονται μπροστά σε όλους και πάλι συνεχίζουν. Τι είναι μια δουλειά μπροστά σε αυτό?

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@GoDRiC-   Τι δουλειά αναζητάς;;

@aizensama24   Ισχύει τέρμα αυτό που λες!!! Λες μια μικρή μούφα, τόσο ώστε να προσληφθείς. Η απόλυση δύσκολα έρχεται, κανένας νεοελληνάρας εργοδότης δε θα παραδεχτεί πως έχει κάνει μαλακία στην επιλογή του ή ότι δεν επιβεβαίωσε τα λεγόμενα του υποψηφίου... Άργησα να το αντιληφθώ γμτ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2019 στις 5:51 ΠΜ, Lasombra είπε

@GoDRiC-   Τι δουλειά αναζητάς;;

@aizensama24   Ισχύει τέρμα αυτό που λες!!! Λες μια μικρή μούφα, τόσο ώστε να προσληφθείς. Η απόλυση δύσκολα έρχεται, κανένας νεοελληνάρας εργοδότης δε θα παραδεχτεί πως έχει κάνει μαλακία στην επιλογή του ή ότι δεν επιβεβαίωσε τα λεγόμενα του υποψηφίου... Άργησα να το αντιληφθώ γμτ... 

Ε όταν λέμε για σεζόν προφανώς εννοώ σερβιτόρος, αλλά ότι προκύψει καλό είναι, λεφτά να έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, GoDRiC- είπε

Ε όταν λέμε για σεζόν προφανώς εννοώ σερβιτόρος, αλλά ότι προκύψει καλό είναι, λεφτά να έχει.

"σεζόν --> προφανώς == σερβιτόρος" είναι μια ανεπαρκής δήλωση. Προφανώς δεν είναι απόλυτο ότι εργασία σεζόν σε ελληνικό νησί ταυτίζεται με σερβιτοριλίκι. Υπάρχει ο αχθοφόρος, υπάρχει ο οδηγός, υπάρχει ο ναυαγοσώστης... έχει διάφορα επαγγέλματα... Οδηγός, σερβιτόρος, αχθοφόρος έχουν και φιλοδωρήματα [ελληνικά  τιψ (tips)] σχετικά καλά, σαν ναυαγοσώστης δεν έχεις κασέρι επιπλέον αλλά θα φας ό,τι γουστάρεις από θηλυκά (ή αρσενικά, ανάλογα με τις προτιμήσεις σου). Αχθοφόρος στη Θήρα δε θα στο συνέστηνα γιατί θα σου μαμηθούν τα γόνατα άγρια. Σε άλλα νησιά με μικρότερα γκρεμίδια θα είναι καλύτερα. Οδηγός είναι καλή δουλειά, σχετικά ξεκούραστη μα έχει μηδαμινά σαρκικά τυχερά, ωστόσο έχει σχετικά καλό τιπάρισμα. Σερβιτόρος είναι το κλισέ, απλά έχε κατά νου ότι σερβιτόρος σε ελληνικό νησί το καλοκαίρι είσαι περισσότερος αναλώσιμος από στρατιώτης της Σοβιετικής Ένωσης στη μάχη του Στάλινγκραντ. 

Έχεις δηλώσει τοποθεσία Athens. Αν η δήλωσή σου είναι αληθής, τότε μια καλή λύση είναι το αεροδρόμιο (δεδομένου ότι έχεις ένα χαρτί που να αποδεικνύει γνώση αγγλικών). Πήγαινε για σεζόν σε μια Μύκονο ή Θήρα κατά προτίμηση να εργαστείς επίγεια εξυπηρέτηση αεροσκαφών και κάνε ντιλ να συνεχίσεις τον χειμώνα Αθήνα με το σκεπτικό την επόμενη σεζόν να ξαναπας στο νησί, κοκ. Έτσι θα τσιμπάς και τα πολυπόθητα ένσημα και θα αλλάζεις παραστάσεις, με ό,τι αυτό συνεπάγεται... ;) 

Επεξ/σία από Lasombra
πλεονασμός
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2019 στις 4:17 ΠΜ, GoDRiC- είπε

ποιες πανελληνιες... εγω ειμαι 23 και θελω να δουλεψω σεζον και ολοι ζητανε προυπηρεσια και δε ξερω τι να κανω πια..

Συγνώμη αλλά που έψαχνες? Γιατί στην Μύκονο συγκεκριμένα όλη την σεζόν ψάχνανε παντού για service, μπουφέ, μάγειρες, γκρουμ, ρεσεψιόν και γενικά σε όλες τις θέσεις, όσοι δούλευαν με το ζόρι μιλούσαν αγγλικά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχθοφόρος ναι μεν δεν χρειάζονται τίποτα τρελές γνώσεις αλλά δεν είναι για όλους. Πρέπει να είσαι ο καραγκιοζακος της επιχείρησης. Είναι ο πρώτος και ο τελευταίος που βλέπουν οι πελάτες και τον έχουν θάρρος για όλα τους τα προβλήματα. Βέβαια αν είσαι πιτσιρικάς σχετικά ωραίο παλικάρι και ευδιάθετος θα περάσεις καλα και θα βγάλεις λεφτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/10/2019 στις 12:26 ΠΜ, Lasombra είπε

Εξαρτάται σε τι δουλειά θες να πας, ο αχθοφόρος σε ξενοδοχείο δε χρειάζεται προϋπηρεσία, αντίθετα για την υποδοχή θα σου τα κάνουν ζέπελιν. Σε γενικές γραμμές ναι είναι εφικτό, πάντα χρειάζονται φτηνά εργατικά χέρια. Το χρηματικό ποσό με το οποίο θα ξεκινήσεις από το σπίτι σου εξαρτάται από τις ανάγκες σου και τη συμφωνία που θα κλείσεις. Αν γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος/η, ίσως καταφέρω να σου δώσω σαφέστερες απαντήσεις. 

Για να γίνω πιο συγκεκριμένη δεν έχω κάποια προτίμηση για συγκεκριμένη εργασία ούτε για το μέρος . Επίσης λογικά θα έχω μαθει μεχρι τότε να χειριζομαι μηχανή του καφέ σε περίπτωση που μου χρησιμεύσει. Γνωρίζετε που θα μπορούσα να αρχίσω να ψάχνω συγκεκριμένα για σεζόν και αν είναι σκόπιμο να φτιάξω ένα βιογραφικό με τις όσες γνώσεις κατέχω ?            

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2019 στις 8:29 ΠΜ, Lasombra είπε

"σεζόν --> προφανώς == σερβιτόρος" είναι μια ανεπαρκής δήλωση. Προφανώς δεν είναι απόλυτο ότι εργασία σεζόν σε ελληνικό νησί ταυτίζεται με σερβιτοριλίκι. Υπάρχει ο αχθοφόρος, υπάρχει ο οδηγός, υπάρχει ο ναυαγοσώστης... έχει διάφορα επαγγέλματα... Οδηγός, σερβιτόρος, αχθοφόρος έχουν και φιλοδωρήματα [ελληνικά  τιψ (tips)] σχετικά καλά, σαν ναυαγοσώστης δεν έχεις κασέρι επιπλέον αλλά θα φας ό,τι γουστάρεις από θηλυκά (ή αρσενικά, ανάλογα με τις προτιμήσεις σου). Αχθοφόρος στη Θήρα δε θα στο συνέστηνα γιατί θα σου μαμηθούν τα γόνατα άγρια. Σε άλλα νησιά με μικρότερα γκρεμίδια θα είναι καλύτερα. Οδηγός είναι καλή δουλειά, σχετικά ξεκούραστη μα έχει μηδαμινά σαρκικά τυχερά, ωστόσο έχει σχετικά καλό τιπάρισμα. Σερβιτόρος είναι το κλισέ, απλά έχε κατά νου ότι σερβιτόρος σε ελληνικό νησί το καλοκαίρι είσαι περισσότερος αναλώσιμος από στρατιώτης της Σοβιετικής Ένωσης στη μάχη του Στάλινγκραντ. 

Έχεις δηλώσει τοποθεσία Athens. Αν η δήλωσή σου είναι αληθής, τότε μια καλή λύση είναι το αεροδρόμιο (δεδομένου ότι έχεις ένα χαρτί που να αποδεικνύει γνώση αγγλικών). Πήγαινε για σεζόν σε μια Μύκονο ή Θήρα κατά προτίμηση να εργαστείς επίγεια εξυπηρέτηση αεροσκαφών και κάνε ντιλ να συνεχίσεις τον χειμώνα Αθήνα με το σκεπτικό την επόμενη σεζόν να ξαναπας στο νησί, κοκ. Έτσι θα τσιμπάς και τα πολυπόθητα ένσημα και θα αλλάζεις παραστάσεις, με ό,τι αυτό συνεπάγεται... ;) 

Δεν έχω δίπλωμα οπότε κοιτάω για σερβιτόρος μόνο, επίσης το τελευταίο δε το κατάλαβα, πώς θα πάω σεζόν αν δεν με πάρουν απο αγγελεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Eve_vr είπε

Για να γίνω πιο συγκεκριμένη δεν έχω κάποια προτίμηση για συγκεκριμένη εργασία ούτε για το μέρος . Επίσης λογικά θα έχω μαθει μεχρι τότε να χειριζομαι μηχανή του καφέ σε περίπτωση που μου χρησιμεύσει. Γνωρίζετε που θα μπορούσα να αρχίσω να ψάχνω συγκεκριμένα για σεζόν και αν είναι σκόπιμο να φτιάξω ένα βιογραφικό με τις όσες γνώσεις κατέχω ?            

Καλό να ξέρεις να χειρίζεσαι την μηχανή του καφέ αλλά για μπουφετζη χρειάζεται να ξέρεις πολλά πράγματα πχ στην σεζόν κοιτάνε να ξέρεις τα πάντα και φυσικά γρήγορα. Πχ πέρα από τον fredo espreso, cappuccino (που για να μάθεις να κάνεις το γάλα θα σου πάρει 1 εβδομάδα) θα θέλουν να μάθεις τα Cocktail που στην Ελλάδα οι περισσότεροι βάζουν ότι Cocktail μπορεί να έχει το google  στο κατάλογο τους και ας μην έχουν  τα μισά υλικά για να τα φτιάξουν και φυσικά θα χρειαστεί να έχεις ταχύτητα και υπομονή γιατί άλλο να δουλεύεις σε Beach bar στην Μύκονο, Σαντορίνη, Ίος κλπ που θα κάνεις 100 καφέδες σε 1-2 ώρες και άλλο στο χωριό που θα κάνεις 20 στο 8ωρο. Καλύτερα πριν επιλέξεις κάτι για σεζόν σκέψου το καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, GoDRiC- είπε

Δεν έχω δίπλωμα οπότε κοιτάω για σερβιτόρος μόνο, επίσης το τελευταίο δε το κατάλαβα, πώς θα πάω σεζόν αν δεν με πάρουν απο αγγελεία;

Η Goldair στην Αθήνα ζητά τσεκαδόρους (check-in agents) κάθε δυο μήνες, αν όχι πιο συχνά. Και η Swissport-Olympic αν κι όχι τόσο συχνά πλέον. Βέβαια, αν δεν είσαι του σωματείου θεωρείσαι τέρμα αναλώσιμος εκτός κι αν πηδ@@@@ς κάποιον/αν με επιρροή (όχι απαραίτητα από την ίδια εταιρεία). Η θέση δεν απαιτεί δίπλωμα οδήγησης, μόνο χαρτί γνώσης αγγλικών. Το επάγγελμα κι ο χώρος είναι γαμηστερά, οι συνάδελφοι και οι προϊστάμενοι κυριότερα ορίζουν το λήμμα "σκατά" στο λεξικό του Μπαμπινιώτη. Αν και μου φαίνεται πως έτσι είναι γενικότερα.

Όσο για το κομμάτι αγγελία, μην περιμένεις να δεις στην εφημερίδα. Και γενικά μην περιμένεις να δεις αγγελίες στην αναζήτηση εργασίας. Μπες στο www.aia.gr και δες από κει για θέσεις, έχει κι άλλες εταιρείες που δραστηριοποιούνται στο αεροδρόμιο. Και βγάλε δίπλωμα. Και μόλις το πάρεις, ξεκίνα και για Δ κατηγορία (λεωφορεία), σχετικά καλοπληρωμένη δουλειά σε τουριστικές περιοχές. Και στο αεροδρόμιο... ;) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα ρε παιδιά 

Ποια είναι η γνώμη σας για σεζόν Σκόπελο ;Σκέφτομαι να δουλέψω η να κάνω πρακτική;Πληρώνουν στην πρακτική ξέρετε; Αξίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...